Jump to content

CASETA DIRECTIE E60


bmwe46k

Recommended Posts

Unde ai facut aceasta reparatie? In ce oras si la ce service.

Ma shogore, t-oi spune si asta pe privat ca sa n-auda bmwe46k, ca asta sa crede mai destept ca noi toti la un loc. Sa mearga el la nemti si sa si-o faca cu tri mii de lei. No bigne, ma?

pai , suntem pe un forum @vladico si alegem calea cea mai buna pret/calitate. Daca eu pun sus caseta de directie , noua si originala cu 30 de mil, si tu iti pui reconditionata si cu garantie pe un an cu 20 mil( ca stiu ei cam cat tine, ca altfel dadea o garantie de 5 ani ..) Din pacate atata tin pe drumurile noastre.

Sunt statistici clare la bmw e60 si e65.

 

Important e sa te folosesti de ea si bvo ca ai rezolvat problema, fiecare isi rezolva probleme cum crede, puteam sa pun caseta si la bmw la noi doar ca 15 mil e doar manopera + 65 piesea in sine.

bafta!

Edited by bmwe46k
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Problema asemanatoare si la mine E60 525d 2004, cand virez stanga scartie si daca sunt denivelari clancane. Am fost la mecanic si mi-a zis ca am joc foarte mare la caseta de directie in partea stanga, mi-a recomandat pe cineva care repara, am fost la aceea persoana dar din pacate nu mi-a putut repara caseta deoarece a zis ca este distrusa. Intradevar, cremaliera era cam praf, adica fiecare dinte era lovit, parca a dat cineva cu ciocanul in el, plus si acel ax care se leaga cu articulatia volanului avea melcul praf, binenteles si rulmentul cu tepi era spart. Am cumparat caseta de directie second de la cineva de pe un E60 525d din 2005, am pus-o sus azi si merge ca unsa, doar ca acum volanul merge mai greu la viteze mici sau pe loc. Cost total drum cu caseta defecta la reparat 100ron, caseta second 1200ron, manopera 250ron, deci un total de 1550 ron. Sper sa ma tina mai mult de 2 ani.smile.gif
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am si eu ceva probleme:

1.Cand invart de volan la o viteza f mica sau chiar pe loc, aud un ticait incet in volan: Parca ai scutura o cutie de tic-tac - acelasi sunet dar la un volum mult mai mic.

2.In timp ce franez si iau o groapa sau gropita (cat de mica) cu roata stanga si de volan luat putin stanga imi troncane ceva in stanga destul de rau. Cam acelasi lucru se intampla si la intersectiile cu sinele de tramvai.Nu imi dau seama daca e de la caseta sau articulatii, ca se aude numai la roata stanga chestia asta.

 

Am fost cu masina in service, au urcat-o pe rampa, au tras de articulatii, s-au uitat la caseta, mi-au spus ca absolut nici un fel de joc.

Directia e foarte ok, foarte precisa si in curbe la drum intins (si asfalt bun) masina nu a avut nici un fel de ezitare privind directia.

Link to comment
Share on other sites

Te strang in spate unele pareri la rubrica 'recomandari' . Nu stiu ce sa va zic dar la masinile mai noi sunt mai multe elemente care trebuie desfacute ca sa ajungi la caseta. Pe langa operatiunea propriu-zisa de reconditionare caseta, complexa de altfel, trebuie putina stiinta si la ce si cand trebuie desfacut/montat. Altfel sfarsesti precum colegul care nu mai avea functional o multime de senzori, comenzi cand a plecat de la 'service'. Iar multi dintre mecanicii de garaj invata pe parcurs, din incercari. Sunt putini care se documenteaza corespunzator.

Unii dintre noi nu iau in considerare ca unele reparatii pur si simplu nu se pot face in garaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.