Jump to content

Scrisoare deschisĂŁ cĂŁtre pĂŁrinĂžii copiilor de bani gata


X X L

Recommended Posts

Te-ai chinuit două minute lungi ca să-ţi laşi soţia ĂŽnsărcinată? Ai avut răbdare s-o vezi cum ĂŽi creşte burta nouă luni, apoi, alte luni nesfĂŽrşite, ai aţipit cu greu ĂŽn urletele celui mic, care voia să sugă la ţĂŽţa nevesti-tii şi nu te lăsa nici să pui şi tu gura, nici să adormi, deşi ştia că a doua zi ai de ĂŽncheiat nişte contracte importante ĂŽn urma cărora urma să-i asiguri un viitor prosper?

 

Te-ai căcat pe tine de fericire văzĂŽndu-l seara cinci minute ĂŽnainte de a adormi după ce veneai obosit mort de la firmă, mĂŽndrindu-te ĂŽn sinea ta că seamănă cu tine, nu cu proasta de mă-sa? L-ai văzut absolvind grădiniţa franco-germano-americană – la specializarea managementul afacerilor – şi, văzĂŽnd ĂŽn el viitorul moştenitor al imperiului economico-financiar pe care l-ai ridicat de la zero, te-ai gĂŽndit să-l dai să urmeze şcoala generală undeva la Princeton sau Yale ca să se tragă de puţă de mic cu nepoţii lui Bush?

 

Ei bine, te poţi declara un părinte fericit şi te poţi mĂŽndri, cĂŽnd te ĂŽntorci cu elicopterul la vila cu 500 de camere din satul natal, că ai un copil reuşit, care are de toate şi nu a suferit de foame şi umilinţe, aşa cum ai suferit tu ĂŽnainte să strĂŽngi gunoaiele dintr-un sector ĂŽntreg al Capitalei sau să asfaltezi de cĂŽte zece ori la rĂŽnd anual aceleaşi şosele proaste din România.

 

Deci e timpul să-i cumperi un bolid (ceva peste 250 de cai-putere, mai puţin nu se merită, se frustrează copilul), preferabil alb, un adevărat aspirator de manechine, cĂŽntăreţe, pizde ĂŽn general, ideal ar fi din astea cu pedigree, celebre, care au apărut ĂŽn videoclipuri, ĂŽn spoturile la răcoritoare sau măcar au prezentat meteo la PRO TV. Să aibă băiatu’ cu ce face dragoste şi să nu sufere ca tine, care ai făcut dragoste doar cu mă-sa, pĂŽnă l-ai făcut. Booon… de-acum e timpul să moară. Cum să moa­ră? Păi, simplu: ĂŽn timp ce rulează cu 250 de kilometri pe oră pe Autostrada Soarelui sau pe cine ştie ce drum comunal plin de gropane, asfaltat fix de firma cu care ai ţepuit statul, ca să-i cumperi supărarea aia cu enşpe cilindri ĂŽn V, care soarbe la sută cam cĂŽt o autobază. Ee, astea e paradoxurile istoriei recente…

 

Şi acum vin să te-ntreb, nefericit şi idiot părinte de copil de bani gata: nu mai bine ĂŽl omori cu mĂŽna ta, vorba proverbului, decĂŽt să ţi-l culeagă SMURD-ul cu penseta de prin copacii de pe marginea drumului şi să ţi-l bage pixelat ĂŽn coşciug? În plus, dacă nu-i iei auto bengoasă şi apucă să nu intre cu ea ĂŽn copac şi să prindă maturitatea, faci şi economie la buget, din moment ce, fudul fiind, nu mai trebuie să mai bagi ĂŽncă nişte zeci de mii de euro ĂŽn coşÂ­ciug din lemn de mahon cu ĂŽncrustaţii şi pomană cu zece popi de la Patriarhie, plus icre negre şi somon, asta doar aşa, ca să nu ĂŽntinezi cu zgĂŽrcenia memoria lu’ fiu-tău ĂŽn faţa tovarăşilor lui, care vor veni să-l conducă pe ultimul drum ĂŽn sunete de claxoane, la volanul bolizilor lor albi, tapiţaţi cu piele albă de vacă de Cordoba şi cu zĂŽmbete tĂŽmpe de vaci celebre, autohtone, de Bamboo.

 

Concluzie: ajută-ţi beizadeaua să trăiască, dragă părinte de copil de bani gata! Nu-i lua viaţa punĂŽndu-i unui puştan sub fund un motor pentru bancheri bătrĂŽni!

