Jump to content

Troncanit roata stanga fata.


Droghis

Recommended Posts

Povestea incepe in felu urmator de 3 saptamani se aude un troncanit la roata din fata stanga. Ok dupa o saptamana am fost la service Skoda Autorizat din Rm. Valcea pentru o constatare si mi-au schimbat: bielete antiroliu, bara stabilizatoare, bucse, pivoti , bucse, bascule, amortizoare, flanse, bielete de directie, sabotii frana de mana. In concluzie am schimbat toata directia fata si in continuare sunetul persista. Troncanitul apare doar la gropite/denivelari mici, la gropi sau denivelari mari nu se aude nimic. Mersi.
Link to comment
Share on other sites

Povestea incepe in felu urmator de 3 saptamani se aude un troncanit la roata din fata stanga. Ok dupa o saptamana am fost la service Skoda Autorizat din Rm. Valcea pentru o constatare si mi-au schimbat: bielete antiroliu, bara stabilizatoare, bucse, pivoti , bucse, bascule, amortizoare, flanse, bielete de directie, sabotii frana de mana. In concluzie am schimbat toata directia fata si in continuare sunetul persista. Troncanitul apare doar la gropite/denivelari mici, la gropi sau denivelari mari nu se aude nimic. Mersi.

 

Una din bieletele antiruliu poate face asa ceva...Esti sigur ca s-au schimbat cu unele noi sau cumva nu au fost de calitate buna...

Posibil chiar sa nu se fi strans corect una...doua din piulitele componentelor

Ce spui tu aici ca s-a inlocuit nu lasa loc nici unui zgomot...cu conditia sa fie noi si de calitate buna

Nu vreau sa ma gandesc la joc in caseta..

Succes

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Cunosc pe sefu de la service-ul Skoda din Valcea si mi-a comandat piese nemtesti bune si a cerut anagajatilor evident mare atentie si sa lucreze bine masina a fost pusa pe statia de itp apoi, luata de 2 ingineri care au facut cate 10 km de traseu fiecare sa vada directia masini si au constatat ca este in oridine. Acum nu stiu ce sa mai cred si de schimbat stiu ce sa mai schimb pentru ca am mai fost la un mecanic in seara asta care s-a uitat la tot si a spus ca este in ordine si de calitate ce a fost schimbat pe ea. Am mai citit un post care a avut aceeasi problema dar s-a rezolvat dupa ce a schimbat flansele de la amortizoare. Alte sugestii nu mai aveti nu? Mersi oricum de raspunsuri.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

salut,

 

am avut si eu aceasta problema si cu toate ca bileletele erau noi( luate pachet din Germania) cand apasam pe masina si o tineam apasata...la jumatatea cursei...daca trageam de biletele troncaneau. Am schimabat bieletele si nu a mai facut.

 

 

salutare,

 

aceeasi problema o am si eu si a aparut asa mai mult din senin, intrucat pana acum nu s-a auzit nici un astfel de troncanit. am schimbat saptamana trecuta bieletele antiroliu cu unele de le FEBI. e posibil ca problema sa apara de la ele sau e altceva mai grav? tin sa mentionez ca zgomotul asta se aude doar cand trec peste acele denivelari cu rolul de a reduce viteza. mi se pare destul de dubios ca bucsele de la bascule sau bratele sa se fii uzat asa dintr-o data fara nici un semn anterior incat sa trebuiasca schimbate. ce ma sfatuiti ?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am avut o problema asemanatoare, Am schimbat amortizoarele fata(Sachs) la bmw 318i e46 si dupa o saptamana a inceput sa troncane ceva dreapta fata numai la gropi si denivelari mici ( am schimbat tampoanele la motor si cutie ) pana sa imi dau seama ca e amortizorul praf noroc ca era in garantie si am rezolvat. Edited by Dobre Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.