Jump to content

schimbare placute


Sumo

Recommended Posts

Trebuie sa schimb placutele frana pe fata si nu m-as duce la reprezentanta pentru asta.

Stiu ca este o operatiune relativ simpla, dar m-ar interesa cateva lucruri de la oamenii mai invatati:

 

- trebuie resetat intervalul de service dupa schimbarea placutelor. Exista o procedura speciala care se poate face doar la dealer sau oricine poate reseta in mod CORECT intervalul de service? Aceasta resetare se inregistreaza si pe cheie dupa ce este introdusa in contact?

 

- trebuie cumparat odata cu placutele si senzorul de uzura 09 si clemuta 03 din schema de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05?

 

Multam pt informatii!

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb placutele frana pe fata si nu m-as duce la reprezentanta pentru asta.

Stiu ca este o operatiune relativ simpla, dar m-ar interesa cateva lucruri de la oamenii mai invatati:

 

- trebuie resetat intervalul de service dupa schimbarea placutelor. Exista o procedura speciala care se poate face doar la dealer sau oricine poate reseta in mod CORECT intervalul de service? Aceasta resetare se inregistreaza si pe cheie dupa ce este introdusa in contact?

 

- trebuie cumparat odata cu placutele si senzorul de uzura 09 si clemuta 03 din schema de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05?

 

Multam pt informatii!

Daca ai locul si sculele necesare le poti inlocui tu.

Cu o mentionare!.Trebuie sa stii ce faci acolo,chiar daca operatiunea in sine pare simpla vb totusi de frane(pe ele te bazezi ca sa opresti masina in siguranta).

 

Pana una alta este chiar misto sentimentul atunci cand faci ceva cu mainile tale la masina . :twoup:

 

Senzorul trebuie schimbat doar daca s-a aprins martorul in bord(senzorul fiind de unica folosinta).

 

Lichidul de frana de cat timp se afla in instalatie?Stiu ca se schimba odata la 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb placutele frana pe fata si nu m-as duce la reprezentanta pentru asta.

Stiu ca este o operatiune relativ simpla, dar m-ar interesa cateva lucruri de la oamenii mai invatati:

 

- trebuie resetat intervalul de service dupa schimbarea placutelor. Exista o procedura speciala care se poate face doar la dealer sau oricine poate reseta in mod CORECT intervalul de service? Aceasta resetare se inregistreaza si pe cheie dupa ce este introdusa in contact?

 

- trebuie cumparat odata cu placutele si senzorul de uzura 09 si clemuta 03 din schema de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05?

 

Multam pt informatii!

Daca ai locul si sculele necesare le poti inlocui tu.

Cu o mentionare!.Trebuie sa stii ce faci acolo,chiar daca operatiunea in sine pare simpla vb totusi de frane(pe ele te bazezi ca sa opresti masina in siguranta).

 

Pana una alta este chiar misto sentimentul atunci cand faci ceva cu mainile tale la masina . :)

 

Senzorul trebuie schimbat doar daca s-a aprins martorul in bord(senzorul fiind de unica folosinta).

 

Lichidul de frana de cat timp se afla in instalatie?Stiu ca se schimba odata la 2 ani.

 

Multumesc de informatii! Lichidul a fost schimbat la 2 ani la reprezentanta.

 

Referitor la senzor - nu stiu ce sa zic. In primul rand imi apare pe iDrive numarul de kilometri cat mai rezista placutele - momentan 2600 KM. Faza ciudata a fost cu putin timp in urma, pe la 3000 KM pana la urmatorul schimb, cand mi-a aparut si un martor in bord si iDrive-ul ma avertizat sa ma duc sa schimb placutele pe loc. Apoi s-a razgandit si mi-a zis ca mai pot merge cu ele :twoup: . De ce oare?

 

Referitor la resetarea intervalului de service - cei de la reprezentanta fac ceva special sau pot sa ma duc la oricine care are softul si interfata de diagnoza?

 

Thx!

Link to comment
Share on other sites

la orice service poti schimba placutele pe o punte cu aprox 100 ron ...

