Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Multumesc mult.

Sunt ceva dubbii - Spania e destul de departe. Pozele de pe autovit sunt facute la un dealer de camioane din Germania. Initial am crezut ca e teapa si cere babni in avans. Astept sa ajunga masina sa o vad, cu toate ca, mi-am cam luat gandul de la ea - suma mare de riscat...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca ma gandesc, dar scenariul e asa: Nu exista comanda. Are un pachet de 3 masini (toate pe autovit cu serie de sasiu) pe care le aduce sa le vanda. Masinile sunt pe drum. Cana ajung in Bucuresti, se pot vedea, se verifica, acte de provenienta, RAR, etc si daca e ok, se cumpara. Pare ff transparent si aici sunt in dubii. Omul intelege ca vreau sa merg la o reprezentanta sa verifice garantia in acte si sigiliile de garantie, e de acord cu verificarea RAR (sa nu fie probleme cu seriile, etc).

 

Acum insa nu sunt nici ieftine ca braga. Pe autovit, urmatoarea e doar cu cca 2.000 eur (negociabil) mai scumpa. La asemenea pret, cca 0,5 % din pret. Se pare insa ca asta ar fi pretul real la care chiar se vand.

 

Inca odata, nu sunt idiot: nu se da comanda, nu se plateste avans, actele sunt pe persoana fizica. Ceream pareri cu privire la pasii de urmat:intentionez sa merg la reprezentatnta cu actele si cu masina fizic sa se uite la ea si sa confirme garantia. Dupa aceea, intai se face RAR (cred ca il platesc eu) sa nu imi spuna ca sunt dubii la provenienta (furata, etc). Merg si la Admin Fin sa verifice actele sa nu datoreze TVA sau altceva (vanzarea va fi de la persoana fizica). Ce parere aveti? Imi scapa ceva? Ce receomandati sa mai fac inainte de a cumpara

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inca odata, nu sunt idiot: nu se da comanda, nu se plateste avans, actele sunt pe persoana fizica.

 

Lumea iti tot spune ca e ceva fishy si tu insisti sa iti iei teapa.

 

Uite si dovada: asta e anuntul original

https://www.reezocar.be/fr/occasion/annonce-bmw-x5-RZCATSDEA7DD762AF70C.html

 

Daca te uitai la celelalte masini de la dealer-ul din Germania vedeai si pretul real al masinii, mai are vreo doua similare la vanzare.

 

Baiatul a cumparat masina pe firma, fara TVA, si si-a vandut-o lui (sau unui var din Tandarei) tot fara TVA, adica ilegal. Dupa care ti-o vinde tie 'pa persoana fizica'.

 

Cu placere.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca as avea 50k de Euro de dat pe o masina, in nici un caz nu as lua de la o persoana fizica. In reprezentanta cu siguranta gasesti una putin rulata, garantie si confortul psihic ca totul e in regula cu ea.
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Baiatul a cumparat masina pe firma, fara TVA, si si-a vandut-o lui (sau unui var din Tandarei) tot fara TVA, adica ilegal. Dupa care ti-o vinde tie 'pa persoana fizica'.

Si daca el nu stie ca asa a fost, nu are nicio vina, pentru ca a fost cumparator de buna credinta. Pentru ca-combinatia a facut-o firma si varu' Tamara din Tandarei.

Nu ca as incuraja asta, dar ziceam asa, ca discutie.

Edit: Si de ce am zis asa ca discutie: Dar daca o cumpara de la o firma (ca sa fie credibil, dupa cum ati zis voi) si firma facea combinatii in contabilitate? El de unde ar fi putut sa stie asta?

Asa ajungi sa nu mai cumperi decat din reprezentanta. Dar mai bine nu cumperi nici de acolo, ca poate is accidentate si reparate pe combinatie. Mai bine noi noi. Dar parca sunt si noi-noi de le-au adus si le-au zgariat/revopsit cu 0km.

Gata, nu mai luam nimic :)

Edited by flo_sb
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Baiatul a cumparat masina pe firma, fara TVA, si si-a vandut-o lui (sau unui var din Tandarei) tot fara TVA, adica ilegal. Dupa care ti-o vinde tie 'pa persoana fizica'.

 

 

 

 

 

PĂŁi n ai cum,dacĂŁ e pe firma trebuie sĂŁ faci factura,și cumpĂŁrĂŁtorul plĂŁtește tva ul,dupĂŁ care firma care ĂŽncaseazĂŁ factura returneazĂŁ tva statului român,care la randul lui il returneazĂŁ statului de unde a fost cumparata masina

 

Cam asa functioneaza legal.

 

Ilegal,ala face alt act de vanzare-cumpĂŁrare ĂŽn țara de proveniența, adicĂŁ la un turc-polonez-sarb,pe persoana fizica,contra 100-2000 euro,depinde de valoarea mașinii,și cu actul pe persoana fizica se fac acte la Fetești,fĂŁrĂŁ probleme.

 

Altfel,n are cum.

 

De fapt e mai greu acum,ca s au prins și nemtii,dupĂŁ ce le datorĂŁm miliarde la tva.

 

 

L

Edited by SDC
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si daca el nu stie ca asa a fost, nu are nicio vina, pentru ca a fost cumparator de buna credinta. Pentru ca-combinatia a facut-o firma si varu' Tamara din Tandarei.

Nu are sens sa intram in discutia asta, dar fiscul are cadrul legal ca sa isi recupereze banii de la cel care a inmatriculat masina - in cazul asta, fraierul care da banu'. Si el a cumparat direct de la combinator, deci nu se aplica treaba cu cumparator de buna credinta. Oricum, cine vrea sa riste sa mai plateasca 19% in plus la masina sau sa-i fie sechestrata o bucata de timp si sa se judece cu samsarul sa recupereze prejudiciul, e treaba lui.

