Jump to content

BMW ars in mers


ciucu

Recommended Posts

va rog sa incetati cu discutile cu instictoru masina o am de 3 zile nu am avut timp sa imi cumpar.

Am fost la service si problema e urmatoarea turbosuflanta stricata si la catalizator elasticu (arata ca un filtru) care se sudeaza .

Stie cineva unde pot gasi turbosuflanta mai ieftina pt bmw 320d an 2001 ... ?

Link to comment
Share on other sites

Atunci care sa fie explicatia ca sa aprins foc si iesea si fum ? sa stricat turbina si a atins marginile si a facut scanteie si in contact cu noxele sa ia foc sau ? :-S

 

Turbocharger + Admisie

 

http://img822.imageshack.us/img822/746/hotturbo2.jpghttp://img340.imageshack.us/img340/5139/hotturbo.jpg

 

Mai poate lua foc motorul daca se blocheaza rola intinzatoare de la compresorul de aer conditionat , freaca cureaua pana ia foc si daca este vre-un furtun uitat prin zona arde pana ajunge la plasticele din jurul radiatorului apoi ... Goodbye

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

In veci pururi o turbina nu ajunge sa se incalzeasca asa tare pe un 320d. Poate la alte motoare.

ciucu: filtrul de aer a ars?

Eu cu ochii mei prin 2006 am vazut un Golf 4 1,9 TDI cu turbina hibrid 250cp .... arata FIX LA FEL ca in pozele de mai sus ...

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Ce porcarie e setup-ul din pozele de mai sus... Asa aproape turbina de admisie, nu tu intercooler, nici macar o teava ceva mai lunga, ceva...

Muncesti ca nebunul sa ii pui turbo, dupa care nu te duce capul sa il faci si eficient. :)

 

On topic:

E greu ca o masina cu turbo din fabrica sa poata lua foc in felul asta, chiar daca ajunge la incandescenta turbina...

Sunt dotate cu scuturi de caldura si pe firewall, si pe blocul motor, si deasupra, sunt gandite toate cablurile si furtunele in asa fel incat sa nu se apropie de turbo, etc.

Poate doar daca vre-un dobitoc de mecanic sa le fi dat jos...

 

Eu am patit odata, am luat masina de la mecanic si uitase sa imi puna scutul de deasupra turbinei. Si la mine turbina se inroseste si ea in anumite momente, sa nu se plictiseasca... :twoup:

Noroc ca imi place sa mai ridic capota din cand in cand sa mai vad ce e pe acolo :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.