Jump to content

320i e90 sau 318d e90?


Tudorescu1234

Recommended Posts

proprietarul 320i spunea ca scoate o medie cam de 14-15% prin buc,varfuri si de 17%

 

bucuresti e caz special din cauza aglomeratiei , semafoarelor idioate , sutelor de mii de treceri pietoni puse aiurea si la 10 m una de alta . Nu inteleg ce vrei sa afli , 17 nu are cum sa consume , atat am eu si am 325 automat , cred ca 320 are o medie de 14-15 . oricum nu pot sa cred ca iei o masina in baza unor diferente de 1,2 L . Alege ce-ti place sa conduci .

Link to comment
Share on other sites

asta cam asa e, multi dau consumuri extreme, ori maxim obtinut ori un minim care l-au avut prin cine stie ce conjuctura.

Oricum intr-un oras cum e Bucuresti, daca esti de acolo, te poti astepta la un consum in jur de 15%.

Daca faci mai putin de 30k km/an mergi pe benzina fara probleme. BMW nu e o masina foarte fiabila si diesel-urile care sunt foarte sensibile la intretinere sunt chiar costistor de intretinut. Mai ales cand o iei SH.

Link to comment
Share on other sites

nu prea avem 320 i pe forum

Eu :twoup:.

 

Si ca sa raspund la intrebarea legata de consum: 11-12 in oras mers normal. 15-16 iarna asta, la -25 de grade si mers 5 km dimineata si seara, deci motorul nu apuca sa se incalzeasca, deabia ajungea la 60 de grade apa. In afara, vreo 7.5, poti scoate si 7 daca mergi ... legal, dar mai putin nu cred, poate pe autostrada un 6.5.

Link to comment
Share on other sites

nu prea avem 320 i pe forum

Eu :twoup:.

 

Si ca sa raspund la intrebarea legata de consum: 11-12 in oras mers normal. 15-16 iarna asta, la -25 de grade si mers 5 km dimineata si seara, deci motorul nu apuca sa se incalzeasca, deabia ajungea la 60 de grade apa. In afara, vreo 7.5, poti scoate si 7 daca mergi ... legal, dar mai putin nu cred, poate pe autostrada un 6.5.

 

Cum sa scoata un 320i pe autostrada 6.5? Imi vine greu sa cred asa ceva.Pe autostrada mie la 140 km/h constant imi ia 6%,in treapta a 6-a la 2200 rpm.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa scoata un 320i pe autostrada 6.5? Imi vine greu sa cred asa ceva.Pe autostrada mie la 140 km/h constant imi ia 6%,in treapta a 6-a la 2200 rpm.

Foarte greu :twoup:. Eu cand am venit cu ea din Germania, pana la intrarea in tara aveam undeva la 6.7-6.9, in orice caz sub 7 consumul, dar pana acasa a urcat la un 7.3 parca.

Link to comment
Share on other sites

eu afara sub 9% nu am scos niciodata

Sub 9 nicioadata? :twoup: Si 12-13 in oras? Nu e cam mica diferenta?

Poate depinde si pe unde/cum mergi, eu pe E85 pe unde am drum de obicei cam 7.5 scot, mers aproape legal.

Edited by Alex B
Link to comment
Share on other sites

de parca merge cineva cu viteza legala . Mai ales la drum lung eu nu ma uit la consum :twoup:

 

exact - pe afara merg destul de tare si in oras merg ca un mos obosit pentru ca in aglomeratia din bucuresti mi se pare inutil sa ma grabesc. Oricum nu ajung mai repede daca merg ca inecatul

Link to comment
Share on other sites

Da, asa se explica un consum de 9 in afara. Deci ii dam omului un consum mediu de 8 in afara orasului :twoup:

In oras, la fel, merg relaxat. Plus ca urasc gropile si prefer sa fac un drum mai lung in oras decat sa merg pe unul cu gropi.

 

@Tudorescu1234, te asteptam cu noul tau 320i E90 pe la intalniri :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza 320d pt ca au cam stors tot ce se putea de la un motor de 2000 cm si sunt suprasolicitate perifericele ( turbina, injectoare , pompa injectie) si inlocuirea sau repararea lor este foarte costisitoare.Vreau o masina de care sa ma bucur si sa nu bag bani in ea ca intr-un spital.318 mi se pare un motor nu foarte solicitat.Oricum are cineva un 320i e90 sa ma lamuresc si eu ca sunt tare in ceata.Multam fain.

1 turbina nu e aceeasi ca la 318d

2 injectoarele NU sunt mai solicitate la motoare mai puternice (la comon rail)

3 pompa de injectie nu are ci are o pompa de inalta presiune care mentine o presiune la fel de mare si la 318d si la 320d

 

Nu te opreste nimei sa iei un motor mai puternic si sa nu-l soliciti tu, decat la nevoie (asta daca poti)

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg un lucru de ce se dezinformeaza,

Se poarta pe forumul asta.De obicei majoritatea dau consumul maxim,la ore de varf,etc.

 

pai si iti iei masina sa o folosesti numai in weekend ?

 

eu la 320d e46,cons la pompa,la un full,deci mers si liber si aglomerat am scos minim 9,5% maxim 11%,

 

daca merg numai in weeknd scot 7-8%,daca merg numai nopatea sub 6%

Link to comment
Share on other sites

Ok.pt cei care au diesel:daca s-a stricat ceva la motor cat a costat piesa . care sunt cele mai frecvente necazuri la un e90 diesel? Cam cand pica aceste piese? Pe la cati km un bmw poate fi considerat inca fiabil?(diesel sau benzina).

Care este mai pacatoasa 318d 122hp sau 320d 163hp? Nu mai imi vin intrebari in minte dar daca imi aduc aminte am sa le notez.

Am avut parte pana acu de 3 masini cu motor diesel de 2200cm si stiu ce inseamna cuplu mare dar benzina imi place pt ca mi se pare ca raspunde mai ferm la plecarea de pe loc.Consumul este cel care ma sperie la benzina.11-12-13 e ok in oras dar15-16 pt 150 cai si 200nm mi se pare risipa de bani.Nu am condus niciun bmw pana acu si de asta pun atatea intrebari

Am scris cam mult dar cred ca ma intelegeti.

Link to comment
Share on other sites

La consumabile preturile ar trebui sa fie sensibil la fel. La pretul pentru piesele mai "tzapene" de diesel e normal sa fie o diferenta. Eu o am pe a mea de foarte putin timp si inca nu am avut neplaceri deci nu pot sa te ajut cu preturi. Dar poti sa intri pe realOEM si sa faci singur o comparatie. Daca ai avut deja 3 masini diesel stii ce inseamna ca si senzatie. Pt. oras, clar ca un benzinar e mai ok. Si la 10-15000 km pe an nu se justifica un diesel. Daca faci excursii ca si mine de 3-4 ori pe an in alte tari si mergi des si prin tara si ajungi la 30.000 km pe an, atunci nu sta pe ganduri: DIESEL!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.