Jump to content

[Vand] E32 750 IL


ciupi

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu masina asta chiar nu mi-ar fi rusine, bate orice de la distanta. Este un pachet complet: poate fi un tanc, o limuzina, o masina sport, clasica sau pur si simplu o masina cu care sa le dai clasa tuturor cocalarilor din tara asta. Oricum privim lucrurile luxul acesta se plateste foarte scump din cauza actualei guvernari.

 

Impozitul nu doar ca este mare, este absurd si mie cel putin imi da de inteles ca trebuie sa fii ori un traficant, ori un mosier ceva ca sa-l poti achita. As cumpara masina asta cu ochii inchisi, pe loc, dar mai bine emigrez din tara asta imputita decat sa platesc acel impozit nesimtit. Imi este foarte greu sa ma stapanesc si sa folosesc cuvinte cat mai digerabile cu gandul ca in tara asta ipocrizia e litera de lege.

 

:twoup: actuala guvernare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
iar daca ar fi sa le inmultim cu 2 ...

 

Cat m-a distrat asta,adica Matizul care are 800 cmc consuma cam 8-9 in oras,si o masina cu un motor dublu,deci 1600 cmc dupa ideea asta ar consuma 17-18,corect nu? :twoup:)

Mie asta mi se pare avantaj la vanzare. Adica ar trebui sa consume 28 in oras 750iL-ul, dar consuma doar 20-25. Iar in afara ar trebui sa ia 14 si ia doar 7-8. :) Inseamna ca e motor eficient.

Link to comment
Share on other sites

Ceea mai frumoasa masina din istoria BMW,parerea mea.Pacat de impozitul asta inadecvat.In alte tari se plateste dupa caii de sub capota nu dupa cilindree.Asta e,la noi ca la nimenea.Nu vrei un Golf 3 la schimb :twoup: Bafta la vinzare

prima mea masina a fost un golf 3 si sincer iti spun nu as mai vrea asa ceva chiar daca mi-o ofera cineva gratuit. multumesc de oferta.

Link to comment
Share on other sites

iar daca ar fi sa le inmultim cu 2 ...

 

Cat m-a distrat asta,adica Matizul care are 800 cmc consuma cam 8-9 in oras,si o masina cu un motor dublu,deci 1600 cmc dupa ideea asta ar consuma 17-18,corect nu? :))

 

Tu asta ai inteles din ceea ce am scris mai sus ?

Uite, sa-ti explic pe indelete ca la aia mici, ceea ce am vrut sa inteleaga ( tu si cei ca tine ) mai sus, e faptul ca m70 e format din 2 x m20b25 care sunt practic sudate la nivelul blocului, formand astfel v12-le, iar ambele blocuri avand un singur vibrochen

Iar acuma daca e sa ne amintim de gradinita, tinand cont ca un m20b25 motronic 1.3 ar lua in oras aprox. 14 % ( daca ar lua numai atat ), daca e sa inmultim cu 2, da frumosul consum de 28%, mai scadem ceva petru ca cutia 7-lui are mai multe setari, printre care si cea de economie, injectia o fi si ea ceva mai avansata ... sub 25% in oras nu cred ca scapi.

Tu din ceea ce ai scris mai sus, adica un motor de matiz cu 2 blocuri motor unite ( cum e si la m70 ), consuma tot 7-8% dupa mintea ta ? :twoup::lol::)

NU o mai fa pe desteptul atunci cand mori de prost, te faci de ras si mai rad si altii de tine.

Edited by 05aBi
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa faci afirmatii de genul "sub 25%,in oras nu cred ca scapi" daca nu ai circulat cel putin 3 zile cu o astfel de masina. Consumul este influentat foarte mult de stilul de mers, modul in care intretii masina (filtre, uleiuri, carburant, etc), si mai ales ora la care circuli cu ea in oras, pentru ca sunt anumite ore la care se circula destul de bine.

Cum am mai spus sunt dispus sa fac un test cu oricine doreste, cu conditia ca persoana respectiva sa cumpere masina de la mine daca se dovedeste ca am dreptate, si anume las masina sa mearga pana se opreste motorul adica sa ramana fara benzina, dupa care alimentez cu fix 25 litri si ne plimbam in oras pana ramanem in "pana prostului".

Link to comment
Share on other sites

la un asa impozit... in 3 ani o platesti iar :twoup:

Eu zic ca in 2 ani o plateste inca o data la impozitul actual

Oricum superb exemplar dar cam slaba la performante

 

 

 

Asa e in romania , o masina extra buna si dotata , ajunge sa valoreze cat un matiz din cauza taxelor de .........

Link to comment
Share on other sites

la un asa impozit... in 3 ani o platesti iar :twoup:

Eu zic ca in 2 ani o plateste inca o data la impozitul actual

Oricum superb exemplar dar cam slaba la performante

 

 

 

Asa e in romania , o masina extra buna si dotata , ajunge sa valoreze cat un matiz din cauza taxelor de .........

mai e si varsta care scade pretul, trebuie spus si acest aspect.

Link to comment
Share on other sites

Varsta ca varsta, dar sa tinem cont de faptul ca masina asta in varianta ( 750 ) cea mai slab dotata costa aprox. 150.000 marci, cate masini din vremea aceea care aveau un pret apropriat acestei masini se vind acum sub 10000e ?

e32 750 n-am condus pana acum, dar in schimb am putut merge cu un 730 e32, din "90 in stare foarte buna era masina pana sa se vanda, trebuia sa o iau eu dar ma dat peste cap complet planul lui piticania de boc and co.

Iar acel 730 ( m30 ) in overdrive, adica in 4-a, consumul pe obc si pe cel instant de sub turometru era de 7 si ceva in afara, la 90km/h, si totusi era un motor in 6. In oras consuma aprox. 15%.

Cu un asemenea consum ar trebui de fii mai mult decat multumit. In fine, vorba multa saracia omului, succes la vanzare iti doresc!

Edited by 05aBi
Link to comment
Share on other sites

Ceea mai frumoasa masina din istoria BMW,parerea mea.Pacat de impozitul asta inadecvat.In alte tari se plateste dupa caii de sub capota nu dupa cilindree.Asta e,la noi ca la nimenea.Nu vrei un Golf 3 la schimb :twoup: Bafta la vinzare

prima mea masina a fost un golf 3 si sincer iti spun nu as mai vrea asa ceva chiar daca mi-o ofera cineva gratuit. multumesc de oferta.

Nu stiu ce Golf ai avut dar eu sint f multumit de el,mai ales la impozit,69 lei :)

 

Cine va cumpara aceasta piesa de arta a inginerilor germani,nu-l va interesa/deranja consumul.

Edited by cristio13
Link to comment
Share on other sites

Ce bijuterie..

 

Galeriile de admisie sunt de metal - se mai face asa ceva azi? :twoup:

 

Si tin minte ca era un clip in care testau un E32 735i si inca nu aparuse versiunea cu acest V12 pe piata si spunea comentatorul ca BMW va introduce primul motor maintenance free ... inafara de consumabilele de riguare , practic nu se va mai avea nevoie de nimic altceva ..

 

Mai e un site cu DIY numai despre aceast model si desfacusera motorul pe la ~ 300ooo km si precizau ca motorul fuse neglijat , ulei prost etc ..iar cuzinetii aratau ca noi.

 

Exemplu perfect de motor overbuilt..

 

 

LE: asta e clipul . de la min 3.46..

 

Scuze de off topic. :)

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.