Jump to content

BMW Navigation DVD Road Map Europe BUSINESS 2011


Recommended Posts

Eu nu cred ca iti va da alt CD. Interesant este, ce e de facut pt ceic are au luat masina de afara dar au totusi varianta (CD/DVD) originala de navigatie.

de ce crezi ca nu mi-l da? @bala zice ca a facut asa ceva. :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

de ce crezi ca nu mi-l da? @bala zice ca a facut asa ceva. :popcorn:

 

Am vorbit cu ei, si mi-au spus sa aduc DVD-ul vechi + o diferenta si primesc noul DVD. Insa era update-ul de la 2008-1 la 2008-2, nu mai stiu fix care, oricum era in vremea cand lipsea pana si Ungaria. Si pentru update la o harta ce incepe de la 500km de mine incolo, fara sa contina ceva nou, nu am vrut sa dau bani.

 

Mai tarziu am facut rost de harta, de la un prieten si am lasat-o asa...

Link to comment
Share on other sites

ah,am crezut ca si daca ai dvd-ul original(din 2006 de exemplu) si il vrei cel din 2011 il dai si mai dai diferenta...

 

Asta nu stiu. Eu am luat masina in 2007 dec si vroiam upgrade prin 2008.

Link to comment
Share on other sites

pentru toti cei care au cumparat de la baiatul de pe net harta modificata va rog sa observati abordarea: "ce imi place sa va jupoi de bani"

 

vorbele domnului ma fac sa cred ca munca pentru care se bate cu pumnul in piept ca a facut-o e de fapt cum am si banuit copiata/furata de pe alte site-uri/forumuri de afara, iar el "jupoaie" pe cine poate in RO de bani.

 

@ cei care i-au luat apararea poate va reconsiderati pozitia

 

post-37173-0-72501900-1306406940_thumb.jpg

Edited by dvlad
Link to comment
Share on other sites

nu era deloc de asteptat ... nu am postat discutia de la inceput dar domnul (probabil din lipsa de "clienti") imi tot trimitea mesaje ca imi lasa harta de la 3mil la 2,5mi si apoi 1mil pana cand i-am zis ca am luat-o de pe forum deja gratuit.

 

asta a declansat o intreaga prelegere despre munca lui fantastica care nu este gratuita culminand cu faptul ca:

1) cd-ul vandut celor de pana acum nu era complet si imi ofera el varianta completa la super pret.

2) ii place sa-si jupoaie clientii --> spune cam tot despre "munca" lui depusa

 

daca tie ti se pare normal nu mai zic nimic

 

Era de asteptat ca se ajunge aici.

Link to comment
Share on other sites

omul acela a luat un cd profesional , si-a pus mintea la contributie sau a citit prin carti sau a citit de pe siteuri sau a avut o revelatie sau poate sa folosit de ce a invatat in facultate ,si l-a adaptat pentru business

dar tu il vrei moka , pentru ca il merit si mai presus pentru ca ai BMW

de ce nu citesti tu de pe siteuri ? de ce nu crakuiesti tu ?

e normal sa-l oferi moka pentru ca tu inafara de a-l cumpara nu ai contribuit cu nimic la producerea lui , lucru care in strainate i spune copywriting

 

sustin cele afirmate de ex0rcistu

Sincer nu mi se pare un pret mare 50 euro pt o harta pe care BMW nu a scos-o si nici nu are de gand sa o scoata.

