Jump to content

rezistenta baterie


robytm

Recommended Posts

Rezistenta sau siguranta?

Despre ce masina e vorba, cea din semnatura sau alta?

sal mersi am rezolvat

era vb de siguranta de la claxon.

Au incercat sa imi fure volanul sport si mi-au fortat airbagul. Cd puneam siguranta claxonul era activat.

 

Mersi oricum.

Link to comment
Share on other sites

Nasol moment.

Fura astia de toate. Citeam pe un alt forum ca unuia i-au furat radiatorul de la o amarata de dacie 1300.

nu stiu cum de nu mi-a sunat alarma, noro ca am avut senzori de interior in masina si nu a avut timp sa imi fure volanul ca s-a declans alarma, doar ca mie scos airbagul si crapat ceva plastice pe la volan. Am nste nervi de nu mai pot...

 

Doamne.. nu mai exsta frica de D-zeu..

Link to comment
Share on other sites

Pana la dumnezeu au mituit sfintii!!! :twoup: :) Astia-s amatori ca daca veneau la pont stiau cum sa desfaca si volanu.....Oricum mai aveti un pic si vad ca voi aia din ardeal ne ajungeti.....Citisem mai de mult ca la cineva de aici de pe forum ii furase capota.Aia mi s-a parut cea mai.....Vad ca la voi mai au un pas.Dupa volane vin capotele!!!!
Link to comment
Share on other sites

cam asa arata volanul dupa "vizita":

 

stiti cumva cum as putea pune la loc airbag-ul? Trebuie desfacut volanul sau?

Dar plasticele/buton crapate se pot lipi ? Exista doar parte respectiva de plastic respectiv buton de cumparat sau vine direct cu tot volanul?

 

Mersi

post-13616-1290412090_thumb.jpg

post-13616-1290412100_thumb.jpg

post-13616-1290412108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai intai decuplezi bateria sa nu-ti apara eroare de airbag, deblochezi volanul mutand cheia in contact pe prima pozitie.

Mai departe airbagul este prins in doua suruburi de pe spatele volanului pe care nu le poti accesa decat daca rotesti volanul la 90 de grade stanga/dreapta (sa te bagi pe sub bord sa vezi mai bine daca nu le nimeresti doar cu mana). Dupa ce ai scos cele doua suruburi airbag-ul o sa fie liber dar sa ai grija cand il extragi sa nu ii rupi firele de legatura si sa desfaci cu atentie mufa lui conectoare. Dupa ce ai dat jos airbag-ul o sa ai acces la surubul principal care tine volanul pe coloana de directie.

Succes !

 

PS cele doua suruburi care tin airbag-ul s-ar putea sa fie torx dar nu sunt sigur

Edited by babanu
Link to comment
Share on other sites

Mai intai decuplezi bateria sa nu-ti apara eroare de airbag, deblochezi volanul mutand cheia in contact pe prima pozitie.

Mai departe airbagul este prins in doua suruburi de pe spatele volanului pe care nu le poti accesa decat daca rotesti volanul la 90 de grade stanga/dreapta (sa te bagi pe sub bord sa vezi mai bine daca nu le nimeresti doar cu mana). Dupa ce ai scos cele doua suruburi airbag-ul o sa fie liber dar sa ai grija cand il extragi sa nu ii rupi firele de legatura si sa desfaci cu atentie mufa lui conectoare. Dupa ce ai dat jos airbag-ul o sa ai acces la surubul principal care tine volanul pe coloana de directie.

Succes !

 

PS cele doua suruburi care tin airbag-ul s-ar putea sa fie torx dar nu sunt sigur

 

Mersi frumos.

Am sa ma pun mai tarziu sa fac aceasta operatiune. Am reusit intre timp sa imi schimb geamul de la portiera.

Link to comment
Share on other sites

Ti-au spat geamul mare de la usa? Barbari de-a dreptu. Sa li se usuce mainile la toti care fac asa ceva.

 

Eu sunt din Deva, dar tot vin pe la TM in week-enduri. Am pachet M pe masina, deci si volan M si de cand am auzit ca se tot fura volane prin TM, am preferat sa vin cu masina alor mei.

 

Eu m-am trezit doar fara eleronul mic de M si am avut un car de nervi. Mai mult de 50-100 de RON oricum nu luau pe el.

Link to comment
Share on other sites

Nu te pune sa lipesti plasticele alea...arata urat.

Cred ca se pot schimba.

Iar in spate ai doua torx-uri....daca vrei te ajut intr-o pauza ( :twoup: ) am facut airbag removal si la a mea cand am refacut invelisul volanului.

E important sa deconectezi mai intai bateria!!

