Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

salut. ma poate ajuta cineva daca sunt km reali la masina aceasta? Am sunat la BMW dar nu vor sa spuna.

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Giadj.html

Vanzatoruls pune ca sunt 126mi si intrare la 119mi. Sunt f putini daca e asa. Ce ma mira ca pe Germania pe mobile nu am gasit nimic cu 150 mi km fara 24mi-25mi. Seria este WBAFW11070C659167. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la BMW dar nu vor sa spuna.

 

 

 

Pai tu suni pentru asa ceva? Nu va spune nimeni asa ceva la telefon. Fuga la reprezentanta, dai 50 lei la un mecanic si iti va scoate istoricul. :rolleyes: Numai ca la culoarea aia de tapiterie, trebuie sa o cureti la 5-6 zile. :thumbsup:

Edited by florin1967
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

http://olx.ro/i2/oferta/vind-bmw-seria-5-ID6FRUe.html#:9742b817ba. Nici asta nu e de lĂŁsat dar prețul e prohibitiv

 

Buna asta ! Pret prohibitiv. :)) Ca nu ti-o permiti inseamna ca e pret prohibitiv. Masina aia, in Germania unde se fabrica si, practic ar trebui sa fie mai ieftine decat oriunde in alta parte, n-o gasesti sub 25000 Euro tinand cont de optiuni si stare(daca chiar este real ce spune vanzatorul).

Singurul mare minus al masinii este motorul, cel mai slab de pe acea caroserie, insa si asa merita banii ceruti !

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea au un zgomot metalic provenit de la evacuare,se aude pe la jumatatea masinii sau in spate,incearca sa misti de toba sa vezi ca dispare.Am zis ca urmatoarea data cand ajunge in service o sa studiez problema sa vad de la ce suport provine.Sa ai parte de ea!

 

Exact asa se aude si la mine. Ajunge la Bavaria pentru verificarea distributiei saptamana viitoare si vedem ce imi spun si ei.

Link to comment
Share on other sites

Din ce an este masina ta?Este ciudat,mie nu mi a zis nimeni nimic cand am fost la bmw.La bmw poti verifca online dupa serie rechemarile?

august 2013 este fabricata masina (f10). nici eu nu stiam de niciuna din campanii. la revizie mi s.a spus de campanie si am zis da, de ce nu... din moment ce totul era gratis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am gasit un BMW in Germania pe care as dori sa-l achizitionez.

Este vorba de un BMW F30 325d din 2014 cu 128.000 km.

Ma adresez celor de pe forum cu rugamintea sa-mi spuneti ce parere aveti si daca se merita achizitia.

Lista de optionale este urmatoarea :

 

Options

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S230A Extra package, EU-specific

S248A Steering wheel heater

S249A Multifunction f steering wheel

S2NHA M Sport brakes

S2PFA BMW LA wheel M Star Spoke 403

S2TBA Sport automatic transmission

S2VBA Tire pressure display

S2VFA Adaptive M suspension

S2VLA Variable Sport steering

S320A Deleted, model lettering

S322A Comfort access

P337A M Sports package

S3AGA Reversing camera

S403A Glass roof, electrical

S420A Sun protection glazing

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S430A Interioroutside mirror with auto dip

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S481A Sports seat

S488A Lumbar support, driver and passenger

S493A Storage compartment package

S494A Seat heating driverpassenger

S496A Seat heating, rear

S4ABA Fine wood trim burr walnut

S4AEA Armrest front, retractable

S4DMA Accent strips, pearl-gloss, chrome

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S521A Rain sensor

S522A Xenon Light

S524A Adaptive Headlights

S534A Automatic air conditioning

S563A Light package

S575A Supplementary 12V sockets

S5ACA High-beam assistant

S5ALA Active Protection

S5DAA Passenger airbag deactivation

S5DCA Rear-seat headrests, folding

S5DFA Active cruise controlStopGo function

S5DLA Surround View

S609A Navigation system Professional

S610A Head-up display

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6ACA Intelligent emergency SOS call

S6AEA Teleservices

S6AKA Connected Drive Services

S6AMA Real-Time Traffic Information

S6ANA Concierge Services

S6APA Remote Services

S6NSA Convenience phone, expanded Smartphone

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S710A M leather steering wheel

S715A M Aerodynamics package

S760A High gloss shadow line

S775A Headlining anthracite

P7R7A Innovation package

P7XPA Navigation package, Connected Drive

L801A National version Germany

S879A On-board vehicle literature German

S8KAA Dummy-SALAPA

S8THA SPEED LIMIT INFO

S8V1A Label

S9AAA Outer skin protection

P9BDA Business Package

 

O sa fac achizitia pe firma si pretul ar fi undeva la 24.000 Euro.

