Jump to content

Scrisoare deschisĂŁ cĂŁtre pĂŁrinĂžii copiilor de bani gata


X X L

Recommended Posts

Interesant topic-ul dar cat se poate de adevarat. Din pacate, sau din fericire, sunt la polul opus. Ce ma deranjeaza, ii ca "subiectul" acestui articol se reflecta in multi de pe acest forum, care in anumite topicuri, in care eu sunt ala care trage de covrig pentru o paine cinstita( si spun asta pentru ca de vreo 4 ani nu am mai primit vreun ban nemuncit decat de ocazii speciale), ei imi spun: "hahalero, esti cam in plus, stai deoparte pana trec eu" . Sper ca nu am suparat pe nimeni, si zic cu o oarecare mandrie, mi-am cumparat prima masina abia pe la aproape 19 ani, un "cotetz" de dacie, iar BMW-ul abia dupa aproape 2 ani, nu cu bani cash, inca muncesc pt. el, dar nu am facut scene de inconstienta. Imi trece prin cap sa trec la o alta marca(suedeza) numai pentru faptul ca din ce in ce mai multi inconstienti/etnici conlocuitori/analfabeti etc isi iau Bmw, iar ceilalti participanti la trafic(cel putin in cluj) isi schimba comportamentul(se uita mai urat/se intimideaza/se uta mai de jos etc). Numai bine!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu as pune altfel problema: ai grija ce educatie ii dai pustiului tau, ca sa fii sigur ca atunci cand e singur se comporta ca si cum ar fi cu tine.

Rares a pus punctul pe i, virgula la Ăž... :)

 

Fii serios, nu compara masina cu pistolu`... :)

Poate sa ucida si unul cu o masina de 2000 de Euro...si pe aia n-o mai consideri "pistol" :(

da asa e, nu merita comparatia cu un pistol... poate cu un AK 47 sau, de ce nu, vreun AG... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Interesant topic-ul dar cat se poate de adevarat. Din pacate, sau din fericire, sunt la polul opus. Ce ma deranjeaza, ii ca "subiectul" acestui articol se reflecta in multi de pe acest forum, care in anumite topicuri, in care eu sunt ala care trage de covrig pentru o paine cinstita( si spun asta pentru ca de vreo 4 ani nu am mai primit vreun ban nemuncit decat de ocazii speciale), ei imi spun: "hahalero, esti cam in plus, stai deoparte pana trec eu" . Sper ca nu am suparat pe nimeni, si zic cu o oarecare mandrie, mi-am cumparat prima masina abia pe la aproape 19 ani, un "cotetz" de dacie, iar BMW-ul abia dupa aproape 2 ani, nu cu bani cash, inca muncesc pt. el, dar nu am facut scene de inconstienta. Imi trece prin cap sa trec la o alta marca(suedeza) numai pentru faptul ca din ce in ce mai multi inconstienti/etnici conlocuitori/analfabeti etc isi iau Bmw, iar ceilalti participanti la trafic(cel putin in cluj) isi schimba comportamentul(se uita mai urat/se intimideaza/se uta mai de jos etc). Numai bine!

 

schimba orasul

desi s-ar putea sa ai acceleasi surprize

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut articolul, mai ales ca face trimitere la oligofrenul ala de gunoier schiop, care pe langa faptul ca e gunoier mai face si miliarde udand OBSESIV strazile din sectorul 3 cu apa pe care o suge din lacul IOR!

Nici nu mai poti s amergi seara cu masina.... ca masinile de facut bani stropind apa din lac sunt pretutindeni!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare o infecţie de editorial bazată pe nişte generalizări inutile, dăunătoare şi fără legătură cu realitatea.

 

Oamenii sunt foarte diferiţi, nu poţi să cataloghezi un număr mare de oameni prin nişte stereotipuri sterile şi neinspirate.

 

Sigur că există copii de bani gata care primesc maşini puternice, iar apoi mor ĂŽn accidente, ĂŽnsă e aberant să spui că astfel de accidente sunt la ordinea zilei sau că acest fenomen ar fi generalizat.

Există şi copii de oameni cu bani care au caracter, care cunosc valoarea banului, care au bun simţ, caracterul nu are treabă cu banii pe care-i ai.

Cu alte cuvinte, poţi fi un gunoi de om indiferent dacă eşti sărac sau bogat, iar gunoaiele sunt mult mai numeroase decât oamenii de calitate, tot mai rari ĂŽn ziua de azi.

 

Experienţa la volan contează, ĂŽnsă nu este decisivă.

Degeaba ai zeci de mii de km la activ şi 30-40 de ani dacă eşti un dobitoc, coeficientul de inteligenţă nu creşte odată cu vârsta.

Degeaba ai 30-40 de ani dacă nu eşti precaut şi atent.

 

Sunt multe accidente care se soldează cu victime, ĂŽnsă cele mai multe nu sunt evidenţiate prea mult la ştiri.

 

Este interesant dacă unul cu bani moare ĂŽn accident sau este prins cu 200 şi ceva la oră, de parcă nu merg destui oameni normali cu peste 200 la oră prin România sau nu există accidente grave cauzate de oameni cât se poate de normali.

 

Partea proastă este că foarte mulţi oameni sunt preocupaţi de ce face X sau Y ĂŽn loc să-şi vadă de treaba lor, preferă să citească reviste de scandal ĂŽn loc să citească naibii o carte deşi au terminat de mult liceul, au şi o diplomă de facultate, ĂŽnsă limba română constituie ĂŽncă un mare mister pentru ei.

 

Există mulţi oameni cu bani, sau, chiar un exemplu mai extrem, interlopi sau oameni care se ocupă cu combinaţii şi tot felul de afaceri, care au mult mai mult bun simţ, caracter decât mulţi alţi oameni normali.

Dau acest exemplu pentru că nu cred că banii au vreo legătură cu caracterul.

 

Este clar că ĂŽntr-o societate ĂŽn care cei mai mulţi oameni nu o duc foarte bine financiar, destui sunt mistuiţi de invidie, frustrare şi ură pentru cei care o duc bine, aşa că preferă să creadă că dacă unul o duce bine, automat e un jegos care a furat.

