Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

IS-ul si Saab-ul sunt masini pe care le-as incerca si eu la un moment dat, chiar ma batea gandul sa iau un IS insa fiind aici am vrut neaparat un V8 si RS6-le a fost un vis pe care mi l-am indeplinit. Cat despre Lancer, nu e o masina de zi cu zi, interiorul e mult prea spartan, suspensia rigida, plasticele ieftine si zornaitoare, etc...e buna de weekend cand ai chef de adrenalina! Am avut un X-type de 2.5AWD si pana sa il iau am incercat si S-type, sunt doar niste masini boring fara nicio urma de sportivitate, niste cutii automate lente si vechi, cai putere sunt doar pe hartie, in realitate nu stiu pe se ascund, iar finisajele la interior sunt o idee, dar putin, peste Ford Mondeo. Am mers si cu noile generatii de Jaguar si situatia s-a schimbat mult, e cu totul alta masina fata de vechea generatie, dar la X/S-type cam asa sta treaba, din pacate, nici eu nu ma asteptam sa fiu atat de dezamgit de ele! Asa ca IS sau Saab merita incercate zic eu, mai ales un 9.3 Aero! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Lancer EVO vrei sa spui neumblat in el poti merge cu el aproape oriunde , chiar si la piata.

 

Suspensia te obisnuiesti si apoi cam orice pare barcuta,al meu e facut ca un FQ 400,media e de 25% prin bucuresti la mers normal, in rest in functie de mers creste spre 40.

 

E plasticos intr-adevar, dar punctele lui forte sunt in : cel mai performant sistem 4x4 performante extrase dintr-un 2.0,diferentiale blocante ,pompa activ,tinuta de drum , frane,timpi 0-100 , 0-400 ,etc.

 

Ca senzatii urmatoarea masina dublu;/triplul pretului ,iar la capitolul SH preturile sunt jenante.

 

PS: EVO X aduce acum mai mult cu o limuzina si deci e mai user friendly decat EVO 9 care e considerat de cunoscatori deocamdata cel mai tare model din gama EVO.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

cu exceptia scaunelor nu imi place nimic din interior, nu as putea sa imi petrec timpul acolo ducandu-ma la lucru sau la o simpla plimbare, iar insonorizarea e slaba, din cauza asta zic ca nu o vad ca o masina de zi cu zi, idiferent ca este sau nu modificata, cu atat mai rau daca ar fi modificata...
Link to comment
Share on other sites

pai tocmai de-asta zic , ca si masinile de lux, genul asta de masini au un anumit target de clienti, cei carora nu-i intereseaza asa mult luxul( aproape deloc) ci placerea de a conduce.

 

Pana la urma necesitatile si nevoile fiecaruia denota tipul de masina pe care al conducem.

 

Chiar si Jeremy Clarkson a recunoscut ca masina este o racheta fata de un lambo cu de 3 ori capacitatea cilindrica si de 3 ori mai mult numarul de cilindri.

 

Senzatiile sunt asemenea unui avion la decolare si te asigur ca nu sunt multe masini care pot da asfel de trairi.

 

 

PS: si sa nu uitam ca masinile care iti ofera cel mai mult sunt de fapt cele care sunt foarte putin dotate .dotarile nefiind o necesitate cand vine vorba de performante.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

pai eu ti-am pus 2 variante mai sus...nu corespunde nici una?

 

Nu...in mare conditiile sunt: benzina, maxim 2.600cmc, de preferat turbo sau V6/L6 aspirat, minim 150cp, an minim 2007, km maxim 100.000.

La toate astea se adauga o lista de dotari optionale obligatorii: xenon, scaune sport, comenzi pe volan samd. Bugetul (doar pt achizitie) este in jurul a 16.000E.

Pe autovit sunt cam 150de masini care indeplinesc toate conditiile. Am vazut in ultima saptamana 3 dintre ele, pe a 4-a am vazut acum o ora. Profit de faptul ca inca am permisul suspendat ca sa vad toate optiunile. In mare, urmatoarele masini sunt ok pentru mine: Lexus is 250, honda accord (>2009), bmw 325i (2.500cmc), audi a4 1.8/2.0tfsi, passat cc. In noiembrie batusem palma cu cineva pt un lexus is250, asta se intampla marti, iar joi cand l-am sunat sa facem actele mi-a zis ca a dat masina pt o oferta mai buna cu 500E :thumbsup: . La o saptamana dupa asta trebuia sa iau o honda accord din Timisoara, care s-a dovedit a fi reparata dupa dauna totala (Multumesc inca o data userilor Veyron1000cp si Robytza ;) ). Imediat dupa am ramas fara permis pentru 2luni :( . In 2 saptamani imi recuperez permisul, asa ca am reluat cautarile. Astazi am vazut un A4, foarte ok masina. Un singur lucru ma retine, tot astept sa apara un 325i sanatos..

