Jump to content

bmw x6 4.0d 306cp


ionut_marius

Recommended Posts

.Insa pe sosea face legea,cu cate suv-uri ai mers tu de spui ca nu le are pe niciuna ? Eu iti zic ca la cap stabilitate pune cu botul pe labe multe berline din cls compacta/medie etc. (fara suspensie sport si jante 21).Nu inteleg cum unii pot lua de bun un test ......eu inteleg sa ti aperi alegerea facuta cu x6 dar macar oleaca de obiectivitate as vrea sa ai! nu ma intelege gresit,mie imi place x6 dar cand tre sa zik ceva o zik...

1 -n are cum sa aiba abilitati offroad sau sa NU ramai impotmolit cu ea niciodata doar prin faptul ca masina n are in dotare diferentiale blocabile,suspensie pneumatica etc...nu zik ca nu te descurci deloc dar esti ca un xdrive normal ,quattro,4motion etc...doar prin faptul ca n are chestiile astea spune despre abilitatile ei de offroad...asa ca crede ma poti sa ramai impotmolit...

2 -poti sa ai si motor de 5000 cm3 ca degeaba daca trenul de rulare nu poate sa se exprime ...si ma refer la reductoare,low range ,suspensie.etc

3 -am condus x6 dar nu sa l duc la limite...dar daca x6 sta mai bine pe sosea ca un cls eu imi iau bicicleta (am deja).... spre exemplu si asta e parerea mea am condus aprox 500 km porsche cayenne (3.6cm3 300 cai)modelul nou si crede ma ca mi-a facut o impresie mult mai buna ca x6 in regim de stabilitate si confort ca doar nu renunt la el doar de dragu stabilitati ca doar nu i vreun cart sa merg pe circuit....si stabilitatea asta NU trebuie obtinuta cu sacrificii in confort ca te caci in ea masina de 50k euro(aici poate sa ne zica parerea lui polepositionca mi se pare ca le a avut pe amadoua)...in niciun caz x6 nu se poate sta mai bine ca un cls im primul rand din cauza gabaritului...poate x6M dar acolo e alta mancare de peste...

4 - in filmuletzu cu x6 cand iesi din zapada as prefera de 10 ori sa fiu in land cruseru ala care apare si el...care garantat iti da 'zapada' in nas daca e condus ca atare...

 

inca o data zik ca mi place x6,e o masina aparte ca design dar cum am zis nu poate sa le aiba pe toate...

apropo..sunt fan bmw dar sa fim seriosi...

 

am vazut acum ca nu te ai referit la mercedes cls ai folosit o presurtare..scuze greseala mea...pe langa e90 320dA mai am un mini cooper s din 2009 care cred ca se bate cu x6 tau ..ar fi interesanta o liniutza... :pirate:

Edited by marss
Link to comment
Share on other sites

 

am vazut acum ca nu te ai referit la mercedes cls ai folosit o presurtare..scuze greseala mea...pe langa e90 320dA mai am un mini cooper s din 2009 care cred ca se bate cu x6 tau ..ar fi interesanta o liniutza... :pirate:

 

mini cooper S e slabutz..am facut e cateva liniute cu un merc ml 320cdi + soft...undeva la 270cp si multe kg in plus fata de x6(avea reductor, pachet offroad ) si i-am dat de nu o stiut ce se petrece..si conduc ml in fiecare zi...dar x6 40d e mult peste ml. deci poti sa stai linistit cu mini tau...macar pana la 100 sa stai aproape ca dupa sigur nu ai nici o sansa:))

Link to comment
Share on other sites

Au ajuns jantele alea de 5000 e ? :eek:

 

 

Inca nu,nu am aj inca in B si oricum cred ca astept pana sapt viit ca sa-i fac si revizia.

 

@marss,x6 nu a fost conceput pt a fi folosit in off-road,este o masina care se descurca onorabil in conditii mai dificle si atat,satisface 99%,poate mai bine din nevoile posesoriilor de suv-uri.Fata de concurenta sta incomparabil mai bine pe sosea, crede-ma pe cuvant bate detasat q7 (chiar si cu supensia data pe sport si jante 20),bate ML,GLK ,bate si cateva berline/hatch-uri care sunt/au fost printre primele in cls. lor si anume golf V 4motion,seria 3 e46 (jante 17),acum daca tu compari cu stabilitatea unui cooper s este ca si cum ai compara mere cu pere. :goodjob:

 

Posesor de cayenne nu am fost,nici macar nu m-am suit in asa ceva,asa o fi cum spui tu,insa este si ceva dif de pret si conceptie.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina..sa o stapanesti sanatos. Si motorul este excelent.