 

 

PĂŁi n ai cum,dacĂŁ e pe firma trebuie sĂŁ faci factura,și cumpĂŁrĂŁtorul plĂŁtește tva ul,dupĂŁ care firma care ĂŽncaseazĂŁ factura returneazĂŁ tva statului român,care la randul lui il returneazĂŁ statului de unde a fost cumparata masina

 

 

In schema trebuie sa existe cel putin o firma din alta tara, ca sa functioneze. Fireste ca se face factura, ca nu se poate altfel.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

fiscul are cadrul legal ca sa isi recupereze banii de la cel care a inmatriculat masina

N-am auzit de asa ceva. Cunosti cazuri in care sa se fi intamplat? Mi se pare aberant, daca cel care a cumparat masina nu stia de combinatie.

 

Oricum, mai nou dupa ce s-au saturat de firmele tepare romanesti, nemtii iti cer TVA-ul pe post de garantie (cel putin eu asa am patit de 2 ori), pana inmatriculezi masina.

Dupa care le trimiti dovada inmatricularii si iti elibereaza garantia fara nicio problema.

Edited by flo_sb
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc personal niciun caz, dar are sens. Inmatricularea se face pe baza unui document de plata a TVA, care in cazul asta e obtinut ca urmare a unei fraude. Deci, in ordinea gradului de disconfort, urmatoarele lucruri se pot intampla:

- Te cheama sa dai cu subsemnatul la fisc

- Iti sigileaza masina (pentru ca e obiectul fraudei) pe perioada cercetarilor. Care, dupa cum stim, poate sa fie mare

 

Dupa care, daca nu sunt multumiti de explicatiile tale:

- Te pun sa platesti TVA-ul aferent, daca tu ai inmatriculat masina

- Si in cel mai nasol caz, pot sa confiste masina

 

Daca s-ar aplica logica cu 'n-am stiut de combinatie' ar trebui sa poti pastra si o masina furata, daca n-ai cumparat-o direct de la hot. Da' nu se poate..

 

Da, nemtii acum cer garantie tva-ul. Dar masina se inmatriculeaza in final, si banuiesc ca baietii au gasit o modalitate sa isi recupereze garantia. Ca altfel n-ar functiona schema :)

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa fie zeci de mii de masini cu masuri asiguratorii pe ele la cate dosare de evaziune fiscale pe tva sunt in tara. Nu iti confisca nimeni masina asa usor, mai ales in conditiile in care majoritatea cumparatorilor sunt doar martori in dosare penale si nu am auzit de cazuri in care sa il oblige pe cumparatorul final sa plateasca tva-ul.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e din ciclul vrem o tara ca afara, dar hai sa inchidem ochii la toate mizeriile; stiu ca e discutabil modul in care cheltuie autoritatile banul public, si e destul de adevarat ca sunt multi romani care isi duc un trai modest spre decent profitand de economia gri, insa samsarii astia jegosi care fac manevre cu tva nu sunt niste sarmani, din contra, traiesc foarte bine, si ar merita sa plateasca pentru evaziunea fiscala pana la ultimul banut si dobanzi, amenzi, etc; iar din banii colectati poate s-ar face grupuri sanitare in scolile din mediul rural.

 

Iar lipsa de reactie a autoritatilor in domeniu este direct proportionala cu nivelul lor de profesionalism (majoritatea sunt angajati pe pile si relatii politice),cat si cu miserupismul societatii romanesti la tot ce inseamna lege si regula.

Edited by Eugen B
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, eu zic sa vorbim realitatea nu sa emitem opinii personale! Ca persoana fizica platesc masina si Ciao, nu am eu obligatii sa verific firme etc

 

Ba da,trebuie sĂŁ ceri certificatul fiscal al firmei,de la registrul comerțului. AdicĂŁ vânzĂŁtorul e obligat sĂŁ ti l dea

DacĂŁ are probleme cu firma,nu poate vinde mașina .

 

Certificatul se depune la agenția fiscalĂŁ a cumpĂŁrĂŁtorului,deci nu poti inscrie masina fĂŁrĂŁ el.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

va spun sigur ca masinile care se aduc fraudulos de afara si se ocoleste TVA-ul, propietarul final nu are nimic de platit si nimic de facut daca apare un caz in sensul acesta, in cel mai rau caz martor, cum spunea cineva mai sus. firmele fantoma cu TVA intracomunitar pun pe factura TVA 0 fond de marfa in urma licitatiilor.

 

in cazul de fata daca masina a fost transferata pe PF si tu o cumperi cu contract de vanzare cumparare + certificat fiscal nu ai nici o treaba.

 

legat de masini confiscate, alea au fost in momentul in care au fost prinse ca au fost aduse pe firme fantoma la granita sau chiar la sediu COTW (actual ADESA) din Pitesti. era un proces in derulare pentru ca altfel nu vine nimeni sa iti confiste masina din cauza TVA-ului sau ca ai cumparat masina de la o firma dubioasa.

Link to comment
Share on other sites

Inca sunt ambitiosi vanzatorii :) S-au vandut in ultima vreme pt ca foarte multi s-au grabit sa profite de ''ultima casa'', in speta de avansul mai mic.

Eu zic ca vor scadea spre toamna preturile, nu are ce sa le mai sustina sus, plus ca si dezvoltatorii vor fi stransi cu usa de banci si nu vor avea incotro.

Edited by akon
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.