Ma gandeam si la un XDrive dar pe motorizarea asta nu am gasit. Nu stiu cum o sa se comporte iarna avand tractiune spate.

 

Multumesc,

post-78875-0-65480000-1470650121_thumb.jpg

post-78875-0-45729600-1470650133_thumb.jpg

post-78875-0-35282500-1470650139_thumb.jpg

post-78875-0-13384800-1470650144_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am gasit un BMW in Germania pe care as dori sa-l achizitionez.

Este vorba de un BMW F30 325d din 2014 cu 128.000 km.

Ma adresez celor de pe forum cu rugamintea sa-mi spuneti ce parere aveti si daca se merita achizitia.

Lista de optionale este urmatoarea :

 

Options

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S230A Extra package, EU-specific

S248A Steering wheel heater

S249A Multifunction f steering wheel

S2NHA M Sport brakes

S2PFA BMW LA wheel M Star Spoke 403

S2TBA Sport automatic transmission

S2VBA Tire pressure display

S2VFA Adaptive M suspension

S2VLA Variable Sport steering

S320A Deleted, model lettering

S322A Comfort access

P337A M Sports package

S3AGA Reversing camera

S403A Glass roof, electrical

S420A Sun protection glazing

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S430A Interioroutside mirror with auto dip

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S481A Sports seat

S488A Lumbar support, driver and passenger

S493A Storage compartment package

S494A Seat heating driverpassenger

S496A Seat heating, rear

S4ABA Fine wood trim burr walnut

S4AEA Armrest front, retractable

S4DMA Accent strips, pearl-gloss, chrome

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S521A Rain sensor

S522A Xenon Light

S524A Adaptive Headlights

S534A Automatic air conditioning

S563A Light package

S575A Supplementary 12V sockets

S5ACA High-beam assistant

S5ALA Active Protection

S5DAA Passenger airbag deactivation

S5DCA Rear-seat headrests, folding

S5DFA Active cruise controlStopGo function

S5DLA Surround View

S609A Navigation system Professional

S610A Head-up display

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6ACA Intelligent emergency SOS call

S6AEA Teleservices

S6AKA Connected Drive Services

S6AMA Real-Time Traffic Information

S6ANA Concierge Services

S6APA Remote Services

S6NSA Convenience phone, expanded Smartphone

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S710A M leather steering wheel

S715A M Aerodynamics package

S760A High gloss shadow line

S775A Headlining anthracite

P7R7A Innovation package

P7XPA Navigation package, Connected Drive

L801A National version Germany

S879A On-board vehicle literature German

S8KAA Dummy-SALAPA

S8THA SPEED LIMIT INFO

S8V1A Label

S9AAA Outer skin protection

P9BDA Business Package

 

O sa fac achizitia pe firma si pretul ar fi undeva la 24.000 Euro.

Ma gandeam si la un XDrive dar pe motorizarea asta nu am gasit. Nu stiu cum o sa se comporte iarna avand tractiune spate.

 

Multumesc,

 

 

astepti binecuvantarea forumului?? majoritatea forumistilor au e46 cu piese din dezmembrari si tu stai in parerea lor la o masina de 20k euro. Bravo !!!! Parerea mea este sa nu o iei , Nu mi place culoarea!!!!

  • Like 8
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Userului lavi4175 nu ma obosesc sa-i dau un raspuns.

Nelamurirea era mai mult legata de faptul ca nu are Xdrive si nu stiu cum se comporta iarna.

Sotia are un X1 Xdrive 2.0d si iarna nu am probleme cu el. Eu am avut masini numai cu tractiune fata.

 

Si iar nu stiu cum ma voi descurca cu jante pe 19 in Bucuresti avand in vedere calitatea drumurilor.

Am multi prieteni cu jante pe 19 si 20 si toti au parte de jante fisurate si anvelope cu galme.

Edited by Stefan118
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi s-o vĂŁd și, din pĂŁcate, imediat dupĂŁ cumpĂŁrare mașina va mai cere minim 3.000 euro ca sĂŁ ajungĂŁ acolo unde meritĂŁ un astfel de model:

- casetĂŁ de direcție, care „joacĂŁ” mai mult decât Steaua ĂŽn zilele bune

- revopsire 3-4 elemente

- ceva atenție pe la interior + retapițare volan

- revizie cutie automatĂŁ, care n-a fost fĂŁcutĂŁ niciodatĂŁ

- discuri + plĂŁcuțe f+s

- anvelope f+s; este puțin amuzant, ca sĂŁ nu zic altfel, cum unii oameni pun matador și kumho pe mașini de aproape 300cp

