Jump to content

Bataie ciudata


bogdan-cta

Recommended Posts

Simptomul este urmatorul. La viraj stg, indiferent de viteza, se aude un troncanit urat pe partea dr fata ( mi se pare mie). Daca viteza este mica, nu troncane, dar daca e mai mare de 25km/h se aude. La viraj dr, nu face nimic, numai cand rotile sunt virate stg apare zgomotul. Am cautat pe forum dar nu am gasit ceva concludent. Poate ma ajutati voi.
Link to comment
Share on other sites

Simptomul este urmatorul. La viraj stg, indiferent de viteza, se aude un troncanit urat pe partea dr fata ( mi se pare mie). Daca viteza este mica, nu troncane, dar daca e mai mare de 25km/h se aude. La viraj dr, nu face nimic, numai cand rotile sunt virate stg apare zgomotul. Am cautat pe forum dar nu am gasit ceva concludent. Poate ma ajutati voi.

 

nu prea am inteles prea bine ce ai vrut sa zici ( probabil si ora asta "tarzie" ) dar din cate pot eu sa deduc acum cred ca este bratul ( tre schimbat) ???

Link to comment
Share on other sites

M-am bagat ca taranu' sub masina, si am inceput sa verific. Dupa jumatate de zi gen ' ce pizda mamii ei are' ca nu se vedea nimic, si articulatiile nu au joc deloc, am descoperit motivul. Vi-l spun pt ca daca va loviti de problema, sa o stiti. Teava de la evacuate atingea unul dintre suportii metalici de dedesubt. Flansele fiind mobile, le-am desfacut si am repozitionat pozitia tobei spate; adica am rotit-o cu 1-2 cm spre dr; in felul asta s-a reasezat si acum e totul bine.
Link to comment
Share on other sites

Cand am spus ca m-am bagat sub masina, nu inseamna ca am avut un carucior cu rulmenti pe spate. Daca e pe elevator si cineva verifica evacuarea, inseamna ca e "sub masina". @robi_m: Partea intermediara a evacuarii, mai pe romaneste teava cu articulatia elastica si catalizator trece printr-un suport lat de matal, pe care in mod normal nu-l atinge. Daca se slabesc excesiv suportii din cauciuc, sau umbli sa schimbi articulatia elastica de care am pomenit, exista posibilitatea ca sa nu mi stea fix in pozitia initiala. Finala fiind destul de grea, la viraje balanseaza si inevitabil atinge usor suportul de metal. Zgomotul produs seamana cu cel de cap planetara terminat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.