 

o scrisoare trist de adevarata !

 

cat timp o masina va fi considerata o ETICHETA SOCIALA, vom avea astfel de cazuri cu duiumul... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am citit articolul pe catavencu.ro ...am vrut sa comentez acolo...dar mi-a fost cam scarba...tipul asta e cam frustrat...zau :twoup:

Daca el ar avea milioane de euro...si copilul i-ar cere Porsche...nu cred ca nu i-ar lua :)

Si pana la urma...ori Porsche ori Opel Astra...amandoua ajung pe la 200 km/h ...doar ca primul mult mai repede :)

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca nu ai inteles mesajul, desi inteleg ca daca ai avea multi bani, ai face greseala sa iti expui copilul la un astfel de risc...

 

Nu stiu daca am inteles mesajul sau nu...dar daca as avea multi bani, i-as lua un BMW, un diesel de 3000 cmc, 250 de cai sau cat o sa aiba atunci...dar as incerca (presupun ca se poate face cumva) sa-i limitez viteza maxina pe care o poate atinge undeva la 100 km/h si gata :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multi factori care conteaza, nu doar masina.

Am vazut suficiente cazuri de copii de bani gata care stiu sa stea in banca lor.

In acelasi timp, vad zilnic stiri cu tineri care nu au nicio situatie financiara si braveaza cu masini de 1000-2000 Euro.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca nu ai inteles mesajul, desi inteleg ca daca ai avea multi bani, ai face greseala sa iti expui copilul la un astfel de risc...

 

Nu stiu daca am inteles mesajul sau nu...dar daca as avea multi bani, i-as lua un BMW, un diesel de 3000 cmc, 250 de cai sau cat o sa aiba atunci...dar as incerca (presupun ca se poate face cumva) sa-i limitez viteza maxina pe care o poate atinge undeva la 100 km/h si gata :twoup:

funny answer !

 

oricum, e parerea ta si ti-o respect...

 

insa stiu ca intr-o evolutie, indiferent de ce natura, trebuie sa incepi cu inceputul... daca incepi pe la jumatate, risti sa te rupi... c'est la vie ! :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am citit topicul asta:

http://www.m5board.com/vbulletin/e60-m5-e6...a-5-killed.html

 

A cazut si mai greu scrisoarea asta. Din pacate asa e. Daca reusesc sa fac bani pana la varsta cand o sa vreau copii, o sa le iau logan (sau echivalentul loganului de atunci) si o sa-i trimit la scoala de pilotaj daca vor masina mai buna. Scoala o vor face pe bune cu un instructor pe care il aleg eu si abia dupa 10.000 Km si certificatul de la scoala de pilotaj primesc o masina de 200 cai. Pentru mai mult, abia pe la 50-100k Km. Si chiar si asa exista risc. Pana la urma, poti sa faci accident la 160 pe ora si in Logan 1.4 mpi.

"Puterea corupe". Eu ma credeam un copil foarte cuminte si la locul lui, dar vad ca uneori ma las coplesit si calc acceleratia un pic cam tare.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multi factori care conteaza, nu doar masina.

Am vazut suficiente cazuri de copii de bani gata care stiu sa stea in banca lor.

In acelasi timp, vad zilnic stiri cu tineri care nu au nicio situatie financiara si braveaza cu masini de 1000-2000 Euro.

 

Exact...2000 de euro e de multe ori prea mult :twoup: Mai stau seara cu baietii in fata la parc...la fantana...in fata la teatru la noi in oras (in Severin)...cu baieti care au si case...si masini...unul si foarte foarte multi bani...si stam si ne uitam la copii idioti...cu cate-o cazatura de Dacie veche si praf...sau cu vreo alta masina straina care-i de cele mai multe ori de pana-n 200 de euro...dupa cum ziceam mai sus, trec in viteza pe acolo...desi-s masini parcate si pe o parte si pe alta...abia trec doua masini una pe langa cealalta...e plin de lume...de copii...si ei trec cu 70...80...eh...astia mi se par mult mai tampiti si inconstienti decat ala care mergea cu 250 pe autostrada...doar daca nu era fff aglomerata autostrada :)

 

Adica ala se putea rani in 90 % din cazuri cred...doar pe el...nu si pe altii...sau foarte slabe sanse...pe cand dobitocii astia...vorba unui prieten, daca-i sare ceva in fata si trage de volan, ia 4 sau 5 masini la rand, cel putin, si de pe o parte si de pe alta, prapad face :)

 

Dupa cum ziceam si mai sus...Porsche, BMW sau o masina de 2000 E...cam toate ajung pana pe la 150...160...cu ceva chin...chiar pana la 200...asa ca nu cred ca masina conteaza...ci cat de constient sau nu e ala de la volan...