Sigur că există corupţie ĂŽn România, ĂŽnsă, repet, nu are nici o treabă una cu alta.

Poţi avea bani ĂŽn România chiar daca nu i-ai furat, totul ţine de inteligenţă, noroc, inspiraţie, să fii la momentul potrivit ĂŽn locul potrivit, nu există o reţetă clară sau o ordine.

 

 

 

 

sa-l vad eu pe ala care sta pe sase zerouri in banca si-si trimite fiul cu Loganul la facultate...

asa, pe forum sau in revista, cu cateva mii in banca, sau poate nici aia, toti sunt moralisti.

 

Corect.

 

Dacă ai bani, este cel mai normal lucru să faci tot ce poţi pentru copiii tăi, să le creezi cele mai bune condiţii, să le faci şi unele plăceri, cu măsură desigur.

 

Românul de rând gândeşte ĂŽn felul următor.

 

"Ce bulangiu infect e ăla de la 3, ia uite ce maşină şi-a luat. Sigur a furat el de undeva să aibă maşina aia, ******** ĂŽn ******."

Ănsă dacă ar avea şi el bani, Q7-le alb ar fi la scară, banii ar fi afişaţi cu maximă ostentativitate şi lipsă de bun gust.

 

P.S: Nu am de unde să ştiu dacă autorul aşa-zisului editoriat chiar crede ceea ce scrie sau doar cultivă ĂŽn mod pervers ura multor oameni care gândesc ĂŽn acest fel.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multi factori care conteaza, nu doar masina.

Am vazut suficiente cazuri de copii de bani gata care stiu sa stea in banca lor.

In acelasi timp, vad zilnic stiri cu tineri care nu au nicio situatie financiara si braveaza cu masini de 1000-2000 Euro.

 

Corect.

CâÞi n-au murit ĂŽn E36-uri Âşi Golf-uri 3 de 1000-2000 € Âşi cu puĂžin peste 100 cp?

 

O maÂşinĂŁ puternicĂŁ nu este deloc drumul spre moarte aÂşa cum considerĂŁ unii, totul Ăžine de Âşofer.

DacĂŁ eÂşti prost / neatent / slab pregĂŁtit / antitalent etc. faci accident cu orice maÂşinĂŁ, indiferent de putere.

Link to comment
Share on other sites

nu zice nimeni sa nu-i ajuti in viata si sa-i rasfeti putin dar deja cand le dau mii de E sa sparga lunar pe distractie si masini de 100 k parca trec in alta extrema .

 

Pentru aia cateva mii de euro...sunt cum sunt pentru tine cateva sute de euro...

Cum te uiti tu indignat la aia care sparg mii de euro pe luna...asa se uita si altii mai amarati la tine care spargi sau cheltui sute de euro pe luna :twoup:

 

sa-l vad eu pe ala care sta pe sase zerouri in banca si-si trimite fiul cu Loganul la facultate...

asa, pe forum sau in revista, cu cateva mii in banca, sau poate nici aia, toti sunt moralisti.

 

Sustin si semnez, mare dreptate :)

 

sa-l vad eu pe ala care sta pe sase zerouri in banca si-si trimite fiul cu Loganul la facultate...

asa, pe forum sau in revista, cu cateva mii in banca, sau poate nici aia, toti sunt moralisti.

 

Sustin si semnez, mare dreptate :)

 

schimba orasul

desi s-ar putea sa ai acceleasi surprize

 

 

Aceeasi gandire am intalnit-o si in Oradea.Deci tind sa cred ca e vorba de o stare generala.

 

Articolul in sine nu e deloc un pamflet,e o dovada de frustrare a celui ce a scris-o.

 

Exact, e un frustrat ala :(

 

Mi-a placut articolul, mai ales ca face trimitere la oligofrenul ala de gunoier schiop, care pe langa faptul ca e gunoier mai face si miliarde udand OBSESIV strazile din sectorul 3 cu apa pe care o suge din lacul IOR!

Nici nu mai poti s amergi seara cu masina.... ca masinile de facut bani stropind apa din lac sunt pretutindeni!

 

Acel domn nu-i oligofren...iar daca-i schiop...spune Doamne fereste, putea sa fie oricine...gunoier sau nu...s-a descurcat omu`...l-am cunoscut personal si chiar e un tip foarte ok si fara figuri. Asa ca lasa supararile...ca sa nu le zic altfel :(

 

Mie mi se pare o infecĂžie de editorial bazatĂŁ pe niÂşte generalizĂŁri inutile, dĂŁunĂŁtoare Âşi fĂŁrĂŁ legĂŁturĂŁ cu realitatea.

 

Oamenii sunt foarte diferiĂži, nu poĂži sĂŁ cataloghezi un numĂŁr mare de oameni prin niÂşte stereotipuri sterile Âşi neinspirate.

 

Sigur cĂŁ existĂŁ copii de bani gata care primesc maÂşini puternice, iar apoi mor ĂŽn accidente, ĂŽnsĂŁ e aberant sĂŁ spui cĂŁ astfel de accidente sunt la ordinea zilei sau cĂŁ acest fenomen ar fi generalizat.

ExistĂŁ Âşi copii de oameni cu bani care au caracter, care cunosc valoarea banului, care au bun simĂž, caracterul nu are treabĂŁ cu banii pe care-i ai.

Cu alte cuvinte, poÞi fi un gunoi de om indiferent dacã eºti sãrac sau bogat, iar gunoaiele sunt mult mai numeroase decât oamenii de calitate, tot mai rari În ziua de azi.

 

ExperienĂža la volan conteazĂŁ, ĂŽnsĂŁ nu este decisivĂŁ.

Degeaba ai zeci de mii de km la activ ºi 30-40 de ani dacã eºti un dobitoc, coeficientul de inteligenÞã nu creºte odatã cu vârsta.

Degeaba ai 30-40 de ani dacĂŁ nu eÂşti precaut Âşi atent.

 

Sunt multe accidente care se soldeazĂŁ cu victime, ĂŽnsĂŁ cele mai multe nu sunt evidenĂžiate prea mult la Âştiri.

