Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Cea din cluj, nu este 2008, este de fapt 2007.

Am mai spus eu acum cateva pagini despre ea. Pe scurt:

 

NU este unicul propietar, NU a cumparat-o el din reprezentanta, NU are intretinere in reprezentanta.

Aparent nu stie mai nimic despre masina, decat ca este "foarte ingrijita si masina buna"

Masina a cumparat-o in decembrie "pt mama lui"

 

Km posibil sa nu fie reali, masina are intrari in sevice doar in 2008 pt garantie si in rest nimic timp de 5 ani pana in 05.09.2013 cand a fost sa faca o revizie la 180758. Pot sa fie reali, dar povestea pare cusuta cu ata alba.

Masina de asemnea este 2007 nu 2008.

 

VIN-ul masinii WBAWA71010JT26072

 

Pretul este iar discutabil, pe unele site-uri este mai mic 11200 sau mai mare 11500

 

Pe cea neagra, nu mi-a placut cum arata (folie, pleoape, inchipuiri despre webasto, etc) si nu m-am interesat de ea.

Daca vrei sa iei neaparat acum, eu as merge sa o vad pe cea din cluj (desi e cum e, sau pe cea la 13500, negociat pana la 11000 si ceva). Ambele testate bine inainte.

Daca nu te grabesti poti astepta. Mie mi-a luat cam 4-5 luni pana sa imi gasesc masina.

Bafta!

daca e buna masina si nu are probleme, o sa iti lase ala din pret 2500eueo marti, poate.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:)))))))) daca din pret se lasa atat(2500) masina aia a avut ceva. Nu mai visati la negocieri substantiale. Sunt f rare ocaziile cand gasesti un chilipr, si de cele mai multe ori ele nu ajung pe net: chilipirurile;)

Zi buna

 

 

tocmai daia am zis ca are o poveste interesanta(masina 2 ani a fost nemiscata si mai multe).

vanzatorul(samsarul) a luat-o din timisoara cu sub 11.000 pt ca atat imi lasase si mie propietarul ei.

eu nu am mai apucat sa ma duc sa o testez ca deja a vandut-o.

Probabil daca vrea sa o vanda o sa o lasa la 11500, ca sa isi scoata un profit.

Oricum toti mai lasa la pret.

Pe cea alba cu interior rosu, de care a fost vorba initial, vanzatorul vroia initial 12000, dar a lasat-o la 10500 destul de repede si fara sa o vad.

 

nu stiu ce intelegi tu prin chilipir, dar majoritatea, ca sa nu zic toti cei care vand asa ceva lasa destul de mult la pret. toti au lasat minim 1000e doar vorbind pe net.

in fine eu vorbeam in cunostiinta de cauza pt ca am vorbit cam cu toti, fiind direct interesat.

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

salut !

cred ca la categoria 320 i e92 care merita cumparat este asta :

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32520346.html

 

initial cand a aparut pe net cerea 17k , apoi a scazut la 16k iar acuma am vazut ca a pus o la 15k .

la o cautare a numarului de tel pe google , iese faptul ca este avocat mediator.

inclusiv are si un anunt ca isi cauta o menajera.

deci proprietarul nu e un amarastean .

iar daca a luat o nou nouta acum 6 ani , probabil un astfel de model a costat la momentul respectiv undeva la 42k euro minim !!!!

poate daca reusesti sa o iei undeva la 14k , este o afacere buna avand in vedere nr de km si faptul ca primul proprietar a fost un om serios gen.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

un astfel de model se invarte in jurul sumei de 11k . dar evident nu in starea asta

Pai daca nu in starea asta, atunci despre ce vorbesti? Starea unei masini atrage dupa sine si pretul, sau de unde credeai ca e plin targul de masini 'impecabile' la pret de nimic? :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@LYM....

 

m am exprimat un pic gresit.

vroiam sa subliniez o oarecare diferenta de pret intre un e92 320i de 11k si acest e92 320i care la prima vedere pare foarte ingrijit si este undeva in jurul sumei de 15k .

multi care stric isi doresc un coupe , poate vor alege varianta mai ieftina.

cine deja a trecut prin N experiente cu masinile si intelege cu adevarat ce inseamna starea unui autovehicul , poate va alege in consectina.

ma rog...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Caut si eu o masinuta interesanta, cat de cat dotata, cu un motor relativ economicos, in principal pentru deplasari in oras, preferabil sa fie berlina, si mai noua de 2010, si am pus ochii pe asta:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32433482.html

 

Seria de sasiu: a890923; deci este un 316d.

Am vorbit cu omul la telefon, mi-a spus ca real are 189 de mii, si nu prezinta probleme; a fost adusa de la licitatii (evident), si avand in vedere totusi numarul mare de km, tind sa spun ca este credibil.

