Jump to content

TUNING BMW E30 325I 24V


maryuschris

Recommended Posts

roco, ce grup e cel mai indicat si pt 2.5 si pt 2.8?

Trebuie sa merg pe 3.15 la ambele, insa eu am gasit 2.93 ca fiind cel mai bun pentru mine, acum na.

Parea mai sprintena masina, e adevarat, insa cifrele pe 400 m si 0-200 nu mint :twoup:

am un prieten care are 318is pisica ... cu soft... si grup 4.25 ... a batut 2.5 24v ;)pisica

Link to comment
Share on other sites

Si e 2.8 stock?

el asa zice.......oricum grupul clar e mai scurt, asta stiu eu cand m-am dat cu el.

Admisie n-are fiindca m-am uitat eu.

In rest, nu stiu ce sa zic.

Vinerea asta cred ca ma apuc sa "dezbrac" masina.

cand am dat replay m-am referit la masina mea ma ... :twoup: ... RZC este umblata rau de tot ... are soft , grup scurt , admisie 2.5 mai nou , urmeaza sa ii puna serpi , si este umblat si in motor ... debit de benzina etc... mai multe ... vreau sa imi fac soft , serpi , grup 4.25 , si slicuri pe spate. si sa vedem atunci ce face RZC.

citeste atent (mai nou)

 

el asa zice.......oricum grupul clar e mai scurt, asta stiu eu cand m-am dat cu el.

Admisie n-are fiindca m-am uitat eu.

In rest, nu stiu ce sa zic.

Vinerea asta cred ca ma apuc sa "dezbrac" masina.

 

ce nu-i suport eu pastia care zic ca au totul stock dar de fapt, masina e modificata cu totul si dupaia se dau mari si tari ca am rupt tot.

 

pai sau are sau n-are admisie de 2.5??? Ai zis ca te-ai uitat... nu stii sa faci diferenta intre admisia de M50 si aia de M52?

eu m-am uitat acum o luna.

Normal ca stiu sa fac diferenta intre o admisie de M50 si una de M52, le-am avut pe ambele. :)

Link to comment
Share on other sites

roco, ce grup e cel mai indicat si pt 2.5 si pt 2.8?

Trebuie sa merg pe 3.15 la ambele, insa eu am gasit 2.93 ca fiind cel mai bun pentru mine, acum na.

Parea mai sprintena masina, e adevarat, insa cifrele pe 400 m si 0-200 nu mint :twoup:

am un prieten care are 318is pisica ... cu soft... si grup 4.25 ... a batut 2.5 24v ;)pisica

SI eu am batut m3 e36, insa starea lui era sub un mare semn de intrebare, ca urmare... bat eu orice m3 e36? NU

Link to comment
Share on other sites

roco, ce grup e cel mai indicat si pt 2.5 si pt 2.8?

Trebuie sa merg pe 3.15 la ambele, insa eu am gasit 2.93 ca fiind cel mai bun pentru mine, acum na.

Parea mai sprintena masina, e adevarat, insa cifrele pe 400 m si 0-200 nu mint :twoup:

am un prieten care are 318is pisica ... cu soft... si grup 4.25 ... a batut 2.5 24v ;)pisica

SI eu am batut m3 e36, insa starea lui era sub un mare semn de intrebare, ca urmare... bat eu orice m3 e36? NU

cu ce ai batut m3 e36 ?

Link to comment
Share on other sites

Scuze, se incurcasera sinapsele la mine p-aici :twoup: da, 2.8, M3 3.0 si 3.2 au aceleasi injectoare

stai linistit.

ce tare, nu stiam.

pai tu ce injectoare ai pe masina ma ? parca sunt verzi ... de 2.5

nu stiu unde ai vazut injectoare verzi la mine pe masina

Ale mele sunt roz.

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

Scuze, se incurcasera sinapsele la mine p-aici :twoup: da, 2.8, M3 3.0 si 3.2 au aceleasi injectoare

stai linistit.

ce tare, nu stiam.

pai tu ce injectoare ai pe masina ma ? parca sunt verzi ... de 2.5

nu stiu unde ai vazut injectoare verzi la mine pe masina

Ale mele sunt roz.

am inteles... am vazut gresit .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
roco, ce grup e cel mai indicat si pt 2.5 si pt 2.8?

Trebuie sa merg pe 3.15 la ambele, insa eu am gasit 2.93 ca fiind cel mai bun pentru mine, acum na.

Parea mai sprintena masina, e adevarat, insa cifrele pe 400 m si 0-200 nu mint :twoup:

am un prieten care are 318is pisica ... cu soft... si grup 4.25 ... a batut 2.5 24v ;)pisica

SI eu am batut m3 e36, insa starea lui era sub un mare semn de intrebare, ca urmare... bat eu orice m3 e36? NU

Am batut vreo trei 325 nu cred ca toate erau muci .

Link to comment
Share on other sites

si de ce ai pune grup de 4,25 ? :twoup:

Probabil nu s-au prins ca la un grup asa scurt si la peste 200cp, stai pe loc cu tot cu slickuri la plecare, ce castigi din grupul scurt, pierzi la schimbarea treptei.

Cu 4.25 cu a 3-a ajunge 100km/h, schimba 2 trepte, eu schimb 1.

Defapt cu 4.25 mai mult de 100-110km/h ora nu prinzi cu a 3-a. pe 400m, el schimba a 5-a, timp in care eu sunt in a 3-a, juma de secunda la fiecare schimbare de treapta rezulta...

roco, ce grup e cel mai indicat si pt 2.5 si pt 2.8?

Cel mai indicat raport la grup pentru 2.5 24v este 3.25

Edited by ady_viteza
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Cand te apuci de un motor, primul si primul lucru trebuie sa stii cati bani ai/esti dispus sa investesti in el ( aspirat ).

Sa investesti intr-o axa cu came agresiva , interne de nu stiu ce M , etc te-ar duce in 2000-3000 lejer. A ... + manopera :twoup:

 

Daca vrei sa mergi aspirat ( ti s-a pus tie asa pata ) te-ai putea gandi la un stroker :

 

De la m50b25 la m50b28 ai avea nevoie de :

- arbore cotit de m52b28

- biele de m20b20 sau m20b23 ( astea au 130 mm )

- pistoane de m50b25 ( non-vanos )

 

sau

 

- arbore cotit de m52b28

- biele de 135 mm

- pistoane de m52b28

 

Piesele astea le-ai puti gasi cu o oarecare usurinta la dezmembrari. Daca totusi de la 2.5 la 2.8 e prea putin, exista o varianta mai costisitoare care implica piese mai scumpe si mai rare.

 

Poti face un motor de 3.0 din 2.5

 

- arbore cotit de m54b30

- biele de 135 mm

- pistoane de m54b30

(nu prea stiu sa fie motoare de 3.0 la dezmembrari )

 

Totusi, pana una alta, poti incerca sa duci chiulasa la alezat ( recomand mastertuner ) , o evacuare inox 'cap-coada' si un soft ( iulik wpp ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.