 

Este interesant dacã unul cu bani moare În accident sau este prins cu 200 ºi ceva la orã, de parcã nu merg destui oameni normali cu peste 200 la orã prin România sau nu existã accidente grave cauzate de oameni cât se poate de normali.

 

Partea proastã este cã foarte mulÞi oameni sunt preocupaÞi de ce face X sau Y În loc sã-ºi vadã de treaba lor, preferã sã citeascã reviste de scandal În loc sã citeascã naibii o carte deºi au terminat de mult liceul, au ºi o diplomã de facultate, Însã limba românã constituie Încã un mare mister pentru ei.

 

Existã mulÞi oameni cu bani, sau, chiar un exemplu mai extrem, interlopi sau oameni care se ocupã cu combinaÞii ºi tot felul de afaceri, care au mult mai mult bun simÞ, caracter decât mulÞi alÞi oameni normali.

Dau acest exemplu pentru cĂŁ nu cred cĂŁ banii au vreo legĂŁturĂŁ cu caracterul.

 

Este clar cĂŁ ĂŽntr-o societate ĂŽn care cei mai mulĂži oameni nu o duc foarte bine financiar, destui sunt mistuiĂži de invidie, frustrare Âşi urĂŁ pentru cei care o duc bine, aÂşa cĂŁ preferĂŁ sĂŁ creadĂŁ cĂŁ dacĂŁ unul o duce bine, automat e un jegos care a furat.

Sigur cã existã corupÞie În România, Însã, repet, nu are nici o treabã una cu alta.

PoÞi avea bani În România chiar daca nu i-ai furat, totul Þine de inteligenÞã, noroc, inspiraÞie, sã fii la momentul potrivit În locul potrivit, nu existã o reÞetã clarã sau o ordine.

 

 

 

 

sa-l vad eu pe ala care sta pe sase zerouri in banca si-si trimite fiul cu Loganul la facultate...

asa, pe forum sau in revista, cu cateva mii in banca, sau poate nici aia, toti sunt moralisti.

 

Corect.

 

DacĂŁ ai bani, este cel mai normal lucru sĂŁ faci tot ce poĂži pentru copiii tĂŁi, sĂŁ le creezi cele mai bune condiĂžii, sĂŁ le faci Âşi unele plĂŁceri, cu mĂŁsurĂŁ desigur.

 

Românul de rând gândeºte În felul urmãtor.

 

"Ce bulangiu infect e ĂŁla de la 3, ia uite ce maÂşinĂŁ Âşi-a luat. Sigur a furat el de undeva sĂŁ aibĂŁ maÂşina aia, ******** ĂŽn ******."

ĂnsĂŁ dacĂŁ ar avea Âşi el bani, Q7-le alb ar fi la scarĂŁ, banii ar fi afiÂşaĂži cu maximĂŁ ostentativitate Âşi lipsĂŁ de bun gust.

 

P.S: Nu am de unde sã ºtiu dacã autorul aºa-zisului editoriat chiar crede ceea ce scrie sau doar cultivã În mod pervers ura multor oameni care gândesc În acest fel.

 

 

Ciupanezule, imi place cum gandesti...da-mi voie sa-ti spun ca gandim la fel...daca-mi permiti. Sustin si semnez tot ce ai zis...si mai ales asta:

 

"Partea proastã este cã foarte mulÞi oameni sunt preocupaÞi de ce face X sau Y În loc sã-ºi vadã de treaba lor, preferã sã citeascã reviste de scandal În loc sã citeascã naibii o carte deºi au terminat de mult liceul, au ºi o diplomã de facultate, Însã limba românã constituie Încã un mare mister pentru ei."

 

Mare dreptate, stima, bravo! :D

Link to comment
Share on other sites

Cand e vorba de siguranta copilului primu lucru care mi vine in minte e masina blindata:)).si cu asta rezolvi tot ce tine de siguranta lui.desigur porblema nu se pune doar pe viata copilului tau...care la urma urmei sta in mainile lui..cum ziceau altii si opelu prinde 200.As fi mult mai ingrijorat de suferinta ce poate sa le o aduca altora si cum si ar putea ruina viata in urma unor mici greseli la volanul masinii daruite de mine...sa lase ceva copil de 4 ani fara parintii sau sa stea o parte din viata la inchisoare...nush ce fel de parinte as mai fi in oricare din cazurile respective.ideea in capu meu in ceea ce priveste masina e una destul de imbarligata plina de argumente pro si contra...contra le am descris pe scurt pe cele mai rele deasupra.argumente pro ar fi: o masina la varsta de 18+ani face mult bine(parerea mea) in ceea ce priveste dezvoltarea increderii in sine si are un impact asupra dezvoltarii caracterului acelei persoane in anii ce vor urma.cat de puternic e acest impact depinde doar de persoana.oricum nu o mai lungesc ca apoi nu mai citeste nimeni postu:P.parintii mei nu sunt bogati chiar deloc...si totusi la 18ani mi au luat un 320 din 2002...in ciuda faptului ca rudele mai ales cele din asigurari le au detaliat fel de fel de constatari macabre implicand bmw-uri si in ciuda faptului ca tot 9 din 10 oameni cand auzeau de bmw faceau mai urat ca o hiena...chicotele alea ce erau urmate de vorbe rele despre scumpa mea marca de masini:X...ce imi spulberau visele la a detine un astfel de exemplar...era spulberat zi de zi de oamenii care habar nu aveau ca o masina are motorizari diferite.pentru majoritatea populatiei de peste 40 de ani bmwurile sunt rachete pe lume care consuma oriunde intre 40 si 50 de litri pe rotatie ...a caror frane nu functioneaza din fabrica ...ca optiune desigur...si a caror roti din spate sunt intentionat montate astfel incat sa derapeze si sa provoace accidente mortale.m am lungit.

 

ideea ar fi ca totul se rezuma la increderea parintilor in minunea lor.drept exemplu parinti mei oameni cu mintea la cap si frica pentru toate cele mentionate mai sus au facut o alegere care in ochii mei doar asa poate fi explicata.

