Jump to content

Noul cod rutier


lucian1

Recommended Posts

Noul cod rutier care trebuia sa intre in vigoare din 21 septembrie,se amana pana in decembrie pentru ca capetele de creta s-au gandit sa mai adauge o mica lege,in cazul accidentelor mici si usoare fara victime,sa numai fie nevoie pentru a merge la politie ci doar la asigurari,cel putin asa zic la tv,nu mi se pare o idee prea buna pt ca daca te-a lovit odata te va lovi si a doua oara :) daca imi atinge cineva bemveu il caut si intru in el cu trabantu si numai mergem la politie :blink:
Link to comment
Share on other sites

Noul cod rutier care trebuia sa intre in vigoare din 21 septembrie,se amana pana in decembrie pentru ca capetele de creta s-au gandit sa mai adauge o mica lege,in cazul accidentelor mici si usoare fara victime,sa numai fie nevoie pentru a merge la politie ci doar la asigurari,cel putin asa zic la tv,nu mi se pare o idee prea buna pt ca daca te-a lovit odata te va lovi si a doua oara :) daca imi atinge cineva bemveu il caut si intru in el cu trabantu si numai mergem la politie  :blink:

128858[/snapback]

 

pai si ce e rau in asta?mie mi se pare o idee buna...

Link to comment
Share on other sites

Pai si amenzile in cazul accidentelor usoare cine le mai da :blink:

Sau intra unu' pe rosu si eu il ating,dar foarte putin...scapa fara permis luat & stuff ? :)

Pe de alta parte scapi de jumatate din corvoada in caz de accident...

128889[/snapback]

muulta mai multa corvoada,eu am stat la Gorjului 7 ore ,e o coada imensa si se misca cu viteza melcului ,nu prea mi se pare k si totusi e buna treaba,ramane la latitudinea "accidentatilor" daca merg sau nu la politie

Link to comment
Share on other sites

pai si ce e rau ca l-a amanat?.Numai trebuie sa stai,sa mergi la politie sa iti de-a un kkt de foaie.

In iarna anului 2005 am stat o ora la poarta politiei din localitatea Feleac pt a veni politzaiu ca era plecat nu stiu unde.....Si foaie ce dovedeste?ca nu ai facut victime ?doar nimeni nu e asa cretin incat dupa ce a facut un accident cu victime sa se duca la accidente usoare...parerea mea

Link to comment
Share on other sites

E rau, pentru ca pentru o aditie ca asta, se amana tot regulamentul. Din punctul meu de vedere, regulamentul are atat de multe lacune, incat ar trebui modificat mai des sau facut odata bine pentru totdeauna.

 

Pai si amenzile in cazul accidentelor usoare cine le mai da :blink:

Sau intra unu' pe rosu si eu il ating,dar foarte putin...scapa fara permis luat & stuff ? :)

[...]

128889[/snapback]

 

Complet de acord, buna intrebare. Totusi asa cum la urgenta daca afla de accident rutier, cheama politia, pot sa faca si cei de la asigurari la fel si sa trimita spre politie un document, iar vinovatul isi va preda singur permisul.

Link to comment
Share on other sites

E rau, pentru ca pentru o aditie ca asta, se amana tot regulamentul. Din punctul meu de vedere, regulamentul are atat de multe lacune, incat ar trebui modificat mai des sau facut odata bine pentru totdeauna.

Complet de acord, buna intrebare. Totusi asa cum la urgenta daca afla de accident rutier, cheama politia, pot sa faca si cei de la asigurari la fel si sa trimita spre politie un document, iar vinovatul isi va preda singur permisul.

129068[/snapback]

da de unde :blink: as vrea sa-i vad si eu pe aia care-si predau carnetul asa ......din cauza mustrarilor de constiinta :)

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta sa nu te mai plimbi la militie pentru accidente usoare eu zic ca e foarte buna si merita asteptata amanarea, dar ... nu e amanat cam mult. Cred ca mai sunt unele prevederi pe care vor sa le schimbe.

 

Eu, pentru un accident usor, acu' vreo doi ani in Oradea, am stat ore in sir la o coada de am crezut ca se da ceva consistent gratis acolo... mai bine ma intelegeam cu omu', era vina lui dar se daduse smecher, eu departe de casa si nu imi plac smecherii. Am preferat sa stau la coada ca sa-l taxeze, chiar numai ca mi-a stricat mie ziua.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca toata povestea asta e un lucru bun. Banuiesc ca legea asta se aplica in cazul in care ambii (toti) soferi(i) implicati in accident sunt de acord sa nu se mai mearga la politie. Nu vad cine m-ar putea opri pe mine sa chem politia in cazul in care mi s-a parut ca celalalt sofer a incalcat legea a.i. merita sa i se ridice permisul, sau merita sa fie sanctionat mai dur. Daca am impresia ca nu este corect ca soferul respectiv sa scape asa usor (asta in cazul ca este vina lui), dau telefon la politie. Bineinteles, si reciproca este valabila. Simplu. Mi se pare o chestie destul de eficienta.
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca legea asta se aplica in cazul in care ambii (toti) soferi(i) implicati in accident sunt de acord sa nu se mai mearga la politie.

129156[/snapback]

sper sa nu fie asa :)

nu de alta, dar s-au mai auzit d-astea: in prima faza se pune de acord, dupa care unul din ei merge la politie si declara accidentul. celalalt sta linistit (ca doar s-a intles cu omu) in timp ce altii il considera fugit de la locul accidentului. cred ca am citit chiar aici pe forum o situatie dintr-asta.. :blink:

 

poate se vor ocupa cei de la asigurari sa informeze politia inlegatura cu accidentul, ca sa-ti trimita acasa amenda.

 

pana ne dam cu presupusul, ar putea sa ne zica cineva cum e prin germania sau alte tari europene, ca banuiesc ca asta se urmareste: alinierea la legile europene.

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu fie asa :)

nu de alta, dar s-au mai auzit d-astea: in prima faza se pune de acord, dupa care unul din ei merge la politie si declara accidentul. celalalt sta linistit (ca doar s-a intles cu omu) in timp ce altii il considera fugit de la locul accidentului. cred ca am citit chiar aici pe forum o situatie dintr-asta.. :blink:

 

poate se vor ocupa cei de la asigurari sa informeze politia inlegatura cu accidentul, ca sa-ti trimita acasa amenda.

 

pana ne dam cu presupusul, ar putea sa ne zica cineva cum e prin germania sau alte tari europene, ca banuiesc ca asta se urmareste: alinierea la legile europene.

129319[/snapback]

 

Eu am patit-o in Germania: la un semafor, eu am pus frana ca se facuse galben si aveam timp sa opresc fara sa pun pe nimeni in pericol (inclusiv pe ala din spatele meu), iar soferul unui Golf din spate, se uita dupa stele si a intrat in mine. Am dat telefon la politie (desi neamtul - mai bine zis arabul a zis ca nu e cazul), a venit un echipaj, ne-a pus sa facem schimb de asigurari si la revedere. I-a dat aluia o amenda de 30 euro si atat. De asta ma gandeam, ca in momentul in care se intampa un incident de genul asta, e mai eficient sa iei datele celuilalt si cu asta basta. Cred ca asta e suficient sa dovedeasca faptul ca nu ai fugit de la locul accidentului. Cred ca mai rar se intampla sa stea sa faca schimb de asigurari cei care fug de la locul accidentului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.