Jump to content

cand virez pe a 2a rotatie de volan scartie...


kerosen

Recommended Posts

la mine cand a inceput sa scartiie volanul la a doua rotatie erau duse ambele brate aveau joc mare in pivoti, se verifica usor, ridici masini pe cric si misti brutal de roata tinand roata cu o mana de sub ea si o mana deasupra, eu mi`am schimbat bratele si am rezolvat scartaitul, vreau sa iti spun ca jocul era foarte mare la pivotii aia

dava vrei suna`ma 0769044945

Link to comment
Share on other sites

sa accentuat zgomotu,se aude mereu,cand fac viraje,stanga dreapta,parca se aude de undeva din dreapta fata,mentionez ca am bucsile cu urechi de la brat duse amandoua,la ITP imi iesise acum 2 luni un pivot dreapta cu probleme,dar atunci nu se auzea nici un sunet...

 

caseta de directie,ce zgomote ar scoate,sau cum ar reactiona daca e dusa?....ea scartzaie asa tare,sau e de la altceva?

 

Verifica nivelul la lichidul servo

 

 

cum il verific,unde trebuie sa ma uit?

 

ScârÞâie Întotdeauna sau doar la rece?

Poate e cureaua sau rola.

 

 

scartzaie mereu,si face asa urat parca se rupe nu alta......stii cum auzi o usa care scartzaie de infundat(asemanator)

 

ce masuri trebuie sa iau,ce trebuie sa verific,la ce trebuie sa orientez ca e problema,as scapa usurat sa stiu ca nu e caseta de directie,sa fie orice,dar numai aia numi doresc...

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema asemanatoare cand virez stanga sau dreapta imi scartaie mai mult la stanga, am observart ca ambele bielete antiruliu au acele burdufe rupte poate fi asta o problema daca a intrat mizerie in ele ??? sau ce sa fie ?
Link to comment
Share on other sites

nu e de la flanse ......unde trebuie wsa ma uit la lichidul de servo?

 

 

este un bidon in zona in care am pus sageata. bidonu e undeva mai jos, nu se vede in poza aceasta dar am sa fac o poza la bmw-ul meu sa se vada si bidonasul. mentionez ca acolo e pozitionat la e36, la celelalte modele din pacate nu stiu. si eu am avut scartaitul acela la viraj maxim stanga si dreapta, dupa ce am schimbat uleiul de la servo am scapat de scartait. uite o poza in care sa se vada bidonasul si cu tipul de ulei ce lam bagat eu

Edited by muerte32003
Link to comment
Share on other sites

si eu am problema asta pe partea stanga, la mine e de la pivotul de la brat, cel de pe partea rotii... l-am injectat cu ulei si nu mai face... doar ca solutie temporara, ca-mi era urat si sa invart de volan....

 

poti verifica "la sol", cineva sa-ti invarta de volan si tu sa tii mana pe pivotul ala... daca el scartaie o sa-l simti cu siguranta

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

nu e de la flanse ......unde trebuie wsa ma uit la lichidul de servo?

 

 

este un bidon in zona in care am pus sageata. bidonu e undeva mai jos, nu se vede in poza aceasta dar am sa fac o poza la bmw-ul meu sa se vada si bidonasul. mentionez ca acolo e pozitionat la e36, la celelalte modele din pacate nu stiu. si eu am avut scartaitul acela la viraj maxim stanga si dreapta, dupa ce am schimbat uleiul de la servo am scapat de scartait. uite o poza in care sa se vada bidonasul si cu tipul de ulei ce lam bagat eu

foarte curata la motor,tine o tot asa!bravo!

Link to comment
Share on other sites

am fost la service: concluzia:

pivot stanga: bun

pivot dreapta:bun

bucse bascula: varza,praf,mai are oleaka si cade bratu:))

amortizoare fata: praf dezastru

amortizoare spate: hmm...nus de schimbat is cat de cat oke..

flanse amortizoare fata/ spate: bune

arcuri fata:bune

arcuri spate:bune

bielete antiruliu:bune

caseta directie:boala la bmw,e cu probleme si la mine are joc cam mare,probabil de acolo vine scartzaitu enervant

bucsa oscilanta/oscilatorie spate:duse amandoua

lichid servo: era putin scazut(am completat)

placute frana spate: noi

placute frana fata: noi

discuri spate:bune

discuri fata: consumate

Edited by kerosen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.