Jump to content

modificare scaune


vl20sas

Recommended Posts

DE LA SEMI ELECTRICE CU INCALZIRE,LA FULL ELECTRICE CU INCALZIRE,MEMORIE,ACTIVE

 

sunt sanse 50% sa le fac varza pe amandoua

 

sacunele standard au doar 7 fire,iar cele comfort doar 13 asa ca urati-mi bafata!

am sunat la bavaria si au zis ca nu se poate face asa ceva...dar poate reusesc eu :blink:

post-560-1158188399_thumb.jpg

post-560-1158188445_thumb.jpg

post-560-1158188535_thumb.jpg

post-560-1158188574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

DE LA SEMI ELECTRICE CU INCALZIRE,LA FULL ELECTRICE CU INCALZIRE,MEMORIE,ACTIVE

 

sunt sanse 50% sa le fac varza pe amandoua

 

sacunele standard au doar 7 fire,iar cele comfort doar 13 asa ca urati-mi bafata!

am sunat la bavaria si au zis ca nu se poate face asa ceva...dar poate reusesc eu :blink:

127304[/snapback]

 

 

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Dar computerele de la scaunele active le ai?Daca nu le ai ,creste procentul mult :)

127328[/snapback]

 

da le am ,o sa imi mai trbuiasca o reprogramare a scaunelor

 

am reusit sa descifrez ceva din schema ,trebuie sa ma leg pe ibus-ul masinii cu controlul de la scaun!

 

mai am de munca f mult,dar aapoi daca merge si satisfactie! :blink:

Link to comment
Share on other sites

da le am ,o sa imi mai trbuiasca o reprogramare a scaunelor

 

am reusit sa descifrez ceva din schema ,trebuie sa ma leg pe ibus-ul masinii cu controlul de la scaun!

 

mai am de munca f mult,dar aapoi daca merge si satisfactie! :blink:

127331[/snapback]

 

De facut orice se face. :)

 

Nu stiu cum o sa reusesti sa schimbi VO-ul(vehicle order) masinii.Probabil prin reprogramare la asta se referi,dar sunt curios cum o vei face.

Link to comment
Share on other sites

explicami te rog de vo?ca nu stiu nimik

127334[/snapback]

 

Sa zicem ca montezi totul corect,fire taiate,switch-uri,etc(nici nu vreau sa ma gandesc :) ),dupa aia trebuie sa stie toate computerele ca exista acum :) scaune active,pasive,cu memorie,ce pui tu acolo.Altfel te cam uiti la firele alea taiate degeaba :blink:

 

Toate optiunile masinii au coduri,care se regasesc in VO-ul masinii.Tu practic adaugi o optiune care nu este considerata retrofit de BMW(un fel de....tig...aaaa,vreau sa zic o improvizatie). :)

Deci iti trebuie un alt VO,care trebuie apoi programat in masina.Nu stiu cine iti va face asta.

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca montezi totul corect,fire taiate,switch-uri,etc(nici nu vreau sa ma gandesc :) ),dupa aia trebuie sa stie toate computerele ca exista acum :D  scaune active,pasive,cu memorie,ce pui tu acolo.Altfel te cam uiti la firele alea taiate degeaba :)

 

Toate optiunile masinii au coduri,care se regasesc in VO-ul masinii.Tu practic adaugi o optiune care nu este considerata retrofit de BMW(un fel de....tig...aaaa,vreau sa zic o improvizatie). :)

Deci iti trebuie un alt VO,care trebuie apoi programat in masina.Nu stiu cine iti va face asta.

127336[/snapback]

 

 

pai ..ma duc la bavaria!dca nu le pun pe alea vechi inapoi api le schim doar spatarul+tetiera+sezut din piele si gata am facut totusi ceva :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am inteles ca te duci la Bavaria.Ma gandeam ca inainte sa te apuci de treaba,mai bine le dai un telefon,ii intrebi si pe ei ce parere au,daca pot sa te ajute cumva.

127339[/snapback]

mi-au zis ca nu se poate face asa ceva,si au inceput sa rada in te si normal am inchis! :blink:

Link to comment
Share on other sites

PAI CINE MODIFICA VO-ul?unde cun?

127342[/snapback]

 

Daca cunosti pe cineva care lucreaza la BMW,poate sa te ajute.Nu la Bavaria :blink: ,ma refer in Germania.

 

Sau daca ei vor ,sunt sigur ca te pot ajuta cumva daca vorbesc in Germania,numai ca nu este obligatia lor,deoarece ce faci tu nu este "oficial".

Link to comment
Share on other sites

Talentatule  :) pana la urma cum le ai facut ? :D

127648[/snapback]

 

pai,miam dat seama ca scaunele trebie sa mai aiba pe langa alimentarea standrd,o alta alimentare care alimenteaza doar calculatorul scaunului,apoi am gasit asta,si mi-am dat seama ca maerg pe bus-ul masinii ,un fel de magistrala comuna a masiinii.

odata conectate la magistrala asta comuna,orice apasare de buton a scaunului creeaza un cod,pe care calculatorul masinii il interpreteaza si il retrimite la calculatorul masinii care daa comanda la motoras!

 

bla bla

frate, vreau si eu un modul tv  :D nu ma ajuti si pe mine  :bounce: ca si asa esti AS  :)

127650[/snapback]

 

 

mai nu sunt as sunt SAS :blink:

 

acuma sunt pe wc,dar ma duc in camera si pun pozee :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.