Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

In toamna aveam si E60 si GTI, si am zis ca daca dau GTI-ul pastrez E60-ul pentru macar un an. A venit colegu nostru Kathalin si ne inteleseseram la 12.500 in prima faza pentru E60, dar nu i-am dat-o si i-am explicat si de ce. As fi vrut sa raman la 25k cu amandoua masinile, dar i-am spus ca as vrea sa incerc sa iau mai mult pe E60 ca sa imi permit sa mai scad din pretul GTI-ul. Deci decat sa dau cu 12.500 fiecare masina, am zis ca incerc sa iau 13.500 ca sa pot da GTI-ul cu 11.500, si partial mi-a reusit, am luat 13.500 cu 11.000, minus cate sute de euro cheltuite de atunci, dar macar am gandit-o bine si n-am pierdut inutil bani.
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa iei acum un BMW din Germania, nu iti ajung 12k sa iti iei un E46 320d cu dotari minime. Cred ca numai taxa e vreo 3000 euro.

 

Vezi ca stii..atunci cum ti se pare absurd un pret mai mare de 12.000E pt un e90?

 

Ma refer la o masina din Romania, care echivaleaza cu un bilet de loterie. N-as da 12k pe un E90 inmatriculat in Romania, ca sa fiu mai explicit. :twoup:

 

Eu ma refeream la cele recent aduse in tara, din Germania, Belgia, Olanda etc..eventual inmatriculate in tara. In conditiile in care un e90 dotat decent costa in jur de 40.000E nou, un pret de 15.000E dupa 5 ani sa zicem (masina din 2006) nu mi se pare deloc mare..37.5% din pretul initial al masinii. Ma refer la pretul unei masini in Germania.

Link to comment
Share on other sites

Eu fac pariu ca tu nu verifici nicio masina la km, pentru ca nu te intereseaza asta, daca-s prea multi in bord ii dai inapoi (probabil, presupun, nu te acuz sau ceva) ...daca-s ok...ii lasi asa si gata :twoup:

 

Eu cred ca esti intr-o mare eroare, eu nu sunt samsar de masini. Samsar de masini e ala care vinde 10 masini la luna, care alearga toata ziua dupa masini sa le ia si sa le combine. Nu stiu cu cine am mai avut discutia asta. Eu pur si simplu imi iau o masina personala pentru maxim 1 an si in care nu vreau sa bag bani si daca se poate nici sa nu pierd bani. Atata tot. Vrei sa iti spun ce masini am cumparat eu in 2010? Am reusit sa scap de E65 care l-am avut aproape tot anul 2009 (l-am dat pe un A4 si diferenta ca pe cash de unde dracu). Mi-am luat X5 individual in martie si l-am dat prin toamna pe cash, fara sa bag bani si fara sa pierd bani. Apoi am luat un alt X5 la super oferta pe care l-am dat pe un E60, iar E60-ul pe bani. GTI-ul alb il am din 2008 ca fapt divers, cred ca e singura masina care am avut-o 3 ani, e record. Deci ce plm de samsar sunt, imi explici si mie ce tot vorbesti aici?

 

Posibil sa fiu intr-o "mare eroare", daca e asa, ma scuzi :). Nu e nimic rau in a fi "samsar" ...de masini sau de altceva :) Sunt samsari de masini cinstiti...si samsari mai putin cinstiti si rai :twoup:

10 masini la luna nu se mai vand de mult aici in RO, dar poate iar gresesc.

 

Stiam ca aduceai parca masini din US, m-am gandit ca poate nu prea mai sunt comenzi din US si te descurci cu ce-i pe plan local ...plt :twoup:

Daca nu-i asa si gresesc, imi cer scuze :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ce sincer e omu` asta cu km la masina :) Dar e si mai nebun ca mine...ca oricine :twoup:

 

Cum/cand crede el c-o sa mai vanda masina asta "veche" de 4 ani...cu 267 000 km ?:twoup:

 

Cand si pe aici pe forum e plin de masini din 2000 cu 100 000 km "reali", tipla :twoup:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C16992053.html

 

e data inapoi si aia. uita-te la suportul lateral al scaunului soferului... in penultima poza il vezi. s-a cojit. eu nu am vazut un e46 si un e39 cu peste 320 000 km pe bord si scaunele aratau mult mai bine decat ala.

