Jump to content

2002 E45 330 ci - Nu mai trage


Recommended Posts

Salutare,

Imi cer scuze daca a mai fost postat pe undeva raspunsul la intrebarea mea, nu am gasit cu search.

Am un 330 ci, si are toane, cand trage cand nu trage, am incercat sa imi dau seama cauzele dar sunt pur si simplu intamplatoare.

Are momente cand pleaca usor la cheie si trage, si are momente cand pleaca putin mai greu si nu trage. Mi se mai intampla sa moara motorul la plecare foarte usoara de pe loc in caz ca nu ciupesc acceleratia. Tin sa precizez ca are cutie automata.

Am pus-o pe tester, debitmetrul apare sa fie in regula, cutia de viteze lafel. Bujiile sunt schimbate proastpat ( aveam problema dinaintea schimbului ).

Ma poate indruma cineva intr-o directie, sau sa imi dea o mana de ajutor, un tester mai amanuntit, orice ca deja ma dispera.

Va multumesc anticipat tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Vezi si senzorul de la axa cu came.

 

O sa il verific maine si o sa revin cu un raspuns! Multumesc frumos!

 

Daca mai are cineva ideei ce as putea sa mai verific si din ce mai poate cauza problema asta il rog frumos sa lase un reply aici ca sa ma pot duce maine sa fac toate verificarile.

Link to comment
Share on other sites

ai scos mufa de la debitmetru si face la fel ?

 

Nici o diferenta cu mufa scoasa, doar consum mai mare...

 

EDIT: Poate cineva recomanda un tester in bucuresti care poate spune tot de la cap la coada specializat pe bmw diferit de reprezentanta bavaria?

Nu vreau sa dau banii pe piese de care nu am nevoie...

Edited by AhEaD
Link to comment
Share on other sites

Am un 330 ci, si are toane, cand trage cand nu trage, am incercat sa imi dau seama cauzele dar sunt pur si simplu intamplatoare.

Are momente cand pleaca usor la cheie si trage, si are momente cand pleaca putin mai greu si nu trage. Mi se mai intampla sa moara motorul la plecare foarte usoara de pe loc in caz ca nu ciupesc acceleratia. Tin sa precizez ca are cutie automata.

Este posibil sa fie o problema cu presiunea de benzina.Asta poti sa verifici.

Poate sa fie si o problema la cutia de viteze daca moare motorul cand pleci de pe loc, insa este greu de ghicit ce are.

Du-te si tu la un service BMW, poate acolo se pricep mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cĂŁ sunt probleme cu alimentarea, verificĂŁ pompa de benzinĂŁ.

 

M-am gandit si eu la posibilitatea asta, dar am schimbat pompa de benzina acum aproximativ 1 luna si problema a persistat, mai indur pana maine cand o sa o duc la bavaria. Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Cer scuze pt. dublu-post, nu mi-a dat voie sa dau edit la postul anterior.

Dupa cateva verificari pe tester, nu a aparut nici o eroare, senzorul de pe axa cu came e ok, pompa de benzina e ok, debitmetrul e ok. Culmea face ca, atunci cand ajung cu ea pe tester merge ok masina, mi s-a intamplat chiar si azi, dupa ce am plecat de la service, a inceput sa nu mai traga... Am facut programare vineri la bavaria in baneasa, sper sa imi gaseasca ei problema si o sa revin cu un raspuns!!

Multumesc inca odata celor care mi-au sarit in ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Problema a fost rezolvata dupa deplasarea la reprezentanta BMW din baneasa. Niste baieti de nota 100 care au dat dovada de profesionalism si nu ma refer numai la mecanici.

Mi-a fost schimbat Senzor turatie axa came + furtun ventilatie.

Multumesc inca o data tuturor celor care m-au ajutat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.