Jump to content

mp3, difuzoare, sub


Recommended Posts

in sfirsit m-am cam plictisit sa manufacturez aparatura audio si m-am gindit ca poate as putea sa cumpar niste chestii de-a gata.

 

m-ar interesa citeva sfaturi pentru:

 

1. un head unit cu mp3 player (eventual care sa citeasca si dvd-uri). pretul : pina in 10 milioane, sa aiba neaparat iesire de linie (macar pentru spate, eventual si iesire separata pentru sub) si cel mai important: sa aiba un oarecare sistem de comanda care sa poata fi montat pe coloana de directie si actionat fara sa fiu nevoit sa ma uit la el.

 

pina acum am avut sony si sint extrem, extrem de incintat de acest sistem:

 

http://www.robs-projects.com/mp3proj/images/rm-x4s.jpg

 

exclus telecomanda (o fi ea buna, dar pentru pasageri) sau sistemele care se agatza pe covrigul volanului... decit asa, mai bine fara nimic si gata, apas pe butoanele normale ale head unitului.

 

2. o pereche de difuzoare de 13cm pentru fatza. problema e ca se monteaza foarte jos, cam pe linga pantofi, deci e important sa se auda decent in conditiile astea. nu vreau chestii de sute de euro, ceva mai decent decit sony explod care sint cam 1 milion perechea

 

3. unul sau doua difuzoare de subwoofer, tot dimensiune mica (10-15 cm), pe care intentionez sa le montez in panourile laterale spate (am masina cu 2 usi, deci locul ala e predestinat si foarte, foarte bun)

 

inca o data, nu va aruncati cu sfaturi scumpe, vreau ceva decent ca performanta dar si ca pret. a, si nu vreau sa auda tot cartierul, dar as vrea sa aud eu bine in masina.

 

multumesc pentru orice sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu ai zis nimic.Iti vindeam MP3-ul Pioneer,era nou,sigilat in cutie,avea telecomanda,si cred ca e mai de calitate ca un Sony.L-am dat cu 180,da omu a trebuit sa il decodeze ca nu mergea radioul(era din State) si i-am mai dat 500 de mii inapoi.
Link to comment
Share on other sites

Prima data spune-ne clar ce dimensiune de dif-uri poti sa-ti pui in panourile din spate, 10 sau 16-17 ca e diferenta mare intre ele. :blink:

Pana in 10mil nu gasesti nimic care sa "cante" si DVD-uri.

Cel mai frumos ti-ar sta cu Pioneer DEH-3630 (cred ca asta e modelul). O sa revin cu un post detaliat cand o sa-mi mearga externul ca acum nici yahoo nu-mi merge.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca exista, am vazut la un taximetrist dar am uitat ce marca/model.

 

pai... nu-mi place sa am o dracie agatata de covrig si sa ma lovesc de ea cind conduc.

 

@316i: scrie mare acolo, 10-15 cm; da-mi un site/pret din romania la modelul ala... ca pe net e 145 E si promite

Link to comment
Share on other sites

Uite cum sunt telecomenzile pe volan de la Pioneer si de la Clarion.Eu zic ca e mai misto asa pe volan,si nu te incomodeaza cu nimic.Eu am avut Clarion,poza e chiar interioru de la masina mea.Am dat pe ea 30 de euro de la reprezentata.

Pls nu iti cumpara Sony.Sunt cele mai mari jeguri.Nu le suport.

post-116-1107784629_thumb.jpg

post-116-1107784636_thumb.jpg

post-116-1107784648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si daca apuci volanul exact din locul ala?

11448[/snapback]

 

Pai daca te uiti la volanul meu,are chestiile alea unde sa pui mana,si in timp ce conduci,cu degetul mare poti umbla linistit la comenzi.Nu ma deranjat chiar cu nimic,foarte rar sa ajung sa apuc volanul de unde ere remotul.Prima data il pusesem pe spita interoara,dar arata naspa ca era mai groasa,si nici nu ajungeam cu degetul la ea.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca te uiti la volanul meu,are chestiile alea  unde sa pui mana,si in timp ce conduci,cu degetul mare poti umbla linistit la comenzi.Nu ma deranjat chiar cu nimic,foarte rar sa ajung sa apuc volanul de unde ere remotul.Prima data il pusesem pe spita interoara,dar arata naspa ca era mai groasa,si nici nu ajungeam cu degetul la ea.