 

@dvlad

Cat despre cat de completa este , tinand cont ca este o adaptare este posibil sa existe anumite limitari si la momentul cand ati cumparat-o , atat sa se fi putut face , cum a zis acolo "la momentul respectiv era ultima varianta cea mai completa"

 

Probabil ca va fi perfectionata cel care a facut-o , dar din moment ce nu ai cumparat-o de la el , nu poti avea pretentii de garantie si suport ulterior , cum nu ai cu nici un alt soft pe care il folosesti ilegal

 

Cat despre ce ti-a scris la final si eu m-as fi suparat sa aflu ca se distribuie gratis ceva facut din munca mea si iar tu care folosesti munca altuia fara sa platesti , mai ridici si pretentii

 

Oricum mai avem mult de lucrat la mentalitatea romanului , care daca vrea ceva de calitate trebuie sa invete sa plateasca si sa aprecieze munca depusa si nu sa cerseasca , nu de pomana au zis francezii treaba cu "s'il vous plait monsieur"

Link to comment
Share on other sites

Cat despre ce ti-a scris la final si eu m-as fi suparat sa aflu ca se distribuie gratis ceva facut din munca mea si iar tu care folosesti munca altuia fara sa platesti , mai ridici si pretentii

Asta chiar e tare. Adica ala face bani pe munca altuia - in speta harta furata de la BMW, dar se supara ca altul ii fura lui munca :unsure:

 

Asta da mentalitate de roman...

 

Si ca sa fim corecti pana la cap, cel mai vinovat este cel care face bani prin furt. Daca faci tu o mica inginerie si modifici un DVD cu harti facut de BMW, dupa care il distribui gratuit, mai e cum e. Insa sa vrei sa faci si bani pe creatia altora, e chiar magarie.

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa fim corecti pana la cap, cel mai vinovat este cel care face bani prin furt. Daca faci tu o mica inginerie si modifici un DVD cu harti facut de BMW, dupa care il distribui gratuit mai e cum e. Insa sa vrei sa faci si bani pe creatia altora, e chiar magarie.

 

dap, exact la asta m-am referit de la inceput. in sfarsit a inteles cineva :thumbsup:

 

@Spy525dA - nu prea ai inteles... nu am ridicat nici o pretentie, dar am condamnat atitudinea acestui "domn" cat si "munca" lui care iar nu cred ca intelegi ca nu prea exista.

Link to comment
Share on other sites

dap, exact la asta m-am referit de la inceput. in sfarsit a inteles cineva :thumbsup:

 

@Spy525dA - nu prea ai inteles... nu am ridicat nici o pretentie, dar am condamnat atitudinea acestui "domn" cat si "munca" lui care iar nu cred ca intelegi ca nu prea exista.

 

Am inteles foarte bine : tu folosesti harta facuta de tipul respectiv, deci beneficiezi de o facilitate de care BMW continua sa te priveze , dar in final tot tu esti deranjat de atitudinea lui de nemultumire pt ca tu te folosesti gratis de munca lui. Ceea ce faci tu se cheama frauda, adica folosesti un lucru pt care nu ai platit, indiferent de provenienta lucrului respectiv.

 

Daca promovezi corectitudinea atunci renunta sa mai utilizezi harta respectiva , care zici ca este facuta ilegal si asteapta ca BMW sa scoata o harta Business cu Romania , iar apoi mergi si achizitioneaz-o cu 400 euro. Mai apoi distribui-o gratuit ca sa arati lumii ce generos esti, sa te vad atunci daca mai faci la fel.

 

Pe mine ma deranjeaza atitudinea "romanilor" care isi arata "Generozitatea" distribuind munca altora de care au beneficiat gratuit , insa daca ei ar investi munca si bani intr-un anumit lucru , ar deveni cei mai egoisti si nu s-ar mai grabi sa il imparta cu altii "de pe forum".

 

M-am bagat in discutie pt ca in toamna 2010 (oct-nov) am fost cu un prieten care are un e92 2008 cu navigatie Business si el a cumparat harta pt Business cu Romania cu 50 euro de la naviauto si este foarte multumit de ea. Tipul respectiv a facut harta de atunci si alti amici care au terminat automatica mi-au zis ca este f greu sa faci o astfel de adaptare.