 

 

 

inseamna ca nu ai inteles mesajul, desi inteleg ca daca ai avea multi bani, ai face greseala sa iti expui copilul la un astfel de risc...

 

Nu stiu daca am inteles mesajul sau nu...dar daca as avea multi bani, i-as lua un BMW, un diesel de 3000 cmc, 250 de cai sau cat o sa aiba atunci...dar as incerca (presupun ca se poate face cumva) sa-i limitez viteza maxina pe care o poate atinge undeva la 100 km/h si gata :(

funny answer !

 

oricum, e parerea ta si ti-o respect...

 

insa stiu ca intr-o evolutie, indiferent de ce natura, trebuie sa incepi cu inceputul... daca incepi pe la jumatate, risti sa te rupi... c'est la vie ! :D

 

Amuzant sau nu...asta ar fi solutia :(

Nu sutele de cai ucid, ci viteza! Poate sa aiba si 500 de cai, daca n-are mai mult de 100 km/h ...mari sanse sa supravietuiasca :D

Link to comment
Share on other sites

nu asa rezolvi problema.

cu bani de un weekend in Mamaia (pt ei, cateva mii de euro) iti poti lua o masina de peste 200 de cp, cu care sa te infasori linistit dupa copaci, nu-ti trebuie cine stie ce bolid de sute de mii.

eu as pune altfel problema: ai grija ce educatie ii dai pustiului tau, ca sa fii sigur ca atunci cand e singur se comporta ca si cum ar fi cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Orice sau oricata educatie i-ai da...sau i-am da...sau oricata avem...cati de aici puteti sa-mi spuneti ca nu le-ati dat bmw-urilor voastre...sau masinilor voastre...un 200...200 + ?

Cati imi puteti mie ca mergeti cu 130 pe autostrada ?

Cati ca nu-i dati un 150...160 km/h daca soseaua e libera sau are 4 benzi...tot libera fiind ?

Hai ...ca-s curios :twoup:

Eu da...recunosc...pe autostrada o tin numai 150...160...cam asa...iar cand ma grabesc...sub 180 de cele mai multe ori...sa nu raman fara permis...si cand consider ca e ok...depasesc 200...dar ziua...

Eu da...recunosc...merg pe drumuri nationale cu 150...160...daca e libera acea portiune de drum...si daca e ziua...

Problema nu e ca mergi cu 200...200 + uneori...si nici ca mergi cu 150 ...160 de aalte multe ori...problema este doar cand...unde...etc :)

Parerea mea...

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
citit la serv....ffffffffffffoarte real si interesant.

 

faza cu sicriu de mahon e memorabila.

 

toata stima.

 

Mahonul este "so last season", din fibra de carbon e noul "cool" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu asa rezolvi problema.

cu bani de un weekend in Mamaia (pt ei, cateva mii de euro) iti poti lua o masina de peste 200 de cp, cu care sa te infasori linistit dupa copaci, nu-ti trebuie cine stie ce bolid de sute de mii.

eu as pune altfel problema: ai grija ce educatie ii dai pustiului tau, ca sa fii sigur ca atunci cand e singur se comporta ca si cum ar fi cu tine.

 

 

pai daca nu ai bolid 100% , adica peste 250 cp....nu se vede ca ai potential de baiat de bani gata.

trebuie sa mai fie si model din anul curent.....nu orice masinuta de 200 cp.....ei nu sunt de masinute "no name" .

 

hia sa deschidem ochii.

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

foarte adevarata scrisoarea, dar nu e completa... s-a omis cazul in care pustiu de bani gata omoara pe altcineva... si-atunci taticul iubitor il va scoate, doar n-o sa pateze orgoliul familiei la puscarie...

 

de cele mai multe ori, in cazuri ca cel prezentat in scrisoarea asta, dar cand din accident scapa bashtanu si a omorat nush cati nevinovati, imi pare sincer rau ca nu l-a luat dracu si pe el!!!! ca nici nu le creste bine iarba pe bile si daca iau peste 5 la bac, le ia tati bolid...

