Jump to content

Rezolvarea tragerii stg-dr a volanului


srb_alex
Go to solution Solved by srb_alex,

Recommended Posts

Eu am cumparat :

- cutie de directie noua [vine cu bielete]

- capete de bara

- telescoape fata / spate

- suporturile/bucsele [de la telescoape] care se prind in partea de sus a caroseriei

 

...si am zis sa comand [tot la BMW] si cuplajul asta de pe coloana volanului. Am un dubiu ca poate sa fie stricata/defecta.

Daca tot schimb totul de la directie si apoi fac geometria...merita sa schimb si piesa despre care discutam ca sa nu regret :twoup:

 

Alte efecte/simptome ale defectiunii cuplajului de pe coloana de directie :

-daca loviti din lateral volanul...se aude zgomot undeva sub bord :)

-joc la directie in mers. Miscand fin de volan este un joc de 4-5 grade st/dr

Link to comment
Share on other sites

tu ti-ai luat si suruburile astea?

 

 

da, mi-e sa nu se rupa, strambe cumva filetul si sa nu raman in pom, in principiu cred ca merge orice surub M8x33

 

si mai am o banuiala , stupida desigur, daca de la joc s-a mancat filetul :twoup: eu am paranoia la astea

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Interesant sistemul la BMW si cred ca e si destul de inteligent.

 

Piesa nu costa mult si se schimba relativ usor.

 

Ca sa fac o comparatie:

 

La un MB Vito pe care il am coloana de directie are 2 articulatii cardanice nedemontabile, una din ele are joc, pentru acea piesa trebuie sa schimb toata coloana de directie de la volan pana la caseta - pret 1600lei.

Link to comment
Share on other sites

o mica intrebare,aceasta piesa despre care se discuta influenteaza modul in care merge servodirectia,ma refer la faptul ca merge mai greu,mult mai greu decat la alte marci,e sesizabila treaba..sau sa ma gandesc la pompa servo,sau chiar reconditionare caseta?costurile cam care ar fi?precizez ca aproape toate 3-urile d/i nonfacelift au aceeasi functionare a servo-ului,cu 1 exceptie pe care o cunosc..in schimb la facelift merge mult mai bine
Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura piesa in cauza cu problema ta.

Daca ai un joc in coloana de directie e posibil sa fie si din piesa despre care discutam.

 

Directia se intareste daca se strange surubul de pe corpul casetei, daca pompa nu mai poate sa scoata presiunea optima sau daca scapa ulei pe la semeringuri.

Link to comment
Share on other sites

Un reconditionat in Spania sau Germania sau Franta nu costa mai mult de 200euro !!! Unii iti spun un pret fix indiferent de ce poate sa fie defect, iar altii iti spun costul operatiei la sfarsit dar nu depaseste 200euro !!! Ma refer la firmele profilate pe astfel de operatii, nu la cine stie ce ''meseriasH''

Evident ca nu discutam despre o caseta rupta'n doua :twoup:

 

In ultimele 5-6 saptamani am cautat detalii despre casete si despre reconditionarea lor. Cum majoritatea masinilor din seria E46 au peste 200.000km, e clar ca exista o cerere mult mai mare de casete de directie decat acum 5-6-7 ani. De aici si explicatia pretului mic.

 

Merita reparata/reconditionata caseta. Daca aveti ocazia sa o schimbati cu alta reconditionata plus o suma de bani...cautati una de M3 343CP. Preetul e acelasi dar e mai precisa.

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a ma apuca de schimbat piesa care domina acest topic, am o mare nelamurire: cum se detaseaza de coloana de si de caseta ??

 

foate simplu ,cred ca se impinge coloana in sus sau ceva de genu, ca la mine a schimbat-o rapid , din ce am observat nu mai am jocul ala de 2-3 milimetrii in volan pe care il aveam cu rotile drepte :twoup:

 

http://i52.tinypic.com/16c76tz.jpg

 

 

p.s. la mana parea perfecta..dar se pare ca nu

Link to comment
Share on other sites

mecanicul trebuie sa fie super morocos sa poata sa-l puna la loc exact cum era

 

se pare ca nu e de noroc :twoup:

 

se pare ca in partea de sus are un dreptunghi pe care nu ai cum sa-l gresesti la nimerit pt ca e vorba de o cursa de volan(pt a putea pune cuplajul in alta pozitie) iar la caseta are semn de plastic care intra in cuplaj,deci nu poti sa pui altfel...am fost sa fac geometria..

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am schimbat si eu piesa si pot sa spun ca este destul de simplu... tre' sa fii cam "incet" sa o pui stramba si sa stea volanul mai mult sau mai putin sucit.

 

Daca cineva vrea detalii despre schimbare sa spuna si va impartasesc din experienta personala vis-avis de inlocuirea piesei in cauza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.