Jump to content

Am gasit pe net Folie la MID pentru reparat pixel


Csabessz

Recommended Posts

Salutare baieti! Am gasit pe net cablu (folie) pentru MID-uri la seria 5 si la x5. Eu am incercat sa repar pe al meu, dar l-am stricat si mai bine. Cred ca maine sau poimaine comand o folie, care este in jur de 180 ron tot cu transport cu tot. Daca mai vrea cineva pot sa comand mai multe :twoup:
Link to comment
Share on other sites

ce anume ai gresit cand ai incercat sa l repari?

 

Scuze ca doar acuma scriu! Eram plecat pentru weekend.

 

Greseala pe care am facut era ca am curatat prea mult folia respectiva! Am lasat prea mult in aceton si am sters si firele de carbon nu numai protectia de pe el.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Sunt interesat de folie MID dar si de bord, lasa un numar de telefon. Poate stiti pe cineva care le si rezolva, la mine nu se intelege nimic.

Merci

 

Salut.

Este si folie de bord, dar nu stiu pretul la ea. Azi am comandat folia pentru mine, si astep sa vina saptamana asta. Va arat cum o sa iese dupa montare, si eventual, pot sa-ti montez si eu. Dar prima data sa fac pe al meu.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa faci un DIY cu inlocuitul.

Si pe mine ma intereseaza, dar habar n-am cum se face inlocuirea.

Asa o sa fie... singura problema e ca deja am desfacut MID ul. Dar o sa fac cu montarea, si defapt desfacerea e inversa.

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt interesat pt e90ul meu ......cand e cald cald afara sau bate soarele pe ecranul cd-ului....mi se duce din pixeli.....nu mai e imaginea calra clara...asa ca....daca gasesti ceva si pt e 90 pt cd...te rog...da-mi o veste
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am facut operatiunea asta si sincer nu am reusit. Kitul este compus din folie si un aparat pentru a incalzi folia ca sa se lipeasca. Pana la urma am rezolvat prin pune folia originala. Poate ca voi reusiti. Succes

Astept sa-mi soseasca folia, si o sa va zic daca se poate rezolva sau nu. o sa va pun si niste poze. Tu de unde ai luat folia?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
FUNCTIONEAZA MID ul PERFECT :twoup: mi-a sosit folia, si am pus-o la loc. Am avut de lucru vro 5-6 ore, dar a meritat. Maine dimineatza va pun o poza cu mid ul facut cum a iesit. :) daca vreti pot sa va ajut si pe voi cu folie sau cu reparat
Link to comment
Share on other sites

FUNCTIONEAZA MID ul PERFECT :twoup: mi-a sosit folia, si am pus-o la loc. Am avut de lucru vro 5-6 ore, dar a meritat. Maine dimineatza va pun o poza cu mid ul facut cum a iesit. :) daca vreti pot sa va ajut si pe voi cu folie sau cu reparat
Link to comment
Share on other sites

FUNCTIONEAZA MID ul PERFECT :twoup: mi-a sosit folia, si am pus-o la loc. Am avut de lucru vro 5-6 ore, dar a meritat. Maine dimineatza va pun o poza cu mid ul facut cum a iesit. :) daca vreti pot sa va ajut si pe voi cu folie sau cu reparat

salutai putea sa dai o comanda ptr folie din bord si cat mar costa cu reparatie cu tot,sunt din gheorgheni,harghita

Link to comment
Share on other sites

FUNCTIONEAZA MID ul PERFECT :twoup: mi-a sosit folia, si am pus-o la loc. Am avut de lucru vro 5-6 ore, dar a meritat. Maine dimineatza va pun o poza cu mid ul facut cum a iesit. :) daca vreti pot sa va ajut si pe voi cu folie sau cu reparat

salutai putea sa dai o comanda ptr folie din bord si cat mar costa cu reparatie cu tot,sunt din gheorgheni,harghita

iti trimit un pm cu numarul de telefon si suna-ma si discutam pe telefon e mai simplu.