Link to comment
Share on other sites

"pentru majoritatea populatiei de peste 40 de ani bmwurile sunt rachete pe lume care consuma oriunde intre 40 si 50 de litri pe rotatie ...a caror frane nu functioneaza din fabrica ...ca optiune desigur...si a caror roti din spate sunt intentionat montate astfel incat sa derapeze si sa provoace accidente mortale"

 

buna rau asta :twoup:) asa e, ai dreptate :))

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios care pusti nu a patit ceva de genu: dupa chinu de a invata enciclopedia aia de carte,dupa ce manca carne de la toti profesionistii in trafic atat cu lamaile pe geam cat si in stadiul primordial cel cu cupola pe plafon, dupa chinul cozilor interminabile de la politie si dezamagirea posibilelor esecuri, dupa spaima cauzata de evitarea primelor accidente cu masina familiei prin oras, dupa frica si "tarshala" de a suna acasa si a descrie speldoarea cu care atarna masina de parapet precum si adevaratu motiv pentru care nu se circula de doua ore pe drumul respectiv...desigur prezentand lista prestabilita de scuze care consta in orice de la vocea tipului de la radio la alinierea necorespunzatoare a planetelor in minutul respectiv....cand insfarsit apare acel zambet de neuitait...insfarsit a venit acel moment de minisedinta cu scumpii pariniti, de negociere a propriei masini...si apare nenea lotzi...vecinu de la 3 in casa...fost mecanic de tancuri in razboi...actual proprietar de logan...si iti rupe zambetu de pe fatza cu un singur cuvant..."bmw????" Edited by rdzt
Link to comment
Share on other sites

sa curga exemplele? ...uite, proaspat!

 

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Un..._315569044.html

 

"Avem bani, a fãcut 18 ani ºi i-am luat o maºinã, a intrat cu ea În stâlp"

 

 

...no problem, maine iti ia taticu alta, bine ca n-ai patit nimic! ...'re-ai al dreaq!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Am scris anterior, ĂŽĂži repet poate n-ai citit.

 

N-are nici o importanÞã maºina, poÞi face accident cu orice maºinã.

 

Iar Âştirea asta e scrisĂŁ de un oligofren.

Ce "Âşmecher cu BMW" e ĂŁsta?

EÂşti Âşmecher dacĂŁ ai un E36 cabrio, adicĂŁ o maÂşinĂŁ de nici 10 000 €?

O asemenea maÂşinĂŁ Âşi-o permite aproape oricine.

 

Singurul motiv pentru care dai exemplu ºtirea asta e pentru cã e implicat un BMW ºi un tânãr, Însã sunt multe accidente grave cauzate de oameni mult mai În vârstã ºi cu maºini mult mai banale.

 

Ciupanezule, imi place cum gandesti...da-mi voie sa-ti spun ca gandim la fel...daca-mi permiti. Sustin si semnez tot ce ai zis...si mai ales asta:

 

"Partea proastã este cã foarte mulÞi oameni sunt preocupaÞi de ce face X sau Y În loc sã-ºi vadã de treaba lor, preferã sã citeascã reviste de scandal În loc sã citeascã naibii o carte deºi au terminat de mult liceul, au ºi o diplomã de facultate, Însã limba românã constituie Încã un mare mister pentru ei."

 

Mare dreptate, stima, bravo! :twoup:

 

E pãcat cã foarte puÞini gândesc aºa, majoritatea se lasã dominaÞi de invidie, o risipã inutilã de energie.

 

inainte sa aiba masina, trebuie s-o merite, iar ca sa merite o masina trebuie sa munceasca, iar cand voi vedea ca al meu copil e responsabil, are discernamant, cunoaste valoarea banului si poate raspunde pentru faptele sale, il voi ajuta sa ISI cumpere masina, nu i-o voi cumpara eu.

 

si ca sa-ti raspund cu DA sau NU, iti raspund cu NU! pentru ca incerc sa-mi cresc copilul astfel incat sa stie ce inseamna bine si rau, cand copilul meu ia prima amenda de viteza ii suspend eu permisul, nu mediez pentru anularea suspendarii cum ar face orice "tata iubitor" care habar n-are ce face fiu-so in momentul asta...

ca parinte tre sa fii iubitor si grijuliu in alte momente, iar faptul ca se ajunge la a-ti scapa plodu de la puscarie MERITATA, clarifica faptul ca ceva a lipsit in educatia lui!

 

Mentalitatea asta n-are nici o legĂŁturĂŁ cu realitatea.

EducaĂžia nu se face aÂşa cum spui tu.

 

Nu câºtigi nimic dacã ai o grãmadã de bani ºi ÎÞi laºi copilul sã meargã cu transportul În comun.

Oare ce relaÞie ar mai avea un copil cu pãrinÞii lui dacã ei au bani dar nu-l ajutã În viaÞã deºi ar putea?

MaÂşina chiar ar putea fi o recompensĂŁ bunĂŁ ca sĂŁ se ĂžinĂŁ de carte.

Cu alte cuvinte, dacĂŁ un copil este educat, e clar cĂŁ nu se va apuca de droguri, bĂŁuturĂŁ, nu va pierde vremea aiurea.

Iar dacĂŁ este motivat cu o maÂşinĂŁ, va avea un motiv pentru a ĂŽnvĂŁĂža mai mult, pentru a fi mai serios.

 

La fel Âşi faza cu depĂŁÂşirea limitei de vitezĂŁ, lucrurile nu sunt doar ĂŽn alb sau negru.

Ce dacĂŁ ia amendĂŁ pentru cĂŁ a depĂŁÂşit limita de vitezĂŁ cu 30 km/h de exemplu?

VorbeÂşti de parcĂŁ tu eÂşti cel mai corect om, nu depĂŁÂşeÂşti niciodatĂŁ limita de vitezĂŁ...

 

Foarte mulĂži dintre cei din generaĂžia ta aĂži primit de la pĂŁrinĂži o Dacia nouĂŁ sau sh, iar acum veniĂži cu teoriile astea despre cei de "bani gata".