 

Chiar 50 :twoup: Dar pe mine ma interesau procedura, ca sa vad daca o fac corect. In special resetarea si inlocuirea (sau nu) a senzorului, aplicarea pastei pentru placute etc. Normal ca oricine poate schimba o placuta de frana dar nu oricine este familiar cu procedura in sine, care uneori poate avea parti specifice pentru fiecare marca de masina sau model. Spre exemplu nu vreau sa ma trezesc ca senzorul e mort si la urmatoarea schimbare nu ma avertizeaza sau nu vreau sa ma trezesc cu iDrive-ul indicand prost numarul de km ramasi pana la schimbare. Poate sunt prea panicat, fiind primul meu bmw :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat placutele fara sa schimb senzorii, ca asa mi-au zis si mie unii. Mentionez ca nu aparuse martorul rosu in bord. Dupa schimbarea placutelor si a lichidului de frana, a aparut martorul de frana (!) si imi aparea o linie punctata atat la placute fata, cat si la cele spate. Asa ca i-am schimbat si pe ei, e vorba de senzor stanga fata si dreapta spate din cate stiu eu(13 euro fiecare). Resetarea mi-a facut-o un baiat care se peicepe, sunt niste comenzi simple pe care eu nu stiu sa ti le zic.
Link to comment
Share on other sites

Thx! Dar daca "a mancat" pana la senzor .... de ce nu a ramas aprins martorul?

 

Deci pe fata e un singur senzor si la E82 135i? Realoem nu mentioneaza asta si nu stiu ce sa cumpar :twoup:

Eu am e 87 da mai mult ca sigur e unul singur pe partea soferului.Si cu senzoru cand mi la dat mecanicu jos mi l a pus inapoim ca zicea ca mai merge da nu a vrut in ruptul capului sa resetez intervalu de km panu nu am schimbat

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa fi pregatit si cu senzori noi ca nu sunt o avere mai ales ca vrei sa faci tu operatiunea si nu stai foarte bine la capitolul surubarit,chiar daca nu este atins senzorul devine casant din cauza temperaturilor mari care sunt in preajma lui si risti sa se rupa cand il scoti de pe placuta veche,resetatul este o operatiune simpla si se face din butoanele de pe bord ,nu trebuie tester,intradevar senzorii sunt pe stg fata si dr spate.

Bafta ,si "take care" la desfaci si pui la loc.

Link to comment
Share on other sites

trebuie inlocuit senzorul , exista doar pe stg. fata si pe dr. spt. , se mai numesc si inteligenti , resetarea se face din bord nu cu testerul , am posibilitatea sa te ajut sa le inlocuiesti , am placute textar sau ate , senzorul vine separat , daca doresti am nevoie de vin-ul masinii sa le pot comanda 0722573369
Link to comment
Share on other sites

si eu am schimbat si placute si senzorii la MHS ... parca a fost vreo 14milioane ... cand eur era 3.6-3.7ron... la coupe am schimbat 20-22mil nu mai retin exact ... trebuie schimbati si senzorii caci altfel nu afiseaza nr de km ramasi corect :) ... la x3 4,4mil placute fata+spate+senzori- ATE ( 600mii manopera )

 

de prin primavara exista o lege prin care daca faci revizia la orice service agreat RAR, garantia nu se invalideaza :twoup:

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Sa pui placute de calitate OEM, ATE, Textar iar daca nu ai mai facut operatiunea ar fi bine sa ai cu tine pe cineva care stie exact cum se face.

 

Si ca totul sa fie ca la carte ar mai fi necesar un spray cu vasilina cuprata pentru gresare, eu am de la LiquiMoly, previne uzura elementelor si scartitul la franare. Cu spray-ul nu dai pe zona activa a placutei :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Multam pt raspunsuri! Voi pune OEM, chiar daca sunt duble ca pret, pana la urma o masina sport are nevoie de placute pe masura.

 

@oSerX: schimbatul placutelor poate invalida garantia? :twoup: Ulei avem voie sa completam singuri ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.