Edited by Spy525dA
Link to comment
Share on other sites

Am inteles foarte bine : tu folosesti harta facuta de tipul respectiv, deci beneficiezi de o facilitate de care BMW continua sa te priveze , dar in final tot tu esti deranjat de atitudinea lui de nemultumire pt ca tu te folosesti gratis de munca lui. Ceea ce faci tu se cheama frauda, adica folosesti un lucru pt care nu ai platit.

 

Daca promovezi corectitudinea atunci renunta sa mai utilizezi harta respectiva , de care zici oricum ca este facuta fraudulos si asteapta ca BMW sa scoata o harta Business cu Romania , iar apoi mergi si cumparati-o cu 400 euro. Iar apoi distribui-o gratuit ca sa arati lumii ce generos esti.

 

Pe mine ma deranjeaza atitudinea "romanilor" care isi arata "Generozitatea" distribuind munca altora de care au beneficiat gratuit , insa daca ei ar investi munca si bani intr-un anumit lucru , ar deveni cei mai egoisti si nu s-ar mai grabi sa il imparta cu altii "de pe forum".

 

tu chiar nu intelegi ca ala nu a facut nici o munca si a luat ceva gratis din alta parte si vine si "jupoaie" dupa cum spune chiar el cu guritza lui pe cine prinde?! te rog eu ... da acum shutdown la pc ... cred ca e tarziu pt tine!

Link to comment
Share on other sites

Am inteles foarte bine : tu folosesti harta facuta de tipul respectiv, deci beneficiezi de o facilitate de care BMW continua sa te priveze , dar in final tot tu esti deranjat de atitudinea lui de nemultumire pt ca tu te folosesti gratis de munca lui. Ceea ce faci tu se cheama frauda, adica folosesti un lucru pt care nu ai platit, indiferent de provenienta lucrului respectiv.

 

Ups, tu realizezi ce spui?

Link to comment
Share on other sites

tu chiar nu intelegi ca ala nu a facut nici o munca si a luat ceva gratis din alta parte si vine si "jupoaie" dupa cum spune chiar el cu guritza lui pe cine prinde?! te rog eu ... da acum shutdown la pc ... cred ca e tarziu pt tine!

 

Ma faci sa repet:

 

Daca promovezi corectitudinea atunci renunta sa mai utilizezi harta respectiva si asteapta ca BMW sa scoata o harta Business cu Romania , iar apoi mergi si cumparati-o cu 400 euro. Iar apoi distribui-o gratuit ca sa arati lumii ce generos esti.

 

Si din moment ce tu te folosesti de munca lui , este firesc sa te admonesteze "verbal" , oricum ce faci tu acolo este jenant , sa dai copy paste dintr-o conversatie privata . Este ca si cum te duci la "mami" sa il parasti pe colegul pt ce ti-a facut.

Pana una alta , colegul voit sau nevoit te-a ajutat sa folosesti navigatia in Romania, iar tu in loc sa taci si sa fii multumit , tot tu esti cu gura mare

Edited by Spy525dA
Link to comment
Share on other sites

E ca si cand cineva iti fura masina si se plimba cu ea. Dar zice ca are tot dreptul, ca masina ta nu mergea bine, el a reparat-o si acum are tot dreptul sa se plimbe cu ea.

 

Legal si normal, incalcarea legii dreptului de autor se considera a fi mai grava in cazul in care incerci sa scoti bani din asta.

 

Daca tu copiezi un program sau asculti acasa o piesa nu este considerat atat de grav ca in cazul in care te apuci sa si vinzi acel program asupra caruia nu ai niciun drept.

 

Ca ala face ceva modificari minore este irelevant. Produsul de care pleaca este un produs FURAT!

Link to comment
Share on other sites

Ma faci sa repet:

 

Daca promovezi corectitudinea atunci renunta sa mai utilizezi harta respectiva si asteapta ca BMW sa scoata o harta Business cu Romania , iar apoi mergi si cumparati-o cu 400 euro. Iar apoi distribui-o gratuit ca sa arati lumii ce generos esti.

