Jump to content

remapare 318D 204D4


predin2002

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce an e masina 2003,2004? ,e common rail posibil,e modelu mai nou cu facelift,pe care sa pus automata,ca la modelu 320d 150cp

 

e 2004 - common rail - facelift

 

318dA sunt fabricate dupa 2003. si au modelul de cutie mentionat de mine mai sus, adica A5S 390R. Cutia asta tine orice cuplu poate produce motorul tau !!!

 

great news

Link to comment
Share on other sites

Cutia asta tine orice cuplu poate produce motorul tau !!!

 

 

chair si discurile de ambreiaj din cutie ?! :twoup:

 

http://carfolio.com/specifications/models/car/?car=107921

 

Detalii suficiente. Scrie ca sunt fabricate > 2002 !

 

A5S 390R o gasesti si pe:

E46 325i, 325xi, 325ci > 2002

E46 330i, 330xi, 330ci > 2002

 

 

eu stiam ca cutia de benzina difera fata de cutia de diesel , cel putin la rapoarte.. :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

ce simti in pedala de ambreiaj???

 

am avut 2 masinii remapate

 

un 320d,dus de la 150 la 180cp,de la 330nm la 400nm,in trafic bara la bara ambreajul se simtea un pic mai moale,doar in trafic bara la bara

un a4 3.0tdi 232cp,ridicat la 280cp,de la 450nm la 550nm,dupa ambreajul mi s-a parut un pic mai tare,indiferent de conditii

 

remaparile s-au facut la o firma cu renume

 

un alt amic si-a ridicat tdi-ul de 105cp la 160cp,cuplu undeva la 340-350nm,in nici 10k km a schimbat 2 ambreaje si o turbina

 

vezi sa suporte cutia automata cuplul dupa remapare,nu incerca sa cresti puterea doar din cip f mult

 

consumul a crescut,cu 0,5-1L la pompa,pe CB culmea a scazut

Link to comment
Share on other sites

ce simti in pedala de ambreiaj???

 

am avut 2 masinii remapate

 

un 320d,dus de la 150 la 180cp,de la 330nm la 400nm,in trafic bara la bara ambreajul se simtea un pic mai moale,doar in trafic bara la bara

un a4 3.0tdi 232cp,ridicat la 280cp,de la 450nm la 550nm,dupa ambreajul mi s-a parut un pic mai tare,indiferent de conditii

 

remaparile s-au facut la o firma cu renume

 

un alt amic si-a ridicat tdi-ul de 105cp la 160cp,cuplu undeva la 340-350nm,in nici 10k km a schimbat 2 ambreaje si o turbina

 

vezi sa suporte cutia automata cuplul dupa remapare,nu incerca sa cresti puterea doar din cip f mult

 

consumul a crescut,cu 0,5-1L la pompa,pe CB culmea a scazut

 

deci chiar nu stiu ce sa fac...

cum imi pot seama daca suporta cutia automata remaparea?

masina merge foarte bine si nu as vrea s-o expun unui risc prea mare.

Link to comment
Share on other sites

Motorul tau se poare "remapa" fara probleme. Cutia automata va "tine" un cuplu mai mare cu aprox 25% fara probleme. (acum, mai depinde si de starea si uzura masinii!!)

Singura problema poate aparea la cuplarea treptei de viteza. Odata cuplata treapta, cutia transmite un cuplu mai mare fara necazuri.

Eu ti-as sugera sa lasi un profesionist sa-ti faca operatiunea, chiar daca te costa ceva mai mult! Deci, nu apela la un simplu ...softist; incearca un inginer care stie si intelege ce se intampla cu motorul si cutia!

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Motorul tau se poare "remapa" fara probleme. Cutia automata va "tine" un cuplu mai mare cu aprox 25% fara probleme. (acum, mai depinde si de starea si uzura masinii!!)

Singura problema poate aparea la cuplarea treptei de viteza. Odata cuplata treapta, cutia transmite un cuplu mai mare fara necazuri.

Eu ti-as sugera sa lasi un profesionist sa-ti faca operatiunea, chiar daca te costa ceva mai mult! Deci, nu apela la un simplu ...softist; incearca un inginer care stie si intelege ce se intampla cu motorul si cutia!

Cu stima

 

Ok.. multumesc tuturor pt posturi.

M-am hotarat si o sa ma duc la George pt o resoftare.

O sa revin cu info despre cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

voi sunteti siguri ca sunt ac cutii ?

 

nu cumva au alte rapoarte ? un 318d nu stiu daca ajunge la 80km/h cu a2a,pe cand un 330i ajunge chiar la 100km/h

a mea ajunge cu a 2-a la 80km/h si nu e resoftata:)

plus de asta e tot 318d...

de unde pot sa imi dau seama daca a mea se poate resofta sau nu?adica ma gandesc sa ma duc la un individ care se ocupa cu astea,dar de unde stiu ca nu o sa am pb pe viitor din cauza asta?

Link to comment
Share on other sites

voi sunteti siguri ca sunt ac cutii ?

 

nu cumva au alte rapoarte ? un 318d nu stiu daca ajunge la 80km/h cu a2a,pe cand un 330i ajunge chiar la 100km/h

a mea ajunge cu a 2-a la 80km/h si nu e resoftata:)

plus de asta e tot 318d...

de unde pot sa imi dau seama daca a mea se poate resofta sau nu?adica ma gandesc sa ma duc la un individ care se ocupa cu astea,dar de unde stiu ca nu o sa am pb pe viitor din cauza asta?

 

Din greseala ai introdus in treapta 2 in loc de 3? Glumesc !!!

Link to comment
Share on other sites

voi sunteti siguri ca sunt ac cutii ?

 

nu cumva au alte rapoarte ? un 318d nu stiu daca ajunge la 80km/h cu a2a,pe cand un 330i ajunge chiar la 100km/h

a mea ajunge cu a 2-a la 80km/h si nu e resoftata:)

plus de asta e tot 318d...

de unde pot sa imi dau seama daca a mea se poate resofta sau nu?adica ma gandesc sa ma duc la un individ care se ocupa cu astea,dar de unde stiu ca nu o sa am pb pe viitor din cauza asta?

 

Din greseala ai introdus in treapta 2 in loc de 3? Glumesc !!!

hahahaha,sau poate chiar in a 4-a:)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.