Cu siguranÞã ºi voi aÞi fi primit o maºinã mai bunã dacã s-ar fi putut, Însã situaÞia e cu totul alta.

 

 

doar simplul fapt ca avem acceptiuni de genul: "e normal sa-ti scapi fiul de la o pedeapsa meritata" si mai grav, ca doar ala e parinte adevarat care o face, e un compromis din start, care are de a face cu educatia pe care o va primi copilul... si reflecta modul in care a fost educat copilul, daca el exista deja...

 

Asta nu are legãturã cu cei de bani gata, asta e o mentalitate des Întâlnitã.

De fapt, câÞi dintre oameni sunt În stare sã-ºi asume responsabilitatea pentru ceea ce fac?

 

ĂĂži spun eu, foarte puĂžini.

Link to comment
Share on other sites

Orice sau oricata educatie i-ai da...sau i-am da...sau oricata avem...cati de aici puteti sa-mi spuneti ca nu le-ati dat bmw-urilor voastre...sau masinilor voastre...un 200...200 + ?

Cati imi puteti mie ca mergeti cu 130 pe autostrada ?

Cati ca nu-i dati un 150...160 km/h daca soseaua e libera sau are 4 benzi...tot libera fiind ?

Hai ...ca-s curios :twoup:

Eu da...recunosc...pe autostrada o tin numai 150...160...cam asa...iar cand ma grabesc...sub 180 de cele mai multe ori...sa nu raman fara permis...si cand consider ca e ok...depasesc 200...dar ziua...

Eu da...recunosc...merg pe drumuri nationale cu 150...160...daca e libera acea portiune de drum...si daca e ziua...

Problema nu e ca mergi cu 200...200 + uneori...si nici ca mergi cu 150 ...160 de aalte multe ori...problema este doar cand...unde...etc :)

Parerea mea...

 

Uite, eu sunt ala care mere cu 130km/h pe autostrada. O pun pe pilot automat la 130 si uit de pedala aia.

Cel mult ajung la 140-150 cand vreau sa depasesc pe unu mai repede ca sa nu-l fac pe vitezomanul din spate sa puna frana si sa ma "orbeasca" cu flash-urile.

Link to comment
Share on other sites

Am scris anterior, ĂŽĂži repet poate n-ai citit.

 

N-are nici o importanÞã maºina, poÞi face accident cu orice maºinã.

 

Iar Âştirea asta e scrisĂŁ de un oligofren.

Ce "Âşmecher cu BMW" e ĂŁsta?

EÂşti Âşmecher dacĂŁ ai un E36 cabrio, adicĂŁ o maÂşinĂŁ de nici 10 000 €?

O asemenea maÂşinĂŁ Âşi-o permite aproape oricine.

 

Singurul motiv pentru care dai exemplu ºtirea asta e pentru cã e implicat un BMW ºi un tânãr, Însã sunt multe accidente grave cauzate de oameni mult mai În vârstã ºi cu maºini mult mai banale.

 

Ciupanezule, imi place cum gandesti...da-mi voie sa-ti spun ca gandim la fel...daca-mi permiti. Sustin si semnez tot ce ai zis...si mai ales asta:

 

"Partea proastã este cã foarte mulÞi oameni sunt preocupaÞi de ce face X sau Y În loc sã-ºi vadã de treaba lor, preferã sã citeascã reviste de scandal În loc sã citeascã naibii o carte deºi au terminat de mult liceul, au ºi o diplomã de facultate, Însã limba românã constituie Încã un mare mister pentru ei."

 

Mare dreptate, stima, bravo! :twoup:

 

E pãcat cã foarte puÞini gândesc aºa, majoritatea se lasã dominaÞi de invidie, o risipã inutilã de energie.

 

inainte sa aiba masina, trebuie s-o merite, iar ca sa merite o masina trebuie sa munceasca, iar cand voi vedea ca al meu copil e responsabil, are discernamant, cunoaste valoarea banului si poate raspunde pentru faptele sale, il voi ajuta sa ISI cumpere masina, nu i-o voi cumpara eu.

 

si ca sa-ti raspund cu DA sau NU, iti raspund cu NU! pentru ca incerc sa-mi cresc copilul astfel incat sa stie ce inseamna bine si rau, cand copilul meu ia prima amenda de viteza ii suspend eu permisul, nu mediez pentru anularea suspendarii cum ar face orice "tata iubitor" care habar n-are ce face fiu-so in momentul asta...

ca parinte tre sa fii iubitor si grijuliu in alte momente, iar faptul ca se ajunge la a-ti scapa plodu de la puscarie MERITATA, clarifica faptul ca ceva a lipsit in educatia lui!

 

Mentalitatea asta n-are nici o legĂŁturĂŁ cu realitatea.

EducaĂžia nu se face aÂşa cum spui tu.

 

Nu câºtigi nimic dacã ai o grãmadã de bani ºi ÎÞi laºi copilul sã meargã cu transportul În comun.

Oare ce relaÞie ar mai avea un copil cu pãrinÞii lui dacã ei au bani dar nu-l ajutã În viaÞã deºi ar putea?

MaÂşina chiar ar putea fi o recompensĂŁ bunĂŁ ca sĂŁ se ĂžinĂŁ de carte.

Cu alte cuvinte, dacĂŁ un copil este educat, e clar cĂŁ nu se va apuca de droguri, bĂŁuturĂŁ, nu va pierde vremea aiurea.

Iar dacĂŁ este motivat cu o maÂşinĂŁ, va avea un motiv pentru a ĂŽnvĂŁĂža mai mult, pentru a fi mai serios.

 

La fel Âşi faza cu depĂŁÂşirea limitei de vitezĂŁ, lucrurile nu sunt doar ĂŽn alb sau negru.

Ce dacĂŁ ia amendĂŁ pentru cĂŁ a depĂŁÂşit limita de vitezĂŁ cu 30 km/h de exemplu?

VorbeÂşti de parcĂŁ tu eÂşti cel mai corect om, nu depĂŁÂşeÂşti niciodatĂŁ limita de vitezĂŁ...

