Jump to content

bmw x6 4.0d 306cp


ionut_marius

Recommended Posts

@sax,sa indrepte vremea,sunt murdare.

 

@marss,

 

4200e casco

500e impozit

200 si ceva rca

1000e anv de iarna

aprox 3700e motorina in 9 luni (25k km x 11-11.5% consum mixt)

 

doar intretinere,fara alte mofturi.

 

@filon, proportional cu marimea jantelor creste si pretul anvelopelor,vezi cat costa o anvelopa premium RFT 325/30r21

 

legat de placerea de a conduce este maxima pt un suv,pana si pe serpentine ofera mai multa placere decat multe 3er-uri.

 

@pablo in general cine cumpara bmw-uri noi nu duce grija zilei de maine,posesorul de masina premium noua difera de cel care cumpara ac masina cu 4-5 prop pe CI.

 

 

 

deci daca imi da pe serpentine mai multa placere decat 3-ul , eu maine o vand .

Link to comment
Share on other sites

Eu am un E90 318i cu suspensie sport si jante pe 17 . 255/40 pe spate si pot spune ca X6 cu suspensie sport , DPC , jante pe 20" 315/35 sta mai bine . e mai sigura , pot sa intru cu o viteza mai mare .

 

Bine acum 335xi tau....e din alta poveste :))) nu un "ordinary 3 series " :D

Link to comment
Share on other sites

mai e si diferenta de la 300+cp la 129 sau 143, evident ca intri mai tare in curbe, dar eu cred ca totusi un 330i sa nu mai zic de 335i/d ar putea lua acceasi curba ceva mai rapid sau cel putin dandu-ti alte senzatii...:), sincer nu am mers cu X6, am mers cu X5 dar nu imi place, banuiesc ca diferenta e mare intre cele 2, teoretic asa ar si trebui sa fie :)
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu un pic in discutie: raport kg/cp spune mult despre o masina asta nemailuand in calcul tipul de propulsie si dotarile inutile cand vorbim de performanta.

 

bmw 318 128cp 1435kg: 1cp/11.5 kg

 

bmw x5 286 cp 2185 kg: 1cp/7.6 kg

 

bmww 330i 252 cp 1630 kg: 1cp/6.5 kg

 

Cu cat ai mai multa masa in miscare cu atata va fi mai greu suspensiilor sa compenseze schimbarea de directie, cauciucurilor sa NU subvireze,si franelor logic sa franeze.

 

De obice ca un SUV teoretic , si practic din ce am experimentat eu e nevoe un plus de 150 cp pentru a "bate" o berlina de clasa medie .

 

Si era sa uit o greutate pe axa din fata de 500 de kg(specifica unui SUV) pe franare va crea o inerttie de 2000 de kg daca nu si mai mult, deci a nu se confunda masa automobilului stationar cu cea in miscare.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

+1 Stefan, mie sincer in afara de sentimentul de siguranata pe care mi-l dadea X5-ul si demarajul(asta comparat cu masa masinii destul de mare) era un V8is, altceva nu prea mi-a placut, vorbind de dinamica, in curbe simteam cum se inclina desi era IS, pozitia la volan iar nu imi place, prea inalta si ai senzatia ca nu esti conectat cu drumul...nu stiu cu cat mai bine ar fi putut face X6-le din punctul asta de vedere, clar e mai bun, dar cum ai zis si tu, sunt totusi niste principii ale fizicii care nu pot fi ocolite, cel mult le poti atenua efectele dar in niste limite pentru masele respective!
Link to comment
Share on other sites

Primul lucru care se termina la un SUV daca mergi tare cu el , sun franele, desi Brembo nu fac fata greutatii mari si inertiilor pe care sunt nevoite sa le opreasca.

Nici Cayenu Turbo care l-am avut nu excela la capitolul asta , poate astea noi gen X5 M X6 m si noul Cayen Turbo cu frane ceramice.

 

Exista totusi o parte frumoasa al acestor SUV-uri, usurinta in conducere si faptul ca tradeaza din interior dimensiunile mari,ca siguranta nu e nimic mai bun, dar la celelalte capitole e doar compromis:un compromis la performante, la intretinere, asta daca e dizel, daca este benzina te-a ruinat.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Ca sa lamurim lucrul asta cu stabilitatea,nu va bate niciodata un 335xi e92,insa bate multe 3er-uri (nu loganuri)care sunt masini lipite de sosea.

 

Daca fac o comparatie cu vechiul e46 (avea susp. noua),jante 17 anv 225/45r17,x6 cu susp normala si jante 19 este mai stabil,acum cu jante 20 dif. este si mai mare,intr-adevar nu pot sa-l compar cu vechiul a4 4x4,susp sport,jante 18.

