Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Prima arată cel ma bine, dar chiar și așa mi se pare cam ieftină pt un coupe cu Facelift și destul de bine dotat.

Dacă pui niște filtre pe mobile.de o sa vezi ca una in genul ăla e 6-7000+

 

 

 

Dar cat trebuie sa coste un e46, masina deja de 14 ani vechime? :))) Auzi cam ieftina.. Suntem in 2017, buna ziua, nu mai suntem in 2009 cand e46 coupe era cat de cat actual.

Daca ti se pare ieftina, da-i tu 6 mii pe ea si atunci deja devine " masina de pasionat". rolleyes.gif

Edited by cavaliere
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai am cateva pe care le urmaresc, dar asta pare cea mai rasarita, poate si cea gri.

Am vazut multe gaini, nu live, dar daca din poze arata asa... plus multe cu aduse din uk, volan mutat, vandute ca si masini pt europa.

Ideea e ca nu prea vreau sa dau mai mult de 5500 pe un E46, fie el si facelift.

Parerea mea e ca acum e ultima lui suflare in zona asta de preturi (5500+).

 

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-bmw-320-ci-facelift-m-paket-variante-ID8SWW3.html

https://www.olx.ro/oferta/bmw-e46-325ci-ID7Z9zD.html

https://www.olx.ro/oferta/bmw-325ci-ID9hjYT.html

https://www.olx.ro/oferta/bmw-320-ID90WMT.html

 

Al 3-lea link este cu fosta mea masina, vanduta de mine la sf lui 2011. Avea cam 120.000km cand am dat-o, iar baiatul care a luat-o nu a prea mers cu ea. Teoretic, ar trebui sa fie in stare buna mecanic, am dat-o dupa o revizie destul de scumpa care a cuprins schimb volant+ambreiaj, discuri frana, piese de articulatie samd, iar actualul proprietar nu a neglijat-o (din discutiile mele cu el), poti incerca o vizionare. Pana in 2011 nu a fost implicata in nici un accident si a fost revopsita integral prin 2010.

 

@cavaliere: discutia asta am avut-o cu un prieten care isi cauta un e46 facelift..a tot vazut cazane la 3-4000e, fiecare cu deviz de 1500-2000e la constatare, iar cand a gasit una ok la 5200 a zis ca e scumpa. A sfarsit prin a cumpara una de aproape 4000e si baga bani lunar in ea de cand a luat-o. La masinile astea conteaza foarte mult starea lor si piesele schimbate recent, asta daca vrei sa cumperi o masina pe care te poti baza o perioada. Altfel o cumperi pe cea mai ieftina si stai si te rogi sa mearga..

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce inseamna masini vechi, am printre altele si 2 masini din 1993 respectiv 1996. :))

Pe mine doar m-a amuzat postarea referitor la pretul unui e46.

In cazul acestor masini, poti sa iei una in stare buna doar daca cunosti proprietarul. Ca de regula cele care sunt mai scumpe nu sunt neaparat si mai intretinute.

Cei care detin masini vechi stiu ca atunci cand le vinzi, le vinzi la cunoscuti sau in cercuri de forumisti.

Eu asa procedez in comunitatea in care activez, in cea a off-roaderelor.

In rest sunt de acord, daca gasesti un e46 al carei proprietar il stii si poti avea certitudinea ca a schimbat diverse piese, atunci poti plati si 10 mii pe masina din punctul meu de vedere, daca esti pasionat de model. Ca altfel, e46 e deja o masina depasita, oricat ne place designul sau, anii au trecut peste el.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@B-490-RZV

Multumesc pentru info!!!

O vad cum fac poate ii fac o vizionare, imi place ca e 325, e mai eficient dpdv cost/performanta/consum motorul 2.5, iar ca dotari bifeaza destul de multe de pe lista mea :)

 

 

 

Referitor la preturi, intr-adevar, E46 a ajuns cam la limita, chiar daca masinile sunt intretinute, este vorba de uzura morala, deprecierea se va accentua in urmatorul an, hell, au inceput sa apara E90 la ~5500E, intr-adevar au milioane de km, mai bagi inca 2-3000 sa o faci ok.

