Jump to content

BMW Navigation DVD Road Map Europe BUSINESS 2011


Recommended Posts

  • 2 months later...

Cine ma lumineaza si pe mine ......... am E90, fab 11.2006 cu nav. bussines .. Dvd-ul pt. bussines 2012 ( care are si Rom presupun) v-a functiona sau nu pe nav. mea sau este nevoie de o resoftare ceva ?

 

 

O sa functioneze, dar nu nici 2012 nu are Romania inclusa. Sunt 2 DVD uri, unu pentru Europa de est, si unul pt Vest. Un DVD+DL si unu simplu DVD+R

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu cred ca merge pe Romania Bussines 2012 asta intrebam si eu ca am ambele versiuni dar nu as vrea sa stric discurile degeaba daca stie cineva vreo versiune pt bussines romania sa imi zica si mie.

 

Exista 1000 %...eu am verisiunea 2011, din pacate are numai orasele mari detaliate 100 %, orasele mici slab de tot detaliate (numai dn sau europene sau strazi principale), sate si comune, statiuni 0 :(. Cea din 2012 e la nivel de sat, comuna, statiuni montane, litoral.

Link to comment
Share on other sites

nu pui te rog o poza cu romania pe navigatie busines ? un prieten cauta de 1 an si nu a gasit. mersi

 

poftim...eu o am de 1 an si ceva...acum 2-3 luni a aparut o varianta mult mai buna dupa cum spuneam mai sus. Cu stima, Daniel.

post-36759-0-30511100-1327241157_thumb.jpg

Edited by Daniel24
Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine pt E60 Navi Bussines. Eu pe E39 am harti MK3 foarte bune, Romania detaliata la nivel de strada, dar circul des cu masina lu unchimiu si fac drumuri multe si mi-ar trebuii niste harti pt Romania calumea. Cu E39 merg putin si doar la mine in oras. Din ce am gasit eu pe net exista 2 DVD-uri pt Navi Bussines 2012:

 

DVD 1:

Andorra, Belgien, Dänemark, Deutschland, Finnland, Frankreich, Gibraltar, Griechenland, GroĂbritannien, Irland, Italien, Lichtenstein, Luxemburg, Monaco, Niederlande, Norwegen, Ăsterreich, Portugal (inkl. Madeira), San Marino, Schweden, Schweiz, Slowakei, Spanien (inkl. Kanaren), Tschechien, Vatikanstadt

 

DVD 2 :

Dänemark, Deutschland, Finnland, Griechenland, Italien, Kroatien, Liechtenstein, Norwegen, Ăsterreich, Polen, San Marino, Schweden, Schweiz, Slowakei, Slowenien, Tschechischen, Ungarn, Vatikanstadt

 

Care din astea doua cuprinde si Romania ? Macar cat de cat sa am niste drumuri acolo. Eu din ce am citit pe net nici 2011 nici 2012 nu cuprinde Romania deloc, si nici nu exista acoperire in afara tarilor specificate. Daca imi poate da cineva o idee unde sa gasesc o versiune buna de harti pt bussines as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine pt E60 Navi Bussines. Eu pe E39 am harti MK3 foarte bune, Romania detaliata la nivel de strada, dar circul des cu masina lu unchimiu si fac drumuri multe si mi-ar trebuii niste harti pt Romania calumea. Cu E39 merg putin si doar la mine in oras. Din ce am gasit eu pe net exista 2 DVD-uri pt Navi Bussines 2012:

 

DVD 1:

Andorra, Belgien, Dänemark, Deutschland, Finnland, Frankreich, Gibraltar, Griechenland, Großbritannien, Irland, Italien, Lichtenstein, Luxemburg, Monaco, Niederlande, Norwegen, Österreich, Portugal (inkl. Madeira), San Marino, Schweden, Schweiz, Slowakei, Spanien (inkl. Kanaren), Tschechien, Vatikanstadt

 

DVD 2 :

Dänemark, Deutschland, Finnland, Griechenland, Italien, Kroatien, Liechtenstein, Norwegen, Österreich, Polen, San Marino, Schweden, Schweiz, Slowakei, Slowenien, Tschechischen, Ungarn, Vatikanstadt

 

Care din astea doua cuprinde si Romania ? Macar cat de cat sa am niste drumuri acolo. Eu din ce am citit pe net nici 2011 nici 2012 nu cuprinde Romania deloc, si nici nu exista acoperire in afara tarilor specificate. Daca imi poate da cineva o idee unde sa gasesc o versiune buna de harti pt bussines as fi recunoscator.

