Jump to content

problema e60 volanta sau...?


523ie39

Recommended Posts

am o dilema la e60-ul lui tata. e un 520i din 2003, 2.2l 170 cp. de cand am cumparat-o am stiut ca ceva nu e in regula,dar nu a contat. la relanti cand apesi ambreiajul urca in turatii de la 650 la vreo 900, indiferent daca o bagi sau nu in viteza, plus ca atunci cand opresti motoru tot se mai invarte ceva pe la cutie si se aude. daca ti ambreiajul apasat si o opresti nu se mai aude. multa lume spunea ca e volanta, bun. o are de aprox un an, iar acum o luna si ceva, am forjat-o eu putin si nu mai mi-a intrat in viteza. bun...am cumparat tot kit-ul ambreiaj, adica placa presiune, volanta, rulment, disc ambreiaj. noi noute LUK. dupa schimbare simptomele sunt aceleasi. le-am schimbat la un service pe str.veseliei, baiatu recomandat de catre vanzator pe care il cunosteam. treaba e ca nu am stat langa el cand s-a efectuat schimbarea. mi-a dat piesele vechi in schimb. ce parere aveti sau ce altceva ar putea fi? multumesc
Link to comment
Share on other sites

daca volanta e muci nu are legatura ca pui kit nou de ambreiaj.

 

eu am avut volanta dusa si dupa ce am schimbat kit-ul de ambreiaj nu mai iesea din viteze cateodata.

 

am schimbat volanta, placa presiune, rulment, disc ambreiaj

Link to comment
Share on other sites

ai schimbat volanta sau kitul de ambreiaj? din primul post se intelege ca ai schimbat doar kitul. daca tot ti-a dat jos ambreiajul nu s-a uitat si la volanta?

 

am schimbat tot si volanta si placa de presiune, rulmentul si disc ambreiaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Mergi si tu la Automobile Bavaria sau MHS (ca-i mai aproape de tine) si fa o diagnoza sa-ti constate defectul, asa doar o iei pe ghicite si e fara sens. Te costa probabil vreo 200 de roni nu mai retin.
Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

in principiu dupa schimbarea pieselor pe care le-ai enuntat mai sus ar trebui sa ti mearga masina exact ca "noua" .Cand am schimbat eu volanta+kitul+rulmentul ,inainte ,cu aprox o luna, nu imi intra nici in viteze(atunci am mers foarte putin cu masina) ,dar odata schimbate ,parca era noua , nici nu imi venea sa cred ca e aceeasi masina ,care cu cateva ore mai inainte plecam cu a II - a de pe lpc (a I a nu intra).Daca e volanta(in caz de ai cu masa dubla) la inchiderea motorului fara a apasa ambreajul trebuie sa tremure mai tare si sa "cloncaneasca" tare(sunete destul de puternice)

 

o zi buna in continuare,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am o dilema la e60-ul lui tata. e un 520i din 2003, 2.2l 170 cp. de cand am cumparat-o am stiut ca ceva nu e in regula,dar nu a contat. la relanti cand apesi ambreiajul urca in turatii de la 650 la vreo 900, indiferent daca o bagi sau nu in viteza, plus ca atunci cand opresti motoru tot se mai invarte ceva pe la cutie si se aude. daca ti ambreiajul apasat si o opresti nu se mai aude. multa lume spunea ca e volanta, bun. o are de aprox un an, iar acum o luna si ceva, am forjat-o eu putin si nu mai mi-a intrat in viteza. bun...am cumparat tot kit-ul ambreiaj, adica placa presiune, volanta, rulment, disc ambreiaj. noi noute LUK. dupa schimbare simptomele sunt aceleasi. le-am schimbat la un service pe str.veseliei, baiatu recomandat de catre vanzator pe care il cunosteam. treaba e ca nu am stat langa el cand s-a efectuat schimbarea. mi-a dat piesele vechi in schimb. ce parere aveti sau ce altceva ar putea fi? multumesc

 

 

Salut, pana la urma cum sa rezolvat problema? Si eu am un e60 520i cu exact aceleasi simtome? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

am o dilema la e60-ul lui tata. e un 520i din 2003, 2.2l 170 cp. de cand am cumparat-o am stiut ca ceva nu e in regula,dar nu a contat. la relanti cand apesi ambreiajul urca in turatii de la 650 la vreo 900, indiferent daca o bagi sau nu in viteza, plus ca atunci cand opresti motoru tot se mai invarte ceva pe la cutie si se aude. daca ti ambreiajul apasat si o opresti nu se mai aude. multa lume spunea ca e volanta, bun. o are de aprox un an, iar acum o luna si ceva, am forjat-o eu putin si nu mai mi-a intrat in viteza. bun...am cumparat tot kit-ul ambreiaj, adica placa presiune, volanta, rulment, disc ambreiaj. noi noute LUK. dupa schimbare simptomele sunt aceleasi. le-am schimbat la un service pe str.veseliei, baiatu recomandat de catre vanzator pe care il cunosteam. treaba e ca nu am stat langa el cand s-a efectuat schimbarea. mi-a dat piesele vechi in schimb. ce parere aveti sau ce altceva ar putea fi? multumesc

 

 

Salut, pana la urma cum sa rezolvat problema? Si eu am un e60 520i cu exact aceleasi simtome? Multumesc

nu a rezolvat nimic. merge in continuare asa pana...o vedea el. nu stiu. daca tu rezolvi ceva, anunta-ma si pe mine te rog.

Link to comment
Share on other sites

Incearca si la un alt service. Numai in 1-a nu-ti intra sau in nici o viteza?

nu mai are probleme de intrat pt ca a schimbat tot. decat ca tot se ridica turatia cand apasa ambreiaju.

 

Salut, uite care e problema cu turatiile, am vorbit la reprezentanta BMW Brasov si dansii mi-au spus ca asa e softul facut pentru 520i si 520d pt a facilita plecarea de pe loc.

In rest am si eu aceleasi probleme, azi am fost la un service si mi-au spus ca ar fi volanta si ca ar trebuii sa schimb si chitul de ambreaj, exact cum ai facut tu.

In cazul tau, nu aveai un "clinc" and lasa-i ambreajul la viteza 1 si marsarier?.

Multumesc

Edited by valyciocan
Link to comment
Share on other sites

Incearca si la un alt service. Numai in 1-a nu-ti intra sau in nici o viteza?

nu mai are probleme de intrat pt ca a schimbat tot. decat ca tot se ridica turatia cand apasa ambreiaju.

 

Salut, uite care e problema cu turatiile, am vorbit la reprezentanta BMW Brasov si dansii mi-au spus ca asa e softul facut pentru 520i si 520d pt a facilita plecarea de pe loc.

In rest am si eu aceleasi probleme, azi am fost la un service si mi-au spus ca ar fi volanta si ca ar trebuii sa schimb si chitul de ambreaj, exact cum ai facut tu.

In cazul tau, nu aveai un "clinc" and lasa-i ambreajul la viteza 1 si marsarier?.

Multumesc

nu am auzit clinc. ms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.