Jump to content

luminile din bord


demonbogdan

Recommended Posts

e bine sa verifici si sigurantele pt inceput.

E posibil. De asta il intrebam si eu daca s-au ars pe rand sau toate odata.

am rezolvat.. am verificat azi noapte sigurantele.. dar fiind noapte nu sa vazut mai nimic. era de la o siguranta.

mai am o problema. mi-a picat inchiderea centralizata.. asa dintr=o data. nu mai merge nici pe o usa. cand apas pe butoanele de inchis din masina din fata se aude un ticait in dreapta unde e aia de la inchdierea centralizata. un sfat?

si inca o problema. am incercat sa resetez inspectia .. am conectat pinul 7 cu 19... am tinut cate secunde trebuie dar nu sa intamplat nimic.

am incercat si cu pinul 7 si un surub de la amortizor si tot degeaba. tot pe portocaliu apare la inspectie.

Ps:bmw 318i 1993

Link to comment
Share on other sites

vezi ca sar putea sa ai un scurt la manunchiu de cabluri care merge la capota de la portbagaj. lam incercuit in poza de mai jos. zic asta ca si eu am avut scurt acolo si imi ardea siguranta de la inchiderea centralizata, pozitia de pe partea dreapta si becurile din bord care sunt la mine pe aceeasi siguranta. la mine erau sudate aproape toate firele din manunchiu ala. sar putea sa fie si la tine la fel :twoup:

 

poza: http://s3.postimage.org/xPnk9.jpg

Link to comment
Share on other sites

trage masonu care acopera firele si uitate atent la fire. incearca sa le misti dar nu prea tare ca izolatia de pe ele sar putea sa fie destul de coapta avand in vedere vechimea masini. si 320-u meu tot din 93 e. la mine de acolo au venit problemele si a fost destul de usor de scapat de problema cand am dat de ea :twoup:
Link to comment
Share on other sites

trage masonu care acopera firele si uitate atent la fire. incearca sa le misti dar nu prea tare ca izolatia de pe ele sar putea sa fie destul de coapta avand in vedere vechimea masini. si 320-u meu tot din 93 e. la mine de acolo au venit problemele si a fost destul de usor de scapat de problema cand am dat de ea :)

salut. m-am uitat azi cu mai multa atentie la fire.. sunt ok. acum observ ca uneori merge doar inchiderea pe rezervor.. dar doar uneori :twoup:).

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic dar dupa cate ai spus tu ai aceleasi probleme cum leam avut si io. io aveam scurt acolo la firele alea... dute la un electricean calumea ca ai pe undeva un scurt si tu (cel putin asta e parerea mea). si daca e scurt nu costa mai mult de 50 lei... mie mia luat 30 de lei si mia pus si sigurante in loc la alea arse...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

salut

 

mi s-a ars si mie martorul de semnalizare dreapta. se schimba usor becul sau tre sa desfac tot bordul (e36)?

 

scoti ceasurile din bord, (2 suruburi torx si cele 3 mufe) si apoi scoti becul ars.http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/101-Projects-90-Gauges/Pic4-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu o intrebare:exista martor si pt pozitii sau faza scurta?adica in momentul in care aprind pozitiile si/sau faza de intalnire,am vreun martor care se aprinde sau lumineaza doar ceasurile?

 

nu ,doar se aprinde bordul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.