Jump to content

Consum ULEI bmw 320d, 2001


ciucu

Recommended Posts

Masina trebuie sa stationeze macar cateva ore inainte sa verifici uleiul, cel mai bine de pe o zi pe alta.

 

Intre punctul minim si maxim intra 1 litru de ulei.

Deci inseamna ca mi-a mancat jumtate de litru ?

Da am verificat dimineata cu motorul rece

Edited by ciucu
Link to comment
Share on other sites

Masina trebuie sa stationeze macar cateva ore inainte sa verifici uleiul, cel mai bine de pe o zi pe alta.

 

Intre punctul minim si maxim intra 1 litru de ulei.

Deci inseamna ca mi-a mancat jumtate de litru ?

Da am verificat dimineata cu motorul rece

 

e normal , ce ulei folosesti ?

Link to comment
Share on other sites

uite asa se aude turbina mea

dati volum ca sa auziti sunetul ... da se aude doar cand schimb vitezele la vreo 2500 rpm pe loc nu stiu sigur daca se aude ca la video asta.

E grav daca se aude asa? sau e normal ?

 

Si in legatura cu verificare uleiului ce sa inteleg de pe o zi pe alta sau dupa 10 min ?

Link to comment
Share on other sites

Nu e mare consumul de ulei, jumate de litru la 4000 km. Poate ai si ceva scurgeri usoare, mai papa si turbina, motorul are si el ceva km, e normal.

Nivelul uleiului se verifica la 5-10 min. dupa oprirea motorului, nu dupa o zi pe alta.

 

Eu daca-l verific si la o ora dupa oprire tot nu-mi arata corect... daca ar fi ma iau dupa metoda asta as depasi limita maxima (poate o fi doar cazul meu, dar asta se intampla la mine)

Link to comment
Share on other sites

uite asa se aude turbina mea
dati volum ca sa auziti sunetul ... da se aude doar cand schimb vitezele la vreo 2500 rpm pe loc nu stiu sigur daca se aude ca la video asta.

E grav daca se aude asa? sau e normal ?

 

Si in legatura cu verificare uleiului ce sa inteleg de pe o zi pe alta sau dupa 10 min ?

La mn se aude un suierat mai puternic iar mecanicul la care am fost mi-a zis ca trebuie schimbat racordul flexibil deoarece e fisurat si daia se aude asa:)

Daca nu da cu fum nu e turbina , nu te speria.

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea, nu e normal sa consume atat ulei in 4000km. stiu ca tine si de felul in care mergi cu ea, dar daca e de la cilindri ar trebuii sa ai un fum albastrui la turatie mare. la mine 3-400ml cel mai mult (cred ca asta am intrebat prima data pe acest forum :twoup: ) in 15k km cand fac schimbul, dar tine si de calitatea uleiului folosit.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Salut. La a mea, cand verific pe joja uleiul nu este uniform pe joja, ci in valuri. Pe partea din fata o e ok, iar daca o rasucesc pe partea din spate e curbat spre jos. Masina era pe plan perfect drept. Daca rasucesc joja in baie de 2 ori atunci arata uniform este la jumatate intre min si max.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.