Jump to content

SUNET E60 DEZAMAGIRE TOTALA !


Recommended Posts

Da exista. Insa nu as pune in masina asa ceva. Nu merita. Surround am auzit de la radio cred ca de 5 ori in 4 ani.

 

Merita insa sistemul sa fie surround cand sunt integrati senzorii de parcare. Un obstacol in jurul masinii, produce un sunet in zona respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Procesorul de sunet costa in jur de 700 euro. JBL MS-8 sau ceva din gama Audison Bit sau Rockford Fosgate 3sixty3.

 

El nu iti face doar surround, ci iti face si aliniere in timp pt fiecare difuzor si merita toti banii. Dar sa ai un sistem puternic pe care sa il pui, in niciun caz pe sistemul stock.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am e60 LCI , acum din ce-am citit pe topicul asta nu sh ce sa mai cred, in speta daca sistemul meu...e standard sau individual...sau din ce au scris unii chiar Hi-Fi, cert e ca am in usile din fata 2 tweetere + alea 2 dif., de medii presupun ca ar fi, care cu usa deschisa (le auzi mai pronuntat) si nu dat tare, distorsioneaza nebuneste (la volum cat de cat ridicat), sub scaune 2 sub-woofere care sufla si ele mai mult prafu de sub scaun, ca nu te misca deloc, atat ca auditie cat si fizic si inca 2 bucatzi la luneta. Deci ar fi 8 bucati in total. Sa-i fac upgrade, da mi-ar placea insa am mai citit si alte forumuri/topicuri si ideea e ca mai bine iei alta masina daca vrei muzica mai puternica standard. Cele cu logic7 ..si mai sus, nu pot decat sa-i felicit pe cei care au asa dotari. Acu' ca o fi standard...sau individual nu prea mai conteaza. Exceleaza e60 in alte domenii, nu si in cel audio.

Oricum bass-ul il tin la 70% ..inca 3 liniutze pana la full, si fader-ul...70% pe spate. (Nu mai sunt asa stridente distorsiunile celor de medii din usile fatza). Inaltele ...doar o linie pana la full. Si cu niste muzica la cel putin 320kps sunetu e OK.

Link to comment
Share on other sites

Salutare si sorry de off topic, ma gandeam sa fac si eu upgrade la Logic 7 de la sistemul stock al masini (are un sunet de kko) E65, 730. Ma gandesc acum daca se poate. Pe 535 era un sistem de te lasa masca, pe 7-ar insa se aude mult sub Bose-le de pe Audi (care din ce am inteles era un fel de Stock + 1 or something). Merge upgrade-ul oare? Cam la ce costuri s-ar ridica o treaba d-asta?

 

 

 

LE: Logic 7-le asta in ce consta mai exact? Daca ar fi sa caut dupa intreg sistemul, cate componente ar trebui sa fie?

Edited by dumi
Link to comment
Share on other sites

in primul rand sunt 13 difuzoare la Logic 7, insa nu sunt bineinteles de ajuns, mai trebuie ampliful/egalizatorul, deci se schimba MID-ul, probabil dar nu stiu sigur si CCC-ul.

 

Mai mult, vei avea nevoie de alte fete de usi, pe spate, caci la Logic 7, fetele de usi acomodeaza cate 2 difuzoare per usa.

 

deci, nu cred ca are rost.

 

piesele probabil le gasesti, cel mai ieftin din dezmebrari.

