Jump to content

Rezolvarea tragerii stg-dr a volanului


srb_alex
Go to solution Solved by srb_alex,

Recommended Posts

Salutare, am facut acest topic in atentionarea colegilor in cazul in care se confunta cu aceasta situatie si binenteles daca directia este buna , caseta de directie este buna si suspensia la fel. Ajunsesem la concluzia ca e46 este o masina praf la tot ce tine de directie bla , bla ,bla.

 

Schimbasem cam tot si tot tragea stanga-dreapta si nu am schimbat dupa capul meu ci in urma constatarii la mai multe service-uri.

 

Mi-a spus cineva la inceput ca asta s-ar putea sa fie problema si am fost la o constatare si cica este in regula, nu stiu ce a verificat ca era praf piesa cu toate ca nu spusem ca o sa cumpar sau schimb piesa la ei.

 

Auzisem si eu de tramling si am zis ca o fi de la el ca am cauciucuri 225 50 r 16 si am zis ca na, intr-un anumit timp ma resemnasem cu aceasta situatie.

 

Piesa asta are urmatoarele simptome: in curbe este instabila, cand treci pe langa un camion ai senzatia ca fuge masina de sub tine si directie imprecisa si tot ce tine de directia masinii etc.

 

Piesa cu pricina este nr.2 din http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Seda...joint_assembly/

 

Sper sa ajute pe viitor si pe altii ca mie mi-a mancat sufletul

Link to comment
Share on other sites

am luat-o pe original de la grozadan si m-a costat 140 lei

 

am luat-o pe original de la grozadan si m-a costat 140 lei

 

dar gaura in buzunarul meu a fost de cateva mii bune pana am schimbat-o ca numai aveam ce schimba (bascule, bucsi, bielete+cap de bara, bielete antiruliu, bucsi bara stabilizatoare, reconditionare caseta, amortizoare si coloana de directie(sh) si toate numai pe fata plus multe reglari directie la autosoft, toate piesele au fost noi in afara de coloana)

Link to comment
Share on other sites

aveai si senzatia ca iti fuge de spate la o denivelare sau cand treceai peste liniile de tramvai, tren, etc?

 

Exact, si am uitat sa mai specific ca aceste schimbari nu s-au facut toate odata ci de-a lungul anilor (2-3 ani)si de aceea si multe reglaje directie :twoup:

 

Multe piese au fost montate si aiurea de anumiti mecanici de pe forum (in afara de o persoana care este meseriasa, indiferent ce s-ar spune), nu dau nume ca nu vreau sa intru in polemica cu nici unul

 

Deja am devenit expert la ce tine de aceste lucrari.

Link to comment
Share on other sites

Cand o verifici la mecanic ii spui sa te lase si pe tine sa misti de ea ca sa fii sigur, la tine nu stiu daca este aceeasi situatie ca la mine, am scris acest topic pentru a o avea in vedere. Cand am specificat piesele pe care le-am schimbat gen amortizoare, bascule nu erau de la ele ca stiam ca sunt duse, dupa ce am schimbat tot pe fata tot mai facea "asta era ideea" si piesa 2 a fost rezolvarea (am descoperit-o prea tarziu)
Link to comment
Share on other sites

cand ai schimbat cauciucurile pe fata de la 225 la mai mici tot asa facea? si mie imi face la denivelari dar asta de cand am schimbat cauciucurile, 225/45/17 aveam si inainte insa alea erau uzate si cred ca din cauza asta nu simteam nimic in volan la denivelari, poate...vreau mai intai sa pun 215 sau 205 pe fata si apoi sa vad. Ce-i drept e mai ieftina rezolvarea ta, sper sa fie asa.
Link to comment
Share on other sites

alea e cuplajul de la directie.

eu l-am schimbat, am pus Lemforder - tramlingul este de la cauciucuri, atentie - nu toate marcile se comporta la fel, pot fi si de 225 pe fata si sa nu simti - am mers cu un prieten care are Michelin pe fata si nu simte nimic in volan. Cand avea Pirelli se simtea..

 

Cuplajul nu vad cum sa aibe legatura cu fenomenul asta care e practic legat de cauciucuri.

Link to comment
Share on other sites

eu tot nu inteleg cum acea piesa a eliminat trasul volanului... e o piesa intermediara, si ea e "trasa" de alte componente si ea "trage" mai departe... ea se invarte odata cu coloana, daca ceva trage de coloana in stanga si dreapta, o trage si pe ea, ea nu fixeaza in nici un fel coloana de directie...din cauza ei pot exista jocuri pe care le simti in volan. (intr-adevar exista posibilitatea sa simti masina nesigura din cauza ei, tu tinand volanul fix, iar din cauza jocului masina sa miste stanga-dreapta, dar in nici un caz nu cred ca masina nu mai trage daca schimbi piesa, va trage in continuare dar vei avea control mai exact asupra directiei, tii directia dreapta din volan) Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Simptomele acestei piese este ca si cum ai avea joc in caseta de directie, inainte de a schimba piesa asta era o problema pt mine pt ca lucrez pe centura, acuma am noroc ca au reparat-o pe partea unde lucrez si drumul este ca-n palma dar inainte erau niste sleauri de te arunca de pe carosabil. Am schimbat piesa asta ieri si cat am apucat sa ma plimb am fost incantat de schimbare, efectul de tramling banuiesc ca nu a disparut. Inainte mergeam cu maxim 130 km/h pe autostrada dar eram cu morcovul ....., iam dat ieri .... si nici nu am schitat (am si bucsi poliuretanice)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.