 

Cred ca asta e cea mai originala metoda de verificare a kilometrilor masinii..suportul lateral al scaunului soferului :twoup: . Pai ce se intampla daca soferul are 65kg, 1,70m si nici macar nu atinge suportul ala lateral? (ghici ce..suportul lateral e ca nou si dupa 1.000.000km)..dar daca soferul are 120kg si 1,95m..ce se intampla cu suportul lateral? (incredibil..dupa nici 1 an, suportul ala e lasat si da semne de uzura). Sunt uimit de cate metode sunt de verificare a kilometrilor, eu nu stiam decat vreo 2-3. De schimbatorul de viteze nu zici nimic? Nu ai vazut vreun e39 cu 600.000km si cu un schimbator in stare mult mai buna? :)

Link to comment
Share on other sites

O intrebare, si e pe bune - :twoup: - postasem mai demult un anunt cu un 535d de vanzare, ceream 20.000. A sunat un baiat de pe forum si i-am zis 18000, nu mai stiu (masina se vinde cu factura si pretul are inclusiv TVA) cine si de ce. Masina nefiind a mea, i-am spus proprietarului ca-i sparg capul daca o da mai jos (nu de alta, da tre sa pun si io la teveaul ala :) )

Asta n-a mai mers de cateva luni cu masina aia, o tine in parcare si m-a anuntat ca vrea iar s-o scoata la vanzare si mi-a zis 16.000. Am zis ca nu ma mai bag, insa, avand in vedere ca eu stau pe forum si-s la curent, care mama naibii e pretul corect pt o masina ca asta!?

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa iei acum un BMW din Germania, nu iti ajung 12k sa iti iei un E46 320d cu dotari minime. Cred ca numai taxa e vreo 3000 euro.

 

Vezi ca stii..atunci cum ti se pare absurd un pret mai mare de 12.000E pt un e90?

 

Ma refer la o masina din Romania, care echivaleaza cu un bilet de loterie. N-as da 12k pe un E90 inmatriculat in Romania, ca sa fiu mai explicit. :twoup:

 

Nu neaparat orice masina din Romania echivaleaza cu un bilet de loterie. Daca te pricepi, loteria e aproape la fel de riscanta ca si la o masina luata de afara. Nu vreau sa dau exemplu masina mea, careia ii pot dovedi km, orice cunoscator poate vedea ca n-a fost lovita, etc. Ca pana la urma, astea doua sunt cele mai mari riscuri ...km dati inapoi sau sa iei o masina 3 in 1.

Ca a mea, mai sunt cu siguranta o gramada de masini. Treaba e sa te pricepi sau sa te duci cu cineva care stie unde sa se uite, atat.

Link to comment
Share on other sites

Ce sincer e omu` asta cu km la masina :) Dar e si mai nebun ca mine...ca oricine :twoup:

 

Cum/cand crede el c-o sa mai vanda masina asta "veche" de 4 ani...cu 267 000 km ?:twoup:

 

Cand si pe aici pe forum e plin de masini din 2000 cu 100 000 km "reali", tipla :twoup:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C16992053.html

 

e data inapoi si aia. uita-te la suportul lateral al scaunului soferului... in penultima poza il vezi. s-a cojit. eu nu am vazut un e46 si un e39 cu peste 320 000 km pe bord si scaunele aratau mult mai bine decat ala.