Link to comment
Share on other sites

Ok, intr-adevar nu prea merita in cazul asta. Insa daca ar fi sa optez pt ceva aftermarket, cam ce variante ar fi. Nu doresc tiganie cu bardai tubul/cutia in portbagaj. Basca, ca la cat de bine sunt antifonate masinile noastre, foarte inprecis sunetul va fi, tin minte asta de la seria 3. Citesc pe aici despre difuzoarele active dispuse sub scaunele din fata, chiar au loc acolo?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am si eu o intrebare pentru ca tot se vorbeste de sunet pe e60. am vazut m-ai sus ca s-a mentionat de un sistem BSW Stage 1,care se pare ca functioneaza foarte bine.A montat cineva asa ceva pe un e60 cu sunet standard? De unde se pot cumpara ?
Link to comment
Share on other sites

Salut,

nu am avut rabdare sa citesc threadul ci doar cateva commenturi,

 

ca sa repari rahatul de sunet si sa pui unul de >>calitate<< te costa ~1000-1500EUR piesele cu procesor de sunet inclus si vreo ~50ore de munca tu si cu un prieten fara subwoofer in spate (doar midbassul de sub scaune).

edit: si mai recomandat ar fi sa faci un CIC retrofit (~1500EUR) si sa il codezi pentru semnal line level (eventual nu iei procesorul de sunet si il iei ca future upgrade). Daca te intereseaza strict sunetul cel mai "ieftin" in bani iesi cu un sunet de calitate cu procesor de sunet. cel mai cum trebuie o sa sune cu CIC line level + procesor sunet.

 

Eu pana la urma nu am ajuns sa il mai fac, insa tind sa cred ca ai iesi cu un sunet mai bun decat cu Logic7 (care il am acum pe noua masina)

Logic7 suna bine, insa nu are definitie/fidelitate la sunet. Daca nu ai avut contact cu boxe HI-FI de casa (si ma refer aici la boxe HI-FI 1700RON+ nu Sony/JBL sau mai stiu eu ce cotete) probabil ca ai fi incredibil de multumit de el.

 

Iti recomand sa arunci un ochi peste threadul pe care l-am creat cand am vrut sa trec de la Standard la un aftermarket cu pastrarea INTEGRALA a OEM lookului/functionalitatilor >> http://www.bmwclub.ro/forums/topic/102015-e60sound-quality-audiocine-a-mai-facut/page__view__findpost__p__1689294__fromsearch__1

Succese !

 

Procesorul de sunet costa in jur de 700 euro. JBL MS-8 sau ceva din gama Audison Bit sau Rockford Fosgate 3sixty3.

 

El nu iti face doar surround, ci iti face si aliniere in timp pt fiecare difuzor si merita toti banii. Dar sa ai un sistem puternic pe care sa il pui, in niciun caz pe sistemul stock.

daca te decizi sa iei procesor de sunet, ia MS-8-ul cu ochii inchisi daca nu vrei batai de cap. Nu cred sa fie mai mult de 2 persoane in romania care sa iti poata face alte procesoare de sunet sa sune mai bine decat MS-8.

 

am si eu o intrebare ... poate pentru viitori posesori de e60 :

Care este cea mai buna optiune (sau mai bine ... primele 2) legat de sunet ?

daca te intereseaza sunetul si un eventual viitor upgrade orice faci nu lua standard, ia macar hi-fi. Zic asta pentru ca iti vine sa te bati cu ranga cand vezi cate fire ai de tras de la standard la hi-fi.

ai grija ca si masinile standard au grila din usi pentru tweetere.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa schimb nimic la masina, ma refeream doar sa adaug un subwoofer underseat, ca sa am un bass ceva mai profund...din punct de vedere al calitatii, este medie...acceptabila...sub asteptari oricum... Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu sunt de parere ca sistemul standard/stereo cum se spune in afara pe forumuri, este foarte prost oricum l-ai regla nu ai nici o sansa sa-l auzi bine la volum maxim, pentru asta am gasit

La dezmembrari sistem hifi, in ce consta amplific oem, boxe si tweetere + subwoofere sub scaune, si ma gandeam sa comand niste boxe pe fata oem cele top hifi/ logic 7, din cate am inteles calitatea lor este mai buna cat si auditiv, dar nu gasesc cablurile de la ccc/radio din fata pana in spate la amplificator. Daca stiti cumva de unde pot procura. Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.