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Honda Accord...? nu imi place de nicio culoare, ciudate preferinte mai ai si tu, treci de BMW/Audi la Honda Accord...:), eu pe asta nici nu as baga-o in seama, de fapt sunt putine japoneze pe care sa le bagi in seama, stiu ca sunt fiabile, dar cam atat...IS-ul arata bine, e o masina mai rara in comparatie cu BMW/Audi, e fiabila, insa nu stiu cum e pe la noi cu piesele de schimb, cat de repede le gasesti daca ai nevoie si ar mai fi si interiorul care nu mi se pare peste nemtoiace ca si calitate iar cutia automata este cam lenta...A4 daca iti iei ia un 2.0TFSI cu Quattro si S-line si nu o sa iti para rau mai ales ca este usor de modificat si crescut puterea la el iar BMW-ul la fel, il cunoastem cu totii si stim de ce ne place, le stim si pe cele bune si pe cele rele doar ca nu gasesti dupa 2007 cu motor de 2.5 asa ca mai bine iei 3.0i...nu e chiar usor de ales insa eu mi-as axa cautarea intre Audi/BMW si Mercedes C-klase - asta e frumos doar cu AMG packet altfel e cam neinteresant si nu stiu daca gasesti in suma asta...
Link to comment
Share on other sites

Am mers cu Honda Accord si crede-ma ca e foarte ok masina..era 2.4i Executive (echiparea de top). Is-ul e peste Bmw/Audi/Mercedes la interior, mie asa mi s-a parut. Audi/CC am gasit mai multe cu motorul 1.8 tfsi, 160cp/250nm. In varianta stock mi se pare slab, resoftat devine mai decent...200cp/340nm. Asta am vazut-o astazi..http://www.autovit.ro/audi-a4-C22575028.html
Link to comment
Share on other sites

nu arata rau A4-ul insa e FWD si chiar daca au mutat axa fata mai in fata dinamica nu-i atat de buna ca la BMW, insa Quattro schimba foarte mult masina in ceea ce priveste comportamentul pe sosea, altcumva poti ataca curbele, poti intra si mai ales iesi dintr-o curba mult mai tare decat cu un RWD...plus ca pe vreme nasoala nu ai probleme de aderenta...
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/lexus-is220-C22442119.html ii arunci niste jante si se schimba total , avantaj km reali si un singur proprietar

http://www.autovit.ro/mitsubishi-lancer-evolution-ix-C22413108.html aici o sa gaseasca stefan_E46 defecte si calitati cu carul.....treaba e ca masina e sportiva si inca atrage atentia , poate chiar mai mult decat un evo10 care e prea apropiat de lancerul non-evo

http://www.autovit.ro/saab-9-3-C19650407.html - aspect , sportivitate si mai alex exclusivitate, nu sunt asa multe pe sosele

http://www.autovit.ro/jaguar-s-type-C18492461.html

dintre astea eu as lua Saab-ul.

Link to comment
Share on other sites

dintre astea eu as lua Saab-ul.

 

Masina e de nota 10, din pacate marca e pe moarte, iar costurile de intretinere nu sunt prea "roz". Ca si design si motor sunt convins ca e geniala. In clasa a 12-a am mers la un majorat cu tatal unui prieten, posesor al unui Saab 9-5 2.3T Aero. Am ramas.. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Nu...in mare conditiile sunt: benzina, maxim 2.600cmc, de preferat turbo sau V6/L6 aspirat, minim 150cp, an minim 2007, km maxim 100.000.

La toate astea se adauga o lista de dotari optionale obligatorii: xenon, scaune sport, comenzi pe volan samd. Bugetul (doar pt achizitie) este in jurul a 16.000E.

