Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

La o mașinĂŁ peste 10000 euro sa nu investești 100 in reparație? MĂŁcar de vanzare. Investiția e minima. Eu zic ca nu investește ca sunt multe probleme sub barĂŁ.

Daca te duci sĂŁ o iei... verificĂŁ și ce e dedesubt.

Pe lângĂŁ reparația esteticĂŁ ia ĂŽn calcul și un schimb de distribuție.

prostii cu vopsea originala probabil ... Aberatii de gen
Link to comment
Share on other sites

Prieteni sa nu generalizam,LOGIC se poate foarte usor ca o masina sa aiba 140000 km din 2009 fie ca el e neamt (mai rar) sau roman(foarte des).Lucrez la reprezentanta Dacia-Renault,nici nu va imaginati daca va spun masini de 5-6-7-8 ani cu 15.000 km in bord reali,sau altele de 3-4 ani vechime cu 6000.EU am avut un golf 5 ca idee si am facut doar in oras si 2-3 drumuri in afara orasului pe an 13.000 15000 km .Mergeam destul de mult in oras ca sa fac km astia,cum daca o sa iau bmw tot asa o sa fac km,poate mai putini.. 140.000 km /7 =20.000 km /an se poate.La fiecare masina trebuie acordata cate o sansa daca ti se pare ok,dupa incet incet daca ai treaba cu masinile iti dai seama daca are sau a avut ceva si numai o cumperi,dar nu sa zici "aa are sub 150.000 km nici nu mai ma uit la ea".

 

 

tu tot speri la masina batranicii... masina aia de batranica nu o cumperi de la samsari . dar e frumos sa visezi. eu caut e90 break de o luna , le am vazut pe toate 99% sunt manarite. o sg masina e ok dar cere bani multi (pretul corect ) . o sa o cumpar ce sa fac...

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Prieteni sa nu generalizam,LOGIC se poate foarte usor ca o masina sa aiba 140000 km din 2009 fie ca el e neamt (mai rar) sau roman(foarte des).Lucrez la reprezentanta Dacia-Renault,nici nu va imaginati daca va spun masini de 5-6-7-8 ani cu 15.000 km in bord reali,sau altele de 3-4 ani vechime cu 6000.EU am avut un golf 5 ca idee si am facut doar in oras si 2-3 drumuri in afara orasului pe an 13.000 15000 km .Mergeam destul de mult in oras ca sa fac km astia,cum daca o sa iau bmw tot asa o sa fac km,poate mai putini.. 140.000 km /7 =20.000 km /an se poate.La fiecare masina trebuie acordata cate o sansa daca ti se pare ok,dupa incet incet daca ai treaba cu masinile iti dai seama daca are sau a avut ceva si numai o cumperi,dar nu sa zici "aa are sub 150.000 km nici nu mai ma uit la ea".

 

una este masina adusa din germania pentru vanzare, alta este masina cumparata de noua din Romania de pers fizica.

din start masinile care ajung in Romania sunt alea mai rulate.

masinile de care spui tu nu ajung in Romania!

Asta din cauza ca samsarul cauta sa aduca masina sa o vanda cat mai repede. Daca romanul ar plati mii de euro in plus ) pt masini cu km putini samsarii ar aduce masini cu km putini (se poate verifica pe mobile cat costa o masina cu km putini in germania). Dar cum lucrul asta nu se intampla evident ca si samsarul aduce ce se cauta. Pret mic si stare cat mai buna apoi mai vedem cu km. Sunt unii care se ard, nu se pricep dar sunt si altii care accepta km mai multi dar stiu ca platesc mai putin, probabil nepermitandu-si sau neconsiderand ca merita sa plateasca inca X eur (de obicei mii bune) pt o masina cu km putini, istoric 100% curat.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

problema e ca masinile din Romania sufera destul de mult din cauza drumurilo,a traficului. De ex la mine

-masina are 120.000 km reali din ce am verificat eu,ajunsa in 2001 dec in tara aparent a fost pe o firma a lui Horatiu Ionescu Cristea apoi pe numele lui trecuta,a ajuns la colegul Tytus prin 2004-2005 apoi la mine din 2008 pe la vreo 50 si ceva mii km.De atunci masina a fost atinsa usor de vreo 4 ori si lovita de inca 2 ori.Am schimbat hayon -accident/usa - rugina capota fata si far- accident.drept urmare am revopsit-o.Interiorul desi are 120.000 km arata destul de rau(mai putin volanul care era praf când am luat masina si l-am schimbat eu dupa aia)

Daca as pune masina asta la vanzare imi e groaza de ce comentarii ar iesi.Pana la urma tine de asteptarile fiecaruia,masina când am luat-o in afara de volan care avea urme de inel si de 2 zgarieturi era impecabila,si totusi inca 60.000 km in Romania au facut o gramada de probleme.