11452[/snapback]

 

Nu stiu exact, ca nu cred sa fi condus vreun volan cu chestie de aia agatata. Dupa poza asa, zic ca ai destule sanse sa il apuci de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact, ca nu cred sa fi condus vreun volan cu chestie de aia agatata. Dupa poza asa, zic ca ai destule sanse sa il apuci de acolo.

11456[/snapback]

 

Am avut si de Pioneer,da nu se prea intelegea cu Cd-ul,ca tot asa era cumparata separat.Nu se vedeau decat cand erau in apropiere.Nici aia nu m-a deranjat,era un pic mai subtire cureaua decat aia de Clarion.Nu prea e mare poza si nici telecomanda nu e pusa in chestia aia unde sta.Asta era misto la Pioneer,se putea da jos,la Clarion era prinsa direct pe curea.

post-116-1107786446_thumb.jpg

post-116-1107786470_thumb.jpg

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

exact de asta fug, de dracii legate cu cureaua de covrig. in afara de faptul ca sint foarte urite si neergonomice (nu merg decit daca sint ff aproape de head unit), ai toate sansele sa dai cu mina de ele cind vrei sa apuci volanul mai cu incredere, si atunci ai toate sansele sa faci alte nefacute:

 

- sa dai volumul la maxim si sa te sperii

- sa iti scape volanul si sa iesi de pe drum

 

etc.

 

tot aud pe toata lumea ca sony sint jeguri, ca sony sint de kkt etc. pe ce va bazati oameni buni ? eu am un sony vechi, si sint foarte multumit de el... ba daca ii bag intrare de linie dintr-o sursa de mp3 buna se aude exceptional. nu mai vorbim ce se intimpla daca ii pun si niste difuzoare mai decente...

 

am tot studiat azi, si nu am gasit la nici o alta marca acel "rotary commander" care e atit de bestial la sony. eu zic ca sinteti invidiosi :blink:

Link to comment
Share on other sites

tot aud pe toata lumea ca sony sint jeguri, ca sony sint de kkt etc. pe ce va bazati oameni buni ? eu am un sony vechi, si sint foarte multumit de el... ba daca ii bag intrare de linie dintr-o sursa de mp3 buna se aude exceptional. nu mai vorbim ce se intimpla daca ii pun si niste difuzoare mai decente...

 

am tot studiat azi, si nu am gasit la nici o alta marca acel "rotary commander" care e atit de bestial la sony. eu zic ca sinteti invidiosi :blink:

11471[/snapback]

 

 

Pai tu ai zis-o singur.Ai un Sony vechi care merge bine,incerca unu din modelele astea noi sa vezi daca o sa iti placa.Alea vechi sunt facute ca lumea,nu ca astea de acum facute pe banda rulanta.Mai mare incredere am in

Pioneer,Alpine,Clarion,decat in Sony.

Intr-adevar,numai la Sony gasesti stilul asta de remote.Daca nu iti plac cele agatate de volan,atunci tre sa iti cauti un head unit Sony.Cea mai buna varianta e sa iti iei un Phantom,din ala cu fata rotativa.Cred ca e singurul Sony care imi place,restul sunt prea comerciale.Merg beton cu manelele,parca sunt facute de aceiasi oameni,si muzica si cassu.

Link to comment
Share on other sites

Sustin ce zice wolf. Sony _facea_ radiouri bune pentru masina, la fel cum si blaupunkt facea, dar in ziua de astazi s-au ramolit rau de tot.

