Jump to content

Scartaie cureaua la e36 316i nu gasesc rezolvare


Recommended Posts

da se da cureaua jos si poti misca de ele sa vezi daca au joc sau se invart prea usor ele nu tre sa se miste nici prea greu da nici prea usor.da nu e da la role sigur ca rolele mele au 150000 si nu scirtie se aude doar un fisit daca tot iti face zgomot mai ramine sa schimbi fuliile

 

fuliile parca sint din aluminiu si se pot tocii nu?

 

apropo cati km are masina?

Link to comment
Share on other sites

se pieseaz si se da cu praful rezultat pe curea da tot provizorie nu tine mai mult de 500 1000 km tiam mai spus tre sa schimbi fuliile ca sunt uzate si nu mai prinde cureaua pe canale si din cauza asta iti face zgomot

 

Daca a facut cineva misto de tine, nu o lua de buna.

Ai idee de ce se foloseste sacaz la arcusul viorii?

Si apropo, daca tu ai dat cu asa ceva pe curele, zgomotul a incetat sau si-a schimbat tonalitatea?

Link to comment
Share on other sites

sacizul se foloseste si la decapat(curatat) inasinte de a lipi cu fludorr(cositor in aliaj cu staniu) flux decapant .POATE FII FOLOSIT CA SA ITI INBUNATATEASCA ADERENTA CURELEI PE FULIE DAR DUPA CUM AM MAI SPUS E DOAR PROVIZORIU.astea sunt doar provizorii pina ii dai de cap

 

daca fulia e tocita nu mai intra cureaua pe canale si patineaza ceea ce inseamna ca face zgomot su poate ca canalele de pe fulii sunt incarcate cu depuneri (cauciuc sau praf)

Edited by ionutz lucian
Link to comment
Share on other sites

sacizul se foloseste si la decapat(curatat) inasinte de a lipi cu fludorr(cositor in aliaj cu staniu) flux decapant .POATE FII FOLOSIT CA SA ITI INBUNATATEASCA ADERENTA CURELEI PE FULIE DAR DUPA CUM AM MAI SPUS E DOAR PROVIZORIU.astea sunt doar provizorii pina ii dai de cap

 

daca fulia e tocita nu mai intra cureaua pe canale si patineaza ceea ce inseamna ca face zgomot su poate ca canalele de pe fulii sunt incarcate cu depuneri (cauciuc sau praf)

 

OK...Daca decapeaza inseamna ca si curata canalele, la asta nu m-am gandit.

La o rezistenta opusa de una din rolele antrenate te-ai gandit? De obicei alternatorul mai are nebunia asta..

Apropo...Cositor si staniu este acelasi lucru. :) ...probabil ai vrut sa spui plumb si staniu (Sn60 Pb40).... :twoup: . Google iti furniza si informatia asta...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

da se da cureaua jos si poti misca de ele sa vezi daca au joc sau se invart prea usor ele nu tre sa se miste nici prea greu da nici prea usor.da nu e da la role sigur ca rolele mele au 150000 si nu scirtie se aude doar un fisit daca tot iti face zgomot mai ramine sa schimbi fuliile

 

fuliile parca sint din aluminiu si se pot tocii nu?

 

apropo cati km are masina?

daca ma intrebai pe mine are 225.000 km , nu stiu daca a fost schimbata fulia .

Link to comment
Share on other sites

Dorule, asigura-te ca ai cureaua buna. Da cu spray-ul ala si nu cu sacaz. Zgomotul de patinare este total diferit de ala cauzat de role..etc.

Eu pateam chestia asta dupa ce mergeam mult folosind multi consumatori si nu aveam nici bateria prea ok. La mine cauza a fost in alta parte si nu am rezolvat-o nici cu mama spray-urilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.