 

Foarte mulĂži dintre cei din generaĂžia ta aĂži primit de la pĂŁrinĂži o Dacia nouĂŁ sau sh, iar acum veniĂži cu teoriile astea despre cei de "bani gata".

Cu siguranÞã ºi voi aÞi fi primit o maºinã mai bunã dacã s-ar fi putut, Însã situaÞia e cu totul alta.

 

doar simplul fapt ca avem acceptiuni de genul: "e normal sa-ti scapi fiul de la o pedeapsa meritata" si mai grav, ca doar ala e parinte adevarat care o face, e un compromis din start, care are de a face cu educatia pe care o va primi copilul... si reflecta modul in care a fost educat copilul, daca el exista deja...

 

Asta nu are legãturã cu cei de bani gata, asta e o mentalitate des Întâlnitã.

De fapt, câÞi dintre oameni sunt În stare sã-ºi asume responsabilitatea pentru ceea ce fac?

 

ĂĂži spun eu, foarte puĂžini.

 

Vad ca mereu esti deranjat de sintagma "de bani gata"!

Tu ai impresia ca toti sunt rupti in kur daca nu au 535 ca tine? Ca n-a putut ma-sa sa-i ia masina mai buna dar i-a luat dacie? Nu toti arunca gramada de bani pe o masina, nu toti o vad ca pe o prioritate foarte mare, cum probabil o faci tu!

Problema mare e ca luxul devine o prioritate inaintea muncii, iar omul care munceste este catalogat vezi-doamne sarantoc ca n-arunca banii pe masini de lux la fiu-so... iar un "copil" care n-a muncit in viata lui si habar n-are ce inseamna munca se trezeste brusc cu ditamai masinoiu de o gramada de bani... ce e gresit in denumirea "de bani gata"??? Si spre surprinderea ta, ai mei nu mi-au luat Dacie, aveau una, o primeam si eu sa mai merg, cu portia bineinteles, si nu pentru ca "nu s-a putut"... am inceput sa muncesc, sa castig si eu ceva, apoi masina a devenit a mea, pentru ca am inceput s-o intretin singur! ("dooooh, dacie, ce sa intretii la ea!?" ...ok, dar nu ceream bani, ci munceam pt ei) ... Dacia o am si acum, chiar daca de atunci mi-am cumparat altele 2, pe munca si banii mei, nu de la mami sau tati, care chiar daca aveau resurse, au preferat sa plec de jos(in ce priveste masina)

 

"Ce dacĂŁ ia amendĂŁ pentru cĂŁ a depĂŁÂşit limita de vitezĂŁ cu 30 km/h de exemplu?

VorbeÂşti de parcĂŁ tu eÂşti cel mai corect om, nu depĂŁÂşeÂşti niciodatĂŁ limita de vitezĂŁ..." eu nu concep un lucru, cum merge copilul sa-i zica lu tac-so de amenda? "tati, uite azi am luat amenda 200 de lei ca am depasit viteza, nu-mi dai te rog bani s-o platesc?" asa?? asa suna?? nu am trecut prin momente din astea, dar sincer m-as simti ciudat sa-mi dea ai mei masina de multi bani sau de cati or fi, si tot la ei sa ma milogesc pentru greseli, benzina etc doar ca sa ce? ca sa arat bine pe centru?... e comod, dar totusi...

 

 

"MaÂşina chiar ar putea fi o recompensĂŁ bunĂŁ ca sĂŁ se ĂžinĂŁ de carte.

Iar dacĂŁ este motivat cu o maÂşinĂŁ, va avea un motiv pentru a ĂŽnvĂŁĂža mai mult, pentru a fi mai serios." fi serios, asta e asa, privita prin prisma copilului... total superficial

Link to comment
Share on other sites

Orice sau oricata educatie i-ai da...sau i-am da...sau oricata avem...cati de aici puteti sa-mi spuneti ca nu le-ati dat bmw-urilor voastre...sau masinilor voastre...un 200...200 + ?

Cati imi puteti mie ca mergeti cu 130 pe autostrada ?

Cati ca nu-i dati un 150...160 km/h daca soseaua e libera sau are 4 benzi...tot libera fiind ?

Hai ...ca-s curios :twoup:

Eu da...recunosc...pe autostrada o tin numai 150...160...cam asa...iar cand ma grabesc...sub 180 de cele mai multe ori...sa nu raman fara permis...si cand consider ca e ok...depasesc 200...dar ziua...

Eu da...recunosc...merg pe drumuri nationale cu 150...160...daca e libera acea portiune de drum...si daca e ziua...

Problema nu e ca mergi cu 200...200 + uneori...si nici ca mergi cu 150 ...160 de aalte multe ori...problema este doar cand...unde...etc :)

Parerea mea...

 

Uite, eu sunt ala care mere cu 130km/h pe autostrada. O pun pe pilot automat la 130 si uit de pedala aia.

Cel mult ajung la 140-150 cand vreau sa depasesc pe unu mai repede ca sa nu-l fac pe vitezomanul din spate sa puna frana si sa ma "orbeasca" cu flash-urile.

 

 

Tu esti acela zici...ca sa nu zic ala...pai ce sa zic, sa ma anunti cand pleci sa vad si eu daca mergi asa cum ai zis...ca-s tare curios :)

Si daca da...de ce mergi doar cu 130 in cea mai mare parte ?:( Adica...macar un 149 ar fi ok :( Dar ma rog...treaba ta :D Bravo tie :D

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce va agitati atat ? Si o amarata de Dacie din 1900 toamna poate atinge, cu greu ce-i drept, 120-130 km/h !