 

Pun o poza cu mid ul reparat. Calitatea pozei e destul de slaba, dar promit ca maine fac una mai buna. A iesit super, fara lipsa de pixel. Ca si nou.

post-29871-1291147154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ai dezlipit si din partea cu ecranul si din partea cu "placa" ? si ai pus pin la pin? chiar ca ai avut ceva de munca... eu am dezlipit doar partea de pe ecran si am sters si am pus cap la cap... s au recuperat din pixeli dar cred ca trebuia dezlipit si din partea cu "placa" ...
Link to comment
Share on other sites

ai dezlipit si din partea cu ecranul si din partea cu "placa" ? si ai pus pin la pin? chiar ca ai avut ceva de munca... eu am dezlipit doar partea de pe ecran si am sters si am pus cap la cap... s au recuperat din pixeli dar cred ca trebuia dezlipit si din partea cu "placa" ...

Am dezlipit ambele parti, si am schimbat folia. Am lucrat vro 5-6 ore. trebuie sa ai rabdare mare, si multa bere (in loc de calmant) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

da am inteles... trebuie sa desfac si de pe placa dar cand am rabdare...

si aici e un tutorial http://www.bimmerboard.com/forums/posts/504260

Da, da. Dar asta e de la un e38, seria 7, dar nu e mare diferenta. In principiu e acelasi. Daca pot sa-ti dau un sfat, cand desfaci iarasi midul, incearca sa stangi un pic pe clema aia care prinde folia la placa de baza. Sa nu-l iei jos prima data. Poate te ajuta ceva si iti revin pixeli. La mine nu a ajutat, dar am auzit multi care l-au stans un pic cu un patent sau ceva mai fin, si au revenit pixelii. Ca din moment ce ai luat jos folia de pe placa, o sa ramane lipite piciorusele alea mici de pe folie pe placa. Si atuncea nu ai facut nimica, pentru ca degeaba pui inapoi daca liniutele alea din carbon sau rupt. Si ai grija cu cela respectiva sa nu-l distrugi cand stangi de el. E facut dintrun material foarte moale. In rest daca ai ceva intrebare da-mi un pm si iti dau numarul meu de telefon si te ajut cu ce pot

Link to comment
Share on other sites

da am inteles... trebuie sa desfac si de pe placa dar cand am rabdare...

si aici e un tutorial http://www.bimmerboard.com/forums/posts/504260

Da, da. Dar asta e de la un e38, seria 7, dar nu e mare diferenta. In principiu e acelasi. Daca pot sa-ti dau un sfat, cand desfaci iarasi midul, incearca sa stangi un pic pe clema aia care prinde folia la placa de baza. Sa nu-l iei jos prima data. Poate te ajuta ceva si iti revin pixeli. La mine nu a ajutat, dar am auzit multi care l-au stans un pic cu un patent sau ceva mai fin, si au revenit pixelii. Ca din moment ce ai luat jos folia de pe placa, o sa ramane lipite piciorusele alea mici de pe folie pe placa. Si atuncea nu ai facut nimica, pentru ca degeaba pui inapoi daca liniutele alea din carbon sau rupt. Si ai grija cu cela respectiva sa nu-l distrugi cand stangi de el. E facut dintrun material foarte moale. In rest daca ai ceva intrebare da-mi un pm si iti dau numarul meu de telefon si te ajut cu ce pot

liniutele alea sunt din grafit nu din carbon!eu mi-am reparat MID-ul presand banda aia de cauciuc siliconat de culoare roz!MID-ul functioneaza impecabil(la mine!) dupa reparatie.

 

ai dezlipit si din partea cu ecranul si din partea cu "placa" ? si ai pus pin la pin? chiar ca ai avut ceva de munca... eu am dezlipit doar partea de pe ecran si am sters si am pus cap la cap... s au recuperat din pixeli dar cred ca trebuia dezlipit si din partea cu "placa" ...

trebuie desprinsa folia de pe placa,curatata cu acetona,iar din partea cealalta,trebuie presata banda aia de cauciuc siliconat.succes!asta presupune reparatia!inlocuirea e altceva,mai simplu dar mai costisitor!

Edited by lazarfl76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.