Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pai de ce se aburesc ?

 

Nu stiu de ce se aburesc.... ideea e ca aburul dispare dupa ce opresti motorul si o lasi o ora.... este putin cam inestetic, dar BMW nu le considera "stricate" doar din simplul motiv ca sunt inestetice :twoup:

 

n-am avut problema asta la e90

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce se aburesc ?

 

Nu stiu de ce se aburesc.... ideea e ca aburul dispare dupa ce opresti motorul si o lasi o ora.... este putin cam inestetic, dar BMW nu le considera "stricate" doar din simplul motiv ca sunt inestetice :twoup:

 

n-am avut problema asta la e90

 

Nici eu...sau poate n-am observat :)

 

au fost schimbate farurile , daca te uiti la bord are si buton de reglaj inaltime

sunt originale cu lupa si autoleveling, insa fara xenon si de aceea si fara spalator. La E46 FL s-au pus si cu lupa fara xenon mai ales pe coupe-uri, mai toate dupa 2003 cand s-a facut facelit-ul la ele au astfel de faruri. Iar la cel de care se discuta e aceeasi situatie, daca te uiti atent nu are buton de reglaj al farurilor.

 

L.E. my bad, credeam ca este vorba de E46 coupe, acum am vazut ca e vorba de acel E90. La acela ai dreptate.

 

eu zic ca-s farurile originale...cu lupa si angel eyes...

n-am vazut decat doua tipuri de faruri pe E90...cum am eu...xenon (cu lupa, normal) + angel eyes...sau faruri fara xenon si fara angel eyes

ma-ndoiesc ca exista cum zici tu "cu lupa si autoleveling, insa fara xenon" ...eu zic ca are xenon...

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca se pot verifica....Km , dar vedeti ca pretul este Fara tva!

 

Bartolomeus ai reusit sa scapi de skoda?

 

Da am dat Skoda la un prieten care stia ca am pus-o la punct, la un pret OK pentru mine. Se pare ca daca ai masina buna nu poti sa o dai la un pret rezonabil decat la prieteni.

Am sunat acum pentru 335d, se pare ca intreadevar e 335d (pe site scrie ca are 235 de cai) si asa e, pretul este fara TVA. Aseara nu am vazut ca e pretul NET. Deci pretul total este de 32.000 euro... e prea mult... Am configurat una de noua pe bmw.ro cu optiunile care le are asta si am ajuns la 55.000. Si asa tot mi se pare prea mult 32.000 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

http://boldyauto.autovit.ro/index.php?sect...mp;id=C16513767

 

Oare pe cat sunt rotile astea, 22", 23"??? :twoup:

 

Am dat o cautare pe google cu numarul de telefon al lui Boldy, se pare ca primul rezultat este link exact catre topicul asta... Ma bucur... un om pe luna sa se convinga sa nu mai ia masina de la el din cauza topicului asta si tot e bine...

Edited by Bartolomeus
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un amic la Cluj si mi-a confirmat ce credeam despre masinile astuia si ale altora de la Cluj. Toate sunt aduse la pret fara TVA prin firme fantoma. Am inteles ca mai este un tip cu mai multe masini ca asta, care tot asa vinde, pe banda rulanta, in special samsarii le cumpara si le revand la preturi mai mari. Cica zilnic vand 2-3 masini sau le vand imediat ce au intrat in tara. Riscanta combinatie.

 

Pozele am inteles ca le face altcineva, contracost. Baiat destept.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

metoda asta e veche si aducatoare de o gramada mare de bani, oricum firmele sunt facut pe alte persoane aka sageti, cunosc si eu un tip care se ocupa cu chestia asta de mai bine de 4-5 ani, nimeni nu intelegea cum de le poate vinde asa de ieftin...:), problema era ca in ultimul timp dealeri seriosi din Germania nu mai scadeau TVA-ul la firme dubioase de abia infiintate, le verificau inainte sa faca actele, deci oricum provenienta masinilor e parcul unor dealeri la fel de ''de incredere'' ca si cei care le vand aici...pana va lua statul roman vreo masura serioasa impotriva celor de genul care fac intr-adevar evaziune fiscala serioasa ei vor fi deja departe, de fapt sunt deja :). Dar pana la urma ei nu fac decat sa joace dupa cum le permite legislatia de la noi si cum bratul legii e atat de flexibil de ce sa nu profite, daca astea sunt regulile jocului ei doar se supun... :twoup:.