 

Cred ca asta e cea mai originala metoda de verificare a kilometrilor masinii..suportul lateral al scaunului soferului :twoup: . Pai ce se intampla daca soferul are 65kg, 1,70m si nici macar nu atinge suportul ala lateral? (ghici ce..suportul lateral e ca nou si dupa 1.000.000km)..dar daca soferul are 120kg si 1,95m..ce se intampla cu suportul lateral? (incredibil..dupa nici 1 an, suportul ala e lasat si da semne de uzura). Sunt uimit de cate metode sunt de verificare a kilometrilor, eu nu stiam decat vreo 2-3. De schimbatorul de viteze nu zici nimic? Nu ai vazut vreun e39 cu 600.000km si cu un schimbator in stare mult mai buna? :)

 

masina a fost verificata si avea 247 de mii in 2009. te ambalezi cam usor amice.

e 2005 in primul rand nici nu e tapiseria originala. dupa seria de sasiu decodarea vin spune black sensatec. deci a fost retapisata o data.

 

si pt calculele tale, eu am 188cm si 100kg si am mers cu un a4 in 2ani aprox 100 000 km si nu dadeau semne de oboseala scaunele.

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca aduceai parca masini din US, m-am gandit ca poate nu prea mai sunt comenzi din US si te descurci cu ce-i pe plan local ...plt :twoup:

Daca nu-i asa si gresesc, imi cer scuze :)

 

Pai daca eram in State pe atunci? Am zis sa aduc si masini daca vrea cineva, ca la vremea respectiva mai renta, acum nu.

Link to comment
Share on other sites

Ce sincer e omu` asta cu km la masina :twoup: Dar e si mai nebun ca mine...ca oricine :)

 

Cum/cand crede el c-o sa mai vanda masina asta "veche" de 4 ani...cu 267 000 km ?:)

 

Cand si pe aici pe forum e plin de masini din 2000 cu 100 000 km "reali", tipla :twoup:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C16992053.html

 

e data inapoi si aia. uita-te la suportul lateral al scaunului soferului... in penultima poza il vezi. s-a cojit. eu nu am vazut un e46 si un e39 cu peste 320 000 km pe bord si scaunele aratau mult mai bine decat ala.

 

Totusi...masina are 3 ani (2011 abia a inceput...) ...mi-e greu sa cred c-a facut atatia km intr-un timp atat de scurt...chiar si eu cel pesimist crezand ca o medie pentru o masina din Germania e de aproximativ 50 - 60 k pe an :twoup: Hai sa fi avut 220 000 km...dar 267 ...sau mai mult...Doamne fereste, alergata rau a mai fost masina asta :twoup:

 

Chestiile astea cu scaunul cojit...sau cu volanul ...sunt relative...adica intr-adevar, iti pot arata de multe ori ca are multi km, dar nu reflecta cu adevarat intotdeauna. Spre exemplu, la mine volanul arata deja de ma sperie...dar s-a facut asa ca, fiindca imi transpira mainile mai mult. Si totusi masina are doar 175 000 km...dar dupa volan zici ca are cel putin 220 000 cred :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat orice masina din Romania echivaleaza cu un bilet de loterie. Daca te pricepi, loteria e aproape la fel de riscanta ca si la o masina luata de afara. Nu vreau sa dau exemplu masina mea, careia ii pot dovedi km, orice cunoscator poate vedea ca n-a fost lovita, etc. Ca pana la urma, astea doua sunt cele mai mari riscuri ...km dati inapoi sau sa iei o masina 3 in 1.

Ca a mea, mai sunt cu siguranta o gramada de masini. Treaba e sa te pricepi sau sa te duci cu cineva care stie unde sa se uite, atat.

 

Si asta de a venit sa ia GTI-ul era mega expert in masini, mi-a facut capul calendar cu ce Q7 are si ce alte masini a mai avut el, dar de data asta a tras lozul gresit. :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat orice masina din Romania echivaleaza cu un bilet de loterie. Daca te pricepi, loteria e aproape la fel de riscanta ca si la o masina luata de afara. Nu vreau sa dau exemplu masina mea, careia ii pot dovedi km, orice cunoscator poate vedea ca n-a fost lovita, etc. Ca pana la urma, astea doua sunt cele mai mari riscuri ...km dati inapoi sau sa iei o masina 3 in 1.

