Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pai eu incerc sa ma documentez. Si chiar nu vad cu ce m-ar afecta daca mi-o vinde fara tva.

Nu stiu la ce tepe te referi..

Iti trebuie si actul de germania.In ORIGINAL.

Daca este vorba de factura sigur ti-o vinde fara tva.

Problema cu tva ul s-a mai discutat. Pe scurt o iti vinda masina de pe o firma sa-i zicem ''fantoma'' care nu-si mai achita ulterior obligatiile(TVA) catre stat. Sau poate omul e corect si achita. Pretul este destul de mic comparand cu ce gasesti in germania, de aceea cred ca este fara tva.

Edited by Vision335
Link to comment
Share on other sites

Pai ma documentez pentru a o cumpara. Te rog, daca-mi scapa ceva ajuta-ma, nu te limita la a spune ca gresesc. Cunosti masina? Stii de ceva probleme pe care le-ar avea?

 

Pai aici nu inteleg eu cu ce ma afecteaza daca firma respectuva nu-si achita ulterior tva-ul? Important e sa imi dea, odata cu factura, certificat fiscal fara restante.

Cand spun ca mi-o vinde fara tva eu inteleg ca pune un pret mai mic pe factura, decat suma pe care i-o dau eu in realitate. Si nu cred ca asta ma afecteaza. Stiu gresit?

 

Actul de germania inseamna factura/contractul cu care a cumparat-o el? In original?

Edited by chriss
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

.

Cand spun ca mi-o vinde fara tva eu inteleg ca pune un pret mai mic pe factura, decat suma pe care i-o dau eu in realitate. Si nu cred ca asta ma afecteaza. Stiu gresit?

 

 

 

asa e,pe tine ca pers.fizica nu te intereseaza tva-ul,tu achiti totalul facturii,restul,se descurca el.

 

 

in alta ordine de idei,in locul tau m-as orienta la o masina in germania,oferta e cu mult mai mare ca in ro,...

 

in plus,la 15mii,nu poti sa ai pretentii sa iei si full si cu km putini,si an bun.

 

eu m-as orienta la km putini si an bun,sa zic asa...

 

 

 

cam asa as face eu....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ce pareri aveti de masina asta? este un prieten interesat de ea. Motoarele astea de 170 de CP pe benzina sunt ok? Adica sunt cunoscute cu ceva probleme de fabrica? mi se pare ok pretul comparativ cu dotarile pe care le are masina!

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31537879.html

Link to comment
Share on other sites

ce pareri aveti de masina asta? este un prieten interesat de ea. Motoarele astea de 170 de CP pe benzina sunt ok? Adica sunt cunoscute cu ceva probleme de fabrica? mi se pare ok pretul comparativ cu dotarile pe care le are masina!

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31537879.html

E ok masina ,culoarea nu e rea , jantele acceptabile . Daca e in stare tehnica buna eu as lua , pe la 9500. Vezi ca e 2007 deci nu s-a platit taxa la ea din ce stiu eu , sa ia in calcul si asta .

Link to comment
Share on other sites

ce pareri aveti de masina asta? este un prieten interesat de ea. Motoarele astea de 170 de CP pe benzina sunt ok? Adica sunt cunoscute cu ceva probleme de fabrica? mi se pare ok pretul comparativ cu dotarile pe care le are masina!

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31537879.html

 

Masina a fost calarita pe toate hartoapele din jurul baltilor de pescuit si a tras ca un magar la peridoc cu barca :no:

Link to comment
Share on other sites

E ok masina ,culoarea nu e rea , jantele acceptabile . Daca e in stare tehnica buna eu as lua , pe la 9500. Vezi ca e 2007 deci nu s-a platit taxa la ea din ce stiu eu , sa ia in calcul si asta .

 

Februarie 2007, pe 25 mai exact, eu am platit taxa. Stiu caz concret, fost coleg, care si-a inmatriculat-o noua in ianuarie pe 15 si nu a platit.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De cand am intrat in UE este taxa , deci 1 ianuarie 2007. Mai tarziu 2008-2009 a fost o perioada cand masinile noi euro 4 sub 2000cmc erau scutite de taxa.

da ceva de gen ..stiu ca am tras ceva emotii la anaf cu a mea ca ar fi fost 2000 taxa , sa manance si burta lui ponta ceva

Link to comment
Share on other sites

De cand am intrat in UE este taxa , deci 1 ianuarie 2007. Mai tarziu 2008-2009 a fost o perioada cand masinile noi euro 4 sub 2000cmc erau scutite de taxa.

 

Pentru conformitate, legea a intrat in vigoare la 01.01.2007. Nu erau date insa nomele metodologice de aplicare la acea data. Cum nu de putine ori s-a mai intamplat pe meleagurile astea :)

In consecinta, o perioada de 10-20 de zile, in functie de locatia fiscului, s-au inmatriculat si fara "taxa speciala de prima inmatriculare".

 

 

Asta ca sa imi mai iau un -1 ... ceva :)

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.