Jump to content

Motorul 2.2 benzina 170 cp


bank_x

Recommended Posts

de ce esti asa nemultumit de 2.2..ce consum aveai? (benzina si ulei)

 

Nu sunt nemultumit.

Doar ca e logic sa vrei performante mai bune pt acelasi consum.

Si pe pare ca asta e situatia in cazul 325 vs 320i.

Nu pot sa bag mana in foc, dar asa se spune.

 

Cum spuneam si mai sus, la o masina nu conteaza numai motorul.

Trebuie luat in calcul, pretul, starea tehnica, dotarile, culoarea, etc.

 

In stuatia ideala in care ar fi 2 masini identice cu sg diferenta motorizarea, clar as merge pe 325i.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Eu recomand fara drept de apel motorul de 2.2 cu 6 cilindri in linie. Am condus azi un e60 520i cu motorul 2.2 din 2004 si am condus acum 2 zile un e90 din 2008 cu motorul de 2 litri cu injectie directa. Ambele au pe hartie 170 de cai, dar diferenta este enorma in favoare lui 2.2 ! Nu ma refer la consum, pentru ca am condus in oras. Motorul de 4 cilindri(avea 56000 km) era ca un tractoras, tacanea daca deschideai capota. Nu se compara 6 cilindri cu 4 sub nicio forma la BMW. Posesori de 316i,318i nu mai visati! Inafara de impozit care e sensibil mai mare, toate sunt in favoarea motorului cu 6 cilindri(rafinament, liniaritatea, diagrama de cuplu, consumul e cam la fel daca mergi mai tare, in rest e cu 1 litru mai mult la suta-eu scot cu cel de 2.0 si 6 cilindri, 8 la suta inafara orasului). Daca 2.2 se descurca bine cu un e60 care are 1560 de kg, cu un e 46 e masina cu valeitati sportive(1400kg)!

Link to comment
Share on other sites

conform cartii tehnice 2.2i e46 sedan are 12,2l% consum urban iar e46 325i sedan are 12,8%.

 

In cartea tehnica scrie 320 I 12.2; 325 I 12.3.

 

@dariusX - E irelevanta comparatia ta intre manuala/automata. Desi ma indoiesc ca ar fi asa... 325 automat parca are 0-100 8.2 iar 320 I manual 8.6.

@remonteviewer - Nimeni bnu spune ca nu-i decent. Dar fata de 325 e cam... praf.

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

@Ronin - Mie mi s-a parut o diferenta mare. Cuplul se simte mult mai bine, trage mai bine, consuma la fel, etc. Din a 2-a de la 40 pana la ~130 in a 4-a fata de 320 I 2.2 aveam in fata cam un tir jumate...

 

Asa este, eu ma opresc aici. Nu este un topic gen versus. Bine punctat!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare aberant sa zici ca inclini balanta spre consum daca sari de la 320 la 325. Asta cu 320 i este cel mai bun echilibru este un MARE BULLSHIT.

 

2.2 - are 12.2 urban si 2.5 are 12.3. Insa se stie ca de exemplu cu 4 oameni in masina 325 va consuma o idee mai putin. 2.2 I este cam LENES pe e46 si consuma nejustificat de mult pentru performantele pe care le are.

Nu caut contre cu posesorii de 2.2, ceea ce spun eu se poate verifica... e plin netul.

Ok, cum spui tu, numai cã pui problema ceva de genul 325 este o rachetã faÞã de 320 ºi consumã doar un "dublu sec" În plus. Scuzã-mã dar ca sã am o performanÞã cu o secundã mai bunã ºi cu un litru În plus mai bine mã lipsesc, de ce ? pentru cã performanÞa aia aº simÞi-o o datã la nu ºtiu cât timp dar litrul În plus Îl va consumã tot timpul.

316i cum este ? Mai bine "mergi cu spatele" cã altfel te faci de râs. Dacã ai fi fost preºedintele companiei ai fi comercializat numai de la 330 În sus ºi mai mult ca sigur ai fi dat faliment În primul trimestru.

Link to comment
Share on other sites

Ok, cum spui tu, numai că pui problema ceva de genul 325 este o rachetă faţă de 320 şi consumă doar un "dublu sec" în plus. Scuză-mă dar ca să am o performanţă cu o secundă mai bună şi cu un litru în plus mai bine mă lipsesc, de ce ? pentru că performanţa aia aş simţi-o o dată la nu ştiu cât timp dar litrul în plus îl va consumă tot timpul.

316i cum este ? Mai bine "mergi cu spatele" că altfel te faci de râs. Dacă ai fi fost preşedintele companiei ai fi comercializat numai de la 330 în sus şi mai mult ca sigur ai fi dat faliment în primul trimestru.

 

secunda aia o simti TOT TIMPUL iar litrul in plus mai degraba il consuma 2.2...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

320i manual 8,2s

325i automat 8,3s...asa scrie in manual Bmw

 

 

La consum e mare diferenta intre 318i si 320i..doar producatorul da o diferenta de 2 litri, intre 320i ai 325i nu e sesizabila..la silentiozitate intradevara cel in 6 cilindri e mai silentios...suna si mai rotund 320i ca 318i

Link to comment
Share on other sites

am eu 318i fl e o masina f economica in afara orasului consuma 5,5-6 la mers normal 110-120km/h in oras ia cam 10-11,sunt foarte multumit de ea i-am facut si resoftare,am pus filtru KN iar acum trage mai bine este peste 320i de 2000cm si putin mai slabut decat 320i de 2200,puteam sa imi iau si eu 320i de 2,2 dar nu merita impozitul si consumul in plus

 

stiu ca multi iti vor spune ca daca nu e 6 in linie nu e bmw si chestii d-astea bla bla eu mi-am luat masina dupa cum mi-am permis,si cel cu 316 tot posesor de bmw e pana la urma,stiu cum e cu 6 cil am mers si cu 2.0 si cu 2.5 salivez dupa sunet si cox dar asta e...daca aveam bani de 760Li imi luam din ala :)

 

Si la 90km/h cat iti consuma ? 4.5 ?

 

Ok, cum spui tu, numai cã pui problema ceva de genul 325 este o rachetã faÞã de 320 ºi consumã doar un "dublu sec" În plus. Scuzã-mã dar ca sã am o performanÞã cu o secundã mai bunã ºi cu un litru În plus mai bine mã lipsesc, de ce ? pentru cã performanÞa aia aº simÞi-o o datã la nu ºtiu cât timp dar litrul În plus Îl va consumã tot timpul.

316i cum este ? Mai bine "mergi cu spatele" cã altfel te faci de râs. Dacã ai fi fost preºedintele companiei ai fi comercializat numai de la 330 În sus ºi mai mult ca sigur ai fi dat faliment În primul trimestru.

 

De la un anumit nivel in sus 1s inseamna destul de mult,te urci intr-o masina care face suta in 14s si apoi in alta care face suta in 13s nu prea simti mare lucru,te urci intr-o masina care face suta 7s si una care face in 6s dif de la cer la pamant.

 

@pt initiator,totul tine de buget,daca tot ai dat un 320d de 150cp treci la un 325i.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.