Spre exemplu eu nu o iau cu gandul ca nu bag bani in ea, o iau ca sa imi satisfac un moft, project/hobby/whatever you call it car, deci o sa fie money pit. :D

Iar termenul de "masina pt pasionati" e o prostie, orice masina poate fi pentru pasionati, trebuie doar sa ai pasiunea pt masina respectiva, dar asta nu inseamna ca sunt neaparat masini bune.

Edited by bogdanx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Al 3-lea link este cu fosta mea masina, vanduta de mine la sf lui 2011. Avea cam 120.000km cand am dat-o, iar baiatul care a luat-o nu a prea mers cu ea. Teoretic, ar trebui sa fie in stare buna mecanic, am dat-o dupa o revizie destul de scumpa care a cuprins schimb volant+ambreiaj, discuri frana, piese de articulatie samd, iar actualul proprietar nu a neglijat-o (din discutiile mele cu el), poti incerca o vizionare. Pana in 2011 nu a fost implicata in nici un accident si a fost revopsita integral prin 2010.

De partea mecanica nu pot sa zic nimic ca nu cunosc mașinĂŁ, dar la cum arata scaunele, nu știu cât de mult a avut grija de ea actualul proprietar. MĂŁcar de le curata și el ĂŽnainte sa facĂŁ poza...

Link to comment
Share on other sites

Dar cat trebuie sa coste un e46, masina deja de 14 ani vechime? :))) Auzi cam ieftina.. Suntem in 2017, buna ziua, nu mai suntem in 2009 cand e46 coupe era cat de cat actual.

Daca ti se pare ieftina, da-i tu 6 mii pe ea si atunci deja devine " masina de pasionat". rolleyes.gif

 

Este vorba de un coupe cu facelift. Ai avut curiozitatea sa te uiți pe mobile.de sa vezi cu cât se da unul cu ceva dotĂŁri?

Exista E46 din 99 la 1000€, exista E46 din 2005 cu 8000€. DacĂŁ tu te uiți la cele mai ieftine e problema ta. BĂŁnuiesc ca pt tine E90 sau E60 mai scumpe de 8-9000 nu exista.

 

E amuzant ca atunci când posteazĂŁ cineva ca are probleme cu un E90 de ex pe care a dat 7000€ sar toți pe el ca așa ii trebuie dacĂŁ a dat atât de puțin, dar dacĂŁ se uita cineva la un exemplar mai bine ĂŽntreținut și mai dotat sar altii ca de ce sa dea atâția bani pe o vechitura. :))

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este vorba de un coupe cu facelift. Ai avut curiozitatea sa te uiți pe mobile.de sa vezi cu cât se da unul cu ceva dotĂŁri?

Exista E46 din 99 la 1000€, exista E46 din 2005 cu 8000€. DacĂŁ tu te uiți la cele mai ieftine e problema ta. BĂŁnuiesc ca pt tine E90 sau E60 mai scumpe de 8-9000 nu exista.

 

E amuzant ca atunci când posteazĂŁ cineva ca are probleme cu un E90 de ex pe care a dat 7000€ sar toți pe el ca așa ii trebuie dacĂŁ a dat atât de puțin, dar dacĂŁ se uita cineva la un exemplar mai bine ĂŽntreținut și mai dotat sar altii ca de ce sa dea atâția bani pe o vechitura. :))

 

Mai prietene eu nu ma uit la e46 pt ca nu ma intereseaza, din punctul meu de vedere masina aia e istorie deja, e perimata. Deja e90 a ajuns perimat, despre ce vorbim noi aici?