 

Stie cineva ceva despre ea? Ar avea sens sa bat drumul din Bucuresti pana la Brasov sa o vad, si sa merg la reprezentanta in Brasov la un test?

 

 

Sa ma astept la ceva probleme din partea motorului, in afara de faptul ca este un N47 si ar fi o idee buna sa-i schimb distributia?

 

Vad ca postul meu initial are deja un minus, deci probabil ca proprietarul s-a "atacat" :)

 

Am fost si am vazut masina, am dus-o la test: la 173 de mii s-a facut ultima revizie, iar kilometrii au crescut liniar de-alungul timpului, parca cu ceva pauze acum un an, cand probabil a avut o avarie pe dreapta: proprietarul spune ca i se parea ceva revopsit pe aripa dreapta spate, cei din service au zis de aripa dreapta fata, mie mi s-au parut plasticele din interior prinse cam aiurea...in fine. Chiar daca a avut ceva, este reparata corect, suna totul a tabla peste tot, fara kit, lufturile sunt ok.

Deci acum masina are acum 192 de mii, si are nevoie de o revizie, si de anvelope.

 

Altfel, interior arata foarte bine (ok, exista cate ceva zgarieturi pe plastice pe ici-colo, dar e normal la nr asta de km, si mai ales ca este culoare deschisa, si se vad imediat). Pielea chiar arata foarte bine, si este ingrijita. Masina ruleaza bine, trage ok, ambreiajul pare ok, general mie mi s-a parut bine inchegata, si in nici un caz de 200de mii; la BMW i-au facut si test de drum, deci au mers cei de acolo, care cunosc mai bine masinile, si au zis acelasi lucru, ca este surprinzator cat de bine se tine. Chiar si la 140-150 este liniste si pace.

 

Conform caietului de service, in tot acest interval a avut schimbate placutele de frana fata doar de 2 ori; deci practic cei 200k km facuti acolo echivaleaza cam cu 80k facuti in RO; pe spate au fost schimbate la 173 de mii si discuri si placute.

Lantul nu se aude, motorul este linistit si cuminte. Diferentialul nu se aude.

 

Devizul din service: Necesar revizie; schimbate 2 simeringuri la cutia de viteze; schimbat un simering la diferentialul spate; inlocuit ulei cutie de viteze si ulei diferential cu acesta ocazie; si cumparat anvelope noi. Exista un usor dezechilibru pe compresia cilindrilor 1 si 4, dar nimic alarmant. Parca asta era tot...

 

Prin urmare, daca cineva este interesat de ea, are deja testul facut la BMW Brasov, puteti doar merge si intreba de el. Este un 316d bine echipat, luminos, si care arata extrem de bine.

Pe mine nu ma mai coafeaza datorita TVA-ului; deci daca vreti o masina despre care nu esti mintit (cel putin nu la stilul in care patesti la restul), care momentan este in parametrii, go for it.

Edited by LittleM@n
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

dar ma depaseste modul de gandire al samsarului, de ce ar da inapoi 20k km? ce importanta mai are ca are 192k sau 172k...? tind sa cred ca are de fapt mult mai multi km...

 

recitind acum postul lui little man asta suna mai mult a reclama... :getlost:

Edited by mik15
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

salut !

cred ca la categoria 320 i e92 care merita cumparat este asta :

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32520346.html

 

initial cand a aparut pe net cerea 17k , apoi a scazut la 16k iar acuma am vazut ca a pus o la 15k .

la o cautare a numarului de tel pe google , iese faptul ca este avocat mediator.

inclusiv are si un anunt ca isi cauta o menajera.

deci proprietarul nu e un amarastean .

iar daca a luat o nou nouta acum 6 ani , probabil un astfel de model a costat la momentul respectiv undeva la 42k euro minim !!!!

poate daca reusesti sa o iei undeva la 14k , este o afacere buna avand in vedere nr de km si faptul ca primul proprietar a fost un om serios gen.

 

 

are 1600 de vizualizari , poate are vreo problema , nu vad antena de la navi si radio.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum au masurat compresia in cilindrii, stiu ca masina a stat vreo 3 ore si ceva in service, si era cel putin cate un om care se tot invartea pe langa ea, lucra la motor, etc (aveau camere, zic si eu ce am vazut pe camere).

 

Repet, masina nu are dati km inapoi, daca asta s-a inteles, my bad. Omul a pus in anunt 173k km, iar la valoarea aia a avut facuta defapt ultima revizie, in noiembrie (sau pe acolo, este in sistem la BMW). Real are 192 de mii, care sunt si pe bord, (pe factura care a insotit masina in martie anul curent are 189 de mii) si mi-a zis asta imediat de cum am sunat. Stiam ce ma duc sa vad.

