Jump to content

xenon troubles


cent

Recommended Posts

Salut tuturor.

Sunt de o saptamana posesorul unui BMW 525 din 2002 (adusa de 10 zile din Belgia) si ma bucur ca am gasit forumul asta din care am aflat deja foarte multe lucruri utile.

 

Sunt foarte multumit de masina si ma bucur de alegerea facuta insa am si eu doua nelamuriri la care sper sa gasesc raspunsuri aici.

 

1. Masina este dotata cu xenon dar nu are spalator de faruri si lumina este destul de slaba.Ce ma sfatuiti sa fac pentru ca am doua variante:Sa imi cumpar niste becuri noi si sa-mi montez o instalatie de spalat faruri (stie cineva unde gasesc?) sau sa imi pun halogene?

 

2.Cand deschid usa se aprind toate luminile mai putin cele doua din interiorul stalpilor spate.Credeti ca sunt arse becurile sau e ceva de la o siguranta? (lampile de langa ele care cred ca sunt de cititi functioneaza cand le actionez).

 

Vreau sa va felicit pe toti pentru contributia voastra la forum si sper ca acest loc sa devina homepage pentru mine.

 

multumesc

cent

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pantru ca mi-ati raspuyns asa prompt.

Probabil ca instalatia nu e originala iar becurile dau o lumina foarte slaba comparativ cu lumina data de farurile xenon pe care le vad pe strada.Deci ce ma sfatuiti? merita sa cumpar becuri noi sau sa trec pe halogen?

 

multumesc

cent

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai spalator de faruri ai 2 posibilitati: ori farurile cu xenon au fost montate dupa un anumit timp de la achizitionarea masinii ori ai instalatie de xenon after market..

acum: daca ai faruri cu xenon montate dupa ce masina a fost luata de noua, poti sa iti cumperi becuri noi; daca masina are farurile originale, inseamna ca ai xenon after market si se poate face conversia la halogen inapoi.. ceea ce cred ca ar fii cel mai bine sa faci in astfel de situatie..

luminile din interior care intrebi de ce nu se aprind cred ca sunt arse. daca era siguranta arsa nu faceau figuri doar cele de pe stalpii spate asa ca schimba becurile si o sa mearga.. bafta

Link to comment
Share on other sites

Daca avea xenon avea si instalatie pentru splata farurile.Poate au montat farurile dupa.

Este prima oara cand aud ca este lumina slaba la farurile cu xenon :)

131081[/snapback]

Si la mine este slaba (mi se pare mie) dar am descoperit cauza cred. Multa murdarie pe fata interioara a sticlei (plastic de fapt :blink:) farului. Nu stiu care ar putea fi rezolvarea insa. Am E39 din 2002 si am inteles ca nu se poate demonta doar partea frontala. Ceva sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor.

Sunt de o saptamana posesorul unui BMW 525 din 2002 (adusa de 10 zile din Belgia) si ma bucur ca am gasit forumul asta din care am aflat deja foarte multe lucruri utile.

 

Sunt foarte multumit de masina si ma bucur de alegerea facuta insa am si eu doua nelamuriri la care sper sa gasesc raspunsuri aici.

 

1. Masina este dotata cu xenon dar nu are spalator de faruri si lumina este destul de slaba.Ce ma sfatuiti sa fac pentru ca am doua variante:Sa imi cumpar niste becuri noi si sa-mi montez o instalatie de spalat faruri (stie cineva unde gasesc?) sau sa imi pun halogene?

 

2.Cand deschid usa se aprind toate luminile mai putin cele doua din interiorul stalpilor spate.Credeti ca sunt arse becurile sau e ceva de la o siguranta? (lampile de langa ele care cred ca sunt de cititi functioneaza cand le actionez).

 

Vreau sa va felicit pe toti pentru contributia voastra la forum si sper ca acest loc sa devina homepage pentru mine.

 

multumesc

cent

131077[/snapback]

 

Ca sa intaresc spusele celor de p-aci... :blink:

 

E clar ca masina nu a avut xenon din fabrica. Xenon nu vine decat cu instalatie de spalat faruri. In legatura cu becurile cu lumina slaba. Scoate-le si vezi daca sunt originale... philips sau Osram. Vezi si ce scrie pe ele. OEM e philips 85122 de 4300K.

 

S-ar putea ca temperatura culorii becurilor tale sa fie mare (u still with me?)... adica 6000-8000 K caz in care lumina e mai albastra (6000K) sau violet (8000K) dar mai slaba.

 

Daca ai sa iti schimbi becurile tine minte ca cu cat (tare cacofonie) temperatura culorii becurilor creste, cu atat scade intensitatea. Temperatura ideala e de 4300K (culoare alba si intensitate mare)

 

Totusi parerea mea e ca inainte sa cumperi alte becuri cu descarcare in xenon, sa iei unele de la un prieten si sa vezi daca e diferenta. Nu care cumva sa fie de pe la balast problema (mai ales daca e kit aftermarket) si sa dai aiurea cateva milioane bune pe 2 becuri.

 

Alea de pe stalpii din spate sunt aproape sigur arse.

 

Sper sa fi inteles ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.