 

Totul se reduce la educatie si la puterea exemplului personal asupra copilului ! E o mentalitate invechita faza aia cu copilul care trebuie sa munceasca pentru ce urmeaza sa primeasca de la parinti ! Sa merite, da, sunt perfect de acord ! Pai, de ce naiba ma spetesc eu muncind, ma sacrific, ma chinui ??? Ca sa trebiasca sa se chinuie la fel si copiii mei ? Bineinteles, ca nu ! Fac asta ca sa le fie lor cat mai usor, sa nu simta greutatile vietii si, ideal, sa aiba de la mine tot ce si-ar putea dorii vreodata ! Daca o sa-mi permit, o sa le cumpar cele mai bune si puternice masini ! Daca nu o sa fiu in stare sa le ofer educatia necesara astfel incat sa nu se infiga cu ele in primul pom, o sa fie numai si numai vina mea si mi-o asum. Totusi, sunt optimist si nu consider ca va fi cazul !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Vad ca mereu esti deranjat de sintagma "de bani gata"!

Tu ai impresia ca toti sunt rupti in kur daca nu au 535 ca tine? Ca n-a putut ma-sa sa-i ia masina mai buna dar i-a luat dacie? Nu toti arunca gramada de bani pe o masina, nu toti o vad ca pe o prioritate foarte mare, cum probabil o faci tu!

Mă deranjează multe lucruri, acesta este doar unul.

Nu e vorba de mine, eu nu sufăr de bani, nu am impresia că sunt vreun bogat sau vreun sărac, e doar treaba mea câţi bani am, nu mi-am luat un BMW pentru a impresiona pe cineva, chiar nu mă interesează părerea celor din jur, pe banii mei decid eu pentru mine nu pentru alţii.

 

E treaba mea unde plasez maşina pe scara mea de priorităţi.

 

 

Problema mare e ca luxul devine o prioritate inaintea muncii, iar omul care munceste este catalogat vezi-doamne sarantoc ca n-arunca banii pe masini de lux la fiu-so... iar un "copil" care n-a muncit in viata lui si habar n-are ce inseamna munca se trezeste brusc cu ditamai masinoiu de o gramada de bani... ce e gresit in denumirea "de bani gata"??? Si spre surprinderea ta, ai mei nu mi-au luat Dacie, aveau una, o primeam si eu sa mai merg, cu portia bineinteles, si nu pentru ca "nu s-a putut"... am inceput sa muncesc, sa castig si eu ceva, apoi masina a devenit a mea, pentru ca am inceput s-o intretin singur! ("dooooh, dacie, ce sa intretii la ea!?" ...ok, dar nu ceream bani, ci munceam pt ei) ... Dacia o am si acum, chiar daca de atunci mi-am cumparat altele 2, pe munca si banii mei, nu de la mami sau tati, care chiar daca aveau resurse, au preferat sa plec de jos(in ce priveste masina)

 

Problema mare e că nu-ţi vezi de treburile tale, precum mulţi alţii.

Nu ĂŽnţeleg de ce trebuie să te intereseze pe tine de ceea ce fac alţii.

Eu nu pot să ĂŽnţeleg cum unii n-au bani să-şi facă măcar două concedii decente anual, n-au bani să traiască un pic peste limita decenţei, ĂŽnsă stau să piardă vremea cu gândul la alţii.

Aici nu mă refer la tine ci ĂŽn general, observ că e o situaţie generalizată.

Şi, să nu zicem de bani, putem să ne referim la fericire, oare toţi avem o viaţă atât de frumoasă şi fără griji ĂŽncât să ne permitem luxul de a ne gândi cu invidie la alţii?

Câştigăm ceva astfel?

Atâta timp cât un om nu ţi-a băgat ţie mâna ĂŽn buzunar ca să le cumpere odraslelor sale indiferent ce maşini, nu ĂŽnţeleg de ce te preocupă asta.

 

Denumirea de "bani gata" este una peiorativă.

Nu toţi cei care au bani sunt de bani gata.

Cu alte cuvinte, dacă părinţii au mulţi bani, asta nu ĂŽnseamnă că nu ai valoare banului şi că-ţi baţi joc de bani. Varianta este posibilă dar nu ţine de bani ci de educaţie, iar de educaţie sunt de vină părinţii, nu copiii.

După cum vezi, ai beneficiat de o maşină care nu a fost cumpărată din banii tăi, aşa că nu ĂŽnţeleg această mentalitate cu iz spartan.

Cu alte cuvinte, dacă un copil nu se poate descurca singur ĂŽn condiţii decente, este moral să-l laşi să traiască la limita subzistenţei sau să-i faci chiar vând spre prăpastie ca ĂŽn civilizaţia mai sus amintită din cauză că tu eşti o firă veritabil principială? :twoup:

 

Tot o bagi pe asta cu munca.

Poate nu eşti conectat la realitate, ĂŽnsă eu cred că eşti deşi nu vrei să spui lucrurile aşa cum sunt ca să nu-mi dai dreptate ĂŽn această discuţie.

Tu crezi că un om cu studii superioare şi cu un bagaj real de cunoştinţe, cultură generală şi pregătire de specialitate este capabil să o ia de la 0 ĂŽn România şi să trăiască decent ĂŽn timpul tinereţii?

Cu alte cuvinte, până la 30 de ani ai cum să fii plătit atât de bine ĂŽncât să-ţi permiţi un trai decent şi o maşină bună fără să fii sprijinit de cineva, fără relaţii şi pile sau fără mult noroc?

Sau tu crezi că o viaţă frumoasă e aia ĂŽn care părinţii tăi ĂŽşi permit să te sprijine, ĂŽnsă tu mai bine o iei de la 0 şi munceşti ca un sclav 10-12 ore pe zi, faci un credit, iar pe la 27-30 de ani ĂŽţi permiţi şi tu o maşină ĂŽn leasing pentru care vei plăti până ţi se va albi părul?

Crezi că un copil care ar fi ĂŽn această situaţie ar avea vreo urmă de respect pentru părinţii săi? Eu nu cred.

Cel mai frumos e să te bucuri de tinereţe, nu să miroşi transpiraţia unor infecţii ĂŽn transportul ĂŽn comun, să nu ai grija zilei de mâine, să nu stai cu frică deoarece s-ar putea să rămâi fără bani de chirie sau alte lucruri de genul acesta.

 

Mulţi o tot aruncă pe asta cu "mami şi tati" care nu le-au luat nu ştiu ce şi ei au prefarat să muncească.

De fapt nu este vorba de preferat ci de necesitate.