 

nu e greu sa aruncam o privire intr-o tara civilizata, la masinile frumoase si puternice de pe autostrazi si nu numai... cate sunt conduse de mucosi ca la noi?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

foarte adevarata scrisoarea, dar nu e completa... s-a omis cazul in care pustiu de bani gata omoara pe altcineva... si-atunci taticul iubitor il va scoate, doar n-o sa pateze orgoliul familiei la puscarie...

 

de cele mai multe ori, in cazuri ca cel prezentat in scrisoarea asta, dar cand din accident scapa bashtanu si a omorat nush cati nevinovati, imi pare sincer rau ca nu l-a luat dracu si pe el!!!! ca nici nu le creste bine iarba pe bile si daca iau peste 5 la bac, le ia tati bolid...

 

nu e greu sa aruncam o privire intr-o tara civilizata, la masinile frumoase si puternice de pe autostrazi si nu numai... cate sunt conduse de mucosi ca la noi?

 

 

Nu stiu de ce dai vina pe "taticul iubitor" ...nu stiu daca esti parinte, nici cati bani sau ce valoare ai...dar daca Doamne fereste ai avea vreodata un copil, orice ar face...n-ai face tot ce poti ca sa-l scapi ? Pana la urma...bun, rau...nenorocit sau nu...e copilul tau. Nu-i vina cui incearca sa-l scape...e vina cui permite asa ceva...e vina politistului corupt care-l ajuta pe acel tatic iubitor, e vorba de acel procuror...sau judecator, nu e vina parintilor ca incearca sa-si scape odrasla...e vina celor care-si dau concursul si permit asta.

Link to comment
Share on other sites

a, deci eu iti pun pistolu-n mana si tu-l omori pe Gigi, da eu nu-s de vina cu nimic????

 

ce-ai zice tu, ca parinte, sa-ti ia viata copilului un shmeker d-asta si poimaine sa va intalniti la semafor, el cu-acelasi ranjet, ochelari Dolce&Gabana si manele-n boxe(nu neaparat)... iar tu cu un copil in minus...

 

oricum ai intoarce-o, accidentele acestor copii de bani gata sunt, majoritatea, daca nu toate, cauzate de teribilism si infatuare.

 

 

daca ar fi asa cum zici tu, nici hotul nu e vinovat cu nimic, e de vina politistul care nu l-a prins...

 

a creste un copil nu-nseamna doar sa-i burdusesti portofelul si sa-i dai un sut in dos la "cea mai buna scoala", cea mai buna masina, cel mai bun club... cu cea mai buna pi.da...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

a, deci eu iti pun pistolu-n mana si tu-l omori pe Gigi, da eu nu-s de vina cu nimic????

 

ce-ai zice tu, ca parinte, sa-ti ia viata copilului un shmeker d-asta si poimaine sa va intalniti la semafor, el cu-acelasi ranjet, ochelari Dolce&Gabana si manele-n boxe... iar tu cu un copil in minus...

 

Fii serios, nu compara masina cu pistolu`... :twoup:

Poate sa ucida si unul cu o masina de 2000 de Euro...si pe aia n-o mai consideri "pistol" :)

Deci nu face comparatii din astea...ca nu-si au rostul, zau.

 

Te-ntreb pe tine...daca fiul tau l-ar calca si l-ar ucide pe unul pe trecerea de pietoni (Doamne fereste)...n-ai vrea si/sau n-ai incerca sa-l scapi de puscarie daca ai putea ? Raspunde cu DA sau NU.

 

Iar ce-as zice eu daca Doamne fereste s-ar intampla asa ceva...n-as zice nimic, i-as lua la rand, as calca si politistu` si procurorul si judecatorul si...la sfarsit, zdreantza care l-a ucis. Sau invers...nu stiu exact ordinea. Dar oricum asta as face.

Link to comment
Share on other sites

Te-ntreb pe tine...daca fiul tau l-ar calca si l-ar ucide pe unul pe trecerea de pietoni (Doamne fereste)...n-ai vrea si/sau n-ai incerca sa-l scapi de puscarie daca ai putea ? Raspunde cu DA sau NU.

 

inainte sa aiba masina, trebuie s-o merite, iar ca sa merite o masina trebuie sa munceasca, iar cand voi vedea ca al meu copil e responsabil, are discernamant, cunoaste valoarea banului si poate raspunde pentru faptele sale, il voi ajuta sa ISI cumpere masina, nu i-o voi cumpara eu.