Pe autovit sunt cam 150de masini care indeplinesc toate conditiile. Am vazut in ultima saptamana 3 dintre ele, pe a 4-a am vazut acum o ora. Profit de faptul ca inca am permisul suspendat ca sa vad toate optiunile. In mare, urmatoarele masini sunt ok pentru mine: Lexus is 250, honda accord (>2009), bmw 325i (2.500cmc), audi a4 1.8/2.0tfsi, passat cc. In noiembrie batusem palma cu cineva pt un lexus is250, asta se intampla marti, iar joi cand l-am sunat sa facem actele mi-a zis ca a dat masina pt o oferta mai buna cu 500E :thumbsup: . La o saptamana dupa asta trebuia sa iau o honda accord din Timisoara, care s-a dovedit a fi reparata dupa dauna totala (Multumesc inca o data userilor Veyron1000cp si Robytza ;) ). Imediat dupa am ramas fara permis pentru 2luni :( . In 2 saptamani imi recuperez permisul, asa ca am reluat cautarile. Astazi am vazut un A4, foarte ok masina. Un singur lucru ma retine, tot astept sa apara un 325i sanatos..

 

stii ce nu inteleg eu?!?adica,ok,vrei sa fie din 2007+,sa aibe cutare km ,insa daca iti iei de ex cilindree de 2.6,de ce nu vrei de 3.0?ti-am spus si mai spus,impozit la fel,consum apropiat,putere mai mare,etc..

Link to comment
Share on other sites

Am si eu oarecum aceeasi problema ca tine, mai am 91 de zile pana imi iau carnetul inapoi si sunt in cautare de... 530d / 535d e60.

 

Problema e ca nu stiu ce sa aleg, intre un 530d foarte dotat, modelul de 218cp sau 530d 231cp cu dotari decente... Asta ar fi la un pret de ~13 mii euro.

 

Eu as merge pe varianta cutie manuala, am avut e60 530i manual si era super, cand am mers cu un automat si 4x4 era ... aiurea :(

 

As face un compromis pentru un 535d pe la 15-17 mii, dar doar daca gasesc ceva intretinut si destul de dotat.

 

Voi ce sfat ati da? Care sunt punctele lor forte/slabe?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

stii ce nu inteleg eu?!?adica,ok,vrei sa fie din 2007+,sa aibe cutare km ,insa daca iti iei de ex cilindree de 2.6,de ce nu vrei de 3.0?ti-am spus si mai spus,impozit la fel,consum apropiat,putere mai mare,etc..

 

Nu e acelasi impozit..pana la 2600cmc impozitul e cca 8-9mil/an. La 3000cmc impozitul e 22mil/an. Daca as lua ceva de 3l as lua ceva diesel, 330d de exemplu. Motoarele de 3000cmc benzina aspirate sunt foarte placute, dar un 2.0t are performante similare sau chiar mai bune cu un consum mult mai decent.

P.s. Vorbesc de masini in limita bugetului. :rolleyes:

 

Capacitate cilindrica Pret / fractie de 200cm3

Mai mica sau egala cu 1600cm3 8 lei

Intre 1601cm3 - 2000cm3 18 lei

Intre 2001cm3 - 2600cm3 72 lei

Intre 2601cm3 - 3000cm3 144 lei

Mai mare de 3001cm3 290 lei

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare scump.

 

Mai bine mai pun o mie si iau asta http://www.autovit.ro/bmw-535-C18998940.html

 

Nu vreau sa dau mai mult de 14 mii pe un 530d. La 15 mii gasesc un 535d frumos... gen http://www.autovit.ro/bmw-535-C21719989.html

 

M-packet si stopuri LCI oricum le pun dupa aceea daca nu au...

 

Arkandor ia fa tu un test drive cu ele..in anunt sunt multe ok. Eu as alege 530d-ul indicat de Stefan :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ca pasager..sau intr-o parcare mare undeva. Nu ai nevoie de cine stie ce plimbare sa iti dai seama de starea generala a masinii. La mine conteaza foarte mult proprietarul si interiorul masinii. Daca proprietarul e ok, cu bun-simt, un vocabular decent (fara serifule, mancati-as, sa moara mama samd), iar masina e curata, fara semne de nepasare (gunoaie prin masina, zgarieturi in locuri imposibile), atunci e ok. Altfel o dau in diverse, mai intreb una-alta si pa. Am vazut masini cu cotoare de mar aruncate pe covorasele din spate, cu pungi de chipsuri incepute pe bancheta, cu trimurile zgariate in draci, cu butoanele crapate/lipsa... :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.