 

No risk no gain!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un amic la Cluj si mi-a confirmat ce credeam despre masinile astuia si ale altora de la Cluj. Toate sunt aduse la pret fara TVA prin firme fantoma. Am inteles ca mai este un tip cu mai multe masini ca asta, care tot asa vinde, pe banda rulanta, in special samsarii le cumpara si le revand la preturi mai mari. Cica zilnic vand 2-3 masini sau le vand imediat ce au intrat in tara. Riscanta combinatie.

 

Pozele am inteles ca le face altcineva, contracost. Baiat destept.

 

@WLF, mai sunt unii care fac acelasi lucru ca baietii din Cluj, doar ca aia sunt axati pe Mercedes. Sunt chiar la o aruncatura de bat de tine, la Sibiu. E unu' Tibi si au ceva care se numeste Transilvania Auto. Tot asa fac si aia, vand in mare parte la samsari !

 

 

http://transilvaniaauto.autovit.ro/

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

metoda asta e veche si aducatoare de o gramada mare de bani, oricum firmele sunt facut pe alte persoane aka sageti, cunosc si eu un tip care se ocupa cu chestia asta de mai bine de 4-5 ani, nimeni nu intelegea cum de le poate vinde asa de ieftin...:), problema era ca in ultimul timp dealeri seriosi din Germania nu mai scadeau TVA-ul la firme dubioase de abia infiintate, le verificau inainte sa faca actele, deci oricum provenienta masinilor e parcul unor dealeri la fel de ''de incredere'' ca si cei care le vand aici...pana va lua statul roman vreo masura serioasa impotriva celor de genul care fac intr-adevar evaziune fiscala serioasa ei vor fi deja departe, de fapt sunt deja :). Dar pana la urma ei nu fac decat sa joace dupa cum le permite legislatia de la noi si cum bratul legii e atat de flexibil de ce sa nu profite, daca astea sunt regulile jocului ei doar se supun... :twoup:.

 

No risk no gain!

 

 

Au facut unii chestia asta si prin Severin. Stiu ca fusesera arestati, probabil ca acum sunt cercetati in stare de libertate, nu mai stiu ce s-a intamplat cu ei, da` o sa intreb.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un amic la Cluj si mi-a confirmat ce credeam despre masinile astuia si ale altora de la Cluj. Toate sunt aduse la pret fara TVA prin firme fantoma. Am inteles ca mai este un tip cu mai multe masini ca asta, care tot asa vinde, pe banda rulanta, in special samsarii le cumpara si le revand la preturi mai mari. Cica zilnic vand 2-3 masini sau le vand imediat ce au intrat in tara. Riscanta combinatie.

 

Pozele am inteles ca le face altcineva, contracost. Baiat destept.

 

Firma pe care sunt aduse masinile astea, e pe un boschetar sa spun asa pentru ca nu are unde sta, nu are familie, nu mai are nimic si primeste cam 20 de euro pe masina. S-au scos foarte multe abonamente de orange pe firma lu' ala, si se fac foarte multe cacaturi. Oricum nu cred ca o sa le mai mearga mult, pana nu ii agata pe toti.