 

si ca sa-ti raspund cu DA sau NU, iti raspund cu NU! pentru ca incerc sa-mi cresc copilul astfel incat sa stie ce inseamna bine si rau, cand copilul meu ia prima amenda de viteza ii suspend eu permisul, nu mediez pentru anularea suspendarii cum ar face orice "tata iubitor" care habar n-are ce face fiu-so in momentul asta...

ca parinte tre sa fii iubitor si grijuliu in alte momente, iar faptul ca se ajunge la a-ti scapa plodu de la puscarie MERITATA, clarifica faptul ca ceva a lipsit in educatia lui!

 

orice greseala merita o pedeapsa si fiecare pedeapsa te face sa inveti ceva, dar cand stii ca "tati se pis.a pe orice pedeapsa", ai alte orizonturi...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Hai sa luam exemplul meu...ai mei au fost (spun au fost ca tata nu mai e) o familie nici foarte bogata...nici foarte saraca. Adica nu am dus lipsa niciodata de nimic, dar nici n-am spart sute de euro :twoup:. Tata a fost ofiter...mama asistenta si se ocupa de o mica afacere. Mama imi mai dadea bani...tata nu prea, zicea c-o s-o iau razna poate:). Masina nu mi-au luat decat atunci cand m-am angajat...pana atunci am condus-o pe-a lor...un Opel Astra. Sau ma rog...dupa ce ma angajasem...au vrut sa-mi ia...dar din pacate tata a murit cu putin inainte de a-mi cumpara un 520d din 2002...asta se intampla prin 2007. Dupa aceea mi-am luat eu masina...din banii mei...prin 2008 toamna.

Oricum...cat timp a trait tata...nu m-a incurajat niciodata sa incalc regulile de circulatie sau altele...ca ma scapa el. Din contra, chiar ma certa cand o faceam. Dar sunt convins ca daca cumva s-ar fi intamplat ceva grav...ar fi facut orice ca sa ma scape...si nu cred ca asta e ceva de condamnat...asta e ceva normal, asta inseamna sa fii parinte.

 

Deci ai mei cred ca m-au crescut ok...nu m-au incurajat sa fac nu stiu ce fapte...si cu toate astea...eu am mai facut...sau le fac...

Adica...dupa cum ziceam mai sus...merg si cu 200 pe autostrada...si cu 150 pe drumuri nationale...tu nu mergi asa? Presupun ca nu :)

 

Si daca mi-ai raspuns cu NU...inseamna ori ca minti...ori ca nu stii ce-nseamna sa fii parinte...ori ca nu esti unul adevarat. By the way...esti parinte ? Eu nu inca.

 

" cand stii ca "tati se pis.a pe orice pedeapsa", ai alte orizonturi... " - adevarat...el nu trebuie sa stie ca tu vei face orice ca sa-l scapi, ba din contra...dar tu asta ar trebui sa faci si asta ar face orice parinte care-si iubeste copilul, indiferent de cum va fi judecat, de ce va zice lumea...etc...

Repet, nu e vinovat parintele, ci aceia care permit asta...ca doar nu si-l scapa de unul singur...

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Io recunosc ca sunt un copil de bani gata.

Cand am facut 18 ani mi-au luat o Dacie. Mai bine zis mi-au depus vreo 75.000 de lei pe vremea aia pentru o Dacie. Mai am putin si fac 40jde ani si nici in ziua de azi nu am vazut masina aia. Si acum am banii la statul roman.

Asa ca na, uite copil de bani gata caruia soarta i-a fost potrivnica si acum sta de vorba cu voi in loc sa fi mers de pe atunci cu "bolidul" :twoup:

 

Intamplarea de mai sus e reala cu toate ca nu sunt copil de bani gata. Pe vremea cand eram eu copil, nu prea erau copii de bani gata, decat aia care aveau parintii in PCR... iar cum ai mei nu erau, imi vedeam de scoala.

 

In fine. Articolul din A. Catavencu e un pamflet cum fac ei de obicei dar aceste pamflete sunt facute pe un schelet numit realitate trista.

Cam asta e si cu copii de bani gata si Lamborghini la scara. O realitate trista.

Link to comment
Share on other sites

doar simplul fapt ca avem acceptiuni de genul: "e normal sa-ti scapi fiul de la o pedeapsa meritata" si mai grav, ca doar ala e parinte adevarat care o face, e un compromis din start, care are de a face cu educatia pe care o va primi copilul... si reflecta modul in care a fost educat copilul, daca el exista deja...

 

 

dar din pacate e o mentalitate frecvent intalnita... "da-i copilului tot ce vrea, uite ce frumos se bucura!"

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.