 

Variantele originale mentionate de tine nu cuprind Romania sau Bulgaria. 0 o O

 

Varianta mentionata de mine nu este originala. Este sa zicem 'home made' combinand ultima cartografiere existenta pentru Romania cu diskul original bmw business.

 

Si pentru E39 a aparut versiunea 2012 - Romania detaliata pana la nivel de sat si comuna.

Edited by Daniel24
Link to comment
Share on other sites

Pentru E39 am foarte buna insa cu masina mea rar fac drumuri lungi are 10.000km facuti de 2 ani de cand o am. Abia merg pe ici pe colo. Am un E60 touring cu care circul des si prin toata tara si m-am chinuit sa fac navigatia dar nu am reusit nici de fel. Imi poti spune cum se numeste varianta asta despre care spui tu sa o caut si eu pe net ? sau e ceva custom facut de tine ? De asta imi este si ciuda ca as fi preferat sa am hartile de pe E39 pe E60 ca circul mult cu aia si pe E39 nu le-am folosit niciodata de cand le-am pus ca nu am mers in zone unde sa nu cunosc. Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

discul respectiv nu este original, este facut, cu o baza de date navteq cu romania introdusa in structura de directoare de bmw business.

din aceasta cauza merge DOAR pe masinile fabricate dupa 03/2007, cu navigatie business cele care au optiunea de a afisa harta in 2D.

 

Navigatiile business care nu pot afisa harta 2D, si au doar sageti pentru directie, NU pot citi acest disc "home made".

 

Am facut aceste precizari ca sa nu se arunce lumea cu masini mai vechi de 03.2007 si sa aiba dezamagiri.

Link to comment
Share on other sites

discul respectiv nu este original, este facut, cu o baza de date navteq cu romania introdusa in structura de directoare de bmw business.

din aceasta cauza merge DOAR pe masinile fabricate dupa 03/2007, cu navigatie business cele care au optiunea de a afisa harta in 2D.

 

Navigatiile business care nu pot afisa harta 2D, si au doar sageti pentru directie, NU pot citi acest disc "home made".

 

Am facut aceste precizari ca sa nu se arunce lumea cu masini mai vechi de 03.2007 si sa aiba dezamagiri.

 

Salutare. Asa zice si tipul asta: http://dvdnavigatiebmw.blogspot.com/

Nu a gasit nimeni o adaptare pentru modelele mai vechi? Totusi dvd-urile originale sunt aceleasi si pentru cele de inainte de 2007 si pentru cele de dupa 2007 nu? La Business ma refer.

Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu stiu daca a mea e versiunea 2012 dar am tot, comune, bla bla (evident, trebuie sa navighezi tu pe harta sa pui "tinta" pe o locatie anume ca in search nu ai cum sa o gasesti, ma refer la sate). Daca ai masina dupa 2007 si navigatia cu butonul de meniu nou (cel mai 3d asa) si linii orizontale in background cand bagi cheia si ti se aprinde display-ul o sa fac o copie si o uploadez ca sa nu mai dati 100 RON cum am dat eu :)

 

Asta in caz ca ai e90. Nu stiu daca pe altele merge.

Edited by Mihaitza BMW
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca a mea e versiunea 2012 dar am tot, comune, bla bla (evident, trebuie sa navighezi tu pe harta sa pui "tinta" pe o locatie anume ca in search nu ai cum sa o gasesti, ma refer la sate). Daca ai masina dupa 2007 si navigatia cu butonul de meniu nou (cel mai 3d asa) si linii orizontale in background cand bagi cheia si ti se aprinde display-ul o sa fac o copie si o uploadez ca sa nu mai dati 100 RON cum am dat eu :)

 

Asta in caz ca ai e90. Nu stiu daca pe altele merge.

 

Da e dupa 2007...eu o am pe cea din 2011///Am inteles ca e acum si cu sate si comune.....dar sa pui exact locatie in search... ...

Link to comment
Share on other sites

Da e dupa 2007...eu o am pe cea din 2011///Am inteles ca e acum si cu sate si comune.....dar sa pui exact locatie in search... ...

 

 

Nu ai cum sa pui locatie exacta in search, pentru ca ai city, street, junction, etc.. unde pui comuna unui judet anume? nu merge, dar da.. le are pe toate, testata de mine :)

 

Eu deja i-am facut imagine la dvd, daca doresti spune-mi tu o comuna anume (evident imi explici din ce judet e) eu o sa caut locatia anume si o sa fac poza sa iti arat ca merge.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.