Jump to content

Motorul 2.2 benzina 170 cp


bank_x

Recommended Posts

  • 1 year later...

Ma tenteaza un e46 coupe cu motorul asta :thumbsup: D-asta am intrebat...eu sunt omul extremelor, ori dorm pe drum, ori restul participantilor la trafic se dau la o parte cand ma vad in oglinda. :hyper: Circul mai mult in afara orasului...

Motorul este extraordinar....cel putin la drum lung este o adevarata placere....are cuplu foarte bun ...demarajul este ok din orice treapta a cutiei mai ales pentru depasiri scurte...consumul este decent in oras si foarte bun in afara....

Impozitul este mic...deci nu-i nici un impediment major din punctul asta de vedere.

Daca esti hotarat sa-ti iei un e46 cu 2.2 este o alegere buna din punctul meu de vedere.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

cea mai buna alegere daca e manual....trage mai bine ca un 2.5 automat, la 2.2 automat nu i vad rostul, are acelasi sprint ca un 318i cu un consum mult mai mare si cheltuieli deasemenea, daca e manual tot respectul, surprinzator e una dintre cele mai silentioase motorizari bmw..

 

 

si trage de la turatii joase nu ca la cel de 143cp, la care trebuie sa i dai peste 3500 rpm

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

Dar la o viteza de 60 KM/H in treapta 5..extraurban.... are idee cineva cat consuma motorul asta de 2.2? :rolleyes: :D

 

Nu poti sa mergi cu a 5-a la 60km/h pentru ca vei avea undeva la 1500 RPM, motorul e subturat, nu ai cuplu, trebuie sa apesi serios pedala numai ca sa poti mentine viteza masinii, si asta in linie dreapta.

Consum bun obtii la 70km/h intr-a 4-a sau la 90km/h intr-a 5-a, undeva la 6,5l/100 km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut tuturor!sunt nou pe acest forum si as fi incantat sa ma altur acestei comunitati.Spun aceasta intrucat in momentul de fata sunt in cautarea unui 318i fl sau 320i fl e46.Nu ma intereseaza diesel, pentru ca fac cam 10-15.000 km/an.Am mers o singura data cu 318i 143cp si mi-a placut f tare cum trage.As vrea sa-i rog pe cei care au mers cu aceste motoare sa-mi spuna daca se simte asa de mult diferenta intre cele 2 motorizari.Personal as merge pe 320i 6l,cu toate ca impozitul e cam mare,dar as vrea sa aud si parerile voastre.Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect.

 

am eu 318i fl e o masina f economica in afara orasului consuma 5,5-6 la mers normal 110-120km/h in oras ia cam 10-11,sunt foarte multumit de ea i-am facut si resoftare,am pus filtru KN iar acum trage mai bine este peste 320i de 2000cm si putin mai slabut decat 320i de 2200,puteam sa imi iau si eu 320i de 2,2 dar nu merita impozitul si consumul in plus

 

stiu ca multi iti vor spune ca daca nu e 6 in linie nu e bmw si chestii d-astea bla bla eu mi-am luat masina dupa cum mi-am permis,si cel cu 316 tot posesor de bmw e pana la urma,stiu cum e cu 6 cil am mers si cu 2.0 si cu 2.5 salivez dupa sunet si cox dar asta e...daca aveam bani de 760Li imi luam din ala :)

Link to comment
Share on other sites

Merita motorul asta. Este cel mai bun compromis intre putere si consum. Daca scazi la 318i sau urci la 325i dezechilibrezi balanta ba spre consum ba spre scadere de putere. In ceea ce priveste cuplul eu as fi vrut ceva mai mult, spre exemplu am mers ieri cu un 523i, cilindree de 2.5, cuplu mai mare ca a mea si imi placea foarte mult.

Despre mersul extraurban eu merg cam 120 km/h pe pilot si consumul este undeva la 7-7.5 la 130km/h este 8 iar mai sus nu mai conteaza pentru ca este distractie.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare aberant sa zici ca inclini balanta spre consum daca sari de la 320 la 325. Asta cu 320 i este cel mai bun echilibru este un MARE BULLSHIT.

 

2.2 - are 12.2 urban si 2.5 are 12.3. Insa se stie ca de exemplu cu 4 oameni in masina 325 va consuma o idee mai putin. 2.2 I este cam LENES pe e46 si consuma nejustificat de mult pentru performantele pe care le are.

Nu caut contre cu posesorii de 2.2, ceea ce spun eu se poate verifica... e plin netul.

Link to comment
Share on other sites

Dc ar fi sa-mi mai iau e46 benzinar, in functie de buget vad doar 3 optiuni, 318i, 325i sau 330ci.

Ma refer la versiunile FL.

Bine, asta intr-un caz ideal, ca poti sa gasesti un 320i ingrijit si foarte dotat si sa nu mai conteze raportul consum/putere.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Dc ar fi sa-mi mai iau e46 benzinar, in functie de buget vad doar 3 optiuni, 318i, 325i sau 330ci.

Ma refer la versiunile FL.

Bine, asta intr-un caz ideal, ca poti sa gasesti un 320i ingrijit si foarte dotat si sa nu mai conteze raportul consum/putere.

 

de ce esti asa nemultumit de 2.2..ce consum aveai? (benzina si ulei)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.