O familie de condiţie medie din România nu are nişte posibilităţi financiare prea mari ĂŽncât să-şi permită luxul de a avea mai mult de o maşină ĂŽn ĂŽntreţinere, aşa că mulţi copii se angajează devreme şi câştigă nişte salarii destul de mici cam pentru nimic, traiul decent se câştigă cam greu şi destul de târziu.

 

Dacă-ţi spuneau părinţii că ţi-au luat o maşină străină frumoasă, tu ai fi zis că principiile nu te lasă să le accepţi gestul şi că vrei să munceşti ca o furnică. Sigur că da. :)

 

"Ce dacă ia amendă pentru că a depăşit limita de viteză cu 30 km/h de exemplu?

Vorbeşti de parcă tu eşti cel mai corect om, nu depăşeşti niciodată limita de viteză..." eu nu concep un lucru, cum merge copilul sa-i zica lu tac-so de amenda? "tati, uite azi am luat amenda 200 de lei ca am depasit viteza, nu-mi dai te rog bani s-o platesc?" asa?? asa suna?? nu am trecut prin momente din astea, dar sincer m-as simti ciudat sa-mi dea ai mei masina de multi bani sau de cati or fi, si tot la ei sa ma milogesc pentru greseli, benzina etc doar ca sa ce? ca sa arat bine pe centru?... e comod, dar totusi...

 

Nu schimba subiectul, eu ţi-am zis clar că degeaba vorbeşti despre principiii când principiile tale există doar când vrei.

Cu alte cuvinte, am principii când e vorba de alţii, dar când e vorba de mine mai fac şi d-alea strâmbe, ce dreacu!

Să vorbească de principii ăla care-şi asumă vina pentru tot ceea ce face, nu ăla care preferă să dea nişte bani ĂŽn caz că e prins că a greşit ĂŽn trafic, aşa cum fac majoritatea.

 

O maşină nu ĂŽnseamnă doar a ieşi ĂŽn evidenţă, asta ţine de caracteru fiecăruia şi de educaţia primită.

O maşină ĂŽnseamnă mai ales eficienţă, siguranţă, comoditate.

 

 

"Maşina chiar ar putea fi o recompensă bună ca să se ţină de carte.

Iar dacă este motivat cu o maşină, va avea un motiv pentru a ĂŽnvăţa mai mult, pentru a fi mai serios." fi serios, asta e asa, privita prin prisma copilului... total superficial

Aici te contrazici singur, chiar tu ai zis că dacă nu aş fi scris, tu ai fi continuat să crezi că am vreo 50 de ani având ĂŽn vedere modul ĂŽn care scriu.

 

Nu este deloc superficial, poţi să-ţi şi argumentez.

 

Eu voi proceda ĂŽn felul următor.

Decât să-mi las viitorii copii să facă ceea ce vor, ĂŽi voi ĂŽnvăţa că totul trebuie recompensat, asta pe lângă educaţie.

Făra o motivaţie corectă, este greu să faci un copil să depună un efort substanţial.

De ce sunt cei mai mulţi adulţi din generaţia actuală semi-analfabeţi?

Din moment ce au fost lăsaţi de izbelişte, iar părinţii nu i-au motivat cu nimic, iar profesorii n-au fost la rândul lor motivaţi financiar prin nişte salarii decente, au trecut prin şcoală ca gâsca prin apă, iar limba română ĂŽncă este un mare mister pentru foarte mulţi dintre ei.

 

Dacă tot faci un copil, eu consider că este normal să-i dai tot ceea ce poţi, să ĂŽncerci să-l faci să ajungă cât mai sus.

Dacă-i cumperi o maşină şi ĂŽi dai nişte bani de buzunar unui copil care a avut ĂŽntotdeuna note bune, a fost serios, nu a făcut probleme, nu a luat droguri, nu s-a apucat de fumat sau băutură, nu cred că faci o greşeală ci ĂŽl ĂŽnveţi o lecţie importantă pe care altfel este foarte greu să o primească, şi anume faptul că munca şi seriozitatea pot oferi mari satisfacţii.

Cam greu să mai crezi ĂŽn muncă atunci când eşti plătit cu 1500 - 2000 Ron ĂŽn România, mai ales ĂŽn condţiile ĂŽn care este greu să reuşeşti să munceşti ceea ce-ţi place, mai degrabă munceştĂŽ ĂŽn domeniul ĂŽn care au reuşit să găseşti un post plătit cât de cât bine.

 

@MihaiC: +1

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ca o parere: Academia Catavencu este o publicatie de bascalie, deci trebuie tratata ca atare, si nu luata in serios.

 

Este frecventa asocierea BMW-bolid-accident-mortaciuni in romania,daca tot isi permite taso sa-i cumpere masina de 200 de cai 2004+ cred ca poate sa se mai "scarme" si de inca cateva mii de euro in pregatirea cu un curs Defensive Training sau mai misto , un curs de pilotaj , pentru a-l ajuta sa inteleaga mai bine reactiile masinii in situatii de criza.

 

Accidentele apar datorita lipsei gestionarii rationale a reactiei masinii intr-o situatie limita, indiferent ca esti cu Logan ori cu M5 , e aceeasi regula , numai ca reactiile sunt diferite.

 

Marea problema la noi este un loc unde sa poti sa te dai in siguranta , fara sa pui integritatea celor de pe strada in pericol, sau la circuitul de karting din Pipera cu 200 e/ora , yeah sure.

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Tu esti acela zici...ca sa nu zic ala...pai ce sa zic, sa ma anunti cand pleci sa vad si eu daca mergi asa cum ai zis...ca-s tare curios :twoup:

Si daca da...de ce mergi doar cu 130 in cea mai mare parte ?:) Adica...macar un 149 ar fi ok :) Dar ma rog...treaba ta :( Bravo tie :(

 

Si eu merg cu 130 pe autostrada si 100 pe nationale. Si am masina cu care pot merge mult mai repede. Nu inteleg ce e asa de greu de crezut ... 130 e o viteza destul de mare. Insa 150 160 pe nationale e foarte mult. Si te mai tii si moralist peaici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.