Daca vrei calitate fugi de Sony, JVC et company si ia-ti (ca marca) Pioneer(au cea mai lunga perioada de garantie si cam cel mai bun raport calitate-pret-functii), Alpine(tind sa se auda un pic mai bine decat Pioneer dar au un service extrem, extrem, de prost si sunt foate scumpe). Eu pe astea doua as merge daca ar fi sa-mi schimb radioul. Alte marci nu prezinta nimic interesant...cel putin cele care se gasesc la noi pe piata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sustin ce zice wolf. Sony _facea_ radiouri bune pentru masina, la fel cum si blaupunkt facea, dar in ziua de astazi s-au ramolit rau de tot.

Daca vrei calitate fugi de Sony, JVC et company si ia-ti (ca marca) Pioneer(au cea mai lunga perioada de garantie si cam cel mai bun raport calitate-pret-functii), Alpine(tind sa se auda un pic mai bine decat Pioneer dar au un service extrem, extrem, de prost si sunt foate scumpe). Eu pe astea doua as merge daca ar fi sa-mi schimb radioul. Alte marci nu prezinta nimic interesant...cel putin cele care se gasesc la noi pe piata. :blink:

11479[/snapback]

 

Chiar,Blaupunkt-ul era o marca super tare,era apreciata de americani cel mai mult.

Chiar majoritatea masinilor din anii 90 aveau Blaupunkt de serie pe ele.Imi pare rau ca s-au ramolit.Cel putin in materie de design,sunt oribile,parca ar fi din alea Eurotec.Au si ei capete de serie ca lumea,da sunt exagerat de scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Sustin ce zice wolf. Sony _facea_ radiouri bune pentru masina, la fel cum si blaupunkt facea, dar in ziua de astazi s-au ramolit rau de tot.

Daca vrei calitate fugi de Sony, JVC et company si ia-ti (ca marca) Pioneer(au cea mai lunga perioada de garantie si cam cel mai bun raport calitate-pret-functii), Alpine(tind sa se auda un pic mai bine decat Pioneer dar au un service extrem, extrem, de prost si sunt foate scumpe). Eu pe astea doua as merge daca ar fi sa-mi schimb radioul. Alte marci nu prezinta nimic interesant...cel putin cele care se gasesc la noi pe piata. :blink:

11479[/snapback]

 

stau si ma intreb... tu cum te prinzi ca un head unit se aude sau nu bine ? ca din cite retin tu ai statie pe toate cele 4 difuzoare... asa ca poti sa-i dai intrare cu orice trompeta :)

 

am ascultat si niste sony mai noi pe ceva difuzoare medii ca pret (pioneer parca, si un subwoofer made in vitan - michael schumaher) si se auzea super decent.

tre sa ma dau bine pe linga cineva care vinde, sa-mi dea sa probez intii...

Link to comment
Share on other sites

Eu am lasat si instalatia originala de sunet. Adica daca vreau sa scot statia din circuit nu trebuie decat sa scot RCA-urile din spatele radioului, sa conectez mufa maro in radio si sa pun la loc pe difuzoare papucii de la cablurile originale si presto! :)

Am probat radioul meu fara statie si chiar se simte lipsa statiei. Cu ea ma duc cu volumul aproape inca o data fata de cat ma duceam doar cu radioul fara cele mai mici distorsiuni si cu toate controalele (din radio) de frecventa date pe joase (200hz)si bas la gradatia 5/6 si medii la 3/6 si inalte la 4/6. :blink:

Edited by 316i
Link to comment
Share on other sites

am eu dinaia care se pune pe volan. nu ma incurc la apucatul volanului dar ma enerveaza ca nu bate bine tot timpul chiar si in pozitia optima. casul la nova e prea jos. cat desprea cea SONY care ai postat-o mia sus e buna, am testat-o la un prieten pe masina si e ok, nu tre sa te uiti la ea. ai grija la montaj, conteaza foarte mult locul in care le pui. iti recomand sa folosesti boxe cu o cale si separat tweetere. subwoofer activ e vreo 4 mil in vitan, dar nu te mai complici cu cablaje si statie etc... ii dai doar semnal si curent. Edited by neamih
Link to comment
Share on other sites

Uite cum sunt telecomenzile pe volan de la Pioneer si de la Clarion.Eu zic ca e mai misto asa pe volan,si nu te incomodeaza cu nimic.Eu am avut Clarion,poza e chiar interioru de la masina mea.Am dat pe ea 30 de euro de la reprezentata.