 

PS

Baieti, mai usor cu "Masina mea"....traim unde traim...

Link to comment
Share on other sites

Ti-au spat geamul mare de la usa? Barbari de-a dreptu. Sa li se usuce mainile la toti care fac asa ceva.

 

Eu sunt din Deva, dar tot vin pe la TM in week-enduri. Am pachet M pe masina, deci si volan M si de cand am auzit ca se tot fura volane prin TM, am preferat sa vin cu masina alor mei.

 

Eu m-am trezit doar fara eleronul mic de M si am avut un car de nervi. Mai mult de 50-100 de RON oricum nu luau pe el.

 

Da si era si lumina pe strada... nu am ce sa mai zic. Am ajuns la concluzia ca daca nu ai garaj mai bine iti cumperi trasura..

Eu am mai ramas fara ornamentele de pe bara fata, emblema de pe capota, sticla de la oglinda retr..

Link to comment
Share on other sites

ah, de le-ar fi sarit airbag-ul in capatani sa le rupa gatul... te mai trezeai si acuzat de omor prin imprudenta :twoup: niste amatori nenorociti..

 

trebuie desfacut volanul si vazut daca au reusit sa rupa suportii de la airbag..cam greu, sau au apucat sa desfaca vreun surub din spate si de aia sta asa, cat despre plastic si comenzi mi se pare ca se gasesc separat, am vazut pe ok..ii parca.

Link to comment
Share on other sites

Nu te pune sa lipesti plasticele alea...arata urat.

Cred ca se pot schimba.

Iar in spate ai doua torx-uri....daca vrei te ajut intr-o pauza ( :twoup: ) am facut airbag removal si la a mea cand am refacut invelisul volanului.

E important sa deconectezi mai intai bateria!!

 

PS

Baieti, mai usor cu "Masina mea"....traim unde traim...

 

Ceau Cristi,

 

Te sun eu maine pe la pranz, poate ai si tu timp si ne uitam.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

La ce ora s-a intamplat? Vad ca primul tau post a fost la 12 noaptea. Astia chiar nu au frica de nimeni si nimic. As fi in stare sa indoi capota cu capul lor daca ii prind in masina.

La 12 fara vreo 10 minute

 

probabil airbagul il voia, cred ca e cerere mare...

 

ps unde ai patit-o, in tm sau arad?

 

 

In TM Intre Aradului si Lipovei pe Aleea Sperantei (Cica sperantei..:twoup:)

Edited by robytm
Link to comment
Share on other sites

nu are niciun surub,torx,etc airbagul sport.vezi ca in lateralul volanului ai 2 gaurele mici,baga acolo o surubelnita dreapta si impinge,este o clema care elibereaza airbagul,faci asta si in stanga si in dreapta!atentie sa tii surubelnita perfect dreapta cand impingi ca sa nimeresti clemele alea care elibereaza airbagul!
Link to comment
Share on other sites

Mai intai decuplezi bateria sa nu-ti apara eroare de airbag, deblochezi volanul mutand cheia in contact pe prima pozitie.

Mai departe airbagul este prins in doua suruburi de pe spatele volanului pe care nu le poti accesa decat daca rotesti volanul la 90 de grade stanga/dreapta (sa te bagi pe sub bord sa vezi mai bine daca nu le nimeresti doar cu mana). Dupa ce ai scos cele doua suruburi airbag-ul o sa fie liber dar sa ai grija cand il extragi sa nu ii rupi firele de legatura si sa desfaci cu atentie mufa lui conectoare. Dupa ce ai dat jos airbag-ul o sa ai acces la surubul principal care tine volanul pe coloana de directie.

Succes !

 

PS cele doua suruburi care tin airbag-ul s-ar putea sa fie torx dar nu sunt sigur

:twoup: in veci nu vei reusi sa desfaci asa un airbag de pe un volan sport de e46.Asa se desface airbagul de pe un volan normal in 4 spite.la volanul sport sau cel de M ai 2 gauri in spatele volanului,stanga dreapta.In aceste gauri introduci o surubelnita lata si vei gasi 2 tije pe care trebuie sa le impingi pana iese airbagul.mai poti sa te documentezi pe forum inainte de a face aceasta operatie . Spor :)

Link to comment
Share on other sites

nu are niciun surub,torx,etc airbagul sport.

 

de aia se fura asa fest.....

la ala in 4 spite sunt 2 suruburi la care nu ajungi daca rotile-s drepte si cheia nu e in contact sa rotesti de volan

 

PS : e chiar asa scumpa solutia ?

http://www.pieseautomagazin.ro/magazin/images/prod_icon_U_993824_big.jpg

 

max 100 ROn

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.