Jump to content

schimbare parbriz cu unul cu senzori


InSidE

Recommended Posts

Cam ce ar implica schimbarea unui parbriz normal cu unul cu senzori pentru E46 ? ce tre facut ? ce tre schimbat ? ce tre cumparat ? a facut cineva operatiunea asta pana acum ? de asemenea si la ce costuri a ajuns cu totul. Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Ca sa schimbi parbrizul cu unul cu senzor nu trebuie facut altceva decat sa pui un parbriz cu senzor! :twoup:

Daca te referi ce trebuie facut ca sa fie functional senzorul, treaba se complica un pic. Ai nevoie si de senzorul de ploaie.

Link to comment
Share on other sites

ti-e frica sa nu te prinda ploaia si sa nu-ti dai seama? :)

 

nu , dar ma gandeam daca tot schimb parbrizu.. de ce sa nu pun unu cu senzori daca nu e prea multa bataie de cap ?

 

Un parbriz 'cu senzor' pt E46 te duce pe la 600 de lei, 1000 daca il vrei heliomat. Eu am ales sa repar crapatura. :twoup:

Insa parbrizul este numai pregatit pentru senzor. Daca am vazut bine la masina mea, senzorul de ploaie este incorporat in suportul oglinzii interioare.

Deci mai ai nevoie de alta oglinda, cablaje, activare in calculator, maneta noua pt stergatoare, astea numai ce partile care sunt la vedere.

Vorbesc numai de senzorul de ploaie, la cel de lumina nu ma pronunt.

Ca si o parere personala, senzorul de ploaie nu imi aduce atat de multe beneficii, eu nu m-as apuca sa fac treaba asta.

 

O alta idee: cauta un sezor aftermarket, s-ar putea sa scapi mai usor

Edited by petibv
Link to comment
Share on other sites

Cam ce ar implica schimbarea unui parbriz normal cu unul cu senzori pentru E46 ? ce tre facut ? ce tre schimbat ? ce tre cumparat ? a facut cineva operatiunea asta pana acum ? de asemenea si la ce costuri a ajuns cu totul.

sa-mi spui si mie la cat te-a dus sa schimbi parbrizul , asta daca o vei face. si eu ma gandesc sa il schimb.

Link to comment
Share on other sites

deci cel mai bine e sa renunt :twoup:)

 

v1per: habar n-am cat o fi un parbriz nou... cred ca pana in 600-700 ron pe producator.. eu vroiam sa-l schimb eventual doar daca puteam sa pun si senzorul..dar asa nu ma prea incanta, oricum pe mine nu ma prea deranjeaza asa de mult.

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

paul ce tot vorbesti acolo? senzorii de lumina din parbriz nu au absolut NICI o legatura cu oglinda de interior... aia are senzor in ea separat pentru antiorbit

senzorii de lumina sunt doar pentru aprinsul automat al farurilor cand se lasa seara si daca butonul e pe auto. deci e inutil si asta

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.