Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Februarie 2007, pe 25 mai exact, eu am platit taxa. Stiu caz concret, fost coleg, care si-a inmatriculat-o noua in ianuarie pe 15 si nu a platit.

Nu este vorba de norme metodologice, masinile care au fost aduse in tzara inainte de 1 ianuarie 2007 dar care din diferite motive (pana faceai rar,paba plateai accizeele la vremea aia) nu fusesera inmatriculate pana la 1 au avut derogare sa fie inmatriculate fara taxa.

De asemenea in cazul masinilor noi luate de la dealer iti vine cartea masinii la 1-2 saptamani dupa ce cumperi masina..

In orice caz daca masina are prima inmatriculare in romania pe la inceputul lui 2007 trebuie o atentie sporita cu txa.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Sall all,

 

Ma numesc Silviu, 26 ani, din Bucuresti, fan mercedes, dar vreau sa-mi achizitionez un bmw si nu stiu mai nimic despre ele. Astazi ma intalnesc cu un domn (pare serios) dar imi este cam frica deoarece masina are km cam multi. Un sfat sau o parere vreau de la voi daca se poate. Va rog mult. La ora 13 ma intalnesc cu dansul. Va multumesc anticipat.

 

http://www.autovit.ro/bmw-318-C31633249.html

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sall all,

 

Ma numesc Silviu, 26 ani, din Bucuresti, fan mercedes, dar vreau sa-mi achizitionez un bmw si nu stiu mai nimic despre ele. Astazi ma intalnesc cu un domn (pare serios) dar imi este cam frica deoarece masina are km cam multi. Un sfat sau o parere vreau de la voi daca se poate. Va rog mult. La ora 13 ma intalnesc cu dansul. Va multumesc anticipat.

 

http://www.autovit.r...-C31633249.html

 

Km aia sunt, ti se par multi ? masina are Harman Kardon(optiune destul de rar intalnita), incalzire in scaune. Fa-i si tu o verificare la cineva care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Am fost, am vazut-o am verificat-o si am constatat urmatoarele:

 

necesita schimbate urmatoarele

- semering cautator

- bascula dr fata cu tot cu pivot

-semering si ulei la grup

-garnitura capac tacheti

- supapa disa

- debitmetru

- ulei cutie

- 3 senzori parcare

 

 

Plus cate ceva pe la caroserie si elemente plastice, care nu le bag in seama.

 

Ce parere aveti???

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost, am vazut-o am verificat-o si am constatat urmatoarele:

 

necesita schimbate urmatoarele

- semering cautator

- bascula dr fata cu tot cu pivot

-semering si ulei la grup

-garnitura capac tacheti

- supapa disa

- debitmetru

- ulei cutie

- 3 senzori parcare

 

 

Plus cate ceva pe la caroserie si elemente plastice, care nu le bag in seama.

 

Ce parere aveti???

 

Mai strange ceva bani pentru o masina mai buna...

Link to comment
Share on other sites

Mai jos de 2400 nu o lasa. Si de strans bani...nu e chiar asa usor, mai ales de sarbatori.

 

Ma gandeam sa gasesc una neinmatriculata la banii astia, dar mai buna. Problema e ca sunt numai ordinari care incearca sa te tepuiasca cu sute de mii de km si cu un polish si un volan schimbat de la dezmembrari.

Edited by SilviuUrsu
Link to comment
Share on other sites

e46 NFL benzina nu merita adusa din afara pt ca e taxa 850euro(samsarii MINT pe autovit ca e mai mica taxa). +100euro cand ii scoti cartea. nici daca o iei pe fix 2000euro neinmatriculata tot nu e o oferta foarte buna.

 

mi se pare ok 2400 dar gandeste te bine daca iti permiti reparatiile si intretinerea la e46. in general este o masina a carei intretinere depaseste posibilitatile financiare ale unuia care are doar ~2500-3000 pt achizitia masinii.

defectele alea nu sunt cine stie ce. cu 3-400euro le rezolvi plus ca unele probleme le poti face in timp cand strangi banii.

 

m am uitat pe autovit la 316/318i nfl si la ce bani cauti tu oferta e f mica deci daca ai testat masina aia rosie la sange si are doar pbmele alea eu nu as rata-o.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-316-C31421561.html merita masina asta banii astia?...sunt convins ca nu aia sunt km,se si vede pe bord intr o poza daca te uiti mai atent ceva de genul 204000...dar masina arata destul de bine afara de faptul ca e cam cheala la dotari...am discutat cu omul la telefon, e clar ca e samsar mi a zis ca are un parc auto mare in Craiova...s a oferit sa mai discutam la pret si sa mi faca si RAR ul platit de mine bineinteles :laugh: ...am uitat sa l intreb cat ulei mananca de asta ma tem cel mai tare :hyper: ...stiti cum pot testa asta cu uleiul?...stiam ceva cu lasat la relanti 10 -15 min apoi turat la 5000...ceva cu busonul de ulei?
Link to comment
Share on other sites

Asa e, dar daca nu iti este scris pe spatele talonului instrainat catre.. politistul care te opreste nu are de unde sa stie ca masina e vanduta. ii zici ca e masina varului;

 

daca scrie pe spatele talonului trebuie inmatriculata ca risti foarte mult, amenda e mare si nici nu mai poti pleca mai departe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.