Jump to content

1992 E36 325i - Ezitari la acceleratie


Recommended Posts

Buna forum.

 

Am o "mica" problema cu "noua" mea jucarie. Problema apare aproape zilnic dar in unele zile motorul merge PERFECT.

 

In timp ce merg , simt ezitari la acceleratie si daca o mentin la o viteza constanta (peste 2500 rpm) vad cum indicatorul de consum fluctueaza in sus si in jos ... consumul se misca intre 8-10 de ex sau 10-12 ... dau ma rog , fluctueaza si simt ca masina are ezitari la acceleratie.

 

In zilele cand merge bine , toarce constant si rotund la relanti , cand stiu ca are ezitarile la acceleratie nu toarce rotund la relanti.

 

Ce am observat :

1 . In zilele cand e FOARTE cald afara primmi km. sunt problematici pina se incalzeste motorul un pic , dupa care merge brici.

 

2. Cand exista ezitarile la acceleratie si scot "furtunu" de alimentare cu aer chiar inainte de intrarea pe admisie (dupa senzoru de aer) motorul continua sa mearga , in zilele cand motoru merge frumos si scot furtunu de aer , motoru moare dupa cateva secunde si nici nu il pot tine in viata incercand sa accelerez un pic.

 

Vre-o idee ?

Link to comment
Share on other sites

Greu de zis fĂŁrĂŁ tester.

 

Alimentezi din acelaÂşi loc ĂŽntotdeauna?

 

Da , shell VPower si chestia se intampla si in timpul aceluiasi rezervor.

 

De unde Doamne-Iarta-ma pui tu Shell V-Power? Ca astia au fugit din Romania de mult :twoup:

 

Stau in Danemarca.

Link to comment
Share on other sites

La mine a fost sonda lambda la acelasi tip de motor si exact aceleasi simptome. De fapt, nu sonda, un fir de la mufa de la sonda, se mai tinea in cateva lite si dadea semnal slab, deci calculatorul primea informatii aiurea de la sonda (care era si noua). Incearca un tester, sa vezi ce spune. Eu am gasit greu defectiunea, suspectam serios debitmetrul, era sa-l schimb degeaba.
Link to comment
Share on other sites

La mine a fost sonda lambda la acelasi tip de motor si exact aceleasi simptome. De fapt, nu sonda, un fir de la mufa de la sonda, se mai tinea in cateva lite si dadea semnal slab, deci calculatorul primea informatii aiurea de la sonda (care era si noua). Incearca un tester, sa vezi ce spune. Eu am gasit greu defectiunea, suspectam serios debitmetrul, era sa-l schimb degeaba.

 

Da , si eu suspectez debimetrul si am comandat deja unul nou plus sonda lambda. O sa ma bag sub ea pe vineri simbata sa vedem ce e cu sonda ca am evacuare in 6 tevi si e mutat lambda mai jos un pic , innacesibila de deasupra.

Nu am avut-o pe tester inca dar o sa vad.

 

Oricum eu stiam ca lambda nu mai lucreaza de la 3500 de ture in sus...

Link to comment
Share on other sites

@turnerbj

A aparut pe tester eroarea de sonda?

Da. Inginerul mi-a zis ca da semnal sporadic slab sonda lambda. I-am zis sa faca si un test de noxe, pt. ca sonda (bosch) avea doar cateva mii de cand o schimbasem si mi-au iesit hidrocarburile mai mari in relanti, in schimb in ture totul era corect. Mi-a sugerat sa curat injectoarele, ca o posibila cauza pt. noxe la relanti.

Link to comment
Share on other sites

@turnerbj

A aparut pe tester eroarea de sonda?

Da. Inginerul mi-a zis ca da semnal sporadic slab sonda lambda. I-am zis sa faca si un test de noxe, pt. ca sonda (bosch) avea doar cateva mii de cand o schimbasem si mi-au iesit hidrocarburile mai mari in relanti, in schimb in ture totul era corect. Mi-a sugerat sa curat injectoarele, ca o posibila cauza pt. noxe la relanti.

 

Am testat azi eu pentru erori.... totul e ok

Live data nu merge ca masina e din 92 si Carsoft nu stie.

 

Am schimbat MAF senzorul azi , senzorul de pozitie la clapeta de admisie , verificat compresia , verificat toate furtunele de vacum .... nici o schimbare.

Mai trebuie sa imi vina lambda sonda si sa o schimb si pe aia ... daca nici aia nu ajuta ii dau foc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.