Link to comment
Share on other sites

depinde si cum o intretii…ale mele la interior cel putin nu au o zgarietura, si am tinut si eu masini cu care am mers 60.000 km.

acum am un e60 care nu are defect la interior si peste 3 ani va arata la fel thumbsup.png

ai si tu dreptate dar sincer la E46 consola aia centrala se exfoliaza/zgarie relativ repede,nici eu nu am fost extrem de atent când pus telefoane/chei pe acolo .

Link to comment
Share on other sites

ceva pareri despre aceasta masina? merita banii? de cateva zile tot caut un e46 ..

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-150cp-ID5a27e.html

Cam uratel exteriorul si cam exfoliata vopseaua prin mai multe locuri din ce vad in pozele astea si farurile cam matuite, e foarte posibil la asa exterior sa fie cam cazan si dpdv mecanic, eu unul n-as suporta sa merg asa cu masina si i-as remedia problemele de ordin estetic. Ca si minusuri interiorul standard in piele fara incalzire care personal nu mi-as lua niciodata in viata piele fara incalzire ca e jale cu ea iarna, in rest e destul de dotata si cel mai probabil daca asa a venit din fabrica cu pachet M sa fi avut si interior de M, cere-i seria de sasiu si vezi dupa Vin exact care e faza si daca e interiorul ei sau a fost schimbat de catre vanzator :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cutia de viteze automata cred ca este pentru cine doreste automata.Poate sunt persoane care nu doresc automata ,eu unul doar daca ma mut in Bucuresti imi cumpar masina cu cv automata.Ca sa nu mai vorbim ca are si costuri mai mari in exploatare decat una manuala.

-Polueaza mai mult

-Consuma mai mult

-Necesita intretinere.

-Uneori se mai si strica

Edited by FANATIC
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

O parere despre aceasta configuratie A985891 ? Este scumpa la vanzare, insa pare singura de incredere pe segmentul e90 xdrive berlina si dotata, din tara.

Ahh, si rulajul, putin peste 160k km.

 

daca o cumperi te pot ajuta cu verificare la bmw filaret sa nu mai stai la coada la programari :)

Link to comment
Share on other sites

El ne arata o masina cu 80k km si tu ii arati una cu kilometrajul triplu. thumbsup.png

 

L.E. ...si diferenta de dotari: servotronic, combox, xenon adaptiv, scaune sport incalzite, comfort access - de exemplu.

Edited by mgs
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ca are km dati inapoi

ca si curiozitate cum ai ajuns la concluzia asta?

 

de anuntul asta vorbim http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7Gff4B.html#863e313174

 

din descriere masina e luata din Romania(deci teoretic reviziile se verifica usor) chiar sunt curios cum se fac afirmatiile astea.In afara de celebrul- pai nu vezi cum e pielea de pe scaune.

Adica nu vad cum ai putea sa incerci sa dai km inapoi la o masina care a avut reviziile facute la BMW ?altfel un 20.000 km pe an mi se pare un km absolut normal pentru Romania.

edit:nu cunosc proprietarul ,doar sunt curios cum se fac afirmatiile astea "are minim 300.000km" "a fost rasturnata" "e lovita stanga fata letal"

Edited by alex230ro
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adica nu vad cum ai putea sa incerci sa dai km inapoi la o masina care a avut reviziile facute la BMW ?altfel un 20.000 km pe an mi se pare un km absolut normal pentru Romania.

 

Ieri am verificat un 330 care avea reviziile la BMW, iar istoricul era ceva de genul: 2010 = 145k km, 2011 = 70k km. La fel, din experiența avutĂŁ ĂŽn ultima lunĂŁ cu destul de multe serii verificate aș cam pleca de la premisa cĂŁ are km dați ĂŽnapoi (ĂŽn cazul meu, din vreo 25 de mașini doar una pĂŁrea ok).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.