Am o intrebare: BMW iti ofera 650 Euro cadou daca le duci un set de jante vechi cu cauciucuri?.. ...sau "pana la 650 euro". Ca am o oferta de la ei si daca nu ma lamuresti tu, o sa sun.

 

Legat de Off-road - cu cauciucuri de iarna nu ai probleme cu zapada chiar si pe coclauri (garda la sol e aprox egala cu X3, deci imi dau cu parerea). Nu se ridica la nivelul unui LandCruiser, dar nici Toyota la nivelul BMW pe sosea/autostrada. :) am condus si LC pe autostrada si la 150-160 - controlezi milimetric volanul sa nu faci vreun balans fatal.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina..sa o stapanesti sanatos. Si motorul este excelent.

Am o intrebare: BMW iti ofera 650 Euro cadou daca le duci un set de jante vechi cu cauciucuri?.. ...sau "pana la 650 euro". Ca am o oferta de la ei si daca nu ma lamuresti tu, o sa sun.

 

Legat de Off-road - cu cauciucuri de iarna nu ai probleme cu zapada chiar si pe coclauri (garda la sol e aprox egala cu X3, deci imi dau cu parerea). Nu se ridica la nivelul unui LandCruiser, dar nici Toyota la nivelul BMW pe sosea/autostrada. :) am condus si LC pe autostrada si la 150-160 - controlezi milimetric volanul sa nu faci vreun balans fatal.

 

Mi-au zis 650e indiferent de tip (probabil ca din 5000 si ceva de E aveau de unde sa scada)

 

Asa si patrolul,criminal onroad,obositor,lenes,rigid,galagios,fara frane,stabilitate,consuma f mult,.Acum 2 ierni trebuia sa aj in NT,aveam de ales intre Patrol si Tucson,am ales tucosnul.

 

ce mi place cand va agitati degeaba :)))

 

app trebuie sa imi comand si eu caucicuri , cred ca imi pun si eu 214 style dar nu le vopsesc . IOnutz tu ce ti ai pus? iti recomand dunlop sport maxx sunt foarte bune , dar se tocesc cam rpd .

 

bridgestone dueler sport,am avut si pe Q7 la fel si am fost f multumit.

Link to comment
Share on other sites

Au ajuns jantele alea de 5000 e ? :eek:

 

pablo: ce legatura are e39 le cu un X6 ? ce comparatie e asta ? :fear:

 

Daca masina costa 90.000 e vrei sa si zboare sau ce ? :scratchchin:

 

mai omule tu nu intelegi ca nu vreau sa faca cartofi prajiti sau sa zboare,am zis ca doar masinile din ziua de azi nu mai sunt asa fiabile ca alta data,inainte se faceau masini adevarate e34,e46,e39,masini din ziua de azi sunt facute la norma din materiale cit mai ieftine asa sa scada costul productiei.si inca o chestie la 90000 de euro de ar face si cartofi prajiti tot nu as lua-o,pe piata la bani astia iti iei ceva mai frumos,oricum gusturile nu se discuta

Link to comment
Share on other sites

@pablo .....e masina mea deci e cea mai tare :))) banuiesc ca e motto-ul tau. eu mi am luat x6 ca era cel mai nou model la ora actuala,si din punct de vedere calitate/pretz/optionale/performance 35d-40d e cel mai bun de pe piata

 

p.s. pt X6 iti trebuie cam 6-10.000e / anual pt intretinere.

Link to comment
Share on other sites

am zis ca doar masinile din ziua de azi nu mai sunt asa fiabile ca alta data,inainte se faceau masini adevarate e34,e46,e39,masini din ziua de azi sunt facute la norma din materiale cit mai ieftine asa sa scada costul productiei.si inca o chestie la 90000 de euro de ar face si cartofi prajiti tot nu as lua-o,pe piata la bani astia iti iei ceva mai frumos,oricum gusturile nu se discuta

 

ce legatura are fiabilitatea cu topicul asta ? ce legatura are e39,e34 cu x6 ? ce legatura au masinile care tie ti se par mai frumoase cu x6? ce vrei sa sugerezi ?