 

Eu am prezentat masina asa cum am gasit-o, si ce am vazut, in sensul ca poate mai interesa si pe altcineva. Am pierdut niste bani si o zi intreaga pe chestia asta, daca suna a "reclama" modul in care am povestit experienta anterioara, inseamna ca avem o perceptie eronata a termenului de reclama.

 

 

 

Am mai vazut si alte masini: 77 de mii; avea de fapt pe factura 153; 120 de mii, avea de fapt pe factura 160; 108 mii, avea de fapt pe factura si asta alceva, nu mai tin minte exact.

Cert este ca aproape tot ce se vinde pe piata vechi de 3-4 ani (adus de la licitatii, cu incheiere de leasing operational sau altele), e clar ca are intre 160 si 200 de mii.

Macar nu se chinuie sa ascunda, toti iti arata, daca le ceri, facura de la licitatii, si acolo ai de regula numarul de kilometrii. Si daca ii intrebi: ba baieti, pai ce facem? Chiar asa, pe fata? Toti, niciunul nu stie cine i-a dat inapoi, ca asa au venit pe trailer, ca de acolo se dau...ca e varu, ca e cumnatu, ca e nu-stiu care cunostinta, ei nu stiu nimic, asa a venit masina. Si scad la pret instant. Pai daca tot scad la pret, de ce nu le lasa toate la numarul lor real de km, si direct cu pretul mai jos?

 

 

Tepe romanesti; de cand tot caut masina, am obosit grav; greu gasesti ceva corect si cinstit; nu cer la bani putini, pur si simplu sa nu fiu mintit in fata, ca nu suport sa ma ia nimeni de prost.

Edited by LittleM@n
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat masina din licitatie si pot spune ca nu se factureaza fara numarul de km binenteles pe factura originala

 

nu se dau km inapoi afara dar de regula la masinile din licitatii daca le cumperi la km reali la pretul ala mic nu e cea mai buna treaba...in sensul ca au probleme tehnice mari sau au fost lovite.

 

nu va imbatati cu apa rece ca veti gasi un seria 3 din 2011 bun cu 10000 euro cum abunda netul prin cluj dar cei care vor sa epateze in masini cu ani buni sa accepte problema km-etrilor

 

deobicei un 320 diesel din 2006 de la privat din germania nu are peste 200.000 km iar unul din 2011 de la licitatie nu are sub 275000 km

Link to comment
Share on other sites

salut !

cred ca la categoria 320 i e92 care merita cumparat este asta :

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32520346.html

 

initial cand a aparut pe net cerea 17k , apoi a scazut la 16k iar acuma am vazut ca a pus o la 15k .

la o cautare a numarului de tel pe google , iese faptul ca este avocat mediator.

inclusiv are si un anunt ca isi cauta o menajera.

deci proprietarul nu e un amarastean .

iar daca a luat o nou nouta acum 6 ani , probabil un astfel de model a costat la momentul respectiv undeva la 42k euro minim !!!!

poate daca reusesti sa o iei undeva la 14k , este o afacere buna avand in vedere nr de km si faptul ca primul proprietar a fost un om serios gen.

 

 

Din poza data de VIN nu apare ca fiind bordul cu Monitor de Navigatie si nici in lista de optiuni nu apare Navigatia... Nu are si e doar un monitor tv? dupa lista de dotari vad doar S602A Bordmonitor mit TV [asta e optiunea de monitor in bord?]... sau are schimbat bordul ?

 

http://www.bmwarchive.org/vin/bmw-vin-decoder.html nu da corect informatiile?

 

iarasi in lista de optiuni este S4ACA Edelholzausführung Pappelmaser /Fine wood trim Poplar woodgrain ,,care in poza trimurile apar ca fiind GRI.

 

...merci

post-39497-0-66722400-1398109848_thumb.png

Edited by rbu_tuninq
Link to comment
Share on other sites

are 1600 de vizualizari , poate are vreo problema , nu vad antena de la navi si radio.

 

@danielsan

 

nu vezi antena de la navi pt ca nu are asa ceva.

uite ce spune lumea despre optiunile coupe ului.

are doar monitor tv , nu si navi.

probabil asta e si motivul pt care inca nu a vrut nimeni masina. ii lipseste navigatia.

Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza cate vizualizari are? Eu la fosta masina am avut vreo 5000 de vizualizari pana am vandut masina. Si masina mea era impecabila. Ca sa nu mai spun ca in fiecare seara aproape ma uit pe autovit pt ca asa imi place. Cati oare nu sunt ca mine si le fac vizualizari anunturilor?
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza cate vizualizari are? Eu la fosta masina am avut vreo 5000 de vizualizari pana am vandut masina. Si masina mea era impecabila. Ca sa nu mai spun ca in fiecare seara aproape ma uit pe autovit pt ca asa imi place. Cati oare nu sunt ca mine si le fac vizualizari anunturilor?

subscriu, in aceiasi situatia am fost si ma aflu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.