Pls nu iti cumpara Sony.Sunt cele mai mari jeguri.Nu le suport.

11446[/snapback]

 

 

Eu am un Sony CD player de masina si merge foarte bine :blink:

 

Pioneerul acela adus din state unde este facut?Thailanda sau China? :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Sony CD player de masina si merge foarte bine :blink:

 

Pioneerul acela adus din state unde este facut?Thailanda sau China? :)

11730[/snapback]

 

Off topic

 

Banuiesc ca la ala care l-am avut eu te referi.Sincer habarnam.Da sa iti mai zic ceva.Am vreo 4 hanorace Nike cu gluga aduse de acolo,si sunt facute culmea culmilor in Turcia.Specifica intr-adevar,made with US materials.

Link to comment
Share on other sites

in sfirsit m-am cam plictisit sa manufacturez aparatura audio si m-am gindit ca poate as putea sa cumpar niste chestii de-a gata.

 

m-ar interesa citeva sfaturi pentru:

 

1. un head unit cu mp3 player (eventual care sa citeasca si dvd-uri). pretul : pina in 10 milioane, sa aiba neaparat iesire de linie (macar pentru spate, eventual si

 

 

 

Pai mai ieftine de la Pioneer sunt DEH P4500 si P7600.Dar o scula super este

DEH P8600(cam scumputa zic eu dar daca vrei sa cheltuiesti mai mult merita).

 

Iar ceva mai ieftin cu Mp3 ar fi un Clarion.Cat despre noile generatii de Sony nu stiu daca sunt mai proaste sau nu dar nu arata bine(mie unu nu imi plac).

 

Cat despre citit DVD eu nu am auzit asa ceva dar daca stii marca si modelul as fi curios :blink:

Link to comment
Share on other sites

@(cine pana mea?!?)

 

am vazut pe okazii dvd player cu mp3 etc. plus lcd tft. roadstar nou. 220 EURO, plus tuner tv

 

1

 

sau

 

2

 

succes

11728[/snapback]

 

Este licitatie,deci pretul poate sari oricat demult.S-or fii bagat hackerii si pe Okazii.ro? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Off topic

 

Banuiesc ca la ala care l-am avut eu te referi.Sincer habarnam.Da sa iti mai zic ceva.Am vreo 4 hanorace Nike cu gluga aduse de acolo,si sunt facute culmea culmilor in Turcia.Specifica intr-adevar,made with US materials.

11732[/snapback]

 

 

Stiu foarte bine cum sta treaba :)

 

Ce este drept Sonyurile arata foart nasol(modelele noi).Acum in USA si Canada tot ce este electronic este facut afara din tara.Daca vrei Sony sau Pioneer made in Japan gasesti(destul de greu) dar pretul este f mare practic nu merita banii.

 

Mie imi place foarte mult firma Pioneer dar am avut si niste surprize neplacute.Acum cativa ani am avut un cap de serie Pioneer (care normal era deck) si s-a stricat :blink:

Am acum pe masina(nu pe BMW :) ) un Sony cd player (made in France) care vreau sa zic ca este extraordinar.Tot ma uit la modelele astea noi de Pioneer dar nu am avut inca ocazia sa cumpar unul ptr ca CD--ul( Sony )merge f bine :)

Link to comment
Share on other sites

Este licitatie,deci pretul poate sari oricat demult.S-or fii bagat hackerii si pe Okazii.ro? :blink:

11734[/snapback]

 

la primul link intradevar este licitati. dar mai poti licita.

 

la al doilea link este instant. poti sa-l cumperi pe loc.

 

despre hackeri nu stiu ce sa zic. mie mi se pare ok siteul. gasesti lucruri interesante si ieftine. inainte de a face o tranzactie vezi comentariile despre respectivul vanzator. sunt relevante.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.