 

in fond chiar nu iti trebuie 90k euro ca sa iti iei un x6.

 

 

@pablo .....e masina mea deci e cea mai tare :))) banuiesc ca e motto-ul tau. eu mi am luat x6 ca era cel mai nou model la ora actuala,si din punct de vedere calitate/pretz/optionale/performance 35d-40d e cel mai bun de pe piata

 

p.s. pt X6 iti trebuie cam 6-10.000e / anual pt intretinere.

 

+1,iti dai seama, cu banii de intretinere iti mai iei un e39,ce masina proasta :rolleyes:

 

 

Intre timp am pus jantele,i-am facut revizia, imi place f mult cum arata cu noile jante s-a inbunatatit si tinuta de drum,insa este un pic,un pic mai rigida,dar merita.

 

Nu am obervat o scadere a performantelor,ba din contra la viteze mari mi se pare ca urca mai repede.

Link to comment
Share on other sites

asa cum s-a mai spus, X6-le se descurca onorabil in filmuletul atasat, se vede foarte clar diferenta dintre usurinta cu care urca Range-ul si greutatea lui X6 in abordarea rampei insa nu te lasa balta si in final asta conteaza, evident ca cele doua masini, asa cum a subliniat si Domi, nu fac parte din aceeasi clasa si ca atare nici nu prea vad ca fiind justa comparatia, daca le pui pe sosea Range-ul va avea mari dificultati in a-i face fata. Oricum masina nu a fost gandita si nici nu este cumparata pentru a fi folosita pentru offroad, atuul ei il reprezinta soseaua iar practic vorbind, desi nu sunt un fan in general al X-urilor si cu atat mai putin al SUV-ului preferand oricand in locul lor o masina la fel de rapida gen E60 545i, 535d, X6-le e o masina atractiva desi nu e frumoasa, nu e mai practica decat un X5, dar toate astea o fac unica si toti vrem intr-un fel sau altul sa fim diferiti de ceilalti ceea ce alaturi de posibiliatile ei tehnice a si dus la vanzarile foarte bune, cred ca neasteptat de bune de catre BMW pe segmentul asta. Chiar face nota discordanta masina si asta chiar si intr-o tara(UAE-Dubai, Abu Dhabi) unde masinile scumpe si foarte scumpe si rare sunt la ordinea zilei, e si asta un examen pe care nu il trece orice masina :).
Link to comment
Share on other sites

@pablo .....e masina mea deci e cea mai tare :))) banuiesc ca e motto-ul tau. eu mi am luat x6 ca era cel mai nou model la ora actuala,si din punct de vedere calitate/pretz/optionale/performance 35d-40d e cel mai bun de pe piata

 

p.s. pt X6 iti trebuie cam 6-10.000e / anual pt intretinere.

 

 

 

hai alex da o dracu de masina...cum sa fie intretinerea intre 6-10k euro? acum e prea de tot...nici daca mergi la nesimtirea bavaria romania...in primul rand ori e 6000 ori 10.000 ca diferenta e dublu...inseamna ca faci revizia o data pe luna si faci peste 100.000 km pe an(te muti in service)...inseamna ca in 4 ani iti iei alta din banii aia...

 

plus ca 'ps' tau mi se pare rautacios la adresa lui pablo ...sa i arati tu lui cat platesti intretinerea la x6 (cat masina lui)

Link to comment
Share on other sites

pai daca are bani sa plateasca si 20de mii pe an,nu ma deranjeaza cu absolut nimic,dar cred ca asta zice multe despre el.Ori are bani del da afara din casa intro tara unde salariul mediu de economie nu e mai mare decit cit il costa o anvelopa.hai salutare si bucurate de masina ca in 5 ani nu o sa mai valoreze nici 50 la suta,exact cum sa intimplat la a mea.
Link to comment
Share on other sites

casco 4000e Minim

rca 1200ron

impozit 2200 ron

4 anvelope de vara 20" = 8000-10000 ron care se schimba la 2 ani sau 30-40.000km

set anvelope iarna 19" = 2500e[germania]

placutze fata =1600 ron

placutze spate =300e[germania]

 

 

mofturi

pachet performance +capota hybrid 25000 ron

ormanente toba de 50i = 2200 ron

 

Astea imi vin in cap acum , nu mai pun combustibil , becuri si alte prostii

 

Nu e nimic ironic , dar cand ii aud pe invidivizii astia cu " frate ai x6 si n ai bani de motorina/cauciucuri , ca degeaba dai 80.000e pe ea ca e praf..... cine isi ia x6 are bani , nu va mai faceti voi griji pt posesori de astfel de masini...