- cred cĂŁ ceva probleme pe la trapĂŁ, pentru cĂŁ se auzea vântul destul de pronunțat de pe la 80 km/h, iar dacĂŁ asta nu se ĂŽntâmpla la fostul meu E46, mĂŁ aștept sĂŁ nu fi fost cazul nici aici

- anularea corectĂŁ a DPF-ului, cĂŁ acum e doar scos interiorul și nimic mai mult, nici mĂŁcar anulat din soft (mie asta ĂŽmi spune cĂŁ numĂŁrul de KM e departe de adevĂŁr)

 

Per total multe lucruri și asta fĂŁrĂŁ sĂŁ o duc mĂŁcar la service, deci mĂŁ aștept sĂŁ se mai adune. Mașina nu a fost deținutĂŁ de cineva care sĂŁ și-o permitĂŁ și asta se vede. De altfel, e și motivul pentru care o vinde, probabil ĂŁștia 3k nu are de unde sĂŁ-i scoatĂŁ și sperĂŁ sĂŁ gĂŁseascĂŁ pe cineva care sĂŁ ignore suma destul de mare pentru cĂŁ are un pachet motor + dotĂŁri destul de rar.

 

Din puctul meu de vedere face maxim 12k ĂŽn starea ĂŽn care se aflĂŁ și la istoricul complet lipsĂŁ pe care-l are.

 

Au fost masini pe la 10-11k 535d E60 cu pachet M LCI si NON LCI , dar cu optiuni mai putine... iar in 3.000 euro i pui si CIC i schimbi si interioru si i rezolvi si consumabilele + alte probleme mecanice sau electrice. Nu inteleg cum de te-ai dus macar sa o vezi... si daca avea CIC si se afla in stare impecabila nu merita 16.000 euro...totusi sa fim seriosi. 14.000-15.000 daca aveai de schimbat uleiul si atat ( cu CIC pe ea) maxim! Cand am cautat E60 pentru mine majoritatea erau cazute, trebuia sa bagi ceva bani dupa cumparare sa o aduci cat de cat ok.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Au fost masini pe la 10-11k 535d E60 cu pachet M LCI si NON LCI , dar cu optiuni mai putine... iar in 3.000 euro i pui si CIC i schimbi si interioru si i rezolvi si consumabilele + alte probleme mecanice sau electrice. Nu inteleg cum de te-ai dus macar sa o vezi... si daca avea CIC si se afla in stare impecabila nu merita 16.000 euro...totusi sa fim seriosi. 14.000-15.000 daca aveai de schimbat uleiul si atat ( cu CIC pe ea) maxim! Cand am cautat E60 pentru mine majoritatea erau cazute, trebuia sa bagi ceva bani dupa cumparare sa o aduci cat de cat ok.

 

Omul a lĂŁsat-o la 15k dupĂŁ test-drive. Și, așa cum zicea și Acero mai sus, 14k ar fi fost chiar OK dacĂŁ mașina era ĂŽn stare bunĂŁ, deci eram dispus sĂŁ dau 15 fĂŁrĂŁ prea multe negocieri ĂŽn situația respectivĂŁ. Nu prea-mi mai arde de fĂŁcut retrofit-uri și umblat la mașinĂŁ, am crezut cĂŁ ĂŽn continuare o sĂŁ am chef de asta când am luat actualul E60, dar nu. :D

Link to comment
Share on other sites

Voi ati auzit de ceva taxa/impozit de 2% introdusa recent pentru tranzactiile peste 10.000 euro pentru suma ce depaseste 10 mii la cumpararea masinilor second inmatriculate in Ro?

E prima data cand aud de asa ceva si mi se pare fabulatie, mai ales ca nu gasesc nimic legat de asta..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2% se plateste la orice tranzactie cu imobiliare. La auto nu stiu sa existe o asa lege. Exista insa in teorie o taxare cu 16% daca nu ma insel pe tranzactiile cash mai mari de 500mil rol. De liat insa in calcul ca Romania "este stat federal" in care legile difera de la judet la judet. Evident glumesc in teorie in practica insa exista judete unde se cere fiscal altele unde nu, exista judete unde se acorda 3x luni 30zile nr rosii sau exista B unde ai voie 15zile.. etc Deci tot ce se poate. Declarati 1ron ca a ti vandut masina :))) nu exista lege sa ti impuna pe cat sa dai masina ..inca.. la imobiliare exista
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2% se plateste la orice tranzactie cu imobiliare. La auto nu stiu sa existe o asa lege. Exista insa in teorie o taxare cu 16% daca nu ma insel pe tranzactiile cash mai mari de 500mil rol. De liat insa in calcul ca Romania "este stat federal" in care legile difera de la judet la judet. Evident glumesc in teorie in practica insa exista judete unde se cere fiscal altele unde nu, exista judete unde se acorda 3x luni 30zile nr rosii sau exista B unde ai voie 15zile.. etc Deci tot ce se poate. Declarati 1ron ca a ti vandut masina :))) nu exista lege sa ti impuna pe cat sa dai masina ..inca.. la imobiliare exista

Ce lege te impiedica la imobiliare?

