Jump to content

senzor abs si asc


Recommended Posts

am un 525 tds e39 si de curand mi-au ramasi aprinsi senzorii de la abs si asc

de curand am schimbat si rulmentul de la roata dreapta spate ca avea joc si imi rupsese camasa aia pe care senzorul abs il citea de pe rulment

si nu mai functioneaza pilotul automat si nu-mi mai indica consumul mediu

 

stie cineva cu ce se ocupa fiecare senzor de la roata si ordinea , senzorul parea bun

 

multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

doar ca pare, nu e suficient, trebuie sa ii verifici pe toti mai intai pe un tester;poti sa ai niste contacte imperfecte, pilitura depusa pe senzori sau chiar senz defecti. Vizibil nu o sa iti para nici unu stricat. Doar ca de vreme ce iti sta tot timpul aprins ins ca ceva e defect.Insa nu e obligatoriu sa fie vreun senzor. In cel mai rau caz se duce modulul de Abs. Nu stiu care dintre ei are legatura cu consumul, dar in legatura cu Abs si Asc sunt toti. Adica nu iti merge unul dintre ei= ABS si ASC nefunctional plus pilotul automat. Viteza din cate stiu eu se citeste ori de pe cutie ori de pe undeva din zona diferentialului.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

viteza se citeste tot de pe senzorii de ABS.

la mine cand s-a dus modulul de ABS aveam eroare senzor stanga spate.si nu functionau:vitezometrul,consumul instantaneu,consumul mediu urca intr-o veselie,chilometrajul nu mai inregistra km facuti,stergatorile nu mergeau pe viteza maxima pfff...cam multe.dar mie imi functiona pilotul automat.

poti sa pui un senzor bun de pe o alta masina ca sa vezi daca senzorul este problema,sa nu cumperi senzor degeaba ca nu e chiar ieftin.

nu are rost sa verifici toti senzorii(risti sa ii rupi)

daca dupa ce ai inlocuit senzorul defect indicat de tester, problema persista...pasul urmator e sa verifici cablajul care transmite informatia la modulul de ABS

daca si acesta e ok atunci problema vine din modul care e problema generala la e39 si in general la bmw

dar noroc ca se poate repara ca nou e scump

grabestete cu ABS-UL ca vine zapada si o sa fie nasol fara

Edited by lica
Link to comment
Share on other sites

inainte sa schimb rulmentul mai facea figuri vitezometru si consumul instant ( nu indica corect , ba mergea ba nu mergea) dupa ce am schimbat rulmentul nu mai face figuri deloc imi indica corect acum dar eroarea persista , o sa ma duc la un tester sa vad ce-mi spune
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
nu. am martorii de abs si asc aprinsi si trage greu si la diagnoza pe calculator nu a iesit decat cu senzorul de viteza....si mecanicul zicea ca de el tin toate.....acum am iesit cu masina la o mica plimbare...si pt un moment si-a revenit....dupa aceea s-au aprins din nou becurile...daca aveti vreo idee dati-mi un semn va rog (in rest indica tot). nr meu e 0762386972
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema asta.primul lucru care poti sa il faci e sa verifici senzorii.faci asta mutand cel de pe stanga spate pe dreapta spate.daca e senzorul urmatoare eroare ar fi pt roata dreapta spate.atunci il schimbi si te bucuri ca ai scapat ieftin.

cel mai probvabil e devina partea electronica a modulului de abs.e problema generala.la mine asta a fost.se poate repara...arunca o privire aici o sa intelegi mai multe...http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=69664

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.