Jump to content

BMW 318 E36 vs BMW 318 E46


DanyG

Recommended Posts

Un E46 in mintile lui nu are cum sa coste 3000E. Au scazut preturile, dar nici chiar in halul asta. De banii astia iti poti cumpara un E36 in stare buna, insa cauta un 318is, nu 318i, consumul si taxele sunt la fel, insa primul trage mai bine.

 

Daca vrei E46, mai pune ceva banuti si poate iti gasesti unul inmatriculat.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la vreo 5 sau 6 parcuri auto din Craiova si abia am gasit cateva E36.E46 nu am gasit la pretul asta.Iar pe forumuri si siteuri gen autovit sunt ori foarte putine ori la celalalt capat al tarii.Ma gandesc serios sa ma orientez spre un E36...
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine te orientezi catre E36, parerea mea este ca la 3000 de euro nu prea poti lua un E46 in mintile lui, iar sa-l aduci intr-o stare buna mai bagi cel putin 1000-1500 euro in piese, asta daca vrei sa le pui noi...indicat asa ar fi :twoup:.
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Eu mi-am luat in urma cu 2 luni un E46 proaspat adus din DE, 180.000 km pe bord, inmatriculat '99, fabricat 98. Are scaune semipiele, magazie de cd-uri, scaune incalzite, perdea electrica, trapa etc. Este 318i si am platit ~830 eur taxa de inmatriculare, iar pe el am dat 4700 euro. Foarte bine intretinut. Din pacate mai am doar o poza (cea de pe autovit):

 

post-35406-1281025905_thumb.jpg

 

Este negru, are angeleyes cu lupe si autoleveling. Per ansamblu am mai investit foarte putin in el (am schimbat la inceput ulei si filtre), iar apoi am mai luat o maciulie la schimbator originala si inele cromate la ceasurile de bord.

Sunt foarte multumit de ea, am facut deja ~2000 km cu el. Consuma destul de lejer (in Cluj consum 8.4 pe bord, 9 la pompa, destul de decent pt un benzinar cu motor relativ mare.)

Edited by alicumircea
Link to comment
Share on other sites

Sunt fericitul posesor al unui E36 din '96.

Informatii:

 

Fabricatie: 1996, Data inmatricularii: 06/1996, 189,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 140 CP (103 kW), Cilindree: 1798 cm³, Euro: euro2, benzina, negru-metalizat, Numari de usi: 2/3, Tara de origine: Germania, Tara inmatricularii: neinmatriculat.

 

Echipament aditional:

 

geamuri electrice, oglinzi electrice, tapiserie piele, jante aliaj, trapa, inchidere centralizata, airbag, servo directie, scaune incalzite, camera marsarier, proiectoare ceata, suspensie reglabila, diferential blocabil.

 

Multumesc mult pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Eu mi-am luat in urma cu 2 luni un E46 proaspat adus din DE, 180.000 km pe bord, inmatriculat '99, fabricat 98. Are scaune semipiele, magazie de cd-uri, scaune incalzite, perdea electrica, trapa etc. Este 318i si am platit ~830 eur taxa de inmatriculare, iar pe el am dat 4700 euro. Foarte bine intretinut. Din pacate mai am doar o poza (cea de pe autovit):

 

C12869731_6.jpg

 

Este negru, are angeleyes cu lupe si autoleveling. Per ansamblu am mai investit foarte putin in el (am schimbat la inceput ulei si filtre), iar apoi am mai luat o maciulie la schimbator originala si inele cromate la ceasurile de bord.

Sunt foarte multumit de ea, am facut deja ~2000 km cu el. Consuma destul de lejer (in Cluj consum 8.4 pe bord, 9 la pompa, destul de decent pt un benzinar cu motor relativ mare.)

cu toate taxele ai ajuns aproape de 6k cu masina, ceea ce multora li se pare foarte mult pentru o masina din '98, insa daca masina arata/merge foarte bine plus ca ai cateva optiuni importante pe ea parerea mea este ca e un pret corect, sunt si care au dat 6k pe un facelift, insa masini fara optiuni si care deja au probleme, poate faci un topic si ne-o arati si tu la sectiunea ''masina mea''. Sa te poarte sanatos multi km si daca ai ceva probleme cu ea te ajut/ajutam cu placere aici pe forum, desi sincer sa fiu nu are probleme deosebite motorul asta, eu am modelul 2001 tot de 118 cp si am deja 167k km din care 62k km facuti de mine si sunt foarte multumit de masina, asigura-i tot timpul piese cat mai bune, de preferat originale si schimburile de ulei si filtre la 10-12k km si nu o sa ai batai de cap.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Asta e masina.:twoup:

 

Arata bine! Sa o stapanesti sanatos!

De curiozitate, modelul tau vad ca are 140 de cai si cilindreea mai mica decat a mea. Sunt destul de nou la categoria BMW si nu prea cunosc motorizarile, motorul este turbo pe acest modelul tau?

 

cu toate taxele ai ajuns aproape de 6k cu masina, ceea ce multora li se pare foarte mult pentru o masina din '98, insa daca masina arata/merge foarte bine plus ca ai cateva optiuni importante pe ea parerea mea este ca e un pret corect, sunt si care au dat 6k pe un facelift, insa masini fara optiuni si care deja au probleme, poate faci un topic si ne-o arati si tu la sectiunea ''masina mea''. Sa te poarte sanatos multi km si daca ai ceva probleme cu ea te ajut/ajutam cu placere aici pe forum, desi sincer sa fiu nu are probleme deosebite motorul asta, eu am modelul 2001 tot de 118 cp si am deja 167k km din care 62k km facuti de mine si sunt foarte multumit de masina, asigura-i tot timpul piese cat mai bune, de preferat originale si schimburile de ulei si filtre la 10-12k km si nu o sa ai batai de cap.

 

Mersi de urari!

Intr-adevar, la banii astia erau si FL-uri, gasisem si din 2003 ceva in jur de 6000, insa mi-a placut foarte mult masina asta si dotarile pe care le are. Nu ma intereseaza foarte mult anul de fabricatie al unei masini, ci felul in care a fost intretinuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.