Link to comment
Share on other sites

...si daca ii prinde, deja si-au umplut buzunarele si daca au avut un gram de minte si-au depus banii printr-un offshore astfel incat sa nu aiba ce sa le ia statul roman si la cum se taraganeaza un proces la noi o sa ajunga sa li se prescrie fapta, sunt atatea variabile care de obicei sunt in avantajul cui nu trebuie, adica al celui certat cu legea, s-o spunem asa mai soft... :twoup: . Pana la urma iti trebuie un pic de cojones sa faci si treburi din astea, altfel ar face toata lumea, asa ca au si ei un merit al lor...oamenii, desi ma indoiesc, si-or fi asumat riscurile de la inceput! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

@WLF, mai sunt unii care fac acelasi lucru ca baietii din Cluj, doar ca aia sunt axati pe Mercedes. Sunt chiar la o aruncatura de bat de tine, la Sibiu. E unu' Tibi si au ceva care se numeste Transilvania Auto. Tot asa fac si aia, vand in mare parte la samsari !

 

 

http://transilvaniaauto.autovit.ro/

 

 

Ii stiu pe aia, a vrut un prieten sa ia un C220 de la ei, 100.000 de km. Mie mi s-au parut suspect de ieftine masinile lor asa ca m-am dus cu el sa vad masina. Prietenul meu a insistat sa ii dea seria de la sasiu sa mergem la Mercedes sa o verificam. Nu i-au dat-o asa ca pana la urma am mers in persoana sa vedem masina si sa luam seria de la sasiu direct de pe masina. Eu unul m-am gandit ca sunt masini de taxi.

Masina era toata vopsita asa ca se pare ca aveam dreptate. Si cand sa luam seria, vine unu de pe acolo si zice, domne uite am verificat noi seria la sasiu, se pare ca de fapt masina are 390.000 de km :twoup:) Dar sa moara mama daca am stiut, noi chiar am crezut ca are 100.000 de km cand am luat-o :))

Deci nu stiu daca mai fac manevre si cu TVA'ul dar un lucru e cert, toate care le aduc sunt taxiuri.

 

Si in legatura cu TVA'ul, daca pot face manevre cu TVA'ul, foarte bine lor. Atata timp cat statul roman nu te mai lasa sa iti recuperezi TVA'ul de pe masini, eu zic ca merita sa il tragi in teapa. Este incredibil ca iei o masina din Germania pe firma si o bagi pe firma fara sa iti mai recuperezi TVA'ul! Daca dupa 2 luni te decizi sa o vinzi? Nu trebuie sa platesti din nou TVA'ul la stat? Vi se pare normal?

Edited by Bartolomeus
Link to comment
Share on other sites

pai oricum daca o iei din germania o iei fara tva , deci este ca si cum ti-ai recuperat tva-ul

 

Chiar daca o iei fara TVA din Germania, cand o inmatriculezi in RO trebuie sa depui TVA'ul la finante.

Nu scapi.

Edited by Bartolomeus
Link to comment
Share on other sites

@WLF, mai sunt unii care fac acelasi lucru ca baietii din Cluj, doar ca aia sunt axati pe Mercedes. Sunt chiar la o aruncatura de bat de tine, la Sibiu. E unu' Tibi si au ceva care se numeste Transilvania Auto. Tot asa fac si aia, vand in mare parte la samsari !

 

 

http://transilvaniaauto.autovit.ro/

 

il stiu si eu pe asta, chiar ma gandeam ca vinde la greu, are full parcarea, si isi gaseste clienti.

 

@Bartolomeus, cine plateste tva-ul la inmatriculare, clientul final ? (care probabil si-a luat deja teapa cu masina in sine)

Link to comment
Share on other sites

pai clientul final e de cele mai multe ori persoana fizica si nu are treaba cu TVA-ul, oricum masinile odata luate pe firma respectiva se vand catre alta persoana sau alta firma, in final vanzarea finala se face de catre o persoana fizica catre eventualul cumparator, tocmai in incercarea de a i se pierde urma si a fi cat mai greu de identificat firma care a cumparat initial masina din Germania, e o intreaga filiera, ca sa ii zic asa, insa care are un rost bine definit pentru cei ce fac asta :twoup:. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.