 

Si din moment ce tu te folosesti de munca lui , este firesc sa te admonesteze "verbal" , oricum ce faci tu acolo este jenant , sa dai copy paste dintr-o conversatie privata . Este ca si cum te duci la "mami" sa il parasti pe colegul pt ce ti-a facut.

Pana una alta , colegul voit sau nevoit te-a ajutat sa folosesti navigatia in Romania, iar tu in loc sa taci si sa fii multumit , tot tu esti cu gura mare

 

daca tie ti se pare firesc atunci consider ca nu mai e nimic de spus si nu, nu este deloc jenant ce am facut ... JENANT pot spune ca esti tu!

Link to comment
Share on other sites

E ca si cand cineva iti fura masina si se plimba cu ea. Dar zice ca are tot dreptul, ca masina ta nu mergea bine, el a reparat-o si acum are tot dreptul sa se plimbe cu ea.

 

Legal si normal, incalcarea legii dreptului de autor se considera a fi mai grava in cazul in care incerci sa scoti bani din asta.

 

Daca tu copiezi un program sau asculti acasa o piesa nu este considerat atat de grav ca in cazul in care te apuci sa si vinzi acel program asupra caruia nu ai niciun drept.

 

Ca ala face ceva modificari minore este irelevant. Produsul de care pleaca este un produs FURAT!

 

Tu spui ca este legal sa furi o masina furata !!! Fals , este ILEGAL si la fel de grav!!!

 

Cei care folosesc harti copiate si nu pot prezenta originalul se fac vinovati de incalcarea copyrightului. Este cazul fiecaruia dintre voi care folositi o versiune de DVD copiat Professional , High sau Business .

Eu sunt exclus pt ca nu am navi pe 525d :) prefer Igo Primo

Edited by Spy525dA
Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles nimic :).

Ziceam ca ala care fura nu are nici un drept sa strige hotul!

Indiferent de scopul pentru care a furat.

 

Sau cumva tu esti baiatul acela dezinteresat caruia ii tot iei apararea? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

daca tie ti se pare firesc atunci consider ca nu mai e nimic de spus si nu, nu este deloc jenant ce am facut ... JENANT pot spune ca esti tu!

 

pt tine nu am decat urmatoarele cuvinte pe care le repet cu stoicism :

 

Daca promovezi corectitudinea atunci renunta sa mai utilizezi harta respectiva si asteapta ca BMW sa scoata o harta Business cu Romania , iar apoi mergi si cumparati-o cu 400 euro. Iar apoi distribui-o gratuit ca sa arati lumii ce generos esti.

Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles nimic :).

Ziceam ca ala care fura nu are nici un drept sa strige hotul!

Indiferent de scopul pentru care a furat.

 

Sau cumva tu esti baiatul acela dezinteresat caruia ii tot iei apararea? :unsure:

 

Nu tin partea nimanui.

 

Parerea mea onesta : daca sunteti asa revoltati ca harta cu RO are provenienta incerta , atunci mandria voastra va va face sa nu o mai folositi

 

Ca moderator nu ar trebui sa incurajezi sub nici o forma distributia de soft cu copyright. Dar eu vad altceva aici :)

Edited by Spy525dA
Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere legat:

 

-utilizatorul care a "depus munca" a FURAT harta de la BMW

-utilizatorul care foloseste "harta + munca" a FURAT un produs FURAT

 

Pana la urma, ilegal sunt ambele insa cel care scoate bani avand ca materie prima ceva FURAT, face o ilegalitate mai mare.

 

Sa dau si eu un exemplu:

 

Practic ce s-a intamplat aici este: cineva vinde tevi de 1.5m lungime dar este nevoie de tevi de 2m. Vine cineva, le fura, le sudeaza sa fie de 2m si apoi le vinde ca tevi de 2m. Pana la urma, acele tevi de 2m sunt FURATE. Si este ilegal chiar daca el a facut sudura...

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.