Ca a mea, mai sunt cu siguranta o gramada de masini. Treaba e sa te pricepi sau sa te duci cu cineva care stie unde sa se uite, atat.

 

Si asta de a venit sa ia GTI-ul era mega expert in masini, mi-a facut capul calendar cu ce Q7 are si ce alte masini a mai avut el, dar de data asta a tras lozul gresit. :twoup: :)

 

Pai ce avea GTI-ul ? Ma rog, sunt unii de se dau rotunzi si nu sunt, eu nu ma pricep sa ma uit la masini daca au fost lovite sau nu, dar am un prieten care vede de la distanta un element vopsit (in functie de cat de prost vopsit e, vad si eu mai nou :twoup: ) ...se uita la incheieturi...sau unde dracu se mai uita si stie, sunt 100 % sigur ca si-ar da seama daca o masina a fost vopsita sau nu. N-am zis ca si-ar da seama de nr de km exact, dar vede o diferenta intre masini cu km mai putini si altele cu km mai multi, daca diferenta de km e mare :)

Link to comment
Share on other sites

Ce sincer e omu` asta cu km la masina :) Dar e si mai nebun ca mine...ca oricine :twoup:

 

Cum/cand crede el c-o sa mai vanda masina asta "veche" de 4 ani...cu 267 000 km ?:twoup:

 

Cand si pe aici pe forum e plin de masini din 2000 cu 100 000 km "reali", tipla :twoup:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C16992053.html

 

e data inapoi si aia. uita-te la suportul lateral al scaunului soferului... in penultima poza il vezi. s-a cojit. eu nu am vazut un e46 si un e39 cu peste 320 000 km pe bord si scaunele aratau mult mai bine decat ala.

 

Cred ca asta e cea mai originala metoda de verificare a kilometrilor masinii..suportul lateral al scaunului soferului :twoup: . Pai ce se intampla daca soferul are 65kg, 1,70m si nici macar nu atinge suportul ala lateral? (ghici ce..suportul lateral e ca nou si dupa 1.000.000km)..dar daca soferul are 120kg si 1,95m..ce se intampla cu suportul lateral? (incredibil..dupa nici 1 an, suportul ala e lasat si da semne de uzura). Sunt uimit de cate metode sunt de verificare a kilometrilor, eu nu stiam decat vreo 2-3. De schimbatorul de viteze nu zici nimic? Nu ai vazut vreun e39 cu 600.000km si cu un schimbator in stare mult mai buna? :)

 

masina a fost verificata si avea 247 de mii in 2009. te ambalezi cam usor amice.

e 2005 in primul rand nici nu e tapiseria originala. dupa seria de sasiu decodarea vin spune black sensatec. deci a fost retapisata o data.

 

si pt calculele tale, eu am 188cm si 100kg si am mers cu un a4 in 2ani aprox 100 000 km si nu dadeau semne de oboseala scaunele.

 

Foarte bine..Bravo tie ca esti in stare sa iti dai seama daca nr de km din bord sunt reali ghidandu-te dupa starea tapiseriei. Afirmatia ta initiala facea referire doar la nr de km falsi si era bazata pe uzura tapiteriei...atat. Nu ai zis nimic de verificare vin etc.

Link to comment
Share on other sites

N-are importanta. Fiecare masina are povestea ei, daca stii sa o spui bine, iese bine. Vanzatorul vinde, nu masina. :twoup:

 

"N-are importanta." - pai vezi, de asta preturile alea si negocierile alea enorme :)

 

Deci te pricepi totusi la povesti si la combinat oamenii, dar nu esti samsar...ai spus doar cateva povesti, doar la masinile pe care le-ai vandut...care au fost ale tale, am inteles :)

 

Si vanzatorul vinde daca are papagal, vinde la tampiti, la naivi. Eu am vazut cateva 3-aruri in tara inainte sa ma duc dupa a mea in Germania si, desi banii erau in cont, ciudat, nu m-a prostit niciunul sa-mi dea masina :twoup: Si chiar povesteau bine, dar ei ziceau povestile lor...eu ma faceam ca-i ascult...ma uitam la masina si concluzionam. Iar la una care m-a interesat cu adevarat am verificat km si de la 139 000 erau 220 000 ...asa ca putea sa-mi spuna orice poveste, ca degeaba.