Link to comment
Share on other sites

- la imobiliare te impiedica grila pe zona. notarul unde faci actele are o grila care spune zona x pretul minim care poate fi declarat este y. Altfel spus daca vrei sa vinzi unui priten/sora/frate etc nu poti sub pretul care te lasa legea.

- da sub 5 ani platesti mai mult. Dar daca e bunul tau mostenit ori cumparat cu 20-30 ani in urma pe care l ai cumparat cu bani impozitati... nu conteaza mai platesti odata 2%.

- la masini repet puneti 1 ron! e 100%legal cu exceptia cazului in care se poate dovedi ca s a mintit :) De asemenea daca auto este propietatea unei firme in sensul ca face parte din active nu se poate vinde cum si la cat vrei tu... in unele cazuri...

:)

Edited by raul333
Link to comment
Share on other sites

Salut!Vreau si eu sa cumpar un BMW f30 berlina ,la mana a2a desigur.Am avut un vw golf,nemaivand de.a face cu bmw.Ca si buget am in jur de 14-15 mii de euro.Am gasit cateva modele altele cu km mai putini dar fara dotari si unele cu dotari si cu km mai multi. Daca il iau cu mai mult de 150k ce ar trebui sa am in vedere,ar trebui sa schimb distributia sau ceva la el?Ce parere aveti de aceste masini din anunturi? http://autovit.ro/an...8-ID7GicRD.html si http://autovit.ro/an...html#86bca2e78a Astept cateva sfaturi din partea voastra,va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Nu ai pus bine link urile la niciunul dintre anunturi (cel putin mie nu mi deschide). Doar tu poti decide intre km si optiuni logic pretul variaza in functie de optiuni si nr km.

- problemele cunoscute f30 pot veni de la motor n47t a avut un an "de gratie" 2011 cand o buna parte au avut probleme cu distributia care s a rupt efectiv in mers facand motorul praf. Conform wikipedia masinile cu probleme au fost cu precadere in 2011 dar... exista un dar. Dar din nou exista informatii ca dupa 2012 bmw a remediat problema.

- la f30 suiera ventilatorul interior la multe (se rezolva).

- o problema ar fi revanzarea dupa 2-3 ani cat vrei sa o tii una e sa ajungi de la n.r ex 130 mi la 190mi sis a vrei sa o vinzi alta e de la 180mi la 250mi...

- o masina cu service la zi nu ar trebui sa aiba probleme mai ales manuala ar trebui in mod normal sa duca lejer 300mi km.

- personal niciodata masina din tara numai de afara cu nr km ce poate fi demonstrat in istoricul service al reprezentantei.

- exista pe autovit un f30rosu frumos ok ca si pret dar NU ARE NICIO intrare service nimic niciodata nici macar in garantie... In teorie omula r putea sa o puna la 25mi km nu ai putea demonstra... el o are la 180mi. Modele f30 mai nou se pot da km inapoi chiar daca au FAN.

Pune link urile sa se vada cam ce te intereseaza. Deocamdata pe autovit eu nu am nimic pret/calitate care sa mi sara in ochi f30. f10 am vreo 2 dar f30 nimic

Link to comment
Share on other sites

Voi ati auzit de ceva taxa/impozit de 2% introdusa recent pentru tranzactiile peste 10.000 euro pentru suma ce depaseste 10 mii la cumpararea masinilor second inmatriculate in Ro?

E prima data cand aud de asa ceva si mi se pare fabulatie, mai ales ca nu gasesc nimic legat de asta..

Revin cu o completare pentru ca m-am interesat si nu exista asa ceva, nu se plateste nicio taxa in plus. Erau, dupa cum credeam si eu, doar fabulatii.

 

 

Relativ la trecerea unei sume mai mici pe contract, eu unul nu m-as simti confortabil cu asta... Daca esti cumparator nu ai nicio dovada ca tu ai platit respeciva suma in caz de nereguli. Singurul care poate fi avantajat este vanzatorul.

Legislatia din Romania e de multe ori ambigua, interpretabila si de cele mai multe ori pare facuta pentru a proteja aparatul de stat, nu cetateanul.

Motiv pentru care tu, cumparator de buna credinta, poti intampina diverse probleme atat la achizitia unui imobila cat si a unui autovehicul.

Hartia aia ca ai achitat suma X lui Y iti da o sansa, extrem de mica ce-i drept, ca in caz de ulterioare probleme sa iti poti recupera banii.

Edited by duxdeorum
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.