Jump to content

probleme inchidere centralizata


Alex_wly

Recommended Posts

cand am apasat pe butonul de pe cheie sa incui masina,un dobitoc tocmai a deschis usa de pe dreapta fata.in momentul ala s-a auzit un carait la usa mea.de atunci toate usile au ramas descuiate.cand vreau sa descui masina se aprin semnalizarile,dar nu se intampla nimic.

1.geamurile se lasa si se ridica din cheie.

2.daca descui masina cu cheia<usa sofer> se deschide usa.cand o incui din cheie merge.nu se descuie.

3.celelalte usi sunt moarte.nu mai pot deschide nici o usa in afara de cea de la sofer.

4.am observat urmatoarele:

-pe comp de bord era setat sa imi arate consumul mediu.dupa asta pe display nu imi mai arata nimic.a trebuit sa apas eu pe butonul BC sa imi arate consumul mediu

-semnalizarea era setata sa licare de 3 ori.acum se resetase.licare doar o data pe prima treapa.am intrat in setari si am setat iar de 3 ori si merge.

 

Am verificat sigurantele,nu stiu cat de bine ca eram nervos,dar mai verific o data maine.are vreo 5 sigurante care pe tabel au simbolul inchidere centralizata.

Ideea e ca atunci cand apas pe cheie sa o descui se aude ceva,semnalizarile se aprind,dar nimic.

 

a mai patit cineva asa ceva?daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi,ar fi binevenite.tinand cont ca acum o folosesc ca pe un MONOPOST :twoup:).

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa scoti borna baterie cateva min ?

m-am gandit si la asta....dar eram la piscina si nu stateam de asta acolo.ma duc acum joc sa scot borna si apoi sa vedem.daca nu merge mai mult ca sigur ma duc la tester.acolo ii va aparea eraorea/problema sigur?

Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa scoti borna baterie cateva min ?

m-am gandit si la asta....dar eram la piscina si nu stateam de asta acolo.ma duc acum joc sa scot borna si apoi sa vedem.daca nu merge mai mult ca sigur ma duc la tester.acolo ii va aparea eraorea/problema sigur?

 

masina a inregistrat sigur eroarea si la mine aparea cand nu mergea actuatorul , mai poti incerca reinitializare cheie , dar nu stiu cum la E90 , testeaza si cu a doua cheie .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa scoti borna baterie cateva min ?

m-am gandit si la asta....dar eram la piscina si nu stateam de asta acolo.ma duc acum joc sa scot borna si apoi sa vedem.daca nu merge mai mult ca sigur ma duc la tester.acolo ii va aparea eraorea/problema sigur?

 

masina a inregistrat sigur eroarea si la mine aparea cand nu mergea actuatorul , mai poti incerca reinitializare cheie , dar nu stiu cum la E90 , testeaza si cu a doua cheie .

cu a 2-a cheie maine ca este la tara.ma duc acum jos si vedem daca merge.daca nu maien a 2-a cheie,daca nici asa nu vrea tester :twoup:

Link to comment
Share on other sites

1.aruncasem pachetul de tigari la gunoi....ma duc sa il iau inapoi :twoup: :) :)

dupa ce am vb cu myx pe mess am zis sa ma duc sa verific sigurantele sa imi iasa din pareri.

sigurantele pentru inchidere sunt:33,56,57,63.

siguranta 63 este generala.pe ea sunt mai multe chestii-claxon,pompa motorina.......

siguranta 33 este de 5A si este buna.

siguranta 57 in schimb era arsa.am scos siguranta de la claxon care are acelasi amperaj cu cea de la inchidere<15A> siam pus-o in locul lui 57.am dat de cheie si a mers.o data doar.am schimbat sigurantele inte ele 56 cu 57 si iar a mers doar o data.

cand m-am uitat la eletoate erau arse :(

acum nu mai am nici claxon,nu si nici o siguranta pe inchidere.rahat.nici nu am incuiat masina.acum am duc sa o incui-manual si sa fumez o tigara.

a dracu "curva"

 

cand m-am dus sa incui masina am apasat prin interior pe butoanele de incuiat la fiecare usa.cand am apasat si pe cea de la sofer,unde s-a auzit zgomotul prima data surpriza:prin interior nu se incuie.nu merge apasat.e clar acum ce este de vina

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

pe topicul ala scriu numai eu...cred ca nimeni nu a mai patit asa ceva :twoup:

azi am descoperit ca atunci cand usa este deschisa butonul de incuiat de pe usa nu se poate lasa in jos-incuia.merge doar cu usa inchisa.

in continuare nu stiu ce este de vine.am luat vreo 4 seturi de sigurante.fiecare set are cate o siguranta de 15A si eu am ars deja 3.

@MYX eu am gasit sigurante la LUKOIL si AGIP.spuneai tu ca nu se gasesc la peco.

Link to comment
Share on other sites

pe topicul ala scriu numai eu...cred ca nimeni nu a mai patit asa ceva :)

azi am descoperit ca atunci cand usa este deschisa butonul de incuiat de pe usa nu se poate lasa in jos-incuia.merge doar cu usa inchisa.

in continuare nu stiu ce este de vine.am luat vreo 4 seturi de sigurante.fiecare set are cate o siguranta de 15A si eu am ars deja 3.

@MYX eu am gasit sigurante la LUKOIL si AGIP.spuneai tu ca nu se gasesc la peco.

Eu nu am gasit :twoup: .