 

Asa ca nu intotdeauna conteaza vrajeala vanzatorului :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Ok hornetb, am inteles...ai masina buna :twoup: . P.s. nu trebuie sa ii faci pe ceilalti sa inteleaga ca nu ai luat teapa cand ai dat 15.500 pe masina..e important sa stai tu linistit, sa stii ca masina e in mintile ei si nu ai probleme cu ea. Restul e cancan

 

Nu asta e ideea, zau, dar cand aud/vad tot felu` de ciudatenii...(doar am vazut ca-n cateva posturi ai scris bine ce-ai scris)...normal ca trebuie sa comentez :)

Ba am probleme, am o masina foarte proasta din urmatoarele motive:

 

1. mi se pare ca-mi consuma cam mult acum :) Dar poate mi se pare...sau cel putin asa mi-au zis colegii in topic-ul pe care-l deschisesem prin decembrie...

2. mi-a si facut o data figuri, in sensul ca nu mai accelera cum trebuia...cativa km...dupa aia am ajuns la bunica`mea, unde am stat cam o ora...deja ma gandeam ce fac, unde ma duc sa o rezolv a doua zi...si, cand am plecat de acolo, peste o ora...masina mergea super normal si nu mi-a mai facut figuri de atunci. Adevarat ca n-am ajuns inca la un tester cu ea, sa vad ce-a avut/are, asta pentru ca oricum nu prea am mai mers cu ea de atunci fiind ba bolnav (varicela :twoup: ), ba ocupat cu munca, fiind o perioada mai aglomerata acum.

 

Deci revenind, chiar nu consider c-am luat teapa cu masina, sunt super multumit de ea pana acum, i-am schimbat doar bujiile, bateria, curelele, 2 bielete si doua burdufuri...ceea ce mi se pare mai mult decat ok. Ma rog, n-are rost sa intru in detalii.

 

Dar cand aud de 12 000 E90 FULL ...etc...chiar e cel putin ciudat :twoup:

 

Tu ai fi 100% victima daca ai veni si ai cumpara masina de la mine. Expertii astia ca tine sunt specialitatea mea, n-am nici o satisfactie daca am de a face cu un baiat cuminte.

 

Scuza-ma, cu tot respectul, dar habar n-ai ce vorbesti in acest caz. 1000 % n-as fi victima, pentru ca nu m-ar interesa deloc ceea ce spui tu si as proceda in felul urmator. Km i-as verifica, iar daca a fost lovita sau nu mi-ar spune amicul meu care cu siguranta a vazut, cumparat si vandut destule masini.

 

\\\"Expertii astia ca tine sunt specialitatea mea\\\" - unde am zis eu ca-s expert ? Din contra, am zis ca nu ma duc singur sa cumpar o masina, ca tampitul, cum se duc multi, daca habar n-am unde si la ce sa ma uit, dar ma rog, tu ai inteles gresit.

 

\\\"n-am nici o satisfactie daca am de a face cu un baiat cuminte.\\\" - dupa cum ziceam, esti deosebit, cu principii solide de morala si de drept :twoup:

 

\\\"Tu ai fi 100% victima daca ai veni si ai cumpara masina de la mine.\\\" - cum probabil au mai fost si altii, care, desigur, isi merita soarta daca se cred destepti, dar, tot desigur, tu nu esti samsar :twoup:

 

\\\"Expertii astia ca tine sunt specialitatea mea\\\" - si de aici rezulta tot ca nu esti samsar, normal :twoup:

 

Pana acum tu ai dovedit foarte clar, prin multe afirmatii inteligente, ca nu esti samsar, iar eu n-am zis c-as fi expert si totusi m-ai catalogat gresit :angry:

Ce sa mai zic, ma scuzi ca te-am crezut samsar :lol:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Atata vreme cat tu crezi ca eu sunt victima ta, de fapt tu esti victima mea, asa cum au crezut si altii. :twoup: Eu nu te vrajesc cu nimic, tu te vrajesti singur.