  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Prietene, nu ma intereseazĂŁ ce te intereseazĂŁ pe tine, dar nu te mai bagĂŁ in seama pe toate topicurile daca nu te intereseazĂŁ subiectul sau nu ai habar ce vorbești. Poți da un mesaj administratorului sa ĂŽți creascĂŁ numĂŁrul de posturi afișate dacĂŁ asta urmaresti. Bafta!
  • Like 9
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

e46 coupe bun se cam da de obicei pana sa ajunga pe olx/autovit, respectiv cunoscutilor sau pe forumurile de marca.

daca te intereseaza iti pot recomanda un 330ci in stare foarte buna: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-330-ID7Gnbom.html

il cunosc personal pe propietar si masina e ca in anunt.

in ciuda primei fraze din acest post, 330urile se dau greu din cauza impozitarii, iar majoritatea celorlalte de pe net sunt scoase de la primarie ("nu dau fiscal") stricand piata daca vrei sa dai una fara probleme de ordin legal.

Edited by drujbex
Link to comment
Share on other sites

Zice "pilot automat" - probabil Cruise Control, dar nu are așa ceva mașina. Sistemul audio este stock dupĂŁ cum se vede ĂŽn poze (nimic "Profesional" - oricum nu existĂŁ).

Zice senzor lumini, dar de fapt nu are. Ar trebui sĂŁ aibĂŁ setarea de Auto la faruri și nu o are, ca sĂŁ aibĂŁ senzori.

 

Nu zice ĂŽn anunț, dar clima nu este automatĂŁ.

 

La genul ĂŁsta de nereguli eu unul aș sĂŁri oricum mașina respectivĂŁ. Sunt sĂŁtul de sĂŁmsĂŁrelile astea românești - și de vĂŁzut mașini care nu au dotĂŁrile de care se spune ĂŽn anunț. DacĂŁ minte la mizeriile astea, cine știe la ce mai minte?

o curiozitate daca se poate. eu cred ca faci o confuzie, masina are clima doar ca nu e bizonala ;)

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti ? Merita banii ? Pozele mi se par un pic cam prea profi , iar faptul ca a schimbat discurile la 35000 e iarasi ceva suspicios. Cum poti sa distrugi niste discuri in 30 mii km , asta daca nu cumva o duce pe circuit..

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-328-ID7GmZyn.html#7d330db26e

 

Masina 100% ii adusa din America. La oglinda retrovizoare se poate vedea busola care ii rosie. Poate o fost lovita sau inundata. Cu VIN-ul o sa iti dai seama.

 

Chiar am vazut ca se practica adusul masinilor avariate din America si pe urma reparate. Pe mobile sunt multe care au pretul mai mic si sunt destul de dotate mai ales cu elemente din pachetul Performance .

Edited by sone
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti ? Merita banii ? Pozele mi se par un pic cam prea profi , iar faptul ca a schimbat discurile la 35000 e iarasi ceva suspicios. Cum poti sa distrugi niste discuri in 30 mii km , asta daca nu cumva o duce pe circuit..

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-328-ID7GmZyn.html#7d330db26e

 

ii ceri VIN'ul si il verifici aici :

 

https://www.nicb.org/theft_and_fraud_awareness/vincheck

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti ? Merita banii ? Pozele mi se par un pic cam prea profi , iar faptul ca a schimbat discurile la 35000 e iarasi ceva suspicios. Cum poti sa distrugi niste discuri in 30 mii km , asta daca nu cumva o duce pe circuit..

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-328-ID7GmZyn.html#7d330db26e

 

O fi stat masina prea mult sub apa si s-au dizolvat discurile :)

E adusa din state, dupa cum zice si colegul mai sus (cuplulul a ramas in ft/lb) probabil o fi fost cu o dauna serioasa era in lease si a fost mai "rentabil" sa fie trecuta ca si "totaled" (distrugere totala) si vanduta inapoi spre Europa unde se repara orice.

Volanul de exemplu e schimbat sau modificat (are butoanele de cruise adaptive insa radarul in bara nu)...

Link to comment
Share on other sites

La fel recomand si eu chiar daca cunosti multe lucruri, cei de la bmw ti-o verfica cap coada, cu scule profesionale pt 280lei, atata a costat la bmw craiova. Vei fi uimit cate vor gasi daca masina nu este ok.

Strat de vospea, test stand de suspensie frane, articulati, scurgeri ulei, tester.. etc

Mergeti la Bmw Apan Braila sa verificati masina, cu programare inainte facuta.

Edited by Stormzor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.