 

pe Autozeitung,30d 235cp a scos 1.50.70,o fi bine o fi rau daca a scos aproape ac timp cu cls 350cgi,cu a5 3.2,530i (e60) si timp mai bun decat civic type R,C 320cdi 4matic (w204),325i (e90),etc.

Link to comment
Share on other sites

Poze:

 

post-8200-0-81974500-1305919313_thumb.jpgpost-8200-0-42357300-1305919301_thumb.jpgpost-8200-0-03495100-1305919288_thumb.jpg

 

In fine toate bune si frumoase,insa sapt asta am lasat masina la bavaria pt un sunet,suierat la oglinda dreapta;ma suna imi zic ca e gata,ma duc,iesim in drive si surpriza ii suiera turbina :turned: si nici pb cu oglinda nu a fost rezolvata.Concluzia turbo nou pe garantie.

 

Ce sa inteleg,ca a primit bonus o turbina uzata ? Refuz sa cred ca turbo a cedat atat de repede si dintr-o data.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Poze:

 

post-8200-0-81974500-1305919313_thumb.jpgpost-8200-0-42357300-1305919301_thumb.jpgpost-8200-0-03495100-1305919288_thumb.jpg

 

In fine toate bune si frumoase,insa sapt asta am lasat masina la bavaria pt un sunet,suierat la oglinda dreapta;ma suna imi zic ca e gata,ma duc,iesim in drive si surpriza ii suiera turbina :turned: si nici pb cu oglinda nu a fost rezolvata.Concluzia turbo nou pe garantie.

 

Ce sa inteleg,ca a primit bonus o turbina uzata ? Refuz sa cred ca turbo a cedat atat de repede si dintr-o data.

Care turbo ca sunt 2 si o intrebare? mergi constant la viteze foarte mari peste 200?

 

Motorul fiind relativ nou, cred ca era un pic de inteles ca vor fi probleme de fiabilitate.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu,dupa ce am iesit in drive si am vazut ca suiera turbo am lasat masina acolo,mi-am aratat nemultumirea fata de ei,le-am zis sa schimbe turbo si am plecat.M-au sunat ieri mi-au zis ca baga pe tester masina si ca vor schimba turbo.

 

Probail ca este turboul pt turatii joase,suiera continu intre 1100-1200rpm si aproape 2000rpm.

 

Oricum refuz sa cred ca ieri las o masina care merge impecabil si azi ma suna ca este gata si cand colo bonus suiera turbo(am constatat eu,ei doar dupa ce le-am spus eu) si nici problema pt care lasasem masina in service nu fusese rezolvata.Totusi are aproape 26k km,cam repede s-a dus turbo,asta daca nu a fost inlocuit.

 

De mers merg repede,vede des turatii mari,dar nu cu 200km/h+ constat pt ca nu am unde si totusi sunt constient ca este un suv nu cine stie ce masina sport.Niciodata nu o alerg cu motorul rece,revizii la timp,este automata deci pica faza cu mersul subturat....

Link to comment
Share on other sites

Oricum refuz sa cred ca ieri las o masina care merge impecabil si azi ma suna ca este gata si cand colo bonus suiera turbo(am constatat eu,ei doar dupa ce le-am spus eu) si nici problema pt care lasasem masina in service nu fusese rezolvata.Totusi are aproape 26k km,cam repede s-a dus turbo,asta daca nu a fost inlocuit.

 

 

tot se lauda ca au camere video in service , de ce nu ceri urmarirea interventiei la "oglinda " . In prezenta vreunui manager . Presupun ca e inregistrata operatiunea . Si asa te linistesti si tu , si noi .

 

PS ..CAm urat cu jantele negre

Link to comment
Share on other sites

te asigur ca d-aia nu le mai merg serviceurile celor de la Bavaria, din cauza ca mecanicii nu sunt platiti suficient de bine si fac "manevre".

 

da totusi sa inlocuiesti o turbina nu e o chestie de 2-3 minute. mai ales ca tre sa schimbi si uleiul si dinastea. nu cred ca au reusit asa ceva in asa putin timp.

Link to comment
Share on other sites

Circula multe povesti, care din pacate reprezinta realitatea. Daca vrei iti spun si eu una. Cum spuneam si unui alt coleg de forum: nu inteleg cum de mai aveti curajul sa servisati masinile la ei. Pentru mine e o enigma totala. Atat timp cat vor exista oameni ca voi, vor continua si povestile. Cand or sa ramana fara mare parte din clienti, or sa-si mai schimbe poate atitudinea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.