 

Oricum nu intri in tiparul celor care mine si a celor care cumpara masini pentru o scurta perioada de timp. Probabil ai avut doar 3-4 masini pana acum. Mie imi place sa imi schimb masina pentru ca ma plictiseste dupa o vreme, daca as lua o masina doar ca sa ma duca din A in B mi-as lua Logan si nu mi-ar pasa. Dar vreau sa vad si cum e aia, si ailalta, de asta acum ma gandesc sa trec si la alte marci, spre exemplu GTI-ul ala a fost masina senzationala. Vrei sa spui ca ai avut doar o femeie toata viata ta? Sau mai bine spus, te insori si gata? :)

Link to comment
Share on other sites

Post dublu, nu stiu de ce, please CUT :twoup:

 

Atata vreme cat tu crezi ca eu sunt victima ta, de fapt tu esti victima mea, asa cum au crezut si altii. :twoup: Eu nu te vrajesc cu nimic, tu te vrajesti singur.

 

Oricum nu intri in tiparul celor care mine si a celor care cumpara masini pentru o scurta perioada de timp. Probabil ai avut doar 3-4 masini pana acum. Mie imi place sa imi schimb masina pentru ca ma plictiseste dupa o vreme, daca as lua o masina doar ca sa ma duca din A in B mi-as lua Logan si nu mi-ar pasa. Dar vreau sa vad si cum e aia, si ailalta, de asta acum ma gandesc sa trec si la alte marci, spre exemplu GTI-ul ala a fost masina senzationala. Vrei sa spui ca ai avut doar o femeie toata viata ta? Sau mai bine spus, te insori si gata? :twoup:

 

Repet si o spun pentru ultima oara, n-am zis nici ca tu ai fi victima mea, nici ca eu as fi expert. Din pacate, nu asa ar trebui sa se desfasoare lucrurile, unul sa arda si celalalt sa fie ars, dar, din pacate, asa procedeaza unii. Dar si altii merita :) Ca naibii :)

 

Adevarat, nu schimb foarte des masinile ca nu-mi permit momentan si nici nu ma intereseaza alta marca inafara de BMW. Asa ca daca ar fi sa o schimb pe actuala, mi-as lua tot un BMW, tot un seria 3 ma atrage acum, eventual un 2008. Si de-as castiga la LOTO maine, tot un seria 3 E90 mi-as lua. Bineinteles, n-ar mai fi 320d ci M3, recunosc :twoup: Bine...si un Aston Martin...DB9 cred:) Dar deja vorbim de alte preturi, muuult mai mari...ceea ce e cu totul altceva.

 

Cu femeile e altceva, trebuie sa vezi/cunosti/simti/etc cat mai multe :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Atata vreme cat tu crezi ca eu sunt victima ta, de fapt tu esti victima mea, asa cum au crezut si altii. :twoup: Eu nu te vrajesc cu nimic, tu te vrajesti singur.

 

Oricum nu intri in tiparul celor care mine si a celor care cumpara masini pentru o scurta perioada de timp. Probabil ai avut doar 3-4 masini pana acum. Mie imi place sa imi schimb masina pentru ca ma plictiseste dupa o vreme, daca as lua o masina doar ca sa ma duca din A in B mi-as lua Logan si nu mi-ar pasa. Dar vreau sa vad si cum e aia, si ailalta, de asta acum ma gandesc sa trec si la alte marci, spre exemplu GTI-ul ala a fost masina senzationala. Vrei sa spui ca ai avut doar o femeie toata viata ta? Sau mai bine spus, te insori si gata? :)

 

De ce spui ca noul proprietar al GTI-ului a fost "norocos"? Avea vreo problema masina? Poti sa imi raspunzi pe pm daca vrei, chiar sunt curios. Promit ca nu mai spun nimanui :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.