Jump to content

Ajutor! Warning lights!


Adrian M

Recommended Posts

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=426164

 

Intre timp am gasit ce cautam ( merci ms88cro pentru interes)

Desi credeam ca becul care mi s-a aprins de cateva ori in bord in ultimele 2 saptamani este din cauza uleiului, el reprezinta "low coolant level".

Asta inseamna ca am nevoie de o completare cu antigel? :twoup:

 

V-a mai aparut acest martor? Se poate rezolva simplu, cu o simpla adaugare de antigel sau apa(?) sau trebuie sa merg la un service?

Link to comment
Share on other sites

Merci, am rezolvat cu manualul si am gasit ce inseamna pictograma respectiva.

 

Ma poate cineva ajuta in legatura cu ce am scris mai sus?

 

L.E. Merci alexandru. Antigelul e de mai multe feluri? Cu cat ar trebui sa completez? Vasul e gradat?

 

(nu am schimbat niciodata antigelul, sunt virgin din punctul asta de vedere :twoup: si nu vreau sa fac vreo prostie)

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Nu curge nimic nicaieri. Las masina si 2-3 zile nemiscata si nu este nimic sub ea sau in compartimentul motor si nici dupa vreun drum lung sau ceva.

L-am sunat pe fostul proprietar(primul proprietar) si mi-a zis ca din 2007(de cand o are de la dealer) nu a mai fost schimbat/adaugat antigelul.

 

Ori nu m-am exprimat eu bine cand am zis ca nu vad nimic inauntru, ori nu cunosti tu vasul de la E90, care arata asa:

 

http://i365.photobucket.com/albums/oo97/HKG08/09172008001.jpg

 

si nu vezi mare lucru inauntru.

 

Poza e luata de pe net, la asta e clar ca i-a curs pe afara.

 

Insa alt raspuns as fi dorit. Unul care sa ma ajute.

Sa pun ceva in vas pana vineri/sambata sau sa merg asa sau sa nu mai merg deloc?

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Ok, dar intrebarea este: ce sa pun?

Apa de la chiuveta? Apa distilata?

Sau antigel? Antigel nu stiu de care este pentru ca nu vad in vas. Fostul proprietar zice ca a pus de culoare rosie(asa crede), iar @grozadan zice ca la BMW-uri trebuie albastru...

Deci pun apa? Si de care?

Merci pentru interes.

Link to comment
Share on other sites

eu am comletat numai cu apa distilata 0,5 l acum cateva luni ,tot asa nu stiam ce tip de antigel au bagat la service,dupa 2 sapt am facut schimbul complet cu Oem , acum stiu ce sa pun daca se mai intampla, nu cred ca o sa scada temp sub 0 pana faci schimbul complet
Link to comment
Share on other sites

Myx, eu am grija de masina mea, iar schimb de antigel nu am mai facut si vreau ca orice fac sub capota sa nu fie la plesneala.

Topicul a plecat de la altceva, initial nici nu stiam ca atentionarea din bord face referire la antigel.

Daca te deranjeaza ca unii pun astfel de intrebari, neavand experienta, puteai sa zici din prima cum e mai bine si nu ne mai lungeam.

Merci tuturor pentru raspunsuri, eu mi-am atins scopul si am mai invatat ceva si cu discutia asta.

Bafta.

Se poate inchide.

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.