Daca arde sigurantele continuu inseamna ca cel putin unul din actuatoare e in scurt sau are un consum f mare , in prima faza tester si vezi ce spune . Probabil unul din actuatoare trebuie schimbat sau in cel mai rau caz 3

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
cand am apasat pe butonul de pe cheie sa incui masina,un dobitoc tocmai a deschis usa de pe dreapta fata.in momentul ala s-a auzit un carait la usa mea.de atunci toate usile au ramas descuiate.cand vreau sa descui masina se aprin semnalizarile,dar nu se intampla nimic.

1.geamurile se lasa si se ridica din cheie.

2.daca descui masina cu cheia<usa sofer> se deschide usa.cand o incui din cheie merge.nu se descuie.

3.celelalte usi sunt moarte.nu mai pot deschide nici o usa in afara de cea de la sofer.

4.am observat urmatoarele:

-pe comp de bord era setat sa imi arate consumul mediu.dupa asta pe display nu imi mai arata nimic.a trebuit sa apas eu pe butonul BC sa imi arate consumul mediu

-semnalizarea era setata sa licare de 3 ori.acum se resetase.licare doar o data pe prima treapa.am intrat in setari si am setat iar de 3 ori si merge.

 

Am verificat sigurantele,nu stiu cat de bine ca eram nervos,dar mai verific o data maine.are vreo 5 sigurante care pe tabel au simbolul inchidere centralizata.

Ideea e ca atunci cand apas pe cheie sa o descui se aude ceva,semnalizarile se aprind,dar nimic.

 

a mai patit cineva asa ceva?daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi,ar fi binevenite.tinand cont ca acum o folosesc ca pe un MONOPOST :twoup:).

BMW e90 2007

Am avut exact aceeasi problema. Simptome:

- din telecomanda nu se deschidea nicio usa cu exceptia portbagajului;

- usa soferului si portbagajul se inchideau din telecomanda;

- usa soferului se putea deschide cu cheia, celelalte usi ramanand blocate;

- din interior singura usa care se deschidea manual era cea a soferului dar nici aceasta nu se deschidea mereu. Cand ramaneam blocat in masina deschideam geamul soferului si deblocam usa cu cheia;

- nicio portiera nu se deschidea din butonul de blocare usi din interior; acest buton doar inchidea usa soferului (si banuiesc ca si portbagajul);

- dereglari ale setarilor pe care le facusem eu, de exemplu: semnalizarea nu mai licarea de 3 ori, limba afisajului s-a modificat (din engleza in germana), modificari ale posturilor de radio pe care le fixasem, modificari in jurnalul de bord, etc.

Am citit diferite pareri pe net si am crezut la un moment dat ca s-au stricat releele de la modulul de inchidere centralizata. Am avut noroc ca am dat peste topicul lui Alex_wly si am incercat varianta lui. Am inlocuit siguranta 57 (20A) care era intr-adevar arsa dar tot nu mergea. Apoi, din greseala, vrand sa scot siguranta 56 am scos din nou siguranta 57, dupa care am scos si siguranta 56 (15A - care parea buna). Le-am inlocuit pe amandoua si totul a revenit la normal.

Un mare minus este faptul ca panoul de sigurante este situat in spatele torpedoului, facand ca operatiunea de schimbare a sigurantelor sa fie destul de grea (mai ales atunci cand usa drepta fata nu se poate deschide).

Multumesc celor care posteaza rezolvarile problemelelor pe care le-au avut! Uneori acest lucru ajuta. Eu sunt un exemplu concret.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ca sa nu mai fac un topic nou, revin si eu cu problema mea aici. Am avut neplaceri cu inchiderea centralizata la un e90, in sensul ca nu se mai deschidea din telecomanda decat portbagajul si numai cu cheia, usa de la sofer. Am incercat diverse combinatii, cu butonul din bord, cu apasarea butoanelor de pe usa..., astfel incat, nu va mai pot spune care cum functiona, sau mai bine zis, nu functiona. In cele din urma, am gasit siguranta 57 arsa, am schimbat-o si aparent, totul a revenit la normal. Zic aparent, deoarece dupa cateva zile, usa de la pasager nu mai raspunde la comenzi. Nu se incuie decat apasand butonul de pe usa. Deschiderea se face numai din interior, din maneta de pe ea. Nu reactioneaza la inchis si deschis din telecomanda sau butonul din bord. In usa se aude lucrand inchiderea, dar "tamburusul" nu se lasa sau ridica. Sigurantele sunt bune. Restul usilor se inchid si deschid bine. Trag concluzia ca am o problema cu actuatorul acelei usi sau cu modulul din ea (daca exista asa ceva?). Intrebarile sunt: din experienta voastra, ce credeti ca e stricat acolo, ce piesa trebuie sa cumpar si mai ales, o recomandare relativ ieftina unde as putea sa remediez problema (bavaria cred ca ma rupe in doua). Sunt din Ploiesti.

Multumesc!

Edited by ficus
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Aceeasi problema am intampinat-o si eu acum o saptamana...problema grava a fost ca seara trebuia sa plec in concediu si a trebuit sa intram 2 persoane pe o usa iar rezervorul a trebuit sa-l deschid din portbagaj.dupa ce m-am documentat si am luat in calcul toate variantele astazi am gasit un baiat subtirel si am schimbat siguranta 57 care era arsa.masina o am de 11 ani dar sa raman inchis in ea nu credeam ca e posibil.tin sa mentionez ca inainte sa apara aceasta problema am spalat masina si cred ca s-a produs un scurt in portiere.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.