Jump to content

Sfaturi achizitie


ovidiu_s

Recommended Posts

Salutari !

 

Dupa o absenta cam lunga, incerc sa revin in clubul posesorilor de BMW, si de aceea am nevoie de niste sfaturi de la voi.

Pe scurt intentionez sa cumpar un E90 , bugetul ar fi cam de max 17 000 , la banii astia ma gandesc ca o sa gasesc o masina destul de dotata. Am cam suferit la 318 d anterior de lipsa dotarilor acum as vrea ceva mai mult.

Problema mea se pune la motorul cautat, eu fac in jur de 30-35 000 de km pe an, drumul zilnic pana la servici e cam de 50 de km dus intors (Pitesti- Mioveni) acum normal ca va trebui sa fac si iarna acelasi drum, si aici m-ar bate un gand spre un model cu tractiune integrala desi as gasi doar pe benzina. Experientele mele iarna cu BMW-ul au fost foarte ok, cu cauciucuri de iarna bune n-am avut probleme pe nicaieri, dar e de luat in calcul posibilitatea daca tot sunt in stadiu de prospectare..

Bugetul e doar pentru masina, cheltuielile ulterioare , revizii , rca , casco etc sunt separat .

Se merita sa merg spre E60 , sau spre alt model BMW ?

Daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi sunt binevenite, eu m-am tot uitat si pe site-urile de vanzare auto din afara si pe cele din tara, si pe forum dar nu ma pot decide..320 D, 325xi, 525 D...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Partea cu Germania a cazut , 2 sapt pe luna sunt plecat cu serviciul in Franta si nu intrevad nici o fereastra pana la anu' sa-mi pot lua cateva zile de concediu...

Cum ziceam as cumpara din tara doar daca masina e a unei cunostinte sau prieten, sa stiu cum a fost exploatata masina, si as avea o optiune : 330xi, E46 nfl, optiuni o gramada (paket M si suspensie sport, trapa, piele rosie , sistem audio professional si harman kardon, scaune electrice etc..) amicul e notar si masina cam sta in garaj de 2 ani , el merge cu un Q7. BMW-ul e cumparat de la Bavaria, toate reviziile si reparatiile facute la timp, omul nu se uita la bani cand era ceva de schimbat..Ma gandesc ca as impusca 2 iepuri dintr-o data si 4x4 si un pret rezonabil, e si mai simplu procesul de inmatriculare... Incerc sa pun niste poze weekend-ul asta sa-mi spuneti ce parere aveti.

 

Multumesc!

Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

o sa manance ceva benzina ca e si cu tractiune integrala. Eu fac zilnic tot vreo 55 de km dus intors pana la munca si in medie pe luna bag benzina de 180-200 de euro pe luna. Iti spun ca sa stii la ce sa te astepti, ca vii si de pe 318D.

O alta optiune ar fi sa pui pe 330Ix ul asta o intalatie GPL dupa o iei, sunt foarte bune .

Link to comment
Share on other sites

o sa manance ceva benzina ca e si cu tractiune integrala. Eu fac zilnic tot vreo 55 de km dus intors pana la munca si in medie pe luna bag benzina de 180-200 de euro pe luna. Iti spun ca sa stii la ce sa te astepti, ca vii si de pe 318D.

O alta optiune ar fi sa pui pe 330Ix ul asta o intalatie GPL dupa o iei, sunt foarte bune .

 

Deocamdata merg cu un Mercedes C200 tot benzina care ia cam 11-12 media, asa ca mi-a cam trecut de la 318 D faza cu consumul :twoup: ..ideea e ca mi se deconteaza oricum o mare parte din benzina de la firma asa ca la bani as ajunge cam la consum de diesel sau chiar mai jos. Nu as pune instalatie GPL pe el, consumul nu ma deranjeaza la masina , mai important e sa mearga bine si sa fie intretinuta. Acum bine nici motor peste 3000 nu vreau ca in 3 ani platesc masina din nou cu noile impozite..

Am omis sa spun ca masina e automata nu manuala.

Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

din cate zici tu, E46-le de la prietenul tau notar este o masina intretinuta, iar motorizarea nici nu are rost s-o mai punem la indoiala, consumul oricum ai zis ca nu te prea intereseaza iar optiuni are din plin, in locul tau nici nu m-as mai gandi, ia-o! Oricum iesi mult mai bine la bani si te vei plictisi de ea in urmatorii 2 ani si atunci o vei inlocui cu un E90 din ultimele modele, pentru ca la anul oricum apare inlocuitorul.
Link to comment
Share on other sites

Partea cu Germania a cazut , 2 sapt pe luna sunt plecat cu serviciul in Franta si nu intrevad nici o fereastra pana la anu' sa-mi pot lua cateva zile de concediu...

Cum ziceam as cumpara din tara doar daca masina e a unei cunostinte sau prieten, sa stiu cum a fost exploatata masina, si as avea o optiune : 330xi, E46 nfl, optiuni o gramada (paket M si suspensie sport, trapa, piele rosie , sistem audio professional si harman kardon, scaune electrice etc..) amicul e notar si masina cam sta in garaj de 2 ani , el merge cu un Q7. BMW-ul e cumparat de la Bavaria, toate reviziile si reparatiile facute la timp, omul nu se uita la bani cand era ceva de schimbat..Ma gandesc ca as impusca 2 iepuri dintr-o data si 4x4 si un pret rezonabil, e si mai simplu procesul de inmatriculare... Incerc sa pun niste poze weekend-ul asta sa-mi spuneti ce parere aveti.

 

Multumesc!

Eu zic sa incerci E46-le prietenului tau! Macar stii ce cumperi... La ce dotari spui ca are si la cat de ingrijit banuiesc ca a fost, plus motorizarea...eu unu' nu m-as mai fi gandit. :twoup: Desi nu sunt un mare fan al tractiunii integrale pe un BMW, altul decat Seria X, este totusi un 330 i... :)

 

In 2-3 ani vei reusi sa iti iei un E90 mult mai nou si dotat in caz ca te vei plictisi repede de E46. O sa apara inlocuitorul E90-ului si cu siguranta, atunci vor scadea preturile E90-ului destul de mult.

Link to comment
Share on other sites

cauta un E90 bun si nu vei regreta , E90 e peste E46 din toate punctele de vedere

parerea mea

Ce subiectiv esti! El are de ales intre un E46 foarte dotat si intretinut, se pare, a carei istorie o cunoaste si mai mult, este vorba despre un 330 xi care, cu siguranta, este peste muuuuuuuuuuuuuuuuulte E90-uri.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfaturi, dupa cum am spus la inceputul topicului bugetul ar acoperi si-un E90 dar n-am timp de plecat in Germania si asa din tara nu-l achizitionez fara sa stiu mai multe despre masina. E46-ele a aparut asa ca optiune si ocazie ca amicul meu nu s-a gandit niciodata sa-l vanda, si acum vrea pentru ca spune ca sta degeaba in garaj, mama lui care mai folosea uneori masina si-a achizitionat un A6, si acum chiar nu va mai merge nimeni cu ea..Ma interesa daca cine a avut sau are modelul acesta imi poate spune ce probleme specifice apar in afara celor la care ma astept ( brate, planetare, bucsi...dupa drumurile noastre adevarate vor cadea cu siguranta)...Alt amanunt masina are 165 000 de km,dar a fost unic propietar din 2001 de cand a fost cumparata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.