Link to comment
Share on other sites

pai daca are bani sa plateasca si 20de mii pe an,nu ma deranjeaza cu absolut nimic,dar cred ca asta zice multe despre el.Ori are bani del da afara din casa intro tara unde salariul mediu de economie nu e mai mare decit cit il costa o anvelopa.hai salutare si bucurate de masina ca in 5 ani nu o sa mai valoreze nici 50 la suta,exact cum sa intimplat la a mea.

Ce legatura are salariul mediu cu BMW X6? Nicio masina nu mai valoreaza cine stie ce dupa 5 ani , asta e...

Link to comment
Share on other sites

casco 4000e Minim

rca 1200ron

impozit 2200 ron

4 anvelope de vara 20" = 8000-10000 ron care se schimba la 2 ani sau 30-40.000km

set anvelope iarna 19" = 2500e[germania]

placutze fata =1600 ron

placutze spate =300e[germania]

 

 

mofturi

pachet performance +capota hybrid 25000 ron

ormanente toba de 50i = 2200 ron

Mie preturile astea mi se par SF. :wacko: 100 milioane niste cauciucuri? Poate pe vreun supercar de 500 cai pe care-l scot vara la plimbare, nu pe o masina cu care sa merg zilnic.

Nu zic asta ca sunt zgarciob si ca n-am bani sa dau asa ceva... zic si daca as avea n-as da atata. Si sincer nu stiu ce mari placeri ar putea sa-mi ofere un SUV ca sa merite banii astia de intretinere demni de vreun Porsche. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

@sax,sa indrepte vremea,sunt murdare.

 

@marss,

 

4200e casco

500e impozit

200 si ceva rca

1000e anv de iarna

aprox 3700e motorina in 9 luni (25k km x 11-11.5% consum mixt)

 

doar intretinere,fara alte mofturi.

 

@filon, proportional cu marimea jantelor creste si pretul anvelopelor,vezi cat costa o anvelopa premium RFT 325/30r21

 

legat de placerea de a conduce este maxima pt un suv,pana si pe serpentine ofera mai multa placere decat multe 3er-uri.

 

@pablo in general cine cumpara bmw-uri noi nu duce grija zilei de maine,posesorul de masina premium noua difera de cel care cumpara ac masina cu 4-5 prop pe CI.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@pablo in general cine cumpara bmw-uri noi nu duce grija zilei de maine,posesorul de masina premium noua difera de cel care cumpara ac masina cu 4-5 prop pe CI.

 

la modul particular poate , in general in tara asta totul e razna asa ca nu trebuie sa fii surprins .

Link to comment
Share on other sites

la modul particular poate , in general in tara asta totul e razna asa ca nu trebuie sa fii surprins .

 

or mai fi si exceptii,insa nu prea poti compara situatia financiara a unuia care cumpara x5 benzina cu 80k euro,nou cu a unuia care cumpara x5 benzina la 8k euro.

Link to comment
Share on other sites

de acord cu tine, insa cum a zis si Myx, multi dintre concetatenii nostri sufera si cumpara masini cand nici casa in care stau nu valoreaza cat masina sau nici macar nu au o casa si stau in chirie sau te miri ce garson, stiu cazuri de cunostinte care au luat masini scumpe in leasing, au dus cat au putut luandu-si poate si de la gura doar ca sa moara vecinii de invidie iar cand nu s-a mai putut au venit cei de la recuperari si le-au luat inapoi, binteinteles nu este cazul sa generalizam insa sunt destui in situatia descrisa mai sus, dar chestia asta am vazut-o si la alte popoare nu numai la noi, cred ca e undeva in gena omului si se cheama vanitate si daca nu esti putin cu capul pe umeri si nu ai un target in viata esti victima din pacate...fiecare face ce vrea cu viata lui!

 

Bafta cu masina, ca sa fim si ontopic, ca am poluat destul, e frumoasa! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.