Jump to content

polish parbriz


duxdeorum

Recommended Posts

salut,

am 2 zgarieturi foarte fine pe parbriz dar extrem de sacaitoare la lumina puternica pentru ca sunt destul de lungi si au cam 1-2 mm grosime. s-au format de la stergatoare. nu sunt deloc adanci, la atingere nici nu se observa vreo discontinuitate. am tot auzit de polish de parbriz dar sincer nu am gasit pe nimeni sa-mi arate rezultatul. ma gandesc ca pot aparea probleme de convexitate (efecte de lupa, distorsiuni).. imi poate spune cineva concret daca se merita incercat sau singura solutie ramane schimbarea parbrizului? daca sunteti din timisoara poate imi puteti da si ceva service-uri/ateliere si preturi pentru polish sau pentru schimbarea parbrizului la un e46. merci

Link to comment
Share on other sites

chiar nu a incercat nimeni polish-ul pe parbriz? :twoup:

 

nu este recomandat sa faci polish la parbriz datorita asa numitului "efect de lupa" care se obtine dupa polishare. dai un mic search pe google si ai sa gasesti tot ce ai nevoie.

daca totusi a incercat cineva sunt si eu curios de o parere...desi nu cred.

Link to comment
Share on other sites

am polishat eu parbrizul la un cielo.. si nu de capul meu ci la un service specializat... concluzie, am schimbat parbrizul respectiv cu unul nou. pe timp de noapte vedeam mii si mii de dungulite mici pe parbriz de la farurile celor de pe contrasens.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Apropo, cat o mai costa un parbriz nou? :twoup:

Pretul unui parbriz original nu-l stiu , dar al unui parbriz montat la o firma care se ocupa cumai cu parbrize pentru un e46 +cheder nou neaaparat e in jur de 700lei.Eu l-am schimbat de 2 ori in 4 ani(la mine s-a spart)

Link to comment
Share on other sites

Si de banii astia ai parte de un minim de calitate? Adica daca tu l-ai schimbat de 2 ori in 4 ani... Eu am parbrizul original, cel cu care a iesit masina din fabrica.

L-am schimbat ca s-a spart de la drumurile noastre toate proaste si cu pietre pe ele

 

in Bucuresti exista si solutii mult mai ieftine, ceva de genul 300 lei cu montaj inclus, iar chederul ti-l recupereaza de la parbrizul vechi, daca nu a fost spart...

Or fi si alte solutii mai ieftine,dar nu sfatuiesc pe nimeni sa recupereze chederul.Am vazut masini cu chederul recuperat si aratau foarte urat.Acum fiecare face ce vrea pe banii lui.

Link to comment
Share on other sites

Or fi si alte solutii mai ieftine,dar nu sfatuiesc pe nimeni sa recupereze chederul.Am vazut masini cu chederul recuperat si aratau foarte urat.Acum fiecare face ce vrea pe banii lui.

Pai daca XXL spune ca un parbriz cu tot cu montaj, dar cu chederul recuperat, costa 300 ron, pai pana la 700 ron sa fie doar chederul ala nou? Adica mai scump decat parbrizul? Cred ca ai nimerit tu undeva prea scump... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Or fi si alte solutii mai ieftine,dar nu sfatuiesc pe nimeni sa recupereze chederul.Am vazut masini cu chederul recuperat si aratau foarte urat.Acum fiecare face ce vrea pe banii lui.

Pai daca XXL spune ca un parbriz cu tot cu montaj, dar cu chederul recuperat, costa 300 ron, pai pana la 700 ron sa fie doar chederul ala nou? Adica mai scump decat parbrizul? Cred ca ai nimerit tu undeva prea scump... :twoup:

Nu parbrizul cu montajul lui era 600 iar chederul era 100 lei.

Acum ce sa zic.Mie mi-a convenit.La BMW cred ca era mult mai scump.Poate sa mearga sa-si puna parbriz oriunde.Eu am dat doar un raspuns.

Multa bafta tutror la scimbat parbrize.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Or fi si alte solutii mai ieftine,dar nu sfatuiesc pe nimeni sa recupereze chederul.Am vazut masini cu chederul recuperat si aratau foarte urat.Acum fiecare face ce vrea pe banii lui.

Pai daca XXL spune ca un parbriz cu tot cu montaj, dar cu chederul recuperat, costa 300 ron, pai pana la 700 ron sa fie doar chederul ala nou? Adica mai scump decat parbrizul? Cred ca ai nimerit tu undeva prea scump... :)

Nu parbrizul cu montajul lui era 600 iar chederul era 100 lei.

Acum ce sa zic.Mie mi-a convenit.La BMW cred ca era mult mai scump.Poate sa mearga sa-si puna parbriz oriunde.Eu am dat doar un raspuns.

Multa bafta tutror la scimbat parbrize.

 

 

 

Scump 700 de lei. Eu l-am schimbat si parbrizul (nou-